عکس:اتومبیل‌های “مازراتی” در ایران

ایسنا: در حالی که پیشتر شرکت اتومبیل سازی ایتالیایی مازراتی از راه اندازی واحد فروش خود در ایران از سال آینده میلادی خبر داده بود، آمار تازه منتشر شده حاکی از آن است که در مهر ماه امسال سه دستگاه اتومبیل لوکس،اسپرت و گران قیمت مازراتی وارد کشور شده است. براساس آمار گمرک ایران طی […]

عکس:اتومبیل‌های
ایسنا: در حالی که پیشتر شرکت اتومبیل سازی ایتالیایی مازراتی از راه اندازی واحد فروش خود در ایران از سال آینده میلادی خبر داده بود، آمار تازه منتشر شده حاکی از آن است که در مهر ماه امسال سه دستگاه اتومبیل لوکس،اسپرت و گران قیمت مازراتی وارد کشور شده است.

براساس آمار گمرک ایران طی مهر ماه سال جاری سه دستگاه اتومبیل مازراتی به ارزش 270 هزار و 388 دلار وارد کشور شده اند. به عبارتی ارزش واردات این سه دستگاه اتومبیل به بیش از 288 میلیون تومان رسیده است. این سه دستگاه مازراتی به صورت مستقیم از ایتالیا وارد ایران شده اند.

در همین حال پیش بینی می شود طی ماه‌های آینده ده‌ها دستگاه مازراتی دیگر نیز وارد کشور شده و پلاک گذاری شوند.

سخنگوی شرکت مازراتی اواسط شهریور ماه سال جاری با اعلام خبر راه اندازی واحد فروش این شرکت در ایران از سال آینده میلادی توضیح داده بود که مالکیت نمایندگی این شرکت در تهران بر عهده مازراتی نخواهد بود و این شرکت ایتالیایی ترجیح می‌دهد فروش محصولاتش را در ایران از طریق یک نماینده انجام دهد.

مازراتی یکی از برندهای وابسته به بزرگترین سازنده اتومبیل ایتالیا، فیات بوده و برنامه‌ریزی کرده تا فروشش را در بازارهای نوظهور از جمله ایران افزایش دهد.

مازراتی مدل‌هایی مانند گرن توریسمو را تولید می‌کند که هر دستگاه از آنها بیش از 100 هزار یورو قیمت دارد.

مازراتی تعداد نمایندگی‌های فروش خود را در دنیا به 250 واحد رسانده است.

مازراتی تنها مالکیت مستقیم نمایندگی‌های خود را در اروپا در اختیار دارد. در نیمه نخست سال 2011 فروش مازراتی در دنیا به سه هزار و 213 دستگاه رسید.

درآمد این شرکت نیز در همین مدت به حدود 303 میلیون یورو رسید. سود عملیاتی این شرکت نیز بالغ بر 18 میلیون یورو شد.

شرکت اتومبیل سازی مازراتی در اول دسامبر سال 1914 میلادی در بولونیای ایتالیا پایه گذاری شد. براساس آمار تولید این شرکت در سال گذشته میلادی به پنج هزار و 675 دستگاه رسید.

درآمد این شرکت در سال قبل 586 میلیون یورو اعلام شد. این شرکت تنها 696 نفر نیروی کار دارد. گروه فیات، بزرگترین سازنده اتومبیل ایتالیا از سال 1993 میلادی مالکیت مازراتی را در اختیار گرفت.

از سوی دیگر براساس برخی گزارشهای منتشر شده قرار است مازراتی کواتروپورته شامل سه مدل 2.4 لیتری (استاندارد پایه)، 7.4 لیتری S و 7.4 لیتری GTS وارد ایران شوند. همچنین برای واردات چند مدل مازراتی گرن توریسمو و گرن کابریو نیز برنامه ریزی شده است.

مازراتی‌ها با موتورهای 2.4 و 7.4 لیتری از حدود 300 اسب بخار تا حدود 450 اسب‌بخار قدرت دارند. به این ترتیب خودروهای مازراتی در بازار ایران رقبایی مانند بی.‌ام.‌و سری هفت به همراه بنزهای کلاس S و پورشه‌های کاره‌را و پانامه‌را را در پیشرو خواهند داشت.

از سوی دیگر گزارش شده که مرکز خدمات پس از فروش اتومبیل های مازراتی نیز در حال احداث در شمال تهران است.

عکس:اتومبیل‌های “مازراتی” در ایران