قانونی که اگر با خودوری لوکس تصادف کنید نجاتتان می‌دهد

قانون تصادف با خودوری لوکس خودورهای لوکسی که گویا دیگر نازشان خریدار ندارد. چند روزیست خبری در برخی گروه‌های مجازی می‌چرخد و به رانندگان خودروهای معمولی هشدار می‌دهد که سپرتان به پَر خودروهای لوکس نخورد، چون قیمت یک جفت چراغ جلویشان با قیمت کل ماشین‌های معمولی یکیست. در تماس با یکی از شرکت‌های فروش قطعات خودروهای […]

قانون تصادف با خودوری لوکس

خودورهای لوکسی که گویا دیگر نازشان خریدار ندارد. چند روزیست خبری در برخی گروه‌های مجازی می‌چرخد و به رانندگان خودروهای معمولی هشدار می‌دهد که سپرتان به پَر خودروهای لوکس نخورد، چون قیمت یک جفت چراغ جلویشان با قیمت کل ماشین‌های معمولی یکیست. در تماس با یکی از شرکت‌های فروش قطعات خودروهای لوکس با بررسی قیمت چند قطعه و لوازم به عنوان مثال پورشه پانامرا مدل ۲۰۱۳ متوجه شدیم تنها یک جفت چراغ زنون این خودرو حدود ۱۹ میلیون تومان است و تنها بال عقب خودرو روی درب عقب حدود ۸ میلیون تومان قیمت دارد.

سال قبل همین موقع‌ها بود، نمایندگان مجلس ماده‌ای را اصلاح کردند که بر اساسش «خسارت مالی حوادث رانندگی صرفا تا میزان خسارات متناظر وارده به گران‌ترین خودروی متعارف، از بیمه‌نامه شخص ثالث و یا مقصر حادثه قابل جبران شود.» به جز این، با الحاق یک تبصره خودروی متعارف تعریفش این شد. «خودرویی که قیمت آن کمتر از ۵۰ درصد سقف تعهدات بدنی که در اول هر سال مشخص می‌شود. عبدالناصر همتی رئیس بیمه مرکزی می‌گوید؛ براساس این قانون اگر یک خودروی معمولی به یک خودروی گران قیمت خسارت وارد کند حداکثر سقف تعهد مقصر حادثه متناظر با ۱۲۶ میلیون تومان است.

عبدالناصر همتی تاکید کرد: بر طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث حداکثر مسئولیت مردم در قبال تصادف با خودروهای گران قیمت معادل ۵۰ درصد بیمه ماههای حرام است.

وی با بیان اینکه امسال دیه در ماه‌های حرام ۲۵۴ میلیون تومان تعیین شده است گفت: بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۲۶ میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران قیمت از نظر قانون است.

وی گفت: از نظر قانون خودروی گران قیمت متعارف ۱۲۶ میلیون تومان است بنابراین اگر کسی با این نوع خودرو‌ها تصادف کند متناظر با ۱۲۶ میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: به طور مثال اگر خودرویی ۵۰۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن ۴۰ میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون ۱۲۶ میلیون تومان یک چهارم ۵۰۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود بنابراین تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۰ میلیون یعنی یک چهارم ۴۰ میلیون تومان است.
وی تصریح کرد: بنابراین شرکت‌های بیمه و فرد مقصر در قبال این خودرو‌ها در حد متناظر ۱۲۶ میلیون تومان نسبت به پرداخت خسارت مسئولیت دارد.

سوالی که در این میان به ذهن می‌رسد این است که تکلیف برخورد با خودروهای زیر ۱۲۶ میلیون تومان چه می‌شود؟

روابط عمومی سازمان بیمه مرکزی می‌گوید این قانون شامل خودروهای زیر این مبلغ هم می‌شود و رئیس بیمه مرکزی توصیه می‌کند اگر لوکس سوار هستید شما باید مراقب خودریتان باشید نه فرد معمولی سوار.

رئیس بیمه مرکزی با بیان اینکه به همه دارندگان خودرو در کشور توصیه می‌کنیم حتما بیمه بدنه داشته باشند گفت: به خصوص به دارندگان خودروهای گران قیمت یعنی خودروهای بالای ۱۲۶ میلیون تومان توصیه می‌کنیم حتما بیمه بدنه کامل داشته باشند تا بتوانند مابقی خسارت وارد شده به خودروی خود را از طریق بیمه بدنه جبران کنند.

قانون مکلف کرده کار‌شناسان قضایی‌‌ همان لحظه بررسی صحنه تصادف خودشان حساب و کتاب کنند تا خسارت نهایی تعیین شود بین مقصر و متضرر اختلافی پیش نیاید. بنابر گفته عبدالناصر همتی رئیس بیمه مرکزی: بر اساس این قانون ارزیابان خسارت و کار‌شناسان رسمی دادگستری موظفند بر مبنای قاعده متناظر خسارت را محاسبه کنند یعنی یک کار‌شناس رسمی دادگستری یا ارزیاب خسارت در قبال خسارت ۴۰ میلیون تومانی به یک خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی حداکثر در گزارش خود می‌تواند ۱۰ میلیون تومان را بنویسد و صاحب خودروی گرانقیمت مابقی خسارت به خودروی خود را باید از طریق بیمه بدنه جبران کند.

البته مخالفان این قانون هم نظرشان این است که امکان دارد عاملی شود برای تشویق برخی رانندگانی بی‌احتیاط، رانندگانی که با ندانستن این قانون تا همین دیروز با احتیاط از کنار خودروهای لوکس عبور می‌کردند و پرشان به پر هم نمی‌خورد. نا‌گفته نماند این قانون از خرداد امسال یعنی حدود ۸ ماه قبل در حال اجراست و این مبلغ بنابر تغییرات مبلغ دیگه در سالهای بعد هم قابل افزایش است.

اتاق خبر 24

اخبار مرتبط:

تصادف سنگین دو خودروی لوکس در تهران! + تصاویر

تست الکل دختر بازمانده از تصادف اتوبان بابایی مثبت بود+عکس

تصادف شدید خودروی لوکس آلمانی در ایران! + عکس

اتومبیل فراری در یک تصادف تبدیل به آهن‌پاره شد/ 4 نفرکشته شدند

تصادف زنجیره ای در مشهد یک کشته برجای گذاشت

قانونی که اگر با خودوری لوکس تصادف کنید نجاتتان می‌دهد