پاک کردن انواع لکه هاي لباس

از بين بردن لكه‌ها مانند تميز كردن گاز يا مبلمان جزو كارهاي سخت است. در بسياري موارد با آن كه زمان زيادي صرف از پاك‌كردن، تشخيص نوع لكه و ميزان آن مي‌كنيد، ولي به از بين رفتن كامل آن مطمئن نيستيد. نكته: – سريع عمل كنيد. هرچه زمان بيشتر طول بكشد، كار از بين بردن […]

از بين بردن لكه‌ها مانند تميز كردن گاز يا مبلمان جزو كارهاي سخت است. در بسياري موارد با آن كه زمان زيادي صرف از پاك‌كردن، تشخيص نوع لكه و ميزان آن مي‌كنيد، ولي به از بين رفتن كامل آن مطمئن نيستيد.
نكته:
– سريع عمل كنيد. هرچه زمان بيشتر طول بكشد، كار از بين بردن لكه‌ها سخت‌تر مي‌شود. به محض اين كه لكه‌اي در جايي ايجاد شد، شروع به تميز كردن آن كنيد.
– ابتدا مواد پاك‌كننده را در جاهاي نامعلوم امتحان كنيد. اگر از محصولي جديد براي مبلمان يا فرش استفاده مي‌كنيد، ابتدا آن را روي سطحي كه در معرض ديد نباشد، امتحان نماييد تا مطمئن شويد به رنگ و پارچه صدمه نمي‌رسد.
– صبور باشيد. از بين‌بردن لكه‌ها زمان‌بر است. ممكن است مجبور شويد براي از بين رفتن كامل آن‌ها چند روز وقت صرف كنيد.
– سطوح مختلف روش‌هاي پاك كردن مختلفي دارند. برداشتن لكه‌ها با توجه به نوع بافت، پارچه و رنگ آن‌ها متفاوت است. بنابر اين از لكه‌بر مناسب هر سطح استفاده كنيد.
از بين‌بردن لكه‌هاي مختلف:
– لكه قهوه: براي بيرون كشيدن لكه قهوه از دستمال‌كاغذي يا پارچه تميز استفاده كنيد. روي لكه آب سرد بريزيد و دوباره آن را تميز كنيد. از لكه‌بر مناسب استفاده كنيد و طبق دستور عمل كنيد. در صورت باقي ماندن جاي قهوه از سركه استفاده كنيد.
– لكه خون: اگر خون تازه است، ابتدا پارچه را با آب سرد بشوييد يا مي‌توانيد از نوشابه استفاده كنيد سپس آن را با آب سرد بشوييد. در صورت لزوم اين كار را تكرار كنيد. اگر خون خشك شده است، آن را با آب‌اكسيژنه تميز كنيد. ابتدا يك جاي كوچك را امتحان كنيد تا مطمئن شويد لك سفيد برجا نمي‌ماند.
– لكه جوهر: از آب استفاده كنيد و آن را با پارچه تميز خشك نماييد. از پودر لباسشويي استفاده كنيد و بعد از حداقل 5 دقيقه شستشو را انجام دهيد. لباس را با آب خيلي داغ بشوييد.
در صورتي كه لك جوهر كاملا از بين نرفته است، اين مراحل را تكرار كنيد. در مورد جوهرهاي ثابت، از محلول ضدعفوني‌كننده، لاك‌ پاك‌كن، استون يا جوش‌شيرين همراه با آب استفاده كنيد.
– لكه رژ لب: از مايع پاك‌كننده لباسشويي (به خصوص با فرمول از بين‌برنده چربي) استفاده كنيد. با پارچه روي لكه چند ضربه بزنيد. بعد از 10 دقيقه روي لكه را از لبه به طرف داخل مالش دهيد.
– لكه روغن: با پارچه تميز به آن ضربه بزنيد و با نوشابه آن را تميز كنيد. به شدت مالش ندهيد و كار را از لبه بيرون به داخل انجام دهيد.
__________________

[مشاهده فقط برای اعضا امکان پذیر است . برای ثبت نام اینجا کلیک کنید …]

کاش میدانستند…
دل من نه تلفن عمومیست و نه کلکسیونر عشق های رنگارنگ!
دل من آن طور که آنها فکر می کنند با همه مهربان هم نیست!
دل من تنها وحشی کوچکی است که با کمترین محبتی رام می شود!
دل کوچکم می ترسد نمی خواهد اهلی شود!
به همین سادگی…

[مشاهده فقط برای اعضا امکان پذیر است . برای ثبت نام اینجا کلیک کنید …]

melina آفلاين است پاسخ با نقل قول
5کاربر زیر از آقا/خانم melinaبه خاطر پست مفیدش سپاس گذاری کردند:
AshkAn (08-13-2010), helina (08-13-2010), Nila (08-24-2010), Vuvu ZeLA (08-24-2010), رهگذر (09-02-2010)
melina
نمایش مشخصات عمومی
ارسال یک پیام خصوصی به melina
یافتن پست های بیشتر melina
قدیمی 08-24-2010, 14:26 #2
melina
دختر احسان

melina آواتار ها

تاریخ عضویت: Jan 1970
محل سکونت: مرند
نوشته ها: 2,944
سپاس گذاری: 1,538
سپاس گذاری شده 2,766 در 1,091 پست

پیش فرض
لکه میوه :
جزو لکه هایی هستند که به آسانی پاک می شوند ، مخصوصا وقتی که تازه باشند . اگر این لکه روی پارچه سفید و رنگی است ، کافی خواهد بود ، که فقط با آب و صابون بشویید ، و آب بکشید . اما اگر روی پارچه های پشمی باشد ، روی آب اکسیژنه 20 درصد چند قطره آمونیاک بریزید ، و با آن لکه را پاک کنید . در صورتی که لکه ی میوه روی پارچه ابریشمی رنگی یا سفید باشد ، آب و الکل سفید 90 درصد را به نسبتهای مساوی با هم مخلوط کنید ، و با این محلول لکه را مالش دهید . در مورد لکه ی سیب ، که در ضمن کهنه شده است ، آب ژاول به کار ببرید ، اما قبلا در یک گوشه ی بی اهمیت لباس آن را تجربه کنید .
لکه عطر روی لباس :

لکه ی عطر نیز روی لباس بسیار ناخوشایند است . به این جهت توصیه می شود ، عطر را فقط به پوست خود بزنید ، نه به لباستان ! ولی به هر حال اگر لباس شما لکه ی عطر برداشت ، باید خیلی زود پاک کنید . جهت این کار یک قطعه پنبه را در آب سرد فرو برید ، و پس از فشار دادن روی آن بکشید ، و نیز می توانید الکل سفید روی آن بمالید . اگر پارچه ی لباس شما از نوع استات است ، الکل رقیق به کار برید . پراکسید ئیدروژن نیز جهت لکه زدایی در این مورد توصیه می شود . اگر نتیجه نگرفتید ، پربورات سدیم به کار برید . ولی یادآور می شویم . که استعمال این گونه مواد کمی سبب رنگ پریدگی آن قسمت از پارچه می شود ، و راه حل دیگری نیز برای آن وجود ندارد .

لکه آبگوشت با زردچوبه :

اگر این لکه روی پارچه ی قابل شستشو قرار دارد ، تازه است ، ابتدا تا آنجا که می توانید ، آن را چند بار با دستمال کاغذی پاک کنید ، و هر بار دستمال را عوض کنید . سپس رویش گلیسیرین بمالید . و بعد پنبه را به آمونیاک آغشته کنید ، و روی آن بکشید ، و چند بار پنبه را عوض کنید ، و پنبه ی آغشته به آمونیاک دیگری را روی آن بکشید . آن گاه از آب ژاول استفاده کنید . و در آخر با آب نیمگرم و پودر رختشویی بشویید . اگر لکه ی کمرنگی روی پارچه باقی بماند ، به آن اهمیت ندهید ، زیرا در شستشوهای بعدی به تدریج از بین خواهد رفت . در صورتی که لکه ی زردچوبه روی پارچه ی غیر قابل شستشو قرار دارد ، بعد از آنکه لکه ی تازه را ، تا آنجا که توانستید ، با دستمال کاغذی پاک کردید ، بوراکس به کار برید ، تا لکه تقریبا زایل شود ، می توانید به جای آن آمونیاک نیز بمالی ، و پاک کنید .

لکه لاک ناخن :
اگر این لکه خیلی تازه است ، پودر لکه بر را همراه با الکل روی آن بمالید ، و با پنبه پاک کنید . این کار را چند بار انجام دهید . اما اگر لکه ی لاک ناخن کهنه و خشک باشد ، زدودن آن از روی پارچه های پنبه ای و سفید و رنگی چنین است : با پنبه روی آن استون بمالید ، و با پنبه ی دیگر پاک کنید . مسلما یکبار پاک کردن کافی نخواهد بود ، و حتما باید چند بار این کار را انجام دهید ، و هر بار عوض کنید . آن گاه پوشاک را با آب و صابون بشویید ، اثری از لکه دیده نخواهد شد . در صورتی که لکه روی پارچه ی مصنوعی قرار دارد ، در اینجا نیز مانند روش فوق باید از استون استفاده کنید . ولی قبلا روی قسمتی از پارچه ، که کمتر به چشم می خورد ، امتحان کنید . زیرا برخی از پارچه های مصنوعی در استون حل می شوند . در این صورت پارچه سوراخ خواهد شد .
iranpardis.com

پاک کردن انواع لکه هاي لباس