تاریخ نشر :پنجشنبه 15 دسامبر 2016 مشاهده : دکوراسیون و چیدمان RSS اشتراک:

طراحی جالب و خلاقانه مرکز خرید لباس زنان در شهر همدان+تصاویر

طراحی زیبای مرکز خرید لباس زنان موضوع بازسازی و طراحی داخلی مرکز خرید لباس زنانه "ماهر" با سابقه‌ای بیش از ۶۰ سال در شهر همدان می‌باشد بخشی از این ساختمانی با ارزش و با قدمت ۴۰ ساله می‌باشد.که طی سالیان تغییراتی در فضای داخلی اش ایجاد شده بود بطوریکه این تغییرات ، محدودیتهای فضایی و […]

طراحی زیبای مرکز خرید لباس زنان

موضوع بازسازی و طراحی داخلی مرکز خرید لباس زنانه "ماهر" با سابقه‌ای بیش از ۶۰ سال در شهر همدان می‌باشد بخشی از این ساختمانی با ارزش و با قدمت ۴۰ ساله می‌باشد.که طی سالیان تغییراتی در فضای داخلی اش ایجاد شده بود بطوریکه این تغییرات ، محدودیتهای فضایی و تاسیساتی را ایجاد کرده بود. از طرفی سازه فلزی ساختمان هم با توجه به زمان ساخت بنا قابل اطمیتان نبود. دفتر معماری روندهماهنگ به سرپرستی علی حمیدی مقدم ایده ی متفاوتی را برای حل چالش های این پروژه در نظر گرفنتد و توانستند  رتبه دوم جایزه طراحی داخلی ایران در سال ۹۵ را از آن خود کنند. با ما همراه باشید تا با هم به گوشه و کنار آن سری بزنیم و با جزییات طراحی آن بیشتر آشنا شویم.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

مشخصات عمومی پروژه طراحی مرکز خریدلباس زنانه ماهر

نام: مرکزخریدلباس زنانه ماهر
موقعیت: میدان آرامگاه بوعلی سینا،همدان، ایران
دفتر معماری: دفتر روندهماهنگ [L]
معمار مسئول: علی حمیدی مقدم
تیم طراحی: محمدسجاد قادری،یسنا ایزدی، کامران نوایی،حسن اسناوندی،ایرسا خالقی
کارفرما: گروه پوشاک ماهر

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

تاریخ: آذرماه ۹۴ – اسفند ۹۴
مساحت ساخته شده: ۱۱۰ مترمربع
نوع: بازسازی، طراحی داخلی، تجاری
اجرا: دفتر روندهماهنگ  [L]

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

ماکت: محیا زینالدین
دیاگرام: محمدحسین رحیمیان
عکاس: حامد بادامی
جوایز: رتبه دوم جایزه طراحی داخلی ایران، برگزار کننده فصلنامه معماری و ساختمان، سال ۹۵

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

از زبان معمار: موضوع بازسازی و طراحی داخلی مرکز خرید لباس زنانه "ماهر" با سابقه‌ای بیش از ۶۰ سال در شهر همدان می‌باشد بخشی از ساختمانی با ارزش و با قدمت ۴۰ ساله می‌باشد.که طی سالیان تغییراتی در فضای داخلی اش ایجاد شده بود بطوریکه این تغییرات ، محدودیتهای فضایی و تاسیساتی را ایجاد کرده بود .از طرفی سازه فلزی ساختمان هم با توجه به زمان ساخت بنا قابل اطمیتان نبود.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

موقعیت پروژه مرکز خرید لباس ماهر در فضای شهری

این ساختمان در مجاورت میدانی که مقبرة پزشک و فیلسوف مشهور "بوعلی سینا" در آن قرار دارد، واقع شده است. که به همین دلیل این منطقه شهری توریستی است و همواره توریست‌ها و شهروندان در آن محدوده برای خرید و گردش حضور دارند. این موضوع در شکل‌گیری ایده طراحی بسیار موثر بود.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

طراحی فضای داخلی مرکز خرید ماهر

ابتدا اولین مسئله را به اینصورت طرح کردیم که : چگونه می توان در یک مرکز خرید لباس زنانه معیار حضور مشتری ها و انتخابشان ، آدم ها با هر ویژگی ظاهری باشند نه مانکن های خوش قد و قامت پشت ویترین ، بطوریکه آدم های غیر استاندارد مانکنی هم دیده شدن را تجربه کنند ؟

ودر ادامه، مسئله دیگری که با توجه به موقعیت شهری آن مکان طرح کردیم این بود که : چگونه آن فضای داخلی می‌تواند در ادامه فضای شهر باشد و یا با شهر پیوند داشته باشد تا اثر شهر در آن فضا و اثر بر شهر درک شود؟  که مهمترین عامل این پیوند همان وجه مشترک شهر و ساختمان یعنی نمای شیشه ای این فروشگاه می باشد که می بایست پاسخ را در آن جستجو کرد . و از طرفی مسئله دیگری که طرح کردیم آن بود که : در چه صورت با حذف  کاربری فروشگاه لباس زنانه را از این فضای تجاری ، بستر مناسبی برای پرسه‌زنی افراد در ادامه شهر ایجاد کرد بطوریکه افراد با آن فضا همانند بخشی از فضای شهری رفتار کنند چرا که آنچه افراد را مجدداً به یک فضای عمومی چه شهری و چه تجاری بمنظور خرید، گشت و گذار و یا تفریح ترغیب می‌کند، رویداد و خاطره از آن فضاست.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

پله های داخلی مرکز خرید ماهر

پله عظیم‌الجثه الحاقی (در مسیر ویترین که بالاترین پاگردش نقش بالکن دارد):

در طراحی فروشگاه و در سالیان قبل یک بالکن غیر استاندارد سازه ای در داخل فضا وجود داشت که در حین بازسازی به دلیل مشکلات سازه‌ای، آن را تخریب کردیم. آنگاه به یک فضای یکپارچه با ارتفاع ۵/۵ متر تبدیل شد. در این فضای مرتفع و در امتداد شهر یک دستگاه پله که خود حجمی مستقل  و ایستا ، قرار دادیم . بطوریکه این حجم مستقل و الحاقی به حجم ساختمان اصلی متصل نیست  (که بار اضافی به بخشهای نا مطمئن سازه ای ساختمان وارد نمی کند ) و از جناح های مختلفش با دیوارهای بنای اصلی ۵۰ سانتی‌متر و در جناح دیگرش از شیشه نما ۲۵ سانتی متر فاصله دارد.

این پله عظیم‌الجثه، فضاهایی متنوع و با کاربردهای مختلف در داخل فضای اصلی با ارتفاع ۵/۵ متر ایجاد می‌کند به طوریکه افراد در بدو ورود می‌توانند از مسیر پله ای که از داخل ویترین شیشه‌ای فروشگاه می‌گذرد، حرکت کنند و در پاگردهای مختلف آن بایستند، نظاره کنند و یا در بالاترین سطح آن که بزرگترین پاگرد این پله است (و به نحوی نقش بالکن می تواند داشته باشد) ، متوقف ‌شوند.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

نمایی از ویترین مرکز خرید لباس زنانه ماهر

ویترین مکانی برای عبور آدم ها از روی پله عظیم الجثه نه محل قرارگیری مانکن‌ها (که مشخصه بارز فروشگاههای لباس می باشند) – جای مانکها با آدمها عوض شدند:

همواره در طراحی فروشگاه‌های لباس زنانه، مانکن‌ها در پشت ویترین فروشگاه قرار می‌گیرند تا عابرین و مشتری‌ها با دیدن لباس‌ها به تن مانکن‌ها جذب فروشگاه شوند. اما در فروشگاه ماهر در پشت  ویترین  مانکن های خوش قد و قامت در داخل ویترین نیستند و به جای آن عابرین آدم‌هایی را پشت ویترین می‌بینند که از پله‌ای در داخل ویترین و در بدو ورود به فروشگاه عبور می‌کنند و یا می‌ایستند و یا حتی می‌نشینند و فقط بخاطر آدم بودنشان پشت ویترین قرار می گیرند. آنها شاید آدم های چاق ، لاغر ، کوتاه و … باشند و قابل تماشا . از طرفی از نگاه درون آدمهای چاق ، لاغر با اعتماد به نفس پایین شان و با خصوصیات غیر استاندارد دنیای مانکن ها (که این مقایسه  دغدغه آدم امروز است ) ، وقتی در پشت ویترین و در معرض تماشای عابرین قرار می گیرند هم با ترس خودشان مواجه می شوند و هم خرسند از دیده شدن  . همان‌طور که عابرین از بیرون ، آن‌ها را می‌بینند، آن‌ها هم عابرین را مشاهده می‌کنند. چرا که جای "مانکن‌ها" و "آدم‌ها" جابه‌جا شده است.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

طراحی راه پله های مرکز خرید ماهر

دیگر در طراحی فروشگاه ماهر معیار جذب عابرین در خیابان به داخل فروشگاه، لباس‌های تن مانکن‌های خوش قد و قامت نیستند بلکه عبور آدم‌ها در مسیر پله از داخل ویترین که از بیرون نمایان هست، برایشان جلب توجه می‌کند، تا آن را به یک شاخص و وجه تمایز برای مشتریان و عابرین در خیابان تبدیل کند. مانکن‌ها در سطح فروشگاه پراکنده شده‌اند و جای آدم‌ها را گرفته‌اند!
در واقع در این پروژه به یک موضوع اجتماعی اشاره کردیم و به‌نحوی ، نقد و تفسیر اجتماعی تعامل و تقابل آدم و مانکن را از طریق فضای معماری یک فروشگاه لباس زنانه بیان نموده ایم.

طراحی فضای داخلی مرکز خرید لباس زنانه ماهر

لایه دربرگیرنده  داخلی ( ایجاد فضای یکپارچه و ایجاد جذابیت بصری در نقاط مختلف فضای اصلی و در مسیر پله عظیم الجثه ) :

در طراحی فروشگاه فضای اصلی ساختمان قدیمی که ارتفاع ۵/۵ متر داشت، یک پوسته (لایه ) مستقل که خود را با فرم دیوارهای آن ساختمان هماهنگ می‌کند، ایجاد کردیم . بدلیل تعدد شکستگی های ناموزون دیوارهای اصلی محدوده این فروشگاه ، این لایه ، از دیوارهای ساختمان اصلی آفست شده و در نتیجه این آفست ، شکستگی های متعدد و ناموزون دیوار اصلی  لطیف تر شده اند  و فضایی یکپارچه ایجاد کرده است . پوسته ای یکپارچه که سقف و دیواره‌ها و کف را در برگرفته  و با فرم و بافت خالی های خودش فضائی خاطره انگیز  به‌وجود آورده است . فضای مابین پوسته و دیوار اصلی  به عملکردهای فضای اتاق پرو ، سرویس بهداشتی، فضای استراحت افراد و  فضای سبز اختصاص یافته است .  این پوسته مستقل، یکپارچه و هماهنگ با دیوارهای اصلی بنا، در سقف ، متخلخل و در ادامه در مجاورت دیوارها خالی های کمتری و در ادامه اش به سمت کف کاملا بسته می شود .

طراحی سقف مرکز خرید ماهر

به طوری که در پیوند با حجم سازماندهنده و عظیم‌الجثه پله‌ای، فضاهای متنوع و جذابیت‌هایی را برای افراد بوجود می آورد . از طرفی افراد در مسیر پله در هر نقطه جلوه ای خاص از این پوسته و خصوصا سقف که در این مسیر پله فاصله اش زیاد و کم و اندازه اش هم بزرگ و کوچک می شود را با توجه به نوع طراحی آن و جلوه بصری حفره ها در کنار هم مشاهده می کند که حتی در بالا و پایین رفتن های افراد این جلوه ها برایشان  متنوع و متفاوت به نظر می رسند. ، ( و همچنین در هر چرخش ۳۶۰ درجه فرد که در این فضا با توجه به نوع کاربری‌اش زیاد اتفاق می‌افتد) . در واقع فرم بخشیدن به فضا به صورت کاملا حجمی و سه بعدی با عمق‌ها، سایه روشن‌ها و تکرارها در بافت آن ، فضایی ویژه را به‌وجود می‌آورد که پتانسیل فضا را فراتر از رفع نیاز افراد به خرید ارتقاء می‌دهد و آن را به یک فضای مطلوب برای پرسه‌زنی و گشت و گذار تبدیل می‌کند که حتی می‌تواند دغدغه شان خرید نباشد . در واقع تعامل پوسته و حجم پله عظیم الجثه و حضور آدم ها ، فضای خاص این مرکز را بوجود آورده است.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

طراحی فضای داخلی فروشگاه ماهر

در طراحی فروشگاه ماهر در طبقه‌ی همکف فروشگاه یک جعبه الحاقی به اتاق پرو  و سرویس در فضای مابین پوسته الحاقی و دیوار اصلی بنا  اختصاص یافته است. اتاق پرو دیگری در بالاترین سطح این پله عظیم‌الجثه و در پاگرد بزرگ بالائی آن بعنوان یک جعبه الحاقی با قاعده مثلثی قرار گرفته است.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

ساختار الحاقی به هم پیوسته و یکپارچه هندریل‌ها و رگال‌ ها

هندریل‌های پله‌ها و پاگردها و بالکن (که پاگرد بزرگ پله عظیم الجثه می باشد) در امتدادشان به رگال‌ها و مکان آویزان کردن لباس‌ها تبدیل می‌شوند که در مجموع یک ساختار مستقل، پیوسته، ممتد و یکپارچه را در کل فضا به‌وجود آورده‌اند . به طوریکه آن‌ها هم به عنوان عناصر مجزا، ساختار و سازماندهی خاص خود را دارند . چه در بالاترین قسمت و چه در همکف همه آن‌ها (لوله‌هایی) ممتد و یکپارچه و به هم پیوسته می‌باشند که از خالی  ۵۰ سانتی متری مابین حجم پله عظیم الجثه و جداره اصلی عبور می کنند  تا رگال های طبقه بالکن و رگال های طبقه همکف یکپارچگی و به هم پیوستگی شان حفظ شود.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

مواد تشکیل دهنده  مرکزخرید لباس زنانه ماهر     

سقف: فوم فشرده با روکش سیمان پلیمری + رنگ آکریلیک
دیوارها: ام دی اف + رنگ آریلیک
کف: سرامیک
پله عظیم الجثه: فلز + چوب
نرده ها و رگال ها: لوله های فلزی + رنگ کوره ای

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

شاخصه های بارز طراحی معماری مرکز خرید لباس زنانه ماهر

 در نظر گرفتن معماری به مثابه پژوهش
طراحی و توجه به کلیه اجزاء ساختمان
کاهش عناصر ساختمان به آنچه که اساسی است
توجه به ارتباط فضای داخل با محیط شهری پیرامون
فرم بخشیدن به فضا به صورت کاملا حجمی و سه بعدی
 ایجاد ارتباط و پیوند اجزاء اصلی فضا از طریق کنتراست
قابلیت جلب توجه با توجه کاربری بنا موضوعی اساسی است
تغییر نگرش به پله بغییر از ارتباط عمودی ( در حالت های متداول ) ، بعنوان مکانی ویژه در مجاورت شیشه نمای فروشگاه (بجای ویترین)، محل نشستن ، ایستادن و تماشا کردن ، بالکن (همان بزرگترین پاگرد پله ) و همچنیمن به عنوان صحنه نمایش آدمها و حتی رسانه ای که حضور افراد داخل فروشگاه را به بیرون گزارش می دهد و …
تعریف دوباره ویترین ( که پیش از این محلی برای قرار گرفتن مانکن های ساکن استفاده می شد) به محل حرکت افراد و نمایش آدمهای غیر مانکن ، که جذابیتی برای عابرین در فضای شهری مجاور دارد ..

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

استفاده بهینه از رنگ سفید و خاکستری و چوب بعنوان زمینه ای خنثی و مناسب برای نمایش لباسهای رنگارنگ
تفکیک کردن فضاها بدون استفاده از جداکننده ها (به غیر از باکسهای خدماتی ) فقط ساختار و فرم اجزاء اصلی ( و بنحوی پیوند پوسته و  پله عظیم الجثه و همچنین فضای مابین پوسته و دیوار اصلی ساختمان )  موجب آن تفکیک فضایی می شود.
 تبدیل فضای بسته و محقر اولیه به فضایی گسترده و وسیع ، که با شناسایی و استفاده از فضاهای پتانسیل و  گمشده و بی استفاده وضعیت موجود صورت گرفت.

طراحی جالب و خلاقانه مرکز فروش لباس زنان در شهر همدان

چیدانه

اخبار مرتبط:

طراحی جالب دکوراسیون مزون عروس در هتل پارس مشهد+تصاویر

طراحی بی نظیر ویلایی در دل کوه های البرز در منطقه طالقان+تصاویر

طراحی هتلی به شکل یاقوت بنفش + تصاویر

نحوه چینش دکوراسیون مغازه پوشاک چگونه باید باشد+ تصاویر

شیکترین ومدرن ترین دکوراسیون مغازه(طراحی داخلی مغازه های مختلف ) + تصاویر

اتاق هتلی در تایوان که از روی داستان بتمن طراحی شده است+ تصاویر

طراحی جالب و خلاقانه مرکز خرید لباس زنان در شهر همدان+تصاویر

    مطالب مرتبط:
چهل نما
رایانمهربهنودگشت