تاریخ نشر :یکشنبه 17 فوریه 2008سایر خبرهاRSSاشتراک:

چگونه در هشتاد سالگی سر حال باشیم ؟

چگونه در هشتاد سالگی سر حال باشیم ؟
بر اساس تحقیق منتشر شده در شماره دسامبر ژورنال جراحی مفصل و استخوان، جراحی تعویض مفصل ران برای مردان و زنان بالای ۸۰ سال هنوز یک انتخاب و راهکار مناسب است. بیماران ۸۰ ساله و مسن تر می توانند نتایج تعویض ران را همانند همتایان جوان تر خود تجربه کنند.  به گزارش محیانیوز؛ بیش از […]

بر اساس تحقیق منتشر شده در شماره دسامبر ژورنال جراحی مفصل و استخوان، جراحی تعویض مفصل ران برای مردان و زنان بالای ۸۰ سال هنوز یک انتخاب و راهکار مناسب است. بیماران ۸۰ ساله و مسن تر می توانند نتایج تعویض ران را همانند همتایان جوان تر خود تجربه کنند. 

به گزارش محیانیوز؛ بیش از ۲۳۴۰۰۰ جراحی تعویض ران ( که به عنوان hip arthroplasties شناخته شده است ) هرساله در ایالات متحده آمریکا انجام می شود و این تعداد در دهه گذشته به طرز چشم گیری افزایش پیدا کرده است. تعویض مفصل ران جراحی ای است که در آن مفصل طبیعی ران با نوع مصنوعی آن که از پلاستیک، فلز یا سرامیک ساخته شده است معاوضه می شود. شایع ترین دلایل انجام این جراحی شامل موارد زیر هستند:

۱- درد و سختی در ران که فعالیت های طبیعی از قبیل پیاده روی و خم شدن فرد را محدود می کنند.

۲- دردی که به طور رضایت بخشی به وسیله دارو یا سایر درمان ها، معالجه نمی شود. 

این شرایط بیشتر به دلایل زیر روی می دهند: 

– استئوآرتریت که بیشتر در نتیجه بالا رفتن سن ایجاد می شود. 

– آرتریت روماتوئید که به وسیله بیماری اتوایمون به وجود می آید. 

– آرتریت تروماتیک که در نتیجه ضربه و آسیب به وجود می آید. 

این پژوهش به مقایسه نتایج به دست آمده از جراحی تعویض مفصل ران در طول شش تا هفت سال پس از انجام عمل جراحی در بیماران ۸۰ ساله و مسن تر با بیماران ۷۰ ساله و جوان تر، می پردازد. نتایج این پژوهش حاکی از آن است که قدرت و عملکرد مفصل ران یا مفصل ران های تعویض شده در بیماران ۸۰ ساله در زمان جراحی با بیمارانی که ۷۰ ساله یا جوان تر بودند قابل مقایسه است. 

دکتر جواد تبریزی یکی از نویسندگان این پژوهش می گوید:« بسیاری از افراد مسن که می توانند از جراحی تعویض مفصل ران بهره مند شوند به علت کهولت سن از انجام جراحی سرباز می زنند.» دکتر جواد تبریزی که رئیس تحقیقات بالینی و دستیار پروفسور در انیستیتو روتمان در دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا است می‌گوید:« بیماران مسن گمان می کنند بهبودی پس از عملشان بسیار مشکل بوده و جراحی در این سنین ارزشی ندارد. این افراد بیمارانی هستند که به علت درد ران از صندلی چرخ دار استفاده می کنند اما به علت ترس، از عمل جراحی سرباز می زنند. این تحقیق نشان می دهد افراد ۸۰ ساله می توانند به نتایج جراحی خوش بین باشند و متعاقب این عمل از کیفیت مطلوب زندگی بهره مند شوند.» 

این پژوهش هم چنین نشان داد میزان عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی برای افراد ۸۰ ساله همانند افرادی بود که در گروه های دیگر قرار داشته و از سن جوان تری برخوردار بودند. هیچ مورد مرگی در نتیجه جراحی در هیچ یک از گروه ها مشاهده نشد. بعضی از بیماران در گروه هشتاد ساله ها در طول دوره پیگیری و آزمایش در نتیجه سایر عوامل فوت کردند و تقریباً همه آن ها پس از عمل جراحی از عملکرد خوب مفصل ران برخوردار بودند. شایع ترین عوارض و مشکل به وجود آمده بعد از جراحی مفصل ران جابجا شدگی استخوان بود، اما گروه ۸۰ ساله ها کمتر به این عارضه مبتلا می شدند و بر اساس گفته محققان احتمال دارد این عامل به خاطر استفاده از وسایل بازدارنده بیشتری باشد که در افراد مسن تر به وسیله جراحان استفاده می شود. علاوه بر این به نظر می رسد که اعمال پزشکی پیش از جراحی و پیگیری و کنترل بیماران مسن با دقت بیشتر و به طور گسترده تری صورت می پذیرد و همین عوامل ممکن است در کاهش عوارض پس از جراحی دخیل باشند. 

دکتر پرویزی می گوید:« بیمارانی که از درد ران رنج می برند باید به منظور دست یابی به این نکته که آیا عمل جراحی تعویض مفصل ران ممکن است بدون توجه به سنشان بهترین انتخاب برای آن ها باشد یا خیر، ارزیابی شوند.» او ادامه می دهد: «نتایج ما نشان می دهند که سن به تنهایی نمی تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای عدم انجام جراحی تعویض مفصل ران قلمداد شود.»
 

عروسی ساز

مدیسه

نو عروس

تورهای نوروز 97

رایانمهر

تلگرام پرشین وی

مدیسه
چهل نما
تصاویری از جمع آوری قطعات اجساد قربانیان سقوط هواپیما
تصاویری از جمع آوری قطعات اجساد قربانیان سقوط هواپیما
وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان
وداع با پیکر شهید بسیجی محمدحسین حدادیان
روز کاری اشکان خطیبی با همسرش آناهیتا درگاهی
روز کاری اشکان خطیبی با همسرش آناهیتا درگاهی
شکایت خانواده کاووس سید‌امامی از ٢٠:٣٠
شکایت خانواده کاووس سید‌امامی از ٢٠:٣٠
تجمع مردم گناباد در محکومیت اغتشاش‌گران
تجمع مردم گناباد در محکومیت اغتشاش‌گران
اولین عکس از تکاوران ارتش در کنار لاشه هواپیما
اولین عکس از تکاوران ارتش در کنار لاشه هواپیما
آیا خاصیت خون سازی آب انار حقیقت دارد؟
آیا خاصیت خون سازی آب انار حقیقت دارد؟
فتحی: شهرزاد با فصل سه به پایان می‌رسد!
فتحی: شهرزاد با فصل سه به پایان می‌رسد!
چهل نما
رایانمهرامیران پرواز