علت کدر شدن آب آکواریوم ، تمیزكردن اكواریوم

نگهداری از آکواریوم خیلی راحت نیست. شما باید برای آکواریوم وسایل و تجهیزات کامل تهیه کنید که مجبور نباشید خیلی زود به زود آب آن را عوض کنید. من علت کدر شدن آب آکواریوم را توضیح می دهم و بعد راههای علمی و عملی از بین بردن این کدری را توضیح می دهم. سبزشدن آب […]

نگهداری از آکواریوم خیلی راحت نیست. شما باید برای آکواریوم وسایل و تجهیزات کامل تهیه کنید که مجبور نباشید خیلی زود به زود آب آن را عوض کنید. من علت کدر شدن آب آکواریوم را توضیح می دهم و بعد راههای علمی و عملی از بین بردن این کدری را توضیح می دهم.
سبزشدن آب آکواریوم
گاهی آب آکواریوم ممکن است سبز شود .عواملی که باعث سبز شدن آب آکواریوم میشوندمشابه همان عواملی هستند که آب استخرها و یا آبهای راکد را سبز میکنند .اگر یک قطره آب سبز زیر میکروسکوپ ملاحظه شود ، در آن هزارانگیاهتک یاخته بنام «فیتوپلانگتن » یا گیاه معلق در آب دیده می شود .همان طور که می دانیم عامل اصلی رشد و نمو گیاهان نور و گازکربنیک میباشد .
بنابراین در یک آکواریوم اگر تغذیه ماهیها به بهترین وجه انجام گیرد و از تابش بیش از حد نور ، بخصوص نور مستقیم خورشید جلوگیری شود ، خود به خود رشد و نمو گیاهان تک یاخته آبی و در نتیجه سبز شدن آب آن کاهش می یابد .در آکواریومی که دارای گیاهان آبزی می باشد ، در صورت تابش مناسب و حساب شده نور ، گیاهان پر سلولی می توانند مواد غذایی زیادی ، و مواد دفعی ماهیها را جذب کرده و با تبدیل آن به ماده ، رقابت مفیدی با فیتوپلانگتنها بنمایند .در چنین شرایطی رشد و نمو پلانگتنها ممکن است قطع و یا کنترل گردد.
درهرصورت اگر آب آکواریومی سبز شد ، دلیل بر خراب و غیر سالم بودن آن نیست ، برعکس سبز شدن آب نشان از سلامت آکواریوم ولی عدم مراقبت کافی ازآن می باشد.هر چه آبی سبزتر باشد ، غلظت اکسیژن محلول در آن در مجاور تنور زیادتر می باشد.بنابراین در صورت تهویه خوب در شب می توان گفت که تراکمفیتوپلانگتنها نه تنها ضرری برای ماهی ها ندارد ، بلکه برای آنه امفید هم می باشد .البته کمک به سبز کردن آب و یا جلوگیری نکردن از سبز شدن آن هرگز توصیه نمی شود ، زیرا در این صورت ماهی ها در داخل آکواریوم دیده نخواهند شد .
گیاهان شناور روی آب می توانند در تعدیل تابش نور و در نتیجه کاهش رشد و نموفیتوپلانگتنها مفید باشند .گیاهان برای رشد و نمو خوب خود احتیاج به PH کمی قلیایی دارند .در مواقعی که آب آکواریوم سبز شده است ،برای کاهش رشد و نمو آنها می توان PH آب را کمی به طرف اسیدی برد .
برای از بین بردن خزه های رشد و نمو یافته بر روی شیشه آکواریوم می توان از کاردکهای مخصوص و یا انواع ماهی ها و یا حلزون که برای این کار مناسب هستند، استفاده کرد .
تراکم ماهیها نیز باعث افزایش میزان سبز شدن آب می شود .در اینگونه مواقع یا باید تراکم ماهیها را کم نمود و یا مقدار غذای کمتری به آنها داد .
اگرآب سبز آکواریوم حالت سوپ مانند به خود گرفت و رنگ آن کدر شد ، حتما بلافاصله باید دراین مورد چاره جویی کرد ، بخصوص اگر درجه حرارت آب بالاباشد .در اینگونه مواقع گیاهان تک سلولی به طور ناگهانی شروع به تجزیه شدن کرده و ممکن است باعث مرگ و میر ماهی ها شوند .ظهور رنگ زرد یا نارنجی اعلام خطر است و باید بلافاصله بدون هیچگونه اتلاف وقت نسبت به تعویض آب اقدام نمود .
کدرشدن آب
موادغذایی و آلی جذب نشده در مجاورت نور خورشید باعث رشد و نموفیتوپلانگتنها و سبز شدن آب و دور از نور خورشید باعث رشد و نموباکتریها و کدر شدن آب می شوند .نحوه جلوگیری و کنترل کدر شدن آب تاحدودی مشابه آن است که برای آب سبز شرح داده شد، با این تفاوت که دراینگونه مواقع باید سعی شود نور بیشتری به آکواریوم بتابد .
آب آکواریوم تازه معمولا زودتر و بیشتر از آکواریوم های دیگر کدر می شود .علت اصلی آن تمیز نبودن شن و ماسه کف آکواریوم و نیز عدم آشنا شدن گیاهان با شرایط داخل آکواریوم می باشد .بنابراین همواره باید سعی شودکه ماهی ها حداقل یک هفته پس از کاشتن گیاهان و آب بندی ، به داخل آکواریوم ریخته شوند .
صاف کردن آب
علاوه برروشهایی که برای پیشگیری و یا کنترل آبهای سبز و کدر ذکر شد ،کدر بودن آب را می توان در عرض یكی دو روز با تهویه بسیار خوب از بین برد .برای این منظور کافی است یک یا دو سنگ هوای دیگر داخل سیستم تهویه آب آکواریوم قرار گیرد.اگر نخواهیم آب داخل آکواریوم را ازدست دهیم ، می توان پس از بیرون آوردن ماهیها، بوسیله دافنیها اقدام به از بین بردن پلانگتن های گیاهی نمود .
هیچگونه فیلتری نمی تواند فیتوپلانگتن ها و یا باکتریهای داخل آکواریوم رابگیرد ، ولی از طریق شیمیایی می توان این مواد را رسوب داد .برای اِینمنظور می توان به ازای هر 10 لیتر آب آکوآریوم، 25 میلی گرم پرمنگنات پتاسیم به آن افزود .آب پس از یک یا دو روز کاملا تمیز خواهدشد ولی اگر شرایط به همان حالت باقی بماند باز هم فیتوپلانگتن ها یاباکتریها رشد و نمو کرده و آب را سبز یا کدر خواهند کرد .

علت کدر شدن آب آکواریوم ، تمیزكردن اكواریوم