رسانهRSSاشتراک:

سرانجام « یوسف» به کنعان رسید

سرانجام « یوسف» به کنعان رسید
سرانجام فرج الله سلحشور پس از ۱۱۲۹ روز تصویر برداری مجموعه تلویزیونی حضرت یوسف (ع) را به پایان رساند. فیلم برداری سریال حضرت یوسف(ع) روز ۲۷ خرداد ماه سال ۸۳ کلید خورد و و پس از گذشت ۱۱۲۹ روز تصویربرداری این مجموعه روز ۲۷ فرودین ماه سال جاری در شهرک دفاع مقدس به پایان رسید. […]

سرانجام فرج الله سلحشور پس از ۱۱۲۹ روز تصویر برداری مجموعه تلویزیونی حضرت یوسف (ع) را به پایان رساند.
فیلم برداری سریال حضرت یوسف(ع) روز ۲۷ خرداد ماه سال ۸۳ کلید خورد و و پس از گذشت ۱۱۲۹ روز تصویربرداری این مجموعه روز ۲۷ فرودین ماه سال جاری در شهرک دفاع مقدس به پایان رسید.

بنابراین گزارش این مجموعه تلویزیونی در ۴۵ قسمت ۵۰ دقیقه ای برای سیما فیلم تولید می‌شود و تدوین هم زمان آن نیز توسط «حسین زندبافـ» در حال انجام است و تا به حال ۳۲ قسمت از این سریال تدوین شده است.

صداگذاری این مجموعه را «محمدرضا دلپاک» انجام می‌دهد و «پیمان یزدانیان» موسیقی آن را می‌سازد.

در این مجموعه تلویزیونی که جزء پروژه‌های الف سیما فیلم به شمار می‌رود و کار نگارش آن چهارسال به طول انجامیده، «جمال شورجه» به عنوان مشاور کارگردان حضور داشته است.

همچنین بازگرانی چون محمود پاک نیت، کتایون ریاحی، پروانه معصومی، جعفر دهقان، جهانبخش سلطانی، مهوش صبرکن، لیلا بلوکات، مصطفی زمانی، رحیم نوروزی ، زهرا سعیدی، سعیده عرب، نسرین یکسایی، فرشته سرابندی، الهام حمیدی، پانته‌آ مهدی نیا، امیر حسین مدرس، اسماعیل سلطانیان ، محمد علی سلیمان تاش، محمد قاسم پور ستار، عباس امیری ، سروش کهوری نژاد، داوود شیخ، زهیریاری، اردلان شجاع کاوه، رضا آقاربیع، اسرافیل علمداری ، علی بکائیان، ناصر فروغ، کوروش زارعی، سیروس اسنقی، مجتبی بیطرفان، حسین جعفری و ارسلان قاسمی نژاد به ایفای نقش پرداخته‌اند.

سلحشور: داستان حضرت یوسف ( ع) محملی برای بیان ارزشهاست
فرج الله سلحشور کارگردان سریال حضرت یوسف(ع) گفت: در این مجموعه عظیم روایت داستان به تنهایی مطرح نبوده و بهانه و محملی برای بیان ارزشهاست.

وی افزود: داستان سریال حضرت یوسف از قرآن و روایات شیعه و اهل بیت گرفته شده و پس از چهار سال تحقیق و نگارش کار تصویر برداری را شروع کردیم.

وی در ادامه گفت: ساخت این سریال فقط برای روایت یک داستان نیست چرا که قرآن هدفش داستان گویی نیست بلکه هدف بیان و طرح ارزشهاست و آن ارزشها به قدری زیاد و عمیق هستند که نمی‌توان روی یکی از آنها انگشت گذاشت و فقط آن را بیان کرد.

وی افزود:مثلا مسائل خانوادگی، تربیتی، اجتماعی، عفاف، پاکدامنی، توحید و یکتاپرستی، مبارزه با شرک، معاد، نبوت، عدل و امامت از موضوعاتی است که در جان این داستان پنهان است که ما سعی کرده ایم آنها را شکافته و مطرح کنیم.همچنین نکاتی مانند انتظار، عشق، توکل و در پناه خدا قرار گرفتن نیز از نکات ارزشمند دیگری است که ما سعی در بازگویی آنها داشته‌ایم.

وی در ادامه اظهارداشت: در کنار این اهداف ما یک هدف کلی تر داشتیم و آن احیاء ارزشهای قرآنی و اسلامی و ترویج اسلام ناب است.

کارگردان سریال حضرت یوسف(ع) در ادامه درباره بازیگر نقش حضرت یوسف(ع) و ملاک انتخاب بازیگر آن گفت: درست است که حضرت یوسف (ع) به لحاظ چهره معروفیت دارد و ما نیز به پیروی از آن به دنبال بازیگر خوبرو بودیم ولی شخصیت آن فردبرایم بسیار مهم تر بود . زیرا دلم می‌خواست شخصیت پیامبر را یک آدم مثبت بازی کند و در کنار آن چهره‌ای جدید باشد که تداعی کننده خاطرات گذشته نباشد و در کل بازیگرانی را برای بازی انتخاب کرده‌ام که با قرآن و اسلام بیگانه نباشند.

وی در ادامه درباره سایر بازیگران این مجموعه گفت: در این مجموعه ۲۰ بازیگر بازیگر نقش اول، ۲۰ بازیگر نقش دوم و ۴۰ بازیگر نقش سوم داشتیم و در برخی از صحنه‌ها هزار تا ۱۲۰۰ نفر سیاهی لشکر حضور داشته‌اند.

وی درباره بودجه صرف شده برای تصویر برداری سریال حضرت یوسف (ع) گفت: ما نسبت به برخی از پروژه‌های الف سیما ۴۰ درصد بودجه و نسبت به برخی دیگر ۳۰ درصد بودجه مصرف کرده ایم و نهایت تلاشمان را برای پائین بودن هزینه سریال انجام داده‌ایم.

وی در پایان گفت: برنامه‌ریزی برای پخش سریال با تلویزیون است و ما نیز باید فرصت داشته باشیم تا مجموعه را آماده کنیم و با توجه به پیش‌بینی های انجام شده، احتمالا این مجموعه مهر ماه از شبکه اول سیما پخش خواهد شد.

مجید میرفخرایی: دکورهای سریال حضرت یوسف(ع) ماندگار هستند.
مدیر هنری و طراح لباس سریال حضرت یوسف(ع) گفت: دکورهایی که برای سریال حضرت یوسف(ع) ساخته شده‌اند همگی ماندگار هستند و در سایر مجموعه‌های تاریخی نیز قابل استفاده‌اند.

مجید میرفخرایی مدیر هنری و طراح لباس پروژه حضرت یوسف(ع) گفت: ما برای آغاز کار حدود ۸ ماه تحقیق و طراحی کردیم و پس از آن مشغول ساخت و ساز طرح‌ها شدیم که نزدیک به یکسال طول کشید.

وی افزود: طراحی صحنه برای سینما و تلویزیون این گونه است که ما کارمان را از مستندات شروع می کنیم سپس بُعد سینمایی به ان می دهیم و خلاقیت در آن به کار می‌بریم تا کار پیش برود.

وی افزود: ما برای طراحی دکورهای سریال حضرت یوسف(ع) به لندن سفر کردیم و با توجه به آثار باقیمانده از تمدن مصر در آن سالها که در موزه لوور وجود دارد و طرحها و تحقیقات انجام شده از مصر دکورها را ساختیم.

وی در ادامه اظهار داشت:ما دکورهای این سریال را در سه بخش پیاده کردیم.بخش اول شهر فدان، محل تولد حضرت یوسف(ع) بود که آن زمان در بابل قرار داشت و بر اساس معماری آنجا بود. بخش دوم شهر کنعان بود که بر اساس معماری بصرون انجام شد و بخش سوم خود مصر و دو شهر ممتیس و طبس بود که در کنار دریاچه شهرک دفاع مقدس پیاده شدند و ما از آن دریاچه به عنوان رودخانه نیل استفاده کردیم.

وی افزود: یکی دیگر از مهمترین لوکیشنهای ما خیابان قوچها بود که باقیمانده آن در مصر وجود دارد و ما در این خیابان ستون‌هایی به ارتفاع ۹ تا ۱۲ متر طول ساخته‌ایم که با توجه به وزش زیاد و سخت ‌باد در شهرک دفاع مقدس جنس آنها از فایبر گلاس است که محکم و با دوام باقی می‌ماند.

وی در پایان گفت: صحنه‌های داخلی قصرهای این مجموعه را در سوله ۲ هزار متری فرهنگسرای جوان پیاده کردیم و از روی نقش برجسته‌ها آنها را ساخته‌ایم و در این مجموعه ۳ هزار دست لباس برای صحنه‌های مختلف طراحی کرده ایم.

محمود پاک نیت: قرآن اصلی‌ترین منبع من برای رسیدن به نقش «حضرت یعقوب» بود
محمود پاک نیت گفت: برای رسیدن به نقش «حضرت یعقوب» در سریال «حضرت یوسف» تلاش بسیاری کرده‌ام و در این راه قرآن اصلی‌ترین منبع مورد استفاده من بوده است.

محمود پاک‌نیت بازیگر نقش «حضرت یعقوب» در سریال تلویزیونی «حضرت یوسف» گفت: در این مجموعه نقشی متفاوت با سایر نقش‌هایی که تابه حال داشته‌ام دارم.

وی در ادامه گفت: داستان این سریال از قبل از تولد حضرت یوسف تا عزیز مصر شدنش است.این نقش پیچیدگی‌های بسیاری دارد و برای رسیدن به آن تلاش بسیاری کرده‌ام زیرا حضرت یعقوب شخصیتی خاص دارد.

وی با اشاره به اینکه بازی در سریال «حضرت یوسف» سخت بود و زمان بازی در این سریال لحظات خاصی را گذراندم افزود:نویسنده این مجموعه چهار سال روی متن کار کرده و تمام تلاش خود را برای پربار شدن این نقش انجام داده است که این تلاش کمک شایانی برای بازیگران بوده است.

پاک نیت در ادامه گفت: خداوند متعال در سوره یوسف داستان آن پیامبر گرامی را«احسن القصص» نامیده است و فکر می‌کنم با توانایی که گروه برای ساخت این مجموعه از خود نشان داده مخاطبان بسیاری جذب این مجموعه شوند.

وی در ادامه درباره شخصیت حضرت یعقوب گفت: بزرگ‌ترین ویژگی این پیامبر صبر و اعتقاد رسوخ ناپذیر آن است به همراه عشقی که در وجود او بسیار پررنگ بوده است که این ویژگی‌ها او را در مقابل مشکلاتی که با آنها دست به گریبان بوده پیروز می‌کند.

وی افزود: حضرت یعقوب(ع)در زمان پیامبری خود با دو مشکل بزرگ رو به رو بوده است یکی ارشاد مردم جامعه‌ای که ایشان درآن زندگی می‌کرده‌اند و دیگری هدایت و ارشاد پسرانش که به راه کج نروند و یکتاپرستی پیشه کنند. اینها مسایل و مشکلاتی از زندگی این پیامبر است که در این مجموعه بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خلاصه‌ای از داستان حضرت یوسف:

برادران، یوسف را به کاروانی به بهایی اندک می‌فروشند. آنها سپس به نزد پدر برمی‌گردند و با نشان دادن پیراهن خون آلود یوسف به پدر می‌گویند که گرگ یوسف را دریده است. کاروانی که یوسف را از برادرانش خریده، وی را به مصر می‌برد و به بوتیفار عزیز مصر به بهایی بالا می‌فروشد.

عزیز مصر یوسف را به همسرش زلیخا هدیه می‌دهد. یوسف درقصر بزرگ عزیز مصر رشد می‌کند و به سن بلوغ می‌رسد و زلیخا عاشق یوسف می شود و برای به دست آوردن او مکرها می اندیشد. وقتی یوسف درمقابل زلیخا تسلیم نمی‌شود او را به زندان می‌اندازند. ۱۴سال بعد فرعون خواب می‌بیند که هفت گاو لاغر هفت گاو فربه را می خورند و هفت خوشه خشک هفت خوشه سبز را از بین می‌برند. تمام خواب گزاران مصر ازتعبیر خواب فرعون عاجزمی مانند. یوسف خواب فرعون را تعبیر می‌کند و می گوید قراراست پس ازهفت سال وفور نعمت هفت سال خشکسالی مصر را فرا گیرد و بدین ترتیب از زندان آزاد می‌گردد. یوسف پس از آزادی به عنوان عزیز مصر تلاش می‌کند تا مصر را از خشکسالی نجات دهد. در دوران خشکسالی کنعان نیز به قحطی دچار می شود. برادران یوسف به مصر پناه می آورند تا ازعزیز مصرکمک بگیرند. یوسف با برادران روبه رو می شود و آنها را می شناسد اما آنها یوسف را نمی شناسند. یوسف به برادران کمک می‌کند و ازآنها می خواهد اگر گندم بیشتری می خواهند در سفر بعدی برادر دیگرشان را نیز با خود بیاورند. در سفر بعدی آنها برادر کوچکتر خود بنیامین را نیز با خود می‌آورند. یوسف با نقشه‌ای حساب شده برادر تنی خود را نزد خود نگه می‌دارد.

حضرت یعقوب نامه‌ای برای عزیز مصر می‌نویسد تا بنیامین را آزاد کند و برادران نامه را به نزد یوسف می‌برند. یوسف آنها را از کار زشتشان درباره یوسف آگاه می‌کند و بدین ترتیب آنها یوسف را می‌شناسند. یوسف برادران را می‌بخشد و آنها به کنعان برمی‌گردند و پدر را به نزد یوسف (ع) می‌برند.

عروسی ساز

آیسان پرواز

مدیسه

نو عروس

تورهای نوروز 97

رایانمهر

تلگرام پرشین وی

مدیسه
چهل نما
اکران خصوصی فیلم سینمایی بدون تاریخ،بدون امضا
اکران خصوصی فیلم سینمایی بدون تاریخ،بدون امضا
اکران مردمی فیلم سینمایی اسرافیل در پردیس مگامال
اکران مردمی فیلم سینمایی اسرافیل در پردیس مگامال
۱۰ فیلم برتر عاشقانه سینمای ایران
۱۰ فیلم برتر عاشقانه سینمای ایران
پرونده سریال «شهرزاد» برای همیشه بسته شد!
پرونده سریال «شهرزاد» برای همیشه بسته شد!
گاف میترا حجار در دورهمی و اظهارات طنازانه مهران مدیری درباره شکار!
گاف میترا حجار در دورهمی و اظهارات طنازانه مهران مدیری درباره شکار!
نقاط قوت و ضعف سریال «آنام» در چیست؟
نقاط قوت و ضعف سریال «آنام» در چیست؟
عوامل فیلم خوک بر روی فرش قرمز جشنواره برلین
عوامل فیلم خوک بر روی فرش قرمز جشنواره برلین
«میترا حجار» امشب مهمان «دورهمی» می‌شود
«میترا حجار» امشب مهمان «دورهمی» می‌شود
چهل نما
رایانمهرامیران پرواز