رسانهRSSاشتراک:

کیانیان: هیچ مشکلی با حاتمی کیا و پرستویی ندارم

کیانیان: هیچ مشکلی با حاتمی کیا و پرستویی ندارم
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، کیانیان در برنامه پنجشنبه «شب شیشه‌ای» گفت: چرا ذهن‌مان را پر می‌کنیم از حرف‌های بد و بدگویی و چرا ذهن‌مان را پر از چیزهای خوب نکنیم؟ شایعه چیز مخربی است چون لقلقه دهان کسانی است که غیبت کردن را دوست دارند و چه به لحاظ دینی و چه عرفی و […]

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، کیانیان در برنامه پنجشنبه «شب شیشه‌ای» گفت: چرا ذهن‌مان را پر می‌کنیم از حرف‌های بد و بدگویی و چرا ذهن‌مان را پر از چیزهای خوب نکنیم؟ شایعه چیز مخربی است چون لقلقه دهان کسانی است که غیبت کردن را دوست دارند و چه به لحاظ دینی و چه عرفی و فیزیکی چیز مذمومی است.
او درباره عدم همکاری‌اش با آثار ابراهیم حاتمی کیا پس از دو همکاری موفق در آژانس شیشه‌ای و روبان قرمز، گفت: سینما قواعد خود را دارد، آقای حاتمی کیا تمام فیلمنامه‌هایی را که می‌نوشت، می‌داد تا من بخوانم و حتی به‌نام پدر هنوز نسخه اولیه‌اش در کامپیوتر من موجود هست. من در این سال‌ها بارها به ایشان مشاوره ‌داده‌ام اما بعد از دو فیلمی که برای من هم خاطره‌انگیز بودند فرصت همکاری پیش نیامد. شاید اگر به من هم بگویند که در فیلمنامه «به‌نام پدر»، رضا کیانیان کجا قرار دارد، من بگویم هیچ جا!
وی افزود: حاتمی‌کیا موقع بازی در فیلم آژانس شیشه ای، قصه به رنگ ارغوان را تعریف کرد و فیلمنامه آن را هم خواندم که به نظرم خیلی نزدیک به «حاتمی کیا» است اما برای من جایی برای بازی در آن وجود نداشت.
وی همچنین ضمن رد هرگونه مشکل با پرویز پرستویی گفت: الان دارم با پرستویی فیلمی بازی می‌کنم و اصلا قهر و آشتی به ما نمی‌آید.
کیانیان تاکید کرد: من تا اینجا که در زندگی حرفه‌ای پیش رفته‌ام، با هیچکس در سینما، به خصوص بازیگران مشکلی نداشته‌ام. حتی با بازیگری که برای اولین‌بار همکاری می‌کنم، رفیق شش دانگ می‌شوم. من در سینما یک قافله رفیق دارم، به همه‌شان می‌بالم و همه را هم دوست دارم. من معتقدم وقتی شما نقشی را می‌پذیرید، روح و جسم خود ر ابه آن نقش می‌سپارید حال اگر قرار باشد من با شما، در یک فیلم رفیق باشم، رفاقت موجود بین ما می‌تواند بازی‌ها را بیشتر در قلب و روح تماشاگر بنشاند.
وی در مورد قرار گرفتن نام او بالاتراز جمشید مشایخی در فیلم یک بوس کوچولو، گفت: فکر نمی‌کنم در هیچ فیلمی، به کارگردانی گفته باشم که اسم من اول باشد. در نهایت هم تهیه‌کننده هم تایید می‌کند که کارگردان باید در این زمینه نظر ‌دهد. قاعدتا تیتراژ را کارگردان تایید می‌کند و من به این قضایا فکر نکرده‌ام.
وی گفت: دوست دارم پله پله بالا بروم، دوست ندارم به بالا پرت شوم. اینگونه آدم معقول‌تری هستم و جوگیر نخواهم شد. من نه می‌خواهم به عرش برسم نه به فرش و می‌خواهم همین که هستم، باشم. برای همین هم هست که از ابتدا به فکر این بودم که در صورت موفقیت، ابتدا جایزه نقش دوم را بگیرم و بعد به جایزه نقش اول فکر کنم.
وی در مورد کم حاشیه بودن خود گفت: وقتی کاری به کار کسی نداشته باشی کاری به کارت ندارند به همین سادگی! زیاد به زندگی خصوصی کسی، کاری ندارم و فکر می‌کنم که زندگی خصوصی همه مال خودشان است. دوست هم ندارم به حریم خصوصی خودم سرک کشیده شود.
کیانیان در این برنامه، گفت: کلی نگاه کردن من را عصبی می کند چرا که برایم معنی خاصی ندارد. من در زندگی فکر می‌کنم کلی دیدن و کلی حرف‌زدن به هیچ جا نمی‌رسد ولی وقتی به جزئیات و به مورد مشخص اشاره می‌کنیم و راجع به آن بحث می‌کنیم، آن موقع در واقع می‌توانیم چیزی بفهمیم و می‌توانیم پیشرفت کنیم. وقتی یک پله را ببینیم می‌رویم پله بعدی و از پلکان بالا می‌رویم اما وقتی راجع به پلکان صحبت می‌کنیم به صعود نمی‌رسیم. به نظر من باید در همه زمینه‌ها جزئی‌نگری را پیش خود کنیم. مثلا وقتی یک فیلم فروش می کند بلافاصله تهیه کنندگان، اهالی سینما، معاونت سینمایی، خانه سینما، کارشناسان، تلویزیون وهمه رسانه‌‌های مربوط باید در این مورد جستجو کنند. مثلا نشست بگذارند و ببینند که چرا این فیلم فروش کرده و اینگونه به جزئیاتی خواهیم رسید که بعدا می‌تواینم آنها را رعایت کنیم تا فیلم‌هیامان پرفروش شود.
در این برنامه، کیانیان با اشاره به تاریخچه ایفای نقش متفاوت در سینما گفت:در سینمای قبل از انقلاب در کشور ما موجی درست شد که به موج نوی سینمای ایران معروف بود. قبل از آن، در دهه چهل وپنجاه تولیدات سینمای ایران، شامل موضوعات تکراری بود که در آن موضوعات تکراری، شخصیت‌های تکراری و تیپ‌های تکراری هم وجود داشت و برای همین، برخی از بازیگران آن موقع در فیلم‌های متعددی همان نقش یا تیپ را تکرار می‌کردند، اما از یک زمانی، داستان‌ها تکرار نشد، سینماگران موج نو مقداری وارد زندگی روزمره شدند، روابط جدیدی را شروع کردند و با جستجو و کاوش در زندگی، نقش‌های جدیدی وارد سینمای ایران شد اما این نقش‌هایی بود که یا آن بازیگران نمی‌توانستد بازی کنند یا مردم باورشان نمی‌شد که بازیگری در نقش‌هایی که بازی نکرده، بازی کند، در نتیجه کارگردانانی مثل آقایان فرمان آرا، مهرجویی، تقوایی، کیمیایی و کیارستمی که مربوط به این موج می‌شدند، رفتند سراغ بازیگران تئاتر چرا که این بازیگران توانایی ایفای نقش‌های متفاوت را داشتند.
وی در عین حال گفت: در سینما قاعدتا خیلی از بازیگران در یک نقش ماندگار می شوند و می مانند و به طور مرتب این نقش را تکرار می‌کنند، اما من شخصا دوست ندارم یک نقش را تکرار کنم چرا که دفعه دوم هیچ لذتی برای من ندارد.
کیانیان گفت: سینما یک پایه‌اش تجارت است و تجارت، قاعدتا محافظه کار است. برای همین است که سازندگان یک فیلم ترجیح می‌دهند که بازیگر پایش را جایی بگذارد که قبلا جواب داده تا سرمایه‌ای که گذاشته شده، برگردد پس نقش را می‌دهند به کسی که قبلا در آن نقش امتحانش را پس داده باشد اما سینماگرانی مثل بهمن فرمان‌آرا اینگونه نیست و به عنوان مثال در «یک بوس کوچولو» کار او در استفاده از من یک اقدام آوانگارد و پیشرو بود.
وی تاکید کرد: من هیچ وقت نمی گویم ستاره شدن بد است. یکسری از بازیگران ستاره هستند و یکسری، بازیگران دراماتیک. بعضی از بازیگران تک‌نقش هستند و برخی چند نقش. ستاره‌ها در سینما بازیگران تک نقش هستند و دوست دارند همیشه نقشی را بازی کنند که خودشان دیده شوند اما بازیگران دراماتیک، برایشان نقش زیاد مهم نیست.
کیانیان اظهار داشت: مخاطب سینما به ستاره نیاز دارد و چهره، فیزیک ، صدا نگاه ، بدن ابزار خدادادی ستاره است که برای بیننده جذاب است و او کم می‌تواند چنین چیزهایی را یک جا در یک آدم ببیند و دوست دارد این زیبایی‌ها را راوی پرده سینما ببیند، پس ستاره برای سینما لازم است اما من می‌گویم وقتی بازیگری این ابزار را ندارد لزومی ندارد اصرار بر ستاره شدن داشته باشد.
وی در مورد کوتاهی و بلندی نقش‌هایی که در آن بازی می‌کند و اهمیت این قضیه، گفت: در سریال کیف انگلیسی، من نقش یک روحانی را بازی کردم که ۱۳ دقیقه در ۱۳ قسمت بود یا نقش قاضی در سریال ۲۶ قسمتی دوران سرکشی اما همه این نقش ها را به خاطر دارند.
جوی در جامعه موجود است که می‌گوید نقش اول مهم است اما من همیشه می‌گویم کوشش کن بازیگر شوی و بازیگر خوبی باشی.

عروسی ساز

مدیسه

نو عروس

تورهای نوروز 97

رایانمهر

تلگرام پرشین وی

مدیسه
چهل نما
عوامل فیلم خوک بر روی فرش قرمز جشنواره برلین
عوامل فیلم خوک بر روی فرش قرمز جشنواره برلین
«میترا حجار» امشب مهمان «دورهمی» می‌شود
«میترا حجار» امشب مهمان «دورهمی» می‌شود
اکران ویژه فیلم «آن سوی ابرها» با حضور محمدرضا گلزار و مجید مجیدی در پردیس کورش
اکران ویژه فیلم «آن سوی ابرها» با حضور محمدرضا گلزار و مجید مجیدی در پردیس کورش
بدترین بازیگران سینمای ایران : نیکی کریمی دومین تمشک طلایی را هم گرفت
بدترین بازیگران سینمای ایران : نیکی کریمی دومین تمشک طلایی را هم گرفت
توضیح شهرزاد مدیری دختر مهران مدیری درباره مدل شدنش!
توضیح شهرزاد مدیری دختر مهران مدیری درباره مدل شدنش!
مانی حقیقی: لیلا حاتمی دوست دوران کودکی من است
مانی حقیقی: لیلا حاتمی دوست دوران کودکی من است
برنامه دورهمی فردا چهارشنبه ۲ اسفند پخش نمیشود
برنامه دورهمی فردا چهارشنبه ۲ اسفند پخش نمیشود
تازه ترین خبرها از ساخت سری چهارم زیر آسمان شهر
تازه ترین خبرها از ساخت سری چهارم زیر آسمان شهر
چهل نما
رایانمهرامیران پرواز