رسانهRSSاشتراک:

انتظامی: تاریخ شفاهی سینمای ایران را کامل می‌کنیم

انتظامی: تاریخ شفاهی سینمای ایران را کامل می‌کنیم
به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز در یک نشست‌رسانه‌ای به مناسبت فرارسیدن روزجهانی موزه (۲۸ اردیبهشت) عزت‌اله انتظامی بازیگر قدیمی سینمای ایران، عضو هیات موسس و رئیس هیات مدیره «موزه سینما»، به تشریح فعالیت‌های این موزه از سال ۷۳ تاکنون پرداخت. رئیس هیئت مدیره موزه سینما در این نشست گفت: آغاز فعالیت موزه سینمای ایران […]

به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز در یک نشست‌رسانه‌ای به مناسبت فرارسیدن روزجهانی موزه (۲۸ اردیبهشت) عزت‌اله انتظامی بازیگر قدیمی سینمای ایران، عضو هیات موسس و رئیس هیات مدیره «موزه سینما»، به تشریح فعالیت‌های این موزه از سال ۷۳ تاکنون پرداخت.
رئیس هیئت مدیره موزه سینما در این نشست گفت: آغاز فعالیت موزه سینمای ایران به ۱۵ سال پیش برمی‌گردد. فکر ایجاد و افتتاح موزه از آن جمال امید و سید محمد بهشتی رئیس وقت بنیاد سینمایی فارابی بود و آن زمان این فکر مطرح شد که آثار سینمایی ایران را جمغ آوری کنیم.
وی ادامه داد: تولد موزه به سال ۱۳۷۳ بر می‌گردد که شهرداری تهران رسما محلی را در اختیار موزه سینما قرار داد و افرادی چون بهزاد رحیمیان، امیر اثباتی، عزیز ساعتی و میترا محاستی با من در تاسیس موزه همکاری داشتند.
انتظامی افزود: موزه سینما ابتدا در خیابان لاله زار قرار داشت و در آن‌جا بود که ما مشغول جمع آوری اشیا و وسائلی که مربوط به تاریخ سینمای ایران بود، شدیم.
وی ادامه داد: جمال امید، اولین کسی بود که وسائلی را که داشت، در اختیار ما گذاشت. پس از او نیز گروهی از هنرمندان و سینماگران، وسائلی را که داشتند، تقدیم موزه کردند.
انتظامی گفت: من هم آلبوم‌ها و بریده جرایدی را تقدیم موزه کرده‌ام که از سال ۱۳۳۶ آنها را جمع آوری کرده بودم.
آقای بازیگر در ادامه گفت: خرداد ۷۷ اولین فاز موزه را حسن حبیبی معاون اول رئیس جمهور وقت افتتاح کرد و در سال ۷۹ آقای خاتمی فاز دوم آن را افتتاح نمود و در سال ۱۳۸۱ نیز احمد مسجدجامعی به طور رسمی موزه را بازگشایی کرد.
وی اظهار داشت: در مورد مدیریت موزه، اولین بار من را به عنوان مدیرعامل موزه انتخاب کردند و با همکاری جمال امید و ابتکارات او، موزه راه افتاد. سپس محمد محبی مدیرعامل موزه شد و چون مشکلات زمانی داشت، بعد از مدتی جمال امید در سمت مدیرعامل موزه مشغول به کار شد.
وی با اشاره به فعالیت‌های جمال امید گفت: از سال ۱۳۳۶ که من از آلمان به ایران آمدم؛ امید را در دفتر یک جشنواره دیدم که در حال انتشار مجله بود. آ نهم در زمانی که مجلات مربوط به هنر چندان زیاد نبود، او بدون هیچ بودجه‌ای، شناسامه فیلم‌های سینمایی را یادداشت می‌کرد تا این که در نهایت توانست تاریخ سینمای ایران را جمع آوری کند.
انتظامی ادامه داد: امید در مقطع مدیریتش در موزه سینما نیز شروع به جمع آوری اشیائی کرد که متعلق به تاریخ سینمای ایران است. ساختار موزه سینما در آن دوران وضعیت نامناسبی داشت که ما آن را مرمت کردیم که راه‌اندازی چایخانه، کلوپ سینمایی و تمبر مربوط به هنرمندان سینما را برای اولین بار چاپ کردیم، همچنین یک سالن سینمایی را افتتاح کردیم تا مردم بتوانند در این سالن فیلم ببینند.
انتظامی گفت: مشکل اصلی ما در آن زمان، نداشتن بودجه بود و ما بودجه لازم را با کمک شهرداری و نهادهای مختلف به دست می‌آوردیم.
آقای بازیگر گفت: در دوره امید، چاپ تمبر هنرمندان تداوم یافت و مجموعه مربوط به دوبلورهای ایران منتشر شد.
وی اظهار داشت: بعد از مدتی که از مدیریت امید گذشت، چون تحقیقاتش دچار اختلال شده بود، از موزه رفت تا مرحوم مهدی سلیمی جایگزین او شود و برخی از اعضای هیئت مدیره هم آن زمان تغییر کردند.
از کارهای درخشانی که در آن مقطع قرار بود صورت گیرد؛ این بود که ساختمان روبه‌‌روی موزه برداشته شود و محوطه تبدیل به یک باغ ایرانی شود تا موزه، گردشگاه هم باشد.
وی ادامه داد: در دوره مدیریت محمدحسن پزشک در موزه سینما نیز، تغییراتی ارزشمند قرار است اتفاق بیفتد، از جمله این که ما قصد داریم نمایشگاه نقاشی و عکاسی را در حیاط موزه برپا کنیم. از عباس کیارستمی هم دعوت کرده‌ایم تا کارگاه‌های آموزشی خود را اینجا برگزار کند.
وی ادامه داد: در برهه‌ای از زمان، ما از هنرمندان پیشکسوت فیلم می گرفتیم تا به صورت تاریخ شفاهی سینما دربیاوریم که در این راستا
از فردین یا ملک مطیعی فیلم داشتیم. با شروع فعالیت پزشک، این اقدام را دوباره شروع کرده‌ایم و درصدد هستیم از همه هنرمندان فیلم بگیریم تا تاریخ شفاهی سینما کامل شود.
انتظامی با اشاره به این که در موزه سینما همه جوایز جهانی را گردآورده‌ایم و فقط تندیس اسکار را در موزه نداریم، افزود: قصد داریم غرفه هنرمندان جوان را از آنی که هست، فعال‌تر سازیم.
وی ادامه داد: هر که در موزه فعالیت کرده باعث حرکت روبه رشد آن شده و برای وقت گذرانی راهی موزه نشده است.
انتظامی همچنین به هنرمندان توصیه کرد که همچنان که کارهای خیلی بزرگی در موزه سینما اتفاق افتاده، من توصیه می‌کنم،
جوایزی را که از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده‌اند، در اختیار موزه قرار دهند چون این جوایز وقتی در خانه‌ها می‌مانند؛ خاک گرفته می‌شوند و از یادها می‌روند اما با دراختیار قرار دادن آنها به موزه، باعث می‌شود نسل جوان هم از از این افتخارات بهره ببرند.

عروسی ساز

مدیسه

نو عروس

تورهای نوروز 97

رایانمهر

تلگرام پرشین وی

مدیسه
چهل نما
چرا الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد و بلافاصله شروع به کار کرد؟
چرا الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد و بلافاصله شروع به کار کرد؟
اعترافِ شهاب حسینی در شبکه نمایش خانگی
اعترافِ شهاب حسینی در شبکه نمایش خانگی
بدل ایرانی آنجلینا جولی در اکران خصوصی فیلمش
بدل ایرانی آنجلینا جولی در اکران خصوصی فیلمش
تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش با همراهی بازیگران سینما از اساتید قلم‌زنی در گالری پولادخان
تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش با همراهی بازیگران سینما از اساتید قلم‌زنی در گالری پولادخان
واکنش باران کوثری به توقف اکران «عصبانی نیستم»: مردم به چند قیم نیاز دارند؟
واکنش باران کوثری به توقف اکران «عصبانی نیستم»: مردم به چند قیم نیاز دارند؟
خواننده‌ها را چه کسی به «دورهمی» دعوت می‌کند؟
خواننده‌ها را چه کسی به «دورهمی» دعوت می‌کند؟
گلایه الناز شاکردوست از عوامل فیلمی که در صحنه‌اش آسیب دید
گلایه الناز شاکردوست از عوامل فیلمی که در صحنه‌اش آسیب دید
جنجال‌ های محسن افشانی این‌بار با رونمایی از همسرش!
جنجال‌ های محسن افشانی این‌بار با رونمایی از همسرش!
چهل نما
رایانمهرامیران پرواز