تاریخ نشر :یکشنبه 18 دسامبر 2016 مشاهده : مذهبی RSS اشتراک:

امام رضا (ع) و روایتی بسیار جالب از ایشان / چگونه سخن بگوییم؟

 امام رضا و روایتی بسیار جالب از ایشان در روایتی امام رضا (ع) با واسطه از اجداد طاهرینش (علیهم السلام)، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را توصیف ی کنند، که در بخشی از این روایت، ویژگی های کلامی نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) را اینگونه بیان می کنند«… در جايى كه […]

 امام رضا و روایتی بسیار جالب از ایشان

در روایتی امام رضا (ع) با واسطه از اجداد طاهرینش (علیهم السلام)، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) را توصیف ی کنند، که در بخشی از این روایت، ویژگی های کلامی نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) را اینگونه بیان می کنند
«… در جايى كه نياز نبود سخن نمى‏ گفتند، گفتارشان سنجيده و كامل بود، نه زيادى سخن می گفتند و نه كم، كلامشان متين بود، زشت و سبك صحبت نمی كردند. نعمت و محبّت ديگران هر چند كم، در نظرشان بزرگ بود و چيزى از آن را مذمّت نمی كردند، از طعم غذا، نه تعريف می كردند و نه اظهار ناراحتى می كردند. دنيا آن حضرت را عصبانى نمی كرد و وقتى پاى حقّ در ميان بود كسى ايشان را نمى‏ شناخت و چيزى در مقابل غضبشان تاب مقاومت نداشت تا اينكه حقّ را پيروز گردانند. در هنگام غضب چهره خود را با ناراحتى برمی گرداندند، و در هنگام خوشحالى، چشم به زير مى‏ انداختند. بيشتر خنده‏ شان تبسّم بود، بسيار زيبا لبخند می زدند و در هنگام خنده دندان هاى سفيدشان هويدا می‌شد.» [1]
این مقدار از روایت را که در اینجا ذکر کردیم، فقط بخش اندکی از ویژگی های گفتاری حضرت بود و الا خلق عظیم پیامبر گرامی اسلام بیش از آن است که احصاء شود و به حساب در آید.
همین لطافت روحی ایشان موجب شد که مردم آب وضوی حضرت را به عنوان تبرک بردارند، همان مهربانی و نرم خویی که خداوند به پیامبرش عطاء کرد و آن را رحمت خود دانست و فرمود: «فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ [آل عمران/159] ‏ به (بركت) رحمت الهى، در برابر آنان [مردم‏] نرم (و مهربان) شدى! و اگر خشن و سنگدل بودى، از اطراف تو، پراكنده مى‏ شدند.»
اینکه گفتار پیامبر از گوش مردم فراتر رفته و در جان آنها نفوذ می کرد و به تعبیر قرآن کریم: «قُلْ لَهُمْ فِي أَنْفُسِهِمْ قَوْلًا بَلِيغًا [نساء/63] به آنان سخنی رسا که در دلشان اثر کند بگو.» بخاطر این بود که، از جانی آرام و روحی مطمئن و با زبانی نرم برای مردم بیان می شد.
درست به مانند برف، که اگر تند و شلاقی ببارد، زود آب می شود و اگر آرام و آهسته ببارد، زمین را سفید پوش می کند. حرف هم مثل برف است، اگر نرم و آهسته گفته شود مخاطب می پذیرد، و الا به حرف تند و خشن که کسی گوش نمی دهد تا در دلش اثر کند.
ارزش خوب سخن گفتن تا جایی ست که خدای متعال به حضرت موسی (علیه السلام) سفارش می کند، حتی در مواجه با فرعون به نرمی سخن بگوید، شاید در او اثر کند. قرآن در این باره می فرماید: «فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَيِّنًا لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى [طه/44] اما به نرمی با او سخن بگویید، شايد متذكر شود يا از (خدا) بترسد.»
برای عمل کردن به سیره نبوی لازم نیست انسان بلند پروازی کرده و در ابتداء بخواهد به مقامات عرفانی پیامبر دست یابد، که البته کاریست ناشدنی، بلکه بهتر است گام به گام حرکت کرده و حداقل چند صفت از اوصاف نیکوی پیامبر اسلام را، به عنوان اسوه و الگو در خود پیاده کند و در زندگی اجراء کند.
از مهمترین صفاتی که یک فرد به آنان نیاز دارد، چه نیاز فردی و چه نیاز اجتماعی، اخلاق گفتاری و به خوبی سخن گفتن است که متاسفانه خیلی بدان اهمیت داده نمی شود و لذا می بینیم که اکثر گناهان اخلاقی مربوط به زبان است.
اگر فقط در همین یک مورد (گفتار نیکو) به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) اقتداء کنیم، بسیاری از مشکلات خانوادگی و اجتماعی ما رخت بر می بندد.
اگر پیامبر برای ما الگوست، همانطور که قرآن فرمود: «لَقَدْ كانَ لَكُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَة [احزاب21] برای شما در زندگی رسول خدا، سرمشق نيكوئی بود.» بنابراین باید از الگوی خود درس گرفته و خود را شبیه آن حضرت کنیم، چرا که ادعای پیروی به تنهایی کافی نیست، بلکه در مقام عمل باید دید چه مقدار به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) تاسی می کنیم.

پی نوشت
[1]. عيون أخبار الرضا عليه السلام‏، ابن بابويه، محمد بن على‏، ج 1، ص 315، محقق، مصحح: لاجوردى، مهدى‏، نشر جهان‏، مكان چاپ: تهران‏، سال چاپ: 1378 ق‏.

رهروان ولایت

اخبار مرتبط :

حاجت گرفتن از امام رضا (ع)

40 نکته جالب درباره حرم امام رضا (ع) که شاید نمی دانستید!!

شهادت امام رضا (ع) و چهل حدیث گهربار از ایشان

چگونگی ساخت حرم امام رضا (ع) +تصاویر

ولادت امام رضا (ع) و سیره ی ایشان

امام رضا (ع) و روایتی بسیار جالب از ایشان / چگونه سخن بگوییم؟

    مطالب مرتبط:
چهل نما
رایانمهربهنودگشت