مشاهده : 184حقوق و جزاRSSاشتراک:

نحوه‌ی تنظیم وکالت بلاعزل

نحوه‌ی تنظیم وکالت بلاعزل
وکالت بلاعزل وکالت قراردادی است که از طریق آن می­‌توانیم شخصی را برای انجام یک عمل حقوقی (مانند فروش ملک، طلاق، انجام امور اداری و یا موارد دیگر) نماینده‌ی خود قرار دهیم. بنابراین در قرارداد وکالت با دو شخص روبه‌رو هستیم: نخست، شخصی که به دیگری نمایندگی می­‌دهد یا موکل و دوم، نماینده یا وکیل. […]

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل

وکالت قراردادی است که از طریق آن می­‌توانیم شخصی را برای انجام یک عمل حقوقی (مانند فروش ملک، طلاق، انجام امور اداری و یا موارد دیگر) نماینده‌ی خود قرار دهیم. بنابراین در قرارداد وکالت با دو شخص روبه‌رو هستیم: نخست، شخصی که به دیگری نمایندگی می­‌دهد یا موکل و دوم، نماینده یا وکیل.

به طور کلی هر یک از این دو طرف می‌­توانند هر زمان که بخواهند قرارداد موجود بین خود را برهم زنند. یعنی وکیل می­‌تواند از وکالت استعفا دهد و موکل نیز این امکان را دارد که وکیل خود را عزل کند. اما گاهی طرفین بنا به مصالح خود، توافق می‌­کنند که امکان عزل وکیل و برهم زدن قراردادِ وکالت توسط موکل وجود نداشته باشد. این نوع از وکالت در حقوق با نام وکالت بلاعزل شناخته می‌شود و در مورد آن باید به چند نکته که در این مقاله آمده است، توجه داشت.

در نحوه‌ی تنظیم وکالت بلاعزل دقت کنید

برای تنظیم وکالت بلاعزل دو راه وجود دارد:
راه نخست این است که در قرارداد وکالت، عدم امکان عزل وکیل شرط شود. برای تنظیم این شرط، استفاده از دو عبارت امکان پذیر است: «موکل تعهد می­‌کند از حق عزل استفاده نکند» یا «موکل حق عزل را از خود سلب می­‌کند».
توجه داشته باشید که این دو عبارت نتایج حقوقی متفاوتی به دنبال دارد. با به کار بردن عبارت نخست حق عزل هنوز به قوت خود باقی است و موکل می­‌تواند از آن استفاده کند. بنابراین اگر اقدام به عزل وکیل کند، اگرچه عهدشکنی کرده­ است اما عقد وکالت برهم خواهد خورد و تنها درمواردی که به دلیل عهدشکنی خسارتی به وکیل وارد شود، موکل باید آن را جبران کند. اما در صورت استفاده از عبارت دوم، اقدام موکل در عزل وکیل، تأثیر حقوقی ندارد و وکالت باقی خواهد ماند. بنابراین اگر هدف این است که موکل در عمل امکان عزل وکیل را نداشته باشد، بهتر است از عبارت دوم استفاده شود.

سردفتران دفاتر اسناد رسمی در تنظیم وکالت‌های بلاعزل غالبا در سند وکالت قید می‌­کنند که «موکل حق عزل را ضمن عقد خارج لازم از خود سلب می­‌کند.» علت اینکه عبارت «عقد خارج لازم» درج می­‌شود این است که قرارداد وکالت جایز است یعنی همان‌طور که گفته شد هر کدام از طرفین می­‌توانند هر زمان که بخواهند بدون نیاز به توجیه آن را بر هم بزنند و درنتیجه این شبهه وجود دارد که آیا شرط عدم عزل ضمن چنین قراردادی نتیجه‌ی مورد نظر را به دنبال دارد یا خیر. چنین تردیدی در مورد شروط‌ ضمن قراردادهای لازم (یعنی قراردادهایی که برهم زدن آن بدون دلیل قانونی ممکن نیست)، مطرح نمی‌­شود و به همین دلیل است که سردفتران دفاتر اسناد رسمی غالبا از عبارت «ضمن عقد خارج لازم» استفاده می‌­کنند.

راه دوم مربوط به مواردی است که قرارداد لازمی مانند خرید و فروش، اجاره، نکاح و غیره منعقد می‌کنید. در این حالت می‌­توانید با درج کردن شرط وکالت ضمن این قراردادها، وکالت را به صورت بلاعزل در بیاورید. اما لازم است که مجددا به نحوه‌ی تنظیم عبارات توجه شود. برای مثال اگر بخواهیم در ضمن عقد نکاح، شرط وکالت زن را در طلاق بگنجانیم، از دو عبارت ممکن است استفاده شود: اگر قید شود که «زوجه وکیل زوج در مطلقه کردن خود است»، قرارداد وکالت به صورت بلاعزل منعقد شده است. در عرف به اعطای چنین وکالتی، اعطای حق طلاق گفته می­‌شود. اما اگر گفته شود که «زوج متعهد می­‌شود که زوجه را وکیل خود در طلاق نماید»، اثر آن ایجاد وکالت نیست بلکه صرفا زوج را ملزم می‌­کند که در آینده به این تعهد وفا کند و به زوجه وکالت دهد.

علاوه بر این، در خصوص شرط وکالت ضمن سایر قراردادهای لازم مثل بیع و اجاره، توجه داشته باشید که وکالت تا زمانی به صورت بلاعزل باقی می‌­ماند که قرارداد اصلی مثلا اجاره یا بیع برهم نخورده است. پس اگر با توافق هم تصمیم به برهم زدن قرارداد اصلی بگیرید یا به دلیل قانونی دیگری این قرارداد برهم بخورد، وکالت نیز از بین خواهد رفت.

موکل همچنان می‌­تواند بر سرنوشت وکالت بلاعزل تأثیر بگذارد
اگر درصدد انعقاد وکالت بلاعزل هستید، لازم است به این نکته توجه کنید که اگرچه موکل نمی­‌تواند وکیل را عزل کند اما در صورت فوت و یا جنون هر کدام از موکل یا وکیل، قرارداد وکالت خود به خود بر هم می‌­خورد. بنابراین در صورت فوت موکل، وکیل نماینده‌ی وراث موکل نخواهد بود و در صورت فوت وکیل، وراث او نماینده‌ی موکل محسوب نمی‌­شوند.
بنابراین اگر قصد دارید که اختیارات نماینده را برای بعد از فوت نیز باقی نگه دارید، بهتر است از عنوان قرارداد وکالت استفاده نکنید.

شاید به مواردی برخورد کرده باشید که پس از تصمیم‌گیری در مورد خرید یک ملک، فروشنده‌ی آن ملک اظهار می‌کند که به دلیلی (مثل اینکه ملکش در رهن بانک است) نمی‌تواند سند رسمی فروش را تنظیم کند و سپس از شما می­‌خواهد که به جای این سند رسمی، وکالت بلاعزل در انتقال ملک او به خودتان را بپذیرید تا هر زمان که مانع برطرف شد (مثلا ملک از رهن بانک خارج شد)، ملک را با سند رسمی به خودتان انتقال دهید.

اگر در حال بررسی چنین پیشنهادی هستید، توجه داشته باشید که قرارداد وکالت بلاعزل در انتقال ملک، به هیچ ­وجه آثار سند رسمی فروش را ندارد زیرا باعث نمی­‌شود که انتقال ملک به شما در دفتر املاک به ثبت برسد. این در حالی است که دولت تنها کسی را مالک می‌شناسد که ملک به نام او در دفتر املاک ثبت شده باشد و یا کسی که ملک به او منتقل شده و این انتقال در دفتر املاک ثبت شده است. بنابراین شما هنوز مالک ملک مورد نظرتان نشده‌اید بلکه کماکان فروشنده مالک محسوب می‌شود. درنتیجه اگر فروشنده‌ای که به شما وکالت بلاعزل داده، سوءِ نیت داشته باشد؛ می­‌تواند با قرارداد وکالت مشابهی، وعده‌ی انتقال ملک خود را به دیگری نیز بدهد!

 حتی اگر از حسن نیت فروشنده مطمئن هستید، بازهم این احتمال وجود دارد که طلبکاران فروشنده، ملک مورد نظر شما را که هنوز در دفتر املاک به نام فروشنده است؛ برای وصول مطالبات خود توقیف نمایند. در این صورت شما راهی جز طرح دعوا برای اثبات اینکه ملک به شما تعلق دارد و توقیف باطل است، نخواهید داشت. جدای از این موارد، همان‌طور که گفتیم اگر فروشنده فوت کند، شما دیگر وکیل او نیستید. پس نمی­‌توانید سند رسمی را به نمایندگی از او به نام خود تنظیم کنید. حال اگر وراث موکل از اجرای تعهد فرد متوفی خودداری کنند، عملا ناچار به اقامه‌ی دعوا برای ملزم کردن آنان به تنظیم سند رسمی و تحمل دشواری­‌های آن خواهید شد. بنابراین استفاده از وکالت بلاعزل به جای تنظیم سند رسمی خرید و فروش، ممکن است شما را با مشکلات جدی روبه‌رو کند.

چطور دات کام

اخبار مرتبط :

آیا برای طلاق می توان وکالت داد؟

آگاهی زنان از وکالت در طلاق

حق طلاق و وکالت در طلاق چه فرقی دارند؟

وکالت در ازدواج

بازیگر مشهور سینمایی که پروانه وکالت گرفت! عکس

تلگرام پرشین وی

آیسان پرواز

آیسان پرواز

شب دوم و مادرانه ماه عسل و قصه ای که تکراری از آب در آمدشب دوم و مادرانه ماه عسل و قصه ای که تکراری از آب در آمد
حرف های تلخ اما واقعیِ امیر آتشانی: بخاطر زنده ماندن همه زندگی‌ام را فروختم!حرف های تلخ اما واقعیِ امیر آتشانی: بخاطر زنده ماندن همه زندگی‌ام را فروختم!
افشاگری جناب خان از خرید میلیونی نیمار در شب حضور علیرضا شجاع نوری در خندوانهافشاگری جناب خان از خرید میلیونی نیمار در شب حضور علیرضا شجاع نوری در خندوانه
لو رفتن قسمت بعدی شهرزاد!!!؟لو رفتن قسمت بعدی شهرزاد!!!؟
افتتاحیه خندوانه با هدیه جالب دورهمی به این برنامه و بازگشت جناب خانافتتاحیه خندوانه با هدیه جالب دورهمی به این برنامه و بازگشت جناب خان
عروسی شاهزاده هری و مگان مارکل با حضور سلبریتی هاعروسی شاهزاده هری و مگان مارکل با حضور سلبریتی ها
چهره تکان دهنده مدل ۴۷ ساله ژاپنی با ظاهری ۲۰ سال جوانتر!چهره تکان دهنده مدل ۴۷ ساله ژاپنی با ظاهری ۲۰ سال جوانتر!
پیام تبریک ستاره های مشهور در روز مادر سال ۲۰۱۸پیام تبریک ستاره های مشهور در روز مادر سال ۲۰۱۸
روش های ساده و موثر برای رهایی از شر چربی دور شکم!روش های ساده و موثر برای رهایی از شر چربی دور شکم!
آغاز جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ با حضور ستاره های معروفآغاز جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ با حضور ستاره های معروف
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۴۸) از بهنوش طباطبایی تا یکتا ناصرچهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۴۸) از بهنوش طباطبایی تا یکتا ناصر
سرقت از خانه آذر معماریان و زنده یاد علی معلم | سبک زندگی افراد مشهور (۲۲۶) +فیلمسرقت از خانه آذر معماریان و زنده یاد علی معلم | سبک زندگی افراد مشهور (۲۲۶) +فیلم
روایت دختر حسین شهاب از لحظه درگذشت پدرش و واکنش چهره های معروف در اینستاگرامروایت دختر حسین شهاب از لحظه درگذشت پدرش و واکنش چهره های معروف در اینستاگرام
اینستاگرام هنرمندان (۴۷) از بهنوش طباطبایی تا فریبا نادریاینستاگرام هنرمندان (۴۷) از بهنوش طباطبایی تا فریبا نادری
عکسهای جدید بازیگران و چهره های مشهور با همسرانشان ۲۱۸عکسهای جدید بازیگران و چهره های مشهور با همسرانشان ۲۱۸
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
زولا بازی کن

آیسان پرواز

ندای ارژنگ
جرم و عناصر تشکیل دهنده آنجرم و عناصر تشکیل دهنده آن
جرم هر نوع عملی است که مخالف قوانین تعیین شده قانون باشد و نظم عمومی را به هم بزند. جرم های تعیین شده در قانون هر کدام مجازات های خودشان را دارند. از جمله این جرم ها می توان : جرم کلاهبرداری و جرم قتل و جرم آدم ربایی و... را نام برد.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
جدیدترین مدل های دکوراسیون برای خانه ، آشپزخانه ، پذیرایی ، اتاق خواب
در پاتایا و آنتالیا چه می گذرد ؟ ایرانیان به دنبال چه هستند ؟
تورهای متنوع باکو با پرواز هفتگی ایران ایر !!
دختر و پسرهای اهل هیجان حتما ببینند !! داغ داغ
چند پیشنهاد ویژه برای خوشحال کردن آنکه دلش مال توست !
چیدمان شیک و طراحی فوق العاده اتاق کودک + تصاویر
مجلل ترین و باشکوه ترین عروسی های ایرانی !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
آپارتمان نشینی و هزینه های آن
اجرت المثل زن در زندگی زناشویی
مهریه و ممنوع الخروج شدن مرد به خاطر آن
مهریه | چه میزان می توان مهریه تعیین کرد؟
مهرالمثل و مهرالمتعه چه تفاوت هایی دارند؟
عسر و حرج زوجه در زندگی مشترک با زوج
قرارداد ساختمانی | مشخصات ناظر در قرارداد ساختمانی
طلاق | راه های مختلف طلاق گرفتن
سهم الارث | اخذ سهم الارث متوفی توسط وکیل
پارک اتومبیل در کوچه‌های بن بست و شرایط آن
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
چیدمان میز ناهارخوری با اصول و قواعد پذیرایی شیک و مدرن ! + تصاویر
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه بهار 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
چهل نما

آیسان پرواز

جرم و عناصر تشکیل دهنده آن
جرم و عناصر تشکیل دهنده آن
آپارتمان نشینی و هزینه های آن
آپارتمان نشینی و هزینه های آن
اجرت المثل زن در زندگی زناشویی
اجرت المثل زن در زندگی زناشویی
مهریه و ممنوع الخروج شدن مرد به خاطر آن
مهریه و ممنوع الخروج شدن مرد به خاطر آن
مهریه | چه میزان می توان مهریه تعیین کرد؟
مهریه | چه میزان می توان مهریه تعیین کرد؟
مهرالمثل و مهرالمتعه چه تفاوت هایی دارند؟
مهرالمثل و مهرالمتعه چه تفاوت هایی دارند؟
عسر و حرج زوجه در زندگی مشترک با زوج
عسر و حرج زوجه در زندگی مشترک با زوج
قرارداد ساختمانی | مشخصات ناظر در قرارداد ساختمانی
قرارداد ساختمانی | مشخصات ناظر در قرارداد ساختمانی
رایانمهرامیران پرواز
چهل نما