چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است+تصاویر

چیدمان مبلمان سبکهای مختلف مبلمان همواره یکی از مهمترین بخشهای طراحی دکوراسیون می باشد و بر خلاف تصور برخی شامل بسیاری از وسایل و نه فقط مبل راحتی اتاق نشیمن یا مبل رسمی اتاق پذیرایی است. یکی از مهمترین نمادهای مبلمان در بیشتر فضاها صندلی است که در واقع توجه به طراحی آن، سرآغاز گرایش […]

چیدمان مبلمان سبکهای مختلف

مبلمان همواره یکی از مهمترین بخشهای طراحی دکوراسیون می باشد و بر خلاف تصور برخی شامل بسیاری از وسایل و نه فقط مبل راحتی اتاق نشیمن یا مبل رسمی اتاق پذیرایی است. یکی از مهمترین نمادهای مبلمان در بیشتر فضاها صندلی است که در واقع توجه به طراحی آن، سرآغاز گرایش به طراحی مبلمان هم هست . صندلی و مبل از قدیمی ترین محصولات مصرفی در صنعت مبلمان بوده که بسیاری از آنها را بدون اینکه بشناسیم در خانه و محل کار مورد استفاده قرار می دهیم.
 

در مجموعه کاخ های نیاوران و سعد آباد به تعداد زیاد مبلمان با سبکهای مختلف وجود دارد و تلاش بر این است که حتی الامکان به بررسی نوع مبلمان، سبک و کارخانه های تولیدی و تاریخچه اینگونه مبلمان پرداخته شود. کنول (knoll) که از معروفترین مبلمان موجود در این مجموعه می باشد از سال 1346 تا 1352 وارد این مجموعه شده است. با توجه به اسناد موجود در مرکز اسناد مجموعه نیاوران فعالیت این شرکت خرید و تعویض اثاثیه، بازسازی مبلمان و وسایل تزیینی کاخ که در حوزه فعالیت های این شرکت بوده می باشد که با موسسه مرسیه فرانسه نیز جهت خرید اثاثیه کاخ همکاری داشته است . این آثار توسط پرویز بوشهری به ایران وارد گردید و سپس در جای جای کاخ های نیاوران و سعدآباد قرار گرفت.
این نوع مبلمان که ساختار آن از سبک مدرن باهاوس تقلید می کند در سال 1938 برای اولین بار توسط هانس.جی.کنول که فرزند یک مهاجر آلمانی به ایالت متحده امریکا و از تولیدکنندگان مبلمان مدرن آلمان بود در کارخانه کنول که به وسیله وی تاسیس شد تولید گردید. وی هنگام تحصیل در انگلستان و سویس و مدرسه باهاوس با بسیاری از چهره های تاثیر گذار در طراحی و معماری مدرن قرن بیستم آشنا شد و در سال 1937 پس از تحصیل وارد نیویورک شد و یکسال بعد اولین شرکت مبلمان خود را تاسیس نمود. در سال 1946 ازدواج وی با فلورانس schut که یک معمار مدرن بود منجر به شروع همکاری این دو و آغاز طراحی و نوآوری در صنعت مبلمان و تولید انبوه آن گردید. طراحی مبلمان کنول به شدت تحت تاثیرسبک باهاوس بود. (مدرسه معماری باهاوس توسط والتر گروپیوس در سال 1919 با ادغام آکادمی هنرهای زیبا و مدرسه هنرها و پیشه ها در وایمار آلمان بنیان نهاده شد در سال 1933 اهمیت طرح، مهارت صنعتگر در تولید کلان را مورد تاکید قرار داد که به عنوان اصل عمده آموزشی در باهاوس دانسته شد پس از آن کارگاه هایی به صورت آزمایشی ساخت محصولاتی چون میز و صندلی رابا موافقت صاحبان این صنعت در خط تولید خود قرار داد که مبلمان کنول الهام گرفته از این ساخته ها بود. نهایتاً این مدرسه در سال 1933 به دستور نازی ها تعطیل شد اما این سبک در صنعت مبلمان مدرن ماندگار شد.
در طول سالهای 1940 تا1950 فلورانس کنول از نزدیک با مشتریان خود کار می کرد و توانست از طریق روابط با مشتریان نیازهای آنان را در صنعت مبلمان کشف و تولیدات خود را بر این اساس پایه گذاری کند. وی در طراحی مبلمان خود نه تنها شکل و ساختار بلکه مواد مصرفی را نیز بر اساس الگوها و نیازهای مشتریان طراحی کرد به گونه ای که این نیاز تحولی عظیم نیز در صنعت نساجی جهت تولید پارچه های مصرفی در مبلمان کنول به وجود آورد.مبلمان کنول شکل هندسی ساده داشت وبه سبب صرفه جویی در وسایل و مطالعه در کیفیت مواد از پالودگی خط وشکل نیز برخوردار بود که بهره وری از این تکنیک منجر به شکل گیری این مبلمان به سبک مدرن شد. به اعتقاد هانس کنول این ساختار که اصول آن را به تمام کالاهای مصرفی می توان تعمیم دادباید ارزان، کارکردگرا و سازگار با تولید انبوه می بود و برای دستیابی به این هدف می خواست هنرمندان وصنعتگران را با هم متحد کند تا به محصولی کاربردی و قابل استفاده و در عین حال با ارزش از لحاظ هنری دست یابد و اینگونه شد که ویژگی عمده اینگونه مبلمان بر اساس چند اصل پایه گذاری شد
تکیه هر چه بیشتر بر کارکردگرایی، بهره گیری بهینه از و مواد و مصالح صنعتی، احتراز از تزیینات تجملی در شکل وساختار آن، کیفیت زیبا شناختی، خوش ساختی وخوش ترکیبی محصولات صنعتی نیز از دیگر اهداف تولید کنندگان آن بوداگر به ساختاراین ملبمان دقت کنیم دیده می شود که ترکیب بسیار ساده مفتولهای فلزی و پارچه های ساده و غالباً بدون نقش در عین حال دارای ارزش هنری، کیفیت و راحتی و دوام از خصوصیات مبلمان کنول است هر چند که در ابتدا هانس کنول در ساخت اینگونه مبلمان از سبک باهاوس پیروی کرد اما نهایتاً کیفیت، زیبایی و راحتی ودوام و رضایت مشتریان خود پایه گذار سبکی نوین در مبلمان مدرن شد. نهایتاً پس از مرگ نابهنگام هانس کنول در یک تصادف در سال 1955 فلورانس کنول همسر وی مسئولیت کارخانه را به عهده گرفت و در سال 1965 او از این صنعت به کلی کناره گرفت و کنول را به دست کسانی که از وی آموزش دیده بودند سپرد
امروزه کنول به ادامه طراحی و آنچه که هانس کنول پایه نهاد متعهد است واین کارخانه به یک کارخانه بین المللی تبدیل شده است که نمایندگان آن در کشورهای مختلف سراسر دنیا مشغول کار هستند. کتابخانه اختصاصی نیاوران یکی از بخشهایی است که دکوراسیون آن با مبلمان زیبای کنول مزین شده است

سبک های ماندگاری که در طول قرنها دوام آورده و این تمایز را با سبک های دیگر پیدا کرده اند کلاسیک نامیده می شود.
ریشه مبلمان کلاسیک را می توان در انگلستان یافت.
در قرن 17 پس از مهاجرت انگلیسی ها به آمریکا این نوع از طراحی نیز به آمریکا منتقل گردید. این سبک به نام حاکمان آن زمان ویلیام و ماری نامیده شد که جنس آنها عمدتا از جنس بلوط بوده و دارای قسمتهای خراطی شده بود. اغلب میزها دارای لولا بوده به این صورت که با باز شدن لولا میزها بزرگ تر می شدند. در این دوره پشتی صندلی ها بصورت نرده ای بود. با وجود اینکه مبلمان اولیه در آمریکا مبتنی بر طراحی انگلیسی بود ولی از نیازهای مهاجرین و مواد موجود در منطقه تأثیر فراوان گرفت و در این دوره مبلمان اولیه که به نام بقا (Survival) موسوم بود شامل میزهای ستونی که صرفا از تخته چوب بر روی ستونهایی بشکل بود قرار می گرفت.
 
در دهه 1720 سبکی ظریف تر جانشین سبک ویلیام و ماری شد که به نام جانشین ویلیام "سبک کویین آن" نام گرفت. در این سبک راحتی و زیبا شناسی بسیار مورد توجه قرار گرفت به این صورت که پایه های منحنی میز که انتهای تیز و باریک آن به بالشتکی زیبا متصل می شد و انواع صندلی مخصوصا صندلی های بزرگ با دسته های راحتی که در زیر روکش آنها لایه ضخیمی از پشم حیوانات قرار داده می شد این مبلمان عمدتا از چوب گردو بود و گاهی با تکنیک ژاپنی که تقلیدی از هنر لاک الکل شرقی بود، تزئین می شد.

سبک کلاسیک فرانسوی: French Classics

این سبک به دوران حکومت لویی پانزدهم و لویی شانزدهم باز می گردد.  دوران نویی پانزدهم عصر روکوکوی متقارن بود، مبلمان این دوره از خطوط هماهنگ و موجی شکل، منبت کاری پیچیده با چو در این سبک راحتی و زیبا شناسی بسیار مورد توجه قرار گرفت، به این صورت که پایه های منحنی میز که انتهای تیز و باریک آن به بالشتکی زیبا متصل می شد و انواع صندلی مخصوصا صندلی های بزرگ با دسته های راحتی که در زیر روکش آن ها لایه ضخیمی از پشم حیوانات قرار داده می شد. این مبلمان عمدتا از چوب گردو بود و گاهی با تکنیک ژاپنی که تقلیدی از هنر لاک الکل شرقی بود تزیین می شد. انواع میزهای چای، میزهای بازی و نیز میزهای چهارپایه کشودار که به عنوان میز توالت مورد استقاده قرار می گرفت در این دوره ظاهر شدند.

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است

سبک فرانسوی

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است

در اواسط قرن 18 مبلمان انگلیسی دیگر یاد آور سلطنت بریتانیا نبود بنکه مبل سازان این دوره نیز مطرح گردیدند. یکی از مبل سازان این دوره تا مس چیپند یل Thomas Chippendale) ( صنعتگر لندنی بود که سبک خاصی را از خود در این دهه به جای گذاست.
چیپندیل اولین کتاب رسمی مربوط به مبلمان به نام راهنمای آقایان و مبل سازان را برای بار اول در سال 1754 منتشر کرد که تا پایان دهه 1780 در اروپا و امریکا به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگرفت.
در این دوره استفاده از چوب ماهون وارداتی و صاف به جای چوب گردو مرسوم گردید.
صندلی های ظریف با پشتی های میله ای تزیینی ، کاناپه های پشت شتری و میز چای با رویه سینی شکل گود از جمله مبلمان اصلی دوره چیپندیل می باشد. این نوع مبلمان به علت داشتن عناصر خاص مانند پایه توپی و پنجه شیری یا آرایش سنتوری شکسته و غیره به سرعت قابل تشخیص می باشد.
سبک چیپندیل سخت تحت تاثیر سبک روکوکو بود، همرمان با سبک چیپندیل یک صندلی دیگر به اسم صندلی ویندزورWindsor Chair)) وجود داشت از ویژگی های این صندلی : پایه های گرد، نشیمن گاه زین شکل و میله های عمودی و افقی در پشت صندلی بود.
درب های خارجی، لاک الکل کاری و استفاده زیاد از تزیینات طلایی رنگ پیروی می کرد. این مبلمان به علت توجه به راحتی نیز مشهور است.
در دوره لویی شانزدهم طرح مبلمان از مارپیچ و موجی شکل به طرح های سنگین و خطوط راست تغییر کرد. مبل سازان این دوره تحت تاثیر سبک نئوکلاسیک به طرح های گوشه دار و صاف که در اوایل قرن رایج بود بازگشتند.
کمد، صندلی و میزهای کار دارای نیم رخ تقریبا چهارگوش، پایه های نازک با شیارهای عمودی و پایه های توپی یا کره مانند بودند.
جالباسی و کمدها نیز دارای درب های محدب شکم دار و پایه های منحنی شکل بودند.

سبک نئو کلاسیک (Neo Classic)

مبلمان نئوکلاسیک از اواخر قرن 17تا اواسط قرن 18 شکل گرفت که دربرگیرنده سبکهای فدرال و امپراطوری بود. طراحان این سبک به سبک های باستانی و تقلید از سبک های یونانی که از حفاریهای پمپئی الهام می گرفت. مبلمان سبک فدرال، ظریف، هندسی، با پایه های ستونی، پشت های مربعی و زیر پایه های بلوکی شهرت پیدا کردند. این سبک توسط دو مبل ساز انگلیسی به نامهای جرج هیل وایت و توماس شراتون شکل گرفت.
از جمله مبلمان این دوره می توان میزهای تحریر و منشی گری را نام برد. 

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است

نکته: پیشتاز سبک امپراطوری در امریکا (دانکن خایف) بود که طرح هایش سنگین تر و غنی تر از سبک فدرال بود.
نکته: یکی از مشخصه های بارز سبک امپایر (امپراطوری) به کارگیری طرح چنگ (Lyre) می باشد که در پشت صندلی و پایه های میزهای کنار سالن به کار می رفت و از چوب ماهون (ماهاگونی) تیره رنگ و یا چوب بلسان که در آمریکا آنرا رز وود(Rose wood) می نامند ساخته می شد.
نکته: از دیگر مبلمان دوره نئوکلاسیک می توان سبک (Bider Meyer) را نام برد که همراه با مهاجرین آلمانی به آمریکا آمد. مشخصه این نوع مبلمان که عمدتا از چوب های سبک ساخته می شد شکلهای هندسی با دیدگاه معماری (ستونها و تکیه گاهها) و کم بودن تزئینات طرحهای قبلی به غیر از نوعی معرق کاری که خاص طرح بایدر مایر بود.     
سبک آمریکایی سنتی (American Country)
 
مبلمان سنتی منحصر به یک دوره یا یک مبل ساز خاص نمی باشد. این مبلمان ساده در سرتاسر آمریکا توسط نجاران خود آموخته ساخته می شد. از مشخصه های این نوع مبلمان کاربردی محکم و منحصر بفرد بود.
این نوع مبلمان دست ساز در عین سادگی از سبک ها و طرح های ابتدایی بهره مند بودند.
صنعت گران این دوره با تزئین چوب بلوط و سایر چوبهای معمولی با نقاشی روی آنها سعی می کردند نمای چوبهایی مثل ماهون را بیافرینند که برای این کار از تکنیک استنسیل با مواد رنگی استفاده می کردند.
 
سبک کلاسیک عصر ویکتوریا: Victorian Classic

عصر ویکتوریایی، دوره تنوع و تلاقی ، انتخاب گرایی (Electicism) بوده و پیرو سبک خاص نمی باشد و تحت تأثیر سه عامل مهم شکل گرفت که عبارتند از: احیای سبک گذشته، واکنش به عصر ماشین و نوآوری در موارد و مصالح و فنون. این دوره مربوط به اواسط قرن 19 تا اواخر آن می باشد.
 در این دوره مبل سازان برای طرحهای خود به بررسی تاریخ پرداختند که این امر باعث بوجود آمدن سبک های سنتی مانند کوتیک ، رنسانس و روکوکو گردید.
 قرن 19 به عنوان عصر نوآوری مشهور می باشد. در این دوره تشک های فنری ساخته شد.
به این ترتیب صندلی هایی با چوبهای خمیده تولید گردید.

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است

سبک معاصر: Contemproary
 
سازندگان مبل های این سبک معماران و طراحان بودن که در باهاوس (Bauhaus) پرورش یافتند. باهاوس یک هنرستان آلمانی است که در 1919 تأسیس شد. هنر جویان این هنرستان پیرو شعار فرم به دنبال عملکرد می آید. آموختند که مفاهیم طرح خوب را در نیازهای تولید انبوه تجاری و نیاز به خانه های عصر فرا صنعتی بکار گیرند. که نتیجه آن مبلمانی ساده و هندسی بود که تماما توسط ماشین تولید شده بود. دهه های 1930 عصر سبک هنر تزئین نامیده شد. این نامی است که در نمایشگاههای هنرهای پاریس که سبک مدرن در آن ارائه شد به این دو دهه داده شده است.
 
 نکته: مبل سازان اسکاندیناوی و آمریکایی در این گرایش سهم داشتند که از جمله طراحان برجسته این کشورها می توان به آلوار آلتو (Alvar Alto) معمار فنلاندی و چارلز ایمز (Charles Eames) اشاره کرد.    

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است

میز و صندلی سبک مدرن

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است

مبلمان سبک معاصر

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است

دی پی دکوریشن

اخبار مرتبط:

نکات حرفه ای چیدمان مبلمان در منزل +عکس

با این نکات چیدمان مبلمان منزل خود را شیک و حرفه ای انتخاب کنید+تصاویر

دکوراسیون های مدرن با مبلمان ال شکل و نیم دایره +عکس

دکوراسیون و چیدمان مبلمان چرمی در منزل + تصاویر

سبک های چیدمان مبل؛ از کلاسیک تا روستيك

چیدمان مبلمان بر اساس سبکهای مختلف اینگونه است+تصاویر

    مطالب مرتبط: