تاریخ نشر :سه شنبه 15 ژانویه 2008سایر خبرهاRSSاشتراک:

کمبودجسد برای آموزش دانشجویان

کمبودجسد برای آموزش دانشجویان
ایسنا: رییس بخش بافت شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران کمبود جسد و عدم همزمانی دروس در گروه علوم تشریح را از مهمترین مشکلات این گروه عنوان کرد. دکتر غلامرضا حسن‌زاده دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهرانکمبود جسد را از مهمترین مشکلات کلاسهای عملی گروه تشریح عنوان کرد و افزود:‌ این مشکل چند سالی است که گریبانگیر […]

ایسنا: رییس بخش بافت شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران کمبود جسد و عدم همزمانی دروس در گروه علوم تشریح را از مهمترین مشکلات این گروه عنوان کرد.

دکتر غلامرضا حسن‌زاده دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهرانکمبود جسد را از مهمترین مشکلات کلاسهای عملی گروه تشریح عنوان کرد و افزود:‌ این مشکل چند سالی است که گریبانگیر دانشگاه‌های علوم پزشکی شده است ولی خوشبختانه علوم پزشکی تهران با مساعدت مسوولین دانشگاه، از وضعیت بهتری نسبت به دانشگاه‌های دیگر برخوردار است البته ولی وضعیت فوق العاده خوبی نیست.

وی با بیان اینکه در دنیا در علم تشریح از مدلهای مختلف استفاده می‌شود، خاطر نشان کرد: ما باید به این فکر باشیم تا با استفاده از مدلها،‌ نرم افزارهای کامپیوتری و شبیه سازها مشکل کمبود جسد را رفع کنیم تا از این طریق دانشجویان مرحله به مرحله فرایند تشریح را انجام دهند، البته در این راستا در وزارت بهداشت برنامه ریزی شده تا بتوانیم با در نظر گیری برنامه مدرن و مشخصی برای کلاسهای آناتومی، کمبود جسد را به گونه‌ای مرتفع کرد.

وی با بیان اینکه دپارتمان گروه علوم تشریح دارای ۳ بخش آناتومی، بافت شناسی و جنین شناسی است، اظهارکرد: ‌بیشترین واحد علوم پایه در پزشکی را گروه علوم تشریح ارائه می‌دهد.

رییس بخش بافت شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران عدم همزمانی دروس در آموزش فعلی علوم تشریح را ازمشکلات مهم گروه آناتومی عنوان کرد و افزود: این نوع آموزش موجب شده که نتوانیم برخی از مباحث را با کیفیت ارائه دهیم در حالی که اگر فقط یک نفرآناتومی، بافت شناسی و جنین شناسی مقطعی از بدن را همزمان آموزش دهند بهتر است همانگونه که این ادغام در بسیاری از کشورها انجام شده و نتیجه خوب و رضایت بخشی داشته است.

دکتر حسن زاده از تصویب طرح ادغام گروه آناتومی دانشگاه علوم پزشکی تهران خبرداد و گفت: این طرح از ترم آینده در شعبه بین المللی کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران اجرا می‌شود.

وی با تاکید به اینکه مرزهای بین علوم بسیار به یکدیگر نزدیک شده است، خاطرنشان کرد: در مجموع گروه‌های علوم تشریح در دنیا به سمت سلول حرکت می‌کنند، با وجودی که در قرن ۱۶ دیوارهای خیلی قطوری بین علوم وجود داشت ولی در قرن ۲۰ این مرزها کمرنگ شد و در قرن ۲۱ دیگر مرزی وجود ندارد و علوم در هم تنیده است به گونه ای که تفاوتی در کارهای یک آناتومیست، فارماکولوژیست، بیولوژیست و … دیده نمی‌شود البته شاید نیازهای بشر، ایجاد کننده این شرایط است.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ میلادی به دهه مغز اظهار کرد:‌ با تفکر تبدیل کلیه مجهولات مغز به معلومات این نامگذاری انجام شد و بر این اساس مراکز متعددی در دنیا تاسیس شد ولی نه تنها مجهولات بشر کم نشد بلکه افزایش یافت چون وقتی به سطح مولکول رسیدند دریافتند که آن خود دنیایی دارد، بنابراین متوجه شدند کار ساده‌ایی نیست در نتیجه این احساس ایجاد شد که گاهی اوقات فارماکولوژیست، فیزیولوژیست، آناتومیست و … به عنوان یک تیم در کنار هم قرار گیرند، بر این اساس مرزهای بین علوم در قرن ۲۱ مشخص نخواهد بود.

رییس بخش بافت شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به ضرورت تغییر و تحول تاکید کرد و گفت: هر چند اولین تغییرات باید در نگرش ایجاد شود ولی معمولا کسانی که سابقه بیشتری دارند در برابر تغییرات مقاومت بیشتری نشان می‌دهند، البته این تغییرات در کشور ما شروع شده ولی خیلی کند پیش می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی درسی بیشتر سلیقه‌ای انجام شده نه بر اساس نیازها، تصریح کرد: در طب امروز در آناتومی بیشتر به آموزش آناتومی مقاطع بدن به دلیل وجود سی تی اسکن، ام .آر. آی و آناتومی سطحی و آناتومی انسان شناختی … نیاز است اما نه تنها برخی از آنها در برنامه‌های درسی پزشکی جدی گرفته نشده است بلکه هنوز شیوه تدریس ما به صورت ۵۰ سال گذشته است.

وی درخصوص ادغام علوم پایه وعلوم بالینی خاطرنشان کرد: در دنیا دانشجویان از همان ابتدا با بیمار برخورد می‌کنند و هرچه قدر بالاتر می‌روند میزان استفاده از دروس علوم پایه کمتر و بالینی بیشتر می‌شود اما ارتباط علوم پایه وعلوم بالینی تا آخر دوره با آنها همراه است، البته ارتباط علوم پایه و علوم بالینی از ابتدا تا انتهای دوره با یکدیگر در کشور ما هم در حال اتفاق است و همچنین در طرح رفروم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به این ارتباط توجه شده است که امید است نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در خاتمه ابراز امیدواری کرد که در چند سال آینده با ایجاد تغییر و تحول اساسی و منطقی در گروه علوم تشریح ، این گروه از جایگاه مناسبی در بین رشته‌های مختلف علوم پایه برخوردار شود.

عروسی ساز

مدیسه

نو عروس

تورهای نوروز 97

رایانمهر

تلگرام پرشین وی

مدیسه
چهل نما
واکنش هنرمندان به سقوط هواپیمای تهران- یاسوچ
واکنش هنرمندان به سقوط هواپیمای تهران- یاسوچ
پست اینستاگرامی جالب خلبان هواپیمای سقوط کرده یاسوج!
پست اینستاگرامی جالب خلبان هواپیمای سقوط کرده یاسوج!
جشن تولد لاکچری پسر بابک جهانبخش
جشن تولد لاکچری پسر بابک جهانبخش
در تاریکی شب عملیات جستجو لاشه هواپیما متوقف می‌شود!
در تاریکی شب عملیات جستجو لاشه هواپیما متوقف می‌شود!
توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیماِی ایرانی!
توئیت سفیر آلمان برای سقوط هواپیماِی ایرانی!
موبایل یکی از مسافران هواپیمای تهران- یاسوج روشن است!
موبایل یکی از مسافران هواپیمای تهران- یاسوج روشن است!
فوت سرنشینان هواپیمای آسمان تایید نهایی نشد!
فوت سرنشینان هواپیمای آسمان تایید نهایی نشد!
تشییع شهید نفتکش سانچی در اصفهان
تشییع شهید نفتکش سانچی در اصفهان
چهل نما
رایانمهرامیران پرواز