استفاده صحيح از ماشين‌ ظرفشويي

تمام ماشين‌هاي ظرفشويي بايد برچسب راهنماي انرژي داشته باشند. اين برچسب ميزان مصرف تقريبي انرژي ماشين را به شما مي‌دهد، اما شما بايد از محدوديت‌هاي آن نيز آگاه باشيد. ماشين‌هاي ظرفشويي بر 2 دسته‌اند؛ ماشين‌هايي با ظرفيت فشرده و ماشين‌هايي با ظرفيت معمولي. مدل‌هاي فشرده، انرژي كمتري مصرف مي‌كنند، اما گنجايش كمتري هم دارند، اما […]

تمام ماشين‌هاي ظرفشويي بايد برچسب راهنماي انرژي داشته باشند. اين برچسب ميزان مصرف تقريبي انرژي ماشين را به شما مي‌دهد، اما شما بايد از محدوديت‌هاي آن نيز آگاه باشيد. ماشين‌هاي ظرفشويي بر 2 دسته‌اند؛ ماشين‌هايي با ظرفيت فشرده و ماشين‌هايي با ظرفيت معمولي. مدل‌هاي فشرده، انرژي كمتري مصرف مي‌كنند، اما گنجايش كمتري هم دارند، اما اگر از مدل فشرده زياد استفاده كنيد، مصرف انرژي آن نسبت به نوع ديگر بيشتر مي‌شود. توليدكنندگان آنقدر كه به مصرف انرژي اهميت مي‌دهند،‌ تميزي ظروف را در نظر نمي‌گيرند. اظهارات مربوط به كارايي اين وسيله، براساس تميز كردن ديگ‌هاي خيلي چرب است، در صورتي كه مصرف انرژي براساس چرخه شستشوي عادي است.

محل مناسب براي ماشين‌ ظرفشويي
ماشين ظرفشويي را دور از يخچال قرار دهيد،‌ زيرا توليد گرما مي‌كند و مصرف انرژي يخچال را بالا مي‌برد. اگر جاي ماشين ظرفشويي از قبل تعبيه شده است،‌ مي‌توانيد بعد از نصب،‌ عايق بيشتري به اطراف،‌ بالا و پشت آن اضافه كنيد (براي اين كار ابتدا با فروشنده مشورت كنيد). چنين كاري سبب مي‌شود كه انرژي كمتري مصرف شود و سطح نويز نيز كاهش يابد. از ورق‌هاي عايقي پوشيده پشم شيشه استفاده كنيد.

صرفه‌جويي بيشتر در مصرف انرژي
چه يك ماشين ظرفشويي جديد بخريد و چه ماشين موجود را به كار ببريد، با تغيير روش استفاده مي‌توانيد به ميزان زياد در مصرف انرژي صرفه‌جويي كنيد.
ـ در صورت امكان از چرخه‌هاي صرفه‌جويي انرژي استفاده كنيد.
ـ اگر ماشين شما گرمكن تقويتي دارد، درجه تنظيم ترموستات آن را كم كنيد. اغلب گرمكن‌هاي تقويتي دماي آب را حداقل 10 درجه افزايش مي‌دهند. بنابراين تنظيم ترموستات روي 50 درجه سلسيوس مناسب است. براي آن‌كه گرمكن تقويتي بتواند دما را بالا ببرد، نياز به زمان دارد. بنابراين ممكن است زمان شستن ظرف‌ها طولاني شود، اما در صورتي كه تعداد ظرف‌هاي شما زياد نباشد و نخواهيد چندين بار متوالي از ماشين استفاده كنيد، اشكالي ندارد.
ـ در صورتي كه ماشين شما سيستم خشك‌كن بدون گرما دارد، از آن استفاده كنيد. اگر ماشيني داريد كه قديمي‌تر است و اين سيستم را ندارد، مي‌توانيد بعد از پايان شستشو‌ ماشين را خاموش كنيد و درِ آن را باز بگذاريد تا جريان هوا، ظرف‌ها را خشك كند. استفاده از جريان هوا براي خشك كردن ظروف و همچنين استفاده از سيستم خشك‌كن بدون گرما، زمان خشك شدن را طولاني مي‌كند و گاهي ظرف‌ها را لكه‌دار مي‌كند، ولي اين روش را بيازماييد تا ببينيد كه ماشين شما چه مي‌كند.

جام جم

استفاده صحيح از ماشين‌ ظرفشويي

برچسب ها: ,
    مطالب مرتبط: