عکس : دوقلوهاي شگفت انگیز !

اصولا وقتي كه مي‌شنويم در خانواده‌اي دوقلويي به دنيا آمده است، ذهنمان سريعا به اين مسئله معطوف مي‌شود كه دوقلو‌ها شبيه هم هستند، به ويژه اينكه از يك جنس باشند، براي مثال دختر باشند يا پسر… البته اگر دوقلوها از دو جنس متفاوت هم باشند، به‌طور معمول شبيه يكديگر هستند… اگر به ياد داشته باشيد، […]

اصولا وقتي كه مي‌شنويم در خانواده‌اي دوقلويي به دنيا آمده است، ذهنمان سريعا به اين مسئله معطوف مي‌شود كه دوقلو‌ها شبيه هم هستند، به ويژه اينكه از يك جنس باشند، براي مثال دختر باشند يا پسر… البته اگر دوقلوها از دو جنس متفاوت هم باشند، به‌طور معمول شبيه يكديگر هستند… اگر به ياد داشته باشيد، چند شماره پيش، قبل از عيد نوروز، گزارشي از تجمع دوقلوها در شهر اردبيل به چاپ رسانديم كه مورد توجه خيلي از شما عزيزان قرار گرفت. اما آنچه كه باعث شد، سوژه جلد اين شماره‌ما باز هم به دوقلوها اختصاص پيدا كند، به خاطر اين بود كه با دوقلويي‌ها مواجه شديم كه نه تنها از يك جنس نيستند، بلكه به هيچ‌عنوان شبيه هم نيستند، تازه اين هم، نمي‌تواند زياد جالب باشد، حكايت چاپ سرگذشت اين دوقلوها، اين است كه يكي‌‌شان رنگ پوستش سفيد و چشم آبي و موطلايي است (دختر كوچولو) و آقاپسر هم سياه و مومشكي… دوقلوهاي غيرهمساني كه از دو تخمك جداگانه بوجود آمدند… اما حكايت اين دوقلوها از كجا آغاز شد… يك روز خانم 25 ساله‌اي به نام ندا سجاديان از اهالي شرق تهران با ما تماس گرفت و گفت: كه داراي دوقلوهاي عجيبي هستند، ابتدا باورمان نشد، اما زماني كه به منزلشان رفتيم، ابتدا فكر كرديم كه آنان دو بچه از پدر و مادرهاي جدا هستند، اما زماني كه يقين پيدا كرديم آنها دوقلو هستند به خلقت خداوند ستايش فراوان فرستاديم… اين شد كه گزارشي از آنان تهيه كرديم و همين مسئله باعث شد تا در ادامه اين گزارش، مطالبي در مورد دوقلوهاي جهان كه برايتان گردآوري كرديم، چاپ كنيم.

عکس : دوقلوهاي شگفت انگیز !

ندا سجاديان 25 ساله با وحيد شفقي 28 ساله در سال 1384 ازدواج كردند و يك سال و نيم پس از ازدواج اين زوج، در تاريخ 26 بهمن‌ سال 1385، دوقلوهاي باورنكردني به دنيا آمدند.

سجاديان مي‌گويد: البته از دو ماهگي بارداري‌ام مي‌دانستم كه فرزندانم دوقلو هستند، اما پس از زايمان و ديدن آنها، نه من و نه خانواده، بلكه كل پرسنل و پزشكان و بيمارستان الغدير متعجب شدند كه اين بچه‌ها چرا يك شكل نيستند، يكي‌شان مو طلايي و چشم آبي و آن يكي چشم و مو مشكي… دكتر‌ها مي‌گفتند كه آنها از دو تخمك جدا بوجود آمدند.

اين زوج نام فرزند دخترشان را سناء گذاشته‌اند و نام پسرشان را سبحان… هر ماه دو‌قلو‌ها توسط پزشكان ويزيت مي‌شوند و به لطف خدا در سلامت كامل به سر مي‌برند. آنها هر روزه همبازي يكديگر هستند، اما مادر بچه‌ها مي‌گويند: «سناء از سبحان بسيار شيطان‌تر است»… وحيد پدر بچه‌ها شغل آزاد دارد و مادر بچه‌ها يك آموزشگاه رسمي خياطي، گلدوزي، گلسازي و… و هر روزه بايد به آموزشگاه برود، به همين خاطر زحمت نگهداري اين دوقلوها، بيشتر به گردن مادر و پدر ندا خانم افتاده است، همچنين مادربزرگ ندا سجاديان (مادربزرگ مادري) كه زحمات زيادي براي نگهداري‌ آنان متحمل شده است مادر بچه‌ها مي‌گويد: اگر پدر و مادرم نبودند، نمي‌توانستيم به رتق و فتق اين بچه‌ها برسيم و وحيد پدر بچه‌ها هم مي‌گويد: جا دارد كه از خانواده همسرم به خصوص مادر خانمم يك تشكر ويژه به عمل آورم…

عکس : دوقلوهاي شگفت انگیز !

مادر دوقلوها مي‌گويد: يك تشكر هم از آقاي قجري، رئيس انجمن دوقلوها داشته باشيم كه طي اين مدت از همياري خود نسبت به ما دريغ نكرد…

دختر شيطان

اعضاي اين خانواده همه بر اين عقيده‌اند كه سناء شيطان‌تر است و اوست كه ابتدا سر به سر سبحان مي‌گذارد. مادر بچه‌ها مي‌گويد: سناء عادت داره كه سرش را به زمين بكوبد. به همين خاطر اين عمل را به سبحان ياد داده، اما سناء مي‌داند كه بايد سرش را آرام به زمين بكوبد تا درد نگيرد. ولي سبحان كه اين حركت را از سناء ياد گرفت با شدت سرش را چند بار به زمين كوبيد و گريه‌اش گرفت… مادر بچه‌ها مي‌گويد: سبحان ساكت‌تر است و وقتي كه خانه‌سازي مقابلش مي‌گذاريم، با آنها بازي مي‌كند، اما سناء كه دختر است و بايد ساكت‌تر باشد، برعكس عمل مي‌كند، يك‌جا بند نمي‌شود و دائما بايد به قول معروف ورجه وورجه كند، از ميز و صندلي بالا مي‌رود و خلاصه….

اما وقتي كه از اين خانواده بپرسي، كدام يك از اين دوقلوها را بيشتر دوست داريد، پرسشي سخت است كه البته پاسخ آن مشخص است، «هر كدام از اين گل‌ها براي خودشان يك بويي دارند».

زماني كه اين بچه‌ها در خانه با هم بازي مي‌كنند، واقعا ديدني هستند، جفتشان عاشق آب بازي در وان حمام هستند، اما در زمان اصلاح موي سرشان باز اين سناء كوچولو است كه بناي گريه و زاري را پيشه مي‌كند وسبحان ساكت است… مي‌دانيم كه قلم نمي‌تواند آنچه را كه ديدگان مي‌بيند، طوري بنويسيد تا شما خواننده محترم آن را لمس كنيد، بايد از نزديك اين دو بچه‌ را ببينيد و خلقت زيباي خداوند را حس كنيد… دو بچه با نمك… خواهشا پس از ديدن تصاوير اين دو بچه و آنچه كه خوانديد، براي سلامتي‌شان دعا كنيد و البته ببخشيدها پا شويد و اسپند هم دود كنيد…

ركوردهاي جهاني دوقلوها

قدبلندترين دوقلوهاي جهان

مردان: دوقلوهاي (52/2223 سانتي‌متري) به نام‌هاي مايكل و جيمز لانيير از ايالت ميشيگان

زنان: دوقلوهاي (1/292 سانتي‌متري)

به نام‌هاي هيدي و هيتر بورگ

كم‌وزن‌ترين دوقلوزايي جهان‏

كم‌وزن‌ترين تولد ثبت شده براي دوقلوهاي زنده مانده، 847 گرم مي‌باشد كه متعلق است به دوقلوهاي هندي به نام‌هاي هيبا(580 گرم) و رومايسا (260 گرم) كه در مركز پزشكي دانشگاه لويولا در 19 سپتامبر 2004 پس از 25 هفته و 6 روز بارداري به شيوه سزارين به دنيا آمدند.

مسن‌ترين دوقلوهاي زن جهان‏

كين‌ ناريتا و جين كاني (متولد 1 آگوست 1892) ـ كه نامشان به معني طلا و نقره مي‌باشد ـ اهل ناگوياي ژاپن، مسن‌ترين دوقلوهايي مي‌باشند كه نامشان در ركوردهاي جهاني گينس ثبت گرديده است. در 3 ژانويه 2000 بر اثر عارضه قلبي، در سن 107 سالگي فوت كردند. كين داراي 11 فرزند و چندين نوه، هفت نبيره و يك نتيجه بود. جين نيز داري 5 فرزند، 4 نوه و 9 نبيره بود.

مسن‌ترين دوقلوهاي دنيا

زنان: دوقلوهاي 103 ساله به نام‌هاي لورا و ليليان بوچر در ايالت ميشيگان

مردان: دوقلوهاي 101 ساله به نام‌هاي شرمن و شريدان اورت از ايالت اورگان

‏قد كوتاهترين دوقلوهاي جهان‏

مردان: دوقلوهاي (36/86 سانتي‌متري) به نام‌هاي جان و جرج رايس از ايالت فلوريدا

زنان: دوقلوهاي (46/124 سانتي‌متري) به نام‌هاي دورن ويليامز و دارن مك‌گرگور

‏ مسن‌ترين پدر دوقلوها‏

تام لامبرت 78 ساله از روبلين ـ ايالت لوئيزينا ـ كه در سال 1948 صاحب فرزندان دوقلو به نام‌هاي دال و دين شد.

مسن‌‌ترين مادر دوقلوها‏

زني 58 ساله كه دوقلوهاي خود را در 8 مارچ 2003 به دنيا آورد.

لارن كوهن 59 ساله از آمريكا كه دوقلوهاي خود را در سال 2004 به روش سزارين به دنيا آورد.

پاترييشيا راشبروك 63 ساله انگليسي كه دوقلوهاي خود را در سال 2005 به دنيا اورد.

آدريانا ايليسكو 66 ساله از روماني كه دوقلوهاي خود را در سال 2005 به دنيا آورد (يكي از قل‌ها مرده به دنيا آمد).

بزرگترين تجمع دوقلويي جهان‏

بزرگترين تجمع دوقلويي در جهان، مربوط مي‌شود به تجمع 3961 جفت دوقلوي تايواني در تايپه در 12 نوامبر 1999، كه در حمايت از آسيب‌ديدگان زلزله به وقوع پيوسته در ايسلند، برپا شده بود.‏

بيشترين دانش آموزان دوقلو

در سال تحصيلي 2000- 1999، تعداد 29 جفت دانش‌آ‌موز دوقلو در مدرسه لوئيس مارشال در بروكلين، نيويورك، ايالات متحده آمريكا ثبت‌نام نموده و مشغول به تحصيل بوده‌اند. اين بالاترين حضور دانش‌آموزان دوقلو در يك مدرسه مي‌باشد كه در ركوردهاي جهاني گينس ثبت گرديده است.

فرانک آذریخانواده سبز

عکس : دوقلوهاي شگفت انگیز !