شيشه‌هاي سس را دور نريزيد

شيشه‌هاي سس را دور نريزيد فوت و فن- الهام اسمعيلي: معمولا براي هر چيزي كه ما مورد استفاده قرار مي‌دهيم، كاربردهاي خاصي تعريف شده است ولي اين، دليل بر بي‌مصرف‌بودن آن براي منظورهاي ديگر نيست. ابتكار نيز مي‌تواند نقش مهم و تعيين‌كننده‌اي داشته باشد. به‌عنوان مثال، بسياري از مواد غذايي، از نوشيدني‌ها گرفته تا سس‌ها، […]

شيشه‌هاي سس را دور نريزيد

فوت و فن- الهام اسمعيلي:
معمولا براي هر چيزي كه ما مورد استفاده قرار مي‌دهيم، كاربردهاي خاصي تعريف شده است ولي اين، دليل بر بي‌مصرف‌بودن آن براي منظورهاي ديگر نيست.
ابتكار نيز مي‌تواند نقش مهم و تعيين‌كننده‌اي داشته باشد. به‌عنوان مثال، بسياري از مواد غذايي، از نوشيدني‌ها گرفته تا سس‌ها، مرباها، خيارشور، ترشي و همچنين داروها در انواع و اقسام شيشه‌ها با اندازه‌هاي مختلف بسته‌بندي مي‌شوند و حداكثر كاربردي كه اغلب ما پس از مصرف محتويات داخل شيشه‌ها از شيشه داريم، به عنوان ظرفي براي بسته‌بندي همين نوع مواد غذايي شامل مربا، ترشي، خيارشور و… است كه در خانه آماده مي‌شوند. در غير اين صورت، بيرون ريخته مي‌‌شوند.
در همين راستا، ابتدا به پركاربردترين آنها يعني شيشه‌هاي سس مي‌پردازيم، سپس چند راهكار براي استفاده از بطري‌هاي شيشه‌اي ارائه مي‌كنيم:

شيشه‌هاي سس در نقش‌هاي گوناگون
– جايي براي خرده‌ريزها: شيشه سس يكي از پركاربردترين شيشه‌هاست؛ مي‌توانيد آنها را به عنوان جايي براي خرده‌ريزهاي لوازم خياطي، لوازم‌التحرير، لوازم فني و مانند اينها مورد استفاده قرار دهيد.
– نمكداني براي پخت و پز: با استفاده از ميخ بزرگ و چكش، سوراخ‌هاي متعددي روي در شيشه سس ايجاد كرده و داخل آن را از نمك آشپزخانه پر كنيد. به اين ترتيب، يك نمكدان بزرگ براي نمك پاشيدن هنگام آشپزي فراهم خواهد شد.
قلكي با شيشه سس:
با ايجاد شكاف روي در شيشه سس، شما مي‌توانيد به راحتي قلكي ساده براي فرزندتان آماده كنيد.
البته براي اينكه ظاهر آن براي او جذاب‌تر شود، ديواره شيشه‌اي قلك را با طرح‌ها و نقش‌هاي مورد علاقه كودكتان نقاشي كنيد.

قلم‌مودان‌هاي شيشه‌اي
معمولا از شيشه‌هاي سس در كار نقاشي ساختمان براي نگهداري نمونه‌هاي رنگ و باقي‌مانده رنگ در مقدار كم استفاده مي‌كنند ولي علاوه بر اين، وقتي هنگام انجام پروژه نقاشي ساختمان مي‌خواهيد قلم‌موي كوچك رنگي‌تان را – بدون شست‌وشو – براي ادامه كار در روز بعد نگهداري كنيد، كافي است با كمك چاقو يا پيچ‌گوشتي و چكش، شكافي به اندازه سر قلم مو روي در شيشه سس ايجاد كرده و پس از ريختن مواد حلال رنگ مانند تينر روغني – براي رنگ‌هاي روغني – داخل شيشه، قلم‌مو را ابتدا از داخل شكاف ايجاد شده روي در عبور داده، سپس در شيشه را به همراه قلم‌مو ببنديد.

به اين ترتيب، همزمان با خشك‌‌نشدن قلم‌مو نه تنها احتمال ريختن مواد به هنگام جابه‌جايي كاهش مي‌يابد، بلكه ديگر بوي مواد نيز در فضاي خانه پراكنده نمي‌شود.

روشي براي شست‌وشوي حبوبات
معمولا هنگام خيساندن و به‌خصوص شست‌وشوي حبوبات ريز مانند ماش، عدس و لپه هرچه‌قدر هم كه دقت كنيم، مقداري از آن به طرف چاهك ظرفشويي سرازير مي‌شود ولي براي اين منظور روش مطمئن‌تري – آن هم با استفاده از شيشه سس‌هاي بزرگ – وجود دارد. به اين صورت كه تكه‌پارچه‌اي از جنس توري را به اندازه‌اي كمي بزرگ‌تر از دهانه شيشه ببريد، سپس حبوبات موردنظر را داخل شيشه ريخته و سطح آن را با آب بپوشانيد. حالا براي آنكه هنگام خالي‌كردن آب و شست‌وشو، حبوبات داخل شيشه بيرون نريزند، تكه پارچه را روي دهانه ظرف قرار دهيد و با يك عدد كش لاستيكي اسكناس آن را در جاي خود محكم كنيد. سپس با خيال راحت شيشه را برگردانده و آب داخل ظرف را خالي كنيد. اين كار را چندبار تكرار كنيد تا حبوبات خوب شسته شوند.

يك ابتكار جالب‌توجه
همان‌طور كه پيش از اين نيز اشاره شد، شيشه‌هاي سس جايگاه خوبي براي نگهداري خرده‌ريزهاي مختلفي شامل پيچ و مهره، حبوبات، لوازم آرايشي و بهداشتي و بسياري مواد ديگر هستند كه بايد به لحاظ ابعاد با اندازه شيشه تناسب داشته باشند ولي موضوع مهم ديگر اين است كه براي نگهداري و كاربرد هرچه راحت‌تر اين شيشه‌ها و مواد داخل آنها، شما مي‌توانيد باتوجه به موادي كه قرار است شيشه را با آن پر كنيد، در محيط مربوطه، طبقه‌اي به ديوار نصب كنيد. سپس درهاي شيشه‌ها را در كنار هم به سطح زير طبقه با پيچ متصل كنيد. حالا شيشه را از مواد موردنظر پر كرده و داخل در آن بچرخانيد. به اين ترتيب، شيشه‌ها در زير طبقه قرار گرفته و روي آن نيز جاي مناسبي براي قراردادن ديگر لوازم خواهد بود. در تصويرزير اين طبقه در انباري خانه نصب شده است، بنابراين شيشه‌ها را با پيچ و مهره و رول‌پلاك پر كرده‌اند. شما مي‌توانيد همين طبقه را در آشپزخانه نصب كرده و شيشه‌ها را با حبوبات پر كنيد، يا اينكه اين تركيب را در اتاق خواب خود يا فرزندتان هم به كار ببريد و داخل آن را با لوازم مربوطه پر كنيد.

نكته آخر
اگر قرار است اين شيشه‌ها را در فضاهايي مانند آشپزخانه يا اتاق‌هاي خواب مورد استفاده قرار دهيد، با رنگ‌آميزي شيشه يا نقاشي طرح‌ها و نقش‌هايي متناسب روي آنها، ظاهرشان را زيباتر كنيد. در ضمن نصب اين شيشه‌ها در زير طبقه كمدديواري نيز بسيار كاربردي است.

شيشه‌هاي سس را دور نريزيد