رسانهRSSاشتراک:

سامان سالور به‌شدت از وضعیت سینمای ایران انتقاد کرد

طنزها نود شبی اکران می‌شود و مرگ سینما در راه است سینمای ما- طنزهای نود شبی روی سردر سینماها آمده است و با اوضاع بدی که سینما با آن مواجه شده، به نظر می رسد مرگ سینمای ایران در راه باشد. سامان سالور کارگردان سینما ضمن بیان مطلب فوق افزود: در سینمای کنونی بجز چند […]

طنزها نود شبی اکران می‌شود و مرگ سینما در راه است

سینمای ما- طنزهای نود شبی روی سردر سینماها آمده است و با اوضاع بدی که سینما با آن مواجه شده، به نظر می رسد مرگ سینمای ایران در راه باشد. سامان سالور کارگردان سینما ضمن بیان مطلب فوق افزود: در سینمای کنونی بجز چند فیلم فارسی، چند بازیگر و تهیه کننده مشخص چیز قابل توجهی نیست. بین فیلمسازی و آهن فروشی هم تفاوت چندانی وجود ندارد. سینماگران ما برای انتخاب یک فیلم متفاوت و استاندارد در زمان اکران با مشکل مواجه می شوند.
وی ادامه داد: در این چند سال اخیر هیچ فیلم ایرانی در جشنواره کن، یکی از بزرگ ترین فستیوال های فیلم دنیا حضور ندارد و برای سینماگران ما حضور در این جشنواره آرزو شده است. متاسفانه طنزهای نود شبی روی سردر سینماها آمده است و با اوضاع بدی که بدنه سینما با آن مواجه شده، به نظر می رسد مرگ سینمای ایران در راه باشد. بسیاری از سینماگران ما برای گذران روزگار در تلویزیون کار می کنند. فیلمسازان جوان هم که می خواهند سینما را متحول کنند، آنقدر از آنها حمایت نمی شود که مجبورند فیلم گیشه ای بسازند.
کارگردان فیلم “چند کیلو خرما برای مراسم تدفین” در ادامه تصریح کرد: با این وضعیت نابسامان سینما نمی توان انتظار داشت سطح سلیقه تماشاچی را بالا برد. زیرا سینمای استاندارد در ایران وجود ندارد. بیشتر فیلم هایی که اکران می شوند هیچ سوژه یا بجز حضور یک دختر و پسر که عاشق هم می شوند، ندارند و در حال حاضر هم از این نوع سینما حمایت می شود.
سالور در ادامه اظهارکرد: سیاست گذاران فرهنگی برخلاف شعارهایی که در زمینه حمایت از سینما می دادند، عمل می کنند. ۹۰ درصد امکانات محدود سینمای ایران صرف حمایت از فیلم های کم ارزش می شود. با این شرایط چطور می توان انتظار داشت فیلم ساز دلزده نشود.
این کارگردان جوان سینمای ایران به برگزاری جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و افزود: جشنواره فیلم فجر هم وضعیت چندان قابل بحثی ندارد. در بسیاری موارد مشاهده می شود که به طور مثال سه فیلم کاندید دریافت سیمرغ بلورین می شوند و در کمال ناباوری یک فیلم دیگر جایزه را می گیرد که سریال آن از تلویزیون نیز پخش شده است. متاسفانه نگاه غیرکارشناسانه ای بر جشنواره فیلم فجر حاکم است.
وی تصریح کرد: در تمام دنیا جشنواره ها را برای حمایت از فیلمسازان جوانی برگزار می کنند که به نوع ساختار شکنی کرده و تفکری در پشت سوژه هاو فیلم های آنها وجود دارد اما در ایران جشنواره فیلم فجر تبدیل شده به جایی برای اکران فیلم هایی که قرار است به اکران عمومی در بیایند. با این اوضاع باید فیلمسازان ما دست های خود را به نشانه تسلیم بالا ببرند و با این وضعیت کنار بیایند.

منبع خبر : شبکه برنا

نو عروس

هاست ایران

دکتر بتول طاهری

مبلمان اداری

چهل نما
رایانمهربهنودگشت