رسانهRSSاشتراک:

پوراحمد: از آشنایی نسل آینده با گذشته سینمای ایران خوشحالم

پوراحمد: از آشنایی نسل آینده با گذشته سینمای ایران خوشحالم
به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه نشست‌های موسسه تصویرشهر، آئین سپاس از کیومرث پوراحمد، چهارشنبه شب (۲۶ اردیبهشت) برپا شد و در این مراسم، فیلم مستندی درباره کیومرث پوراحمد با نام «کودکی ناتمام» ساخته مهدی اسدی و به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی به نمایش درآمد. * گلمکانی: عشق و علاقه‌ای که پوراحمد نثار سینما کرد، ثمر […]

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه نشست‌های موسسه تصویرشهر، آئین سپاس از کیومرث پوراحمد، چهارشنبه شب (۲۶ اردیبهشت) برپا شد و در این مراسم، فیلم مستندی درباره کیومرث پوراحمد با نام «کودکی ناتمام» ساخته مهدی اسدی و به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی به نمایش درآمد.

* گلمکانی: عشق و علاقه‌ای که پوراحمد نثار سینما کرد، ثمر داد
———————————————————————————
بنابراین گزارش، در ابتدای این مراسم کامران ملکی منتقد سینما و مجری مراسم، از هوشنگ گلمکانی دعوت کرد تا به عنوان نخستین سخنران، پشت تریبون قرار گیرد.
این سردبیر و منتقد سینمایی در ابتدای سخنان خود، گفت: من امشب می‌خواهم درباره کیومرث پوراحمد قبل از سینما صحبت کنم.
وی ادامه داد: من پوراحمد را قبل از فیلم‌سازی می‌شناختم. البته او را ندیده بودم اما او را از طریق صفحات نقد خوانندگان یکی از نشریات سینمایی آن زمان می‌شناختم. آن زمان افراد زیادی نقد می‌فرستادند که از آن بین نام خسرو دهقان، حسین گیتی، تورج زاهدی و کیومرث پوراحمد به یادم مانده است و بین همه کسانی که نقد فیلم می‌فرستادند، نام کیومرث پوراحمد، برایم از همه مشخص‌تر بود و با خواندن آن مطالب، حس می‌کردم که این آدم را دوست دارم.
وی ادامه داد: من و کیومرث پوراحمد در یک زمان به تهران آمدیم. او از اصفهان آمد و من از مشهد. همزمان هم وارد کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاری شدیم. پوراحمد به یک مجله سینمایی رفت و من به یک مجله اقتصادی. و من چه خوشحال شدم که دیدم او یک منتقد حرفه‌‌ای شده است.
گلمکانی در مورد آن سال‌ها افزود: من در آن دوران دغدغه انجام کار سینمایی داشتم و این کار را نکردم اما وقتی که اسم کیومرث پوراحمد را در تیتراژ سریال «آتش بدون دود»(نادر ابراهیمی) دیدم، بسیار خوشحال شدم و احساس کردم که این موفقیت خود من است.
وی ادامه داد: اولین فیلم کوتاه کیومرث پوراحمد را من ندیدم اما در سال ۱۳۵۸ دومین فیلمش با نام آوازه‌خوان را در اولین جشنواره فیلم‌های کودک دیدم.
گلمکانی گفت: آن روز با شوق و ذوق رفته بودم که ببینم این همزاد و البته همذات من چه کرده است. در انتهای فیلم، وقتی همه دست می‌زدند، من هم یک دست ویژه برای او زدم و گفتم که این عشق و علاقه که پوراحمد این سال‌ها نثار سینما کرده، ثمر داده است.
وی راجع به سینمای پوراحمد گفت: همه فیلم‌هایی که پوراحمد تاحالا ساخته، حتی آنهایی که دوستشان ندارم، نشان می‌دهند که عاشقانه و صادقانه هستند، چون پوراحمد عاشق صادق سینما است.
گلمکانی گفت: من همیشه پی‌گیر آثار او بوده‌ام و حتی نگرانی‌هایی هم درمورد آخرین فیلم او (اتوبوس شب) داشتم که وقتی آن را دیدم به این نتیجه رسیدم که آن فیلم هم یک فیلم کاملا پوراحمدی است.
وی در پایان گفت: معمولا در اینگونه مراسم سکه می‌دهند اما من چیزی ندارم که به پوراحمد بدهم. تنها کاری که می‌توانم بکنم، این است که یک نسخه از کتاب تنگنا را که عشق مشترک هر دوی ما بوده، به این سینماگر تقدیم کنم.
در ادامه، گلمکانی در هنگام پائین آمدن از سن، نزد پوراحمد رفت و کتاب خود را به او اهدا کرد.

* عسگرپور: زمینه‌ای ایجاد شد تا جوان‌ها به شناسایی مفاخر شهر خودش بپردازند
————————————————————————————————–
سپس کامران ملکی پس از برشمردن ویژگی‌های سینمای کیومرث پوراحمد، از محمدمهدی عسگرپور معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و بانی این مراسم، به روی صحنه رفت و گفت: وقتی ما این کار را شروع کردیم هرگز فکر نمی‌کردم این پروژه سینمایی با این وسعت و بزرگی ادامه پیدا کند، اما حالا با دیدن این آثار از اینکه توانسته‌ایم در این راه قدمی برداریم، خرسند هستیم.
وی گفت: روز اولی که رضا میرکریمی ایده ساخت پروژه‌هایی در مورد مفاخر فرهنگی و چهره‌های برجسته سینمای ایران را مطرح کردند، فکر نمی کردم این کار به شکل فعلی گسترده شود چون ما داشتیم وظیفه عادی خودمان را انجام می دادیم و عقیده داشتیم که در حوزه شهر تهران و فضای فرهنگی و هنری آن، انجام چنین کارهایی، یک کار فرهنگی است و نباید راحتی از گنجینه های کشور غفلت کنیم.
وی ادامه داد: حداقل کاری که می‌تواند انجام بدهد، این است که برای شهروند زمینه‌ای ایجاد کند تابه شناسایی مفاخر شهر خودش بپردازد.
معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تصریح کرد: ساخت این فیلم‌ها از زمانی که بحث آن شروع شد تا به امروز، اثرات زیادی داشته است که البته این تنها آغاز مسیر محسوب می‌شود و امیدوارم ایجاد این فضاها به ادامه این پروژه کمک کند و البته تشویق شما هم در ادامه این پروه موثر است.
عسگرپور در ادامه صحبت‌های خود درباره پوراحمد گفت: هم سن و سالان پوراحمد ایشان را خیلی خوب می شناسند. من هم ایشان را از زمان قدیم تاکنون خیلی خوب می‌شناسم و خیلی به ایشان غبطه می‌خورم چرا که معتقدم آنچه در سینمای ما هر روز کم‌رنگ‌تر می‌شود، این است که زندگی و فیلم کارگردانان عین هم باشد و متاسفانه بسیاری از فیلمسازان شبیه آثارشان نیستند که در مورد کیومرث پوراحمد چنین چیزی وجود ندارد و ایشان شبیه فیلم‌هایش است و صداقتی که در آثارش است، در خودش هم وجود دارد.

* پوراحمد: از این بزرگداشت‌ها آدم کیف می‌کند!
———————————————————
دربخش بعدی مراسم، کیومرث پوراحمد ضمن تشکر از اهالی سینما برای شرکت در این مراسم گفت: بزرگداشت و نکوداشت و این حرف‌ها که خیلی خوب است، بزرگداشت که می‌گیرند آدم کیف می‌کند اما این بزرگداشت‌ها فقط به یک نفر مربوط نیست. خانواده و دوستان و همراهانی هم هستند که به ما کمک می‌کنند و باید بگویم نزدیک‌ترین یار من در این سال‌‌ها همسر من «مهرانه ربی» است که سال‌ها با همه چیز من و بداخلاقی های من و خوشی‌های من ساخته است و همیشه همراه و یاور و همکار من بوده است.
تشکر بعدی من از مهدی اسدی سازنده فیلم کودکی ناتمام است و همچنین از هومن شکیبا و دوست و مشاورم در این پروژه، احمد طالبی‌نژاد نیز سپاسگزاری می‌کنم و خوشحالم از این بایت که سازمان فرهنگی هنری شهرداری کاری کرده که قبل از مردن، از زنده‌های سینما قدردانی شود و اتهام مرده‌پرستی از ایرانیان دور شود!
وی گفت: سینمای ایران از دهه ۴۰ تاکنون سند زیادی ندارد و سازمان فرهنگی هنری با این کار اسناد خوبی را از سینمای ایران برای نسل آینده فراهم می‌کند.
وی در پایان حرف‌هایش گفت: یادی از نادر ابراهیمی می‌کنم که در ابتدای حضورم در سینما از او آموختم و امروز بیمار است. از همه حاضران می‌‌خواهم تا برایش دعا کنند.

* شرف الدین: هنرمندان ما همیشه زنده هستند
———————————————————
در بخش دیگری از مراسم، محمدرضا شرف الدین مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس نیز از طرف این انجمن و به پاس ساخت فیلم «اتوبوس شب» با اعطای هدیه‌ای از کیومرث پوراحمد تشکر و قدردانی کرد.
شرف‌الدین درباره این مراسم، گفت: پوراحمد حرف زیبایی زد. این که تجلیل یا نکوداشت یک هنرمند را زمانی بگیرند که او زنده است و این امری شایسته است، گرچه باید بگویم هنرمندان ما همیشه زنده هستند.
وی ادامه داد: همه این عزیزان متعلق به این تمدن و فرهنگ هستند و وجودشان همانند همین تمدن و فرهنگ برای ما ارزشمند و زنده است. اگر این مملکت و تمدن تا به امروز دوام آورده، به خاطر این بوده که به ارزش‌های اصیل خود مثل ادب و هنر احترام گذاشته است.جاودانی ارزش‌ها به این تمدن متعلق است و کیومرث پوراحمد هم یکی از این مفاخر فرهنگی است.
وی در پایان به شوخی گفت: واقعا حیفم آمد هنگام جایزه دادن، از همشهری‌ام تعریف نکنم!
در پایان، مهدی اسدی سازنده فیلم «کودکی ناتمام» نیز به روی صحنه آمد و از همه دست اندرکاران فیلم،تشکر بود.
سپس با حضور محمد مهدی عسگرپور، هوشنگ گلمکانی، رضا کیانیان و جمشید ارجمند از کیومرث پوراحمد، مهدی اسدی کارگردان فیلم کودکی ناتمام، احمد طالبی نژاد مشاور این پروژه، فرشاد محمدی تصویربردار این مستند تقدیر به عمل آمد که مهدی گنجی جایزه محمدی را گرفت.
در پایان مراسم فیلم کودکی نا تمام درباره زندگی و دوران فیلمسازی کیومرث پوراحمد برای حاضرین به نمایش در آمد.
درمراسم آیین سپاس کیومرث پوراحمد، افرادی چون بهمن فرمان آرا، تهمینه میلانی، حمید فرخ نژاد، رضا کیانیان ، محسن امیریوسفی، اصغر فرهادی، رضا ارحام صدر، حبیب رضایی، بیوک میرزایی، اصغر نعیمی، علیرضا شجاع نوری، بهرام دهقانی، فردین خلعتبری، مهتاب کرامتی، سعید پیردوست، هوشنگ گلمکانی، علیرضا شجاع نوری و گروهی از خبرنگاران و اهالی رسانه‌ها حضور داشتند.
مؤسسه توسعه تصویر شهر، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مراسم نکوداشت مجتبی راعی، عباس گنجوی، بهمن فرمان‌آرا، کامبوزیا پرتوی، فریدون جیرانی، کمال تبریزی، مسعود جعفری جوزانی، بهروز افخمی و ابراهیم فروزش نیز در برنامه دارد و این بزرگداشت‌ها از سوی این مؤسسه و با حمایت معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تا پایان آبان‌ماه امسال برگزار خواهد شد.
این برنامه، باهدف تکریم و معرفی هنرمندان برجسته سینمای ایران شکل گرفته و در هر برنامه فیلم ساخته شده درباره زندگی هر یک از این هنرمندان (به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی) به نمایش درمی‌آید

عروسی ساز

آیسان پرواز

مدیسه

نو عروس

تورهای نوروز 97

رایانمهر

تلگرام پرشین وی

مدیسه
چهل نما
برنامه دورهمی فردا چهارشنبه ۲ اسفند پخش نمیشود
برنامه دورهمی فردا چهارشنبه ۲ اسفند پخش نمیشود
تازه ترین خبرها از ساخت سری چهارم زیر آسمان شهر
تازه ترین خبرها از ساخت سری چهارم زیر آسمان شهر
«لیلا حاتمی» با گریم عجیب در جشنواره برلین!
«لیلا حاتمی» با گریم عجیب در جشنواره برلین!
چرا الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد و بلافاصله شروع به کار کرد؟
چرا الناز شاکردوست از بیمارستان مرخص شد و بلافاصله شروع به کار کرد؟
اعترافِ شهاب حسینی در شبکه نمایش خانگی
اعترافِ شهاب حسینی در شبکه نمایش خانگی
بدل ایرانی آنجلینا جولی در اکران خصوصی فیلمش
بدل ایرانی آنجلینا جولی در اکران خصوصی فیلمش
تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش با همراهی بازیگران سینما از اساتید قلم‌زنی در گالری پولادخان
تجلیل نیوشا ضیغمی و همسرش با همراهی بازیگران سینما از اساتید قلم‌زنی در گالری پولادخان
واکنش باران کوثری به توقف اکران «عصبانی نیستم»: مردم به چند قیم نیاز دارند؟
واکنش باران کوثری به توقف اکران «عصبانی نیستم»: مردم به چند قیم نیاز دارند؟
چهل نما
رایانمهرامیران پرواز