رسانهRSSاشتراک:

استاد پیشکسوت نقاشی درگذشت

عباس کاتوزیان نقاش سرشناس ایرانی یک روز پس از افتتاح نمایشگاه آثار خود در فرهنگسرای نیاوران، بامداد امروز شنبه در ۸۵ سالگی در منزل خود درگذشت. به گزارش خبرنگار مهر، استاد کاتوزیان سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد و به قول خودش، “تا آنجا که یاد دارم نقاشی کردم و نقاش بودم. همیشه در تار […]

عباس کاتوزیان نقاش سرشناس ایرانی یک روز پس از افتتاح نمایشگاه آثار خود در فرهنگسرای نیاوران، بامداد امروز شنبه در ۸۵ سالگی در منزل خود درگذشت.
به گزارش خبرنگار مهر، استاد کاتوزیان سال ۱۳۰۲ در تهران متولد شد و به قول خودش، “تا آنجا که یاد دارم نقاشی کردم و نقاش بودم. همیشه در تار و پود طراحی تلاش کردم و غرق در رنگ‌ها بودم.” وی که هنرجو هنرستان کمال‌الملک بود و سال ۱۳۲۲ نایب رئیس این هنرستان شد، تنها نقاش ایرانی است که سال ۱۳۵۲ آثارش در کنار آثار استاد کمال‌الملک در مجلس شورای ملی به نمایش درآمد.

وی پنج نمایشگاه در آمریکا، دو نمایشگاه در پاریس، یک نمایشگاه در لندن، ۲۷ نمایشگاه انفرادی در تهران و ۹ نمایشگاه در آبادان برپا کرد. برخی آثار این استاد نقاش در موزه‌های آستان قدس رضوی، بوداپست، سلطنتی اروپا و … به یادگار مانده است.

آخرین نمایشگاه وی به سال ۱۳۷۸ برمی‌گردد که در فرهنگسرای نیاوران برپا شده بود. خود استاد در این باره گفت: “آنقدر نقاشی کرده‌ام که شمار دقیقشان را به خاطر ندارم. در دوره‌ای سیزده چهارده ساله از زندگی‌ام آنقدر انرژی برای کار کردن داشتم که روزی یک تابلو می‌ساختم. شاید بیش از ۶۰۰ اثر خلق کرده‌ام.”

نخستین نمایشگاه آثار مرحوم کاتوزیان پس از ۹ سال، از پنجشنبه پیش در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران دایر شده و در آن قریب به یکصد اثر از طراحی‌ها و نقاشی‌های او ارائه شده که مروری بر نقاشی‌های ۵۰ سال اخیر وی است.

تابلوهایی حماسی از دلاوریهای مردان و زنان این سرزمین بخشی از آثار آخرین نمایشگاه کاتوزیان را تشکیل می‌دهد. مرحوم کاتوزیان در این باره گفت: “عشق من ایران و آئین‌ها و سنت‌های این سرزمین کهن است. تاریخ حفظ استقلال این سرزمین را سعی کرده‌ام عاشقانه بر بوم‌های نقاشی‌ام روایت کنم.”

منبع ” خبرگزاری مهر ”

نو عروس

هاست ایران

دکتر بتول طاهری

مبلمان اداری

چهل نما
رایانمهربهنودگشت