عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید+تصاویر

عکاسی در سفر عکاسی جزو جدایی‌ناپذیر زندگی ما ایرانی‌ها شده و به خصوص در سفر، دوست داریم تک‌تک لحظات‌مان را ثبت کنیم. در آستانه‌ی نوروز به نکاتی در مورد عکاسی اشاره می‌کنیم.  . با نزدیک شدن به ایام نوروز، کم‌کم به فکر سفر و استفاده‌ی بهینه از ایام تعطیلات می‌افتیم. اگر تصمیم دارید که در […]

عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید

عکاسی در سفر

عکاسی جزو جدایی‌ناپذیر زندگی ما ایرانی‌ها شده و به خصوص در سفر، دوست داریم تک‌تک لحظات‌مان را ثبت کنیم. در آستانه‌ی نوروز به نکاتی در مورد عکاسی اشاره می‌کنیم.  .

با نزدیک شدن به ایام نوروز، کم‌کم به فکر سفر و استفاده‌ی بهینه از ایام تعطیلات می‌افتیم. اگر تصمیم دارید که در این ایام به ثبت تصاویر زیبا از خود و خانواده‌تان بپردازید، در این مقاله از کجارو، گلچینی از نکات عکاسی را جمع آوری کرده‌ایم، تا بتوانید تصاویر زیباتری خلق و خاطرات خود را به نحو احسن ثبت کنید.

عکاسی در سفر

بهترین کار این است که با عکاسان همفکر به سفر عکاسی بروید یا اینکه خودتان یا همراه با دوست یا شریکی که همفکر شماست، برای سفر برنامه‌ریزی کنید. از قبل بدانید که چه مکان‌هایی را دوست دارید ببینید و چقدر برای عکاسی یک ایده یا موضوع زمان نیاز دارید. همچنین صبح و عصر که نور شدید نیست، برای عکاسی زمان بگذارید. زمان داشته باشید که در انتظار یک صحنه جالب در یک کافه یا میدان، ساعت‌ها بنشینید و یا روی برجی بایستید و منتظر بمانید تا زمانی که اشعه‌های خورشید روی صورت فرشته بتابد.
 

عکاسی سیاه و سفید را تجربه کنید

 عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید

بسیاری از عکاسان، پس از عکاسی و در ویرایش‌های بعدی، رنگ عکس‌ها را به سیاه و سفید، تغییر می‌دهند. اما بهتر است که در حین انجام کار، تصویری از نتیجه‌ی تک رنگ عکاسی در اختیار داشته باشیم. برای این کار بهتر است که دوربین خود را طوری تنظیم کنید که همزمان هم با فرمت JPEG و هم با فرمت RAW عکاسی کند. سپس حالت عکاسی تک‌رنگ را انتخاب کنید. دوربین، عکس‌های RAW را با رنگ‌های کامل ثبت می‌کند که بعدا می‌توانید آن را به دلخواه خود تغییر دهید، در حالی که تصویری که روی صفحه می‌بینید، سیاه و سفید است.
 

از لنزهای واید استفاده کنید

 عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید

برای عکاسی از افق‌ها و چشم‌اندازهای شهری استفاده از لنزهای با فاصله کانونی بین ۱۲ تا ۳۵ میلیمتر تصمیمی درست خواهد بود. ه رچند که این نکته ضرورتی ندارد، اما از نتایجی که با لنزهای واید (Wide Angle) می‌گیرید، رضایت بیشتری خواهید داشت. مزیت بزرگ استفاده از این لنزها، امکان عکاسی از افق شهری زیبا، بدون نیاز به گرفتن فاصله کیلومتری از شهر است.

 آثار خود را خلق کنید

عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید

تا جایی که می‌توانید عکاسی کنید. اگر برای برگزاری یک نمایشگاه برنامه‌ریزی می‌کنید، باید بدانید که به چند عکس نیاز دارید. زمانی که کارتان به پایان رسید، متوجه خواهید شد که باید تعدادی از کارهایتان را کنار بگذارید و از آن‌ها صرف‌نظر کنید. انتخاب کردن بهترین آثار برای نمایشگاه کار سختی است. اینکه شما عکسی را گرفته‌اید، به این معنا نیست که اثر موردنظر، حتما باید در میان بقیه‌ی آثارتان به نمایش در بیاید.

استفاده از پرده سیاه رنگ

 عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید

مورد بعدی این است که سعی کنید یک پارچه مشکی را با گیره به پشت یک یا چند صندلی ببندید. در صورت امکان از صندلی‌های بلندتر استفاده کنید. اگر تهیه صندلی برای شما امکان‌پذیر نبود، به سادگی پدر و مادر نوزاد را به کار بگیرید، آن‌ها می‌توانند هر کدام یک سر پارچه را بگیرند. فراموش نکنید که مقداری از پارچه روی زمین پهن شده باشد. دوباره نزدیک پنجره باشید و نوزاد را درون یک سبد و جلوی پارچه قرار دهید و یا از پدر و مادر بخواهید که در مقابل پارچه بایستند و او را روی دستان خود نگه دارند (خلاق باشید).

چرا عکس‌های من تار است؟

 عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید

وقتی که صحبت از تسلط بر فوکوس می‌شود، شما باید بدانید که چرا عکس‌های شما واضح و شارپ نیست. این مشکل ممکن است از فوکوس نادرست ناشی‌ شود اما لرزش دوربین یا حرکت سوژه نیز می‌تواند موجب تاری عکس شود. پس شما باید علت اصلی را بیابید، مشکل را حل کنید و مجددا امتحان کنید.

چطور سوژه را  در کادر قرار دهیم؟

قانون یک سومدر این بخش به شما آموزش خواهیم داد که چطور سوژه را در کادر قرار دهید و از فضای اطراف خود بیشترین بهره را ببرید. در کنار انتخاب سوژه‌ی مناسب و بهترین تنظیمات ممکن برای دوربین، یاد گرفتن اصول ترکیب‌بندی در عکاسی، یکی از راه‌های مهم و اساسی در بهبود بخشیدن به نتیجه‌ی کار شما است. قوانین و تئوری‌های متعددی درباره‌ی انتخاب بهترین ترکیب‌بندی وجود دارند. اما نکته‌ی کلیدی که هنگام عکاسی باید به آن فکر کنید این است که سوژه‌ی اصلی را کجای کادر قرار دهید.

قانون یک‌سوم را فراموش نکنید

قانون یک‌سوم روشی ساده و مناسب برای عکاسی از سوژه است که از طریق آن سوژه در موقعیت مناسبی از کادر قرار می‌گیرد. این قانون کمک می‌کند تا افراد تازه‌کار یاد بگیرند که چگونه می‌توان در تصاویر، بالانس و تعادل را رعایت کرد. رعایت قانون یک‌سوم کار نسبتا ساده‌ای است و باعث می‌شود که سوژه، موضوع اصلی تصویر باشد و ذهن عکاس به بخش‌های دیگر منحرف نشود. اما باید توجه داشت که استفاده‌ی زیاد از این روش باعث می‌شود که اغلب تصاویر شما شبیه به یکدیگر و هم‌وزن باشند. برای مثال زمانی که به‌ نظر شما قرار دادن سوژه در وسط کادر می‌تواند جالب‌تر باشد، بهتر است که به حرف ذهن‌تان گوش کنید و بیخیال قانون یک‌سوم شوید. گاهی‌اوقات قرار دادن سوژه در یک گوشه از تصویر نیز می‌‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

کادر را پر کنید

 عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید

به موضوع خود نزدیک شده و نمایی بسته از آن بگیرید.

کوله پشتی

اخبار مرتبط:

نکات بسیار کاربردی برای عکاسی در سفر ساحلی+تصاویر

فوت و فن های عکاسی در سفر

اصول عکاسی حرفه ای در سفر برای مسافران

نکات کاربردی برای عکاسی حرفه ای از کودکان در سفر+ تصاویر

چگونه با دوربین آماتور در سفر فیلم های خوب بگیریم؟؟

عکاسی با کیفیت و عالی در سفرهای نوروزی داشته باشید+تصاویر

    مطالب مرتبط: