لای پلوی قشقایی یک غذای سنتی و خوشمزه

لای پلوی قشقایی مواد لازم پیاز (خلالی خردشده) 1 عددکلم‌قمری (مکعبی خردشده) 500 گرمکره 70 گرمزردچوبه (پودرشده) 1 قاشق چایخوریاستاک گوشت* 750 میلی‌لیترپیاز (حلقه‌ای خردشده) 1 عددروغن مایع به مقدار لازمادویه پلویی** (پودرشده) 1 قاشق چایخوریمغز گردو (خردشده) 30 گرمرب انار ترش به مقدار لازمنمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) به مقدار لازمکشمش (شسته و […]

لای پلوی قشقایی یک غذای سنتی و خوشمزه

لای پلوی قشقایی

مواد لازم

پیاز (خلالی خردشده) 1 عدد
کلم‌قمری (مکعبی خردشده) 500 گرم
کره 70 گرم
زردچوبه (پودرشده) 1 قاشق چایخوری
استاک گوشت* 750 میلی‌لیتر
پیاز (حلقه‌ای خردشده) 1 عدد
روغن مایع به مقدار لازم
ادویه پلویی** (پودرشده) 1 قاشق چایخوری
مغز گردو (خردشده) 30 گرم
رب انار ترش به مقدار لازم
نمک و دانه فلفل سیاه (کوبیده‌شده) به مقدار لازم
کشمش (شسته و آبکش‌شده) 55 گرم
برنج 3 پیمانه
کوفته‌ریزه طبق دستور داده‌شده
زعفران 2 قاشق سوپخوری
خلال پسته (تفت ‌داده‌شده) مقداری برای تزیین

طرز تهیه

1. پیاز (خلالی خردشده) را به همراه کلم قمری در تابه ای گود و حاوی 20 گرم کره، روی حرارت ملایم، تفت دهید سپس زردچوبه و استاک گوشت را به آن اضافه کرده و بگذارید بپزد.
2. پیاز (حلقه ای خردشده) را در تابه ای حاوی روغن داغ، روی حرارت ملایم تفت دهید تا طلایی شود سپس ادویه پلویی، مغز گردو، رب انار، مقداری نمک، فلفل سیاه و کشمش را به آن اضافه کرده و به تفت دادن ادامه دهید.
3. آب روی برنج خیس‏شده را خالی کنید و آن را داخل ‏قابلمه‏ای حاوی آبِ جوش بریزید و 10 تا 14 دقیقه، روی حرارت زیاد قرار دهید تا آماده شود سپس آبکش کنید.
4. مقداری از برنج را در قابلمهای حاوی روغن داغ، روی حرارت ملایم بریزید سپس مقداری از کوفته ریزه و مخلوط کلم قمری را روی آن بریزید. بقیه مواد را به همین ترتیب لابه لای برنج ریخته، در قابلمه را بگذارید و حرارت را زیاد کنید تا بخار برنج بلند شود.
5. بقیه کره را به همراه 3 قاشق سوپ‏خوری روغن مایع، روی حرارت ملایم داغ کنید. زمانی‏که بخار برنج بلند شد، آن را روی برنج بریزید. زعفران را نیز در گوشه ای از برنج بریزید و درِ قابلمه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا برنج 30 دقیقه دم بکشد. پس از این مدت، لای پلوی قشقایی را در ظرف مورد نظر بریزید. روی آن را با خلال پسته تزیین و سرو کنید.

روش تهیه کوفته‌ریزه

250 گرم گوشت چرخکرده (مخلوط گوسفند و گوساله) را به همراه مقداری نمک ورز دهید سپس یک عدد پیاز (رنده و آبگرفته شده)، مقداری نمک، فلفل سیاه و یک قاشق چایخوری ادویه کاری را به آن اضافه کرده و مجدداً ورز دهید تا کاملاً حالت چسبندگی پیدا کند. از مخلوط به اندازه یک قاشق چایخوری بردارید و به شکل کوفته ریزه درآورید سپس آنها را در تابه ای حاوی روغن داغ، سرخ کنید. کوفته ریزه ها را از تابه خارج کرده و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آنها کشیده شود.

نکته

* برای تهیه استاک گوشت به بخش تکنیک ها داخل وبسایت مراجعه کنید.
** ادویه پلویی شامل زیره سیاه و سبز (از هر کدام 20 گرم)، دارچین، تخم‌گشنیز، جوزهندی (از هر کدام 10 گرم) و میخک (50 گرم) است که به‌صورت پودرشده با یکدیگر مخلوط شده‌اند.

جایگزین

در صورت عدم دسترسی به استاک گوشت، می‌توانید از همان مقدار آب به‌ همراه سه چهارم عدد قرص عصاره گوشت استفاده کنید.

سانازسانیا

اخبار مرتبط :

مگشت پلو ، یک غذای خوشمزه با مواد مقوی + عکس

عدس پلو عربی با مرغ

طرز تهیه قنبر پلو ، غذای شیرازی ها

روش تهیه میگو پلو و 8 راز پخت آن

براي خوشمزه تر شدن شويد پلو

کلیپ و فیلم

چهل نما
رایانمهربهنودگشت