تاریخ نشر :چهار شنبه 30 نوامبر 2011 مشاهده : هنر در خانه RSS اشتراک:

چندروش ‌خشك‌ كردن سبزی‌

میوه‌ها و سبزی‌هایی كه به روش خانگی خشك می‌شوند خوش طعم‌تر و خوش آب و رنگ‌تر هستند، اما برای این كار باید چند اصل مهم را یاد گرفت، چون بدون دانستن آنها نتیجه كار ناامید كننده خواهد بود. خریدن سبزی‌ها و میوه‌های خشك از مغازه‌ها و سوپر ماركت‌ها امروز دیگر راحت‌ترین راهی است كه می‌توان […]

میوه‌ها و سبزی‌هایی كه به روش خانگی خشك می‌شوند خوش طعم‌تر و خوش آب و رنگ‌تر هستند، اما برای این كار باید چند اصل مهم را یاد گرفت، چون بدون دانستن آنها نتیجه كار ناامید كننده خواهد بود.

خریدن سبزی‌ها و میوه‌های خشك از مغازه‌ها و سوپر ماركت‌ها امروز دیگر راحت‌ترین راهی است كه می‌توان انتخاب كرد. حالا دیگر بیشتر خانم‌های خانه ترجیح می‌دهند خودشان را از زحمت پاك كردن دسته‌های به هم پیچیده سبزی‌ خلاص كنند و به كلی از كار خشك كردن آنها هم دست بكشند. محصولات متنوع موجود در بازار هم به واقع داشتن چنین حسی را تقویت می‌كنند ولی حتی آنهایی كه از محصولات بازاری استفاده می‌كنند قبول دارند كه میوه‌ها و سبزی‌هایی كه به روش خانگی خشك می‌شوند خوش طعم‌تر و خوش آب و رنگ‌تر هستند، اما برای این كار باید چند اصل مهم را یاد گرفت، چون بدون دانستن آنها نتیجه كار ناامید كننده خواهد بود.

یادتان باشد گام نخست برای تهیه میوه و سبزی خشك انتخاب مواد مناسب است، یعنی میوه‌ها و سبزیجات باید رسیده و سالم باشند، چون حتی میوه‌ها و سبزیجات تازه و رسیده بعد از خشك شدن نیز عطر و طعم مطلوبشان را حفظ می‌كنند. به این نكته نیز توجه داشته باشید كه اگر میوه‌ها و سبزیجات خیلی رسیده یا خیلی كال باشند بعد از خشك شدن سفت می‌شوند و به خاطر رنگ نامناسب و مزه نامطبوع نمی‌توان از آنها استفاده كرد.

بعد از انتخاب درست مواد نوبت به شستشوی آنها می‌رسد. پس برای خشك كردن سبزیجات ابتدا آنها را در آب سرد غوطه‌ور كنید و بعد از هر بار خیساندن، آنها را از روی آب جمع‌آوری كرده و گل و لای ته‌نشین شده را دور بریزید. این كار را بیش از 2 بار انجام دهید اما فراموش نكنید كه سبزی‌ها را بیش از اندازه در ظرف آب نگه ندارید، چون هم خاصیت آنها از بین می‌رود و هم رنگشان تغییر می‌كند و شادابی‌اش را از دست می‌دهد.

پس از شستن، نوبت به خرد كردن می‌رسد اما قبل از این كار اجازه دهید سبزی‌ها بخوبی خشك شوند. حالا نوبت خرد كردن سبزی‌هاست كه بالطبع برای هر نوع سبزی متفاوت است. البته از آنجا كه سبزیجات خیلی زود خراب می‌شوند، برخی‌ها پیشنهاد می‌كنند كه به خاطر جلوگیری از كپك‌زدگی‌شان هنگام خشك شدن می‌توان آنها را قبل از خشك كردن چند دقیقه‌ای در آب جوشاند.
به این نكته هم توجه داشته باشید كه هر چه سبزیجات به قطعات ریزتری خرد شوند، سریع‌تر خشك می‌شوند. حالا كه سبزیجات خرد شده آماده‌اند نوبت به انتخاب روش مناسب برای خشك كردن می‌رسد. برای این كار 3 روش وجود دارد: خشك كردن زیر نور آفتاب، خشك كردن به روش صنعتی و خشك كردن در فر.

برای استفاده از فر آن را روی كمترین درجه تنظیم كنید و ظرف پر از سبزی خود را درون آن قرار داده و هر نیم ساعت یك بار سری به آن زده و آن را زیر و رو كنید. در این روش بهتر است سبزیجات را روی یك سینی مسی اكسید نشدنی به صورت یكنواخت پهن كنید و هر چند دقیقه یك بار سینی را بچرخانید تا حرارت به طور یكسان به تمامی نقاط برسد. البته زمان خشك شدن سبزی به این روش، بستگی به نوع آن دارد ولی زمان مورد نیاز از4 تا 12 ساعت متغیر است.
در روش صنعتی نیز نتیجه خوبی از آن به دست می‌آید اما ساده‌ترین روش خشك كردن سبزیجات در خانه، خشك كردن آن در هوای آزاد است.
در این روش باید سبزیجات آماده خشك شدن را دور از نور آفتاب و در سایه قرار داد، چون اگرسبزیجات زیر نور آفتاب قرار بگیرند رنگشان بسرعت تغییر می‌كند. یادتان باشد كه سبزی‌ها را هرگز روی زیراندازهای پلاستیكی پهن نكنید، چون این كار تبادل هوا را مختل می‌كند و بعد از چند ساعت سبزی‌ها حالت گندیدگی پیدا می‌كنند. بهترین زیرانداز برای خشك كردن سبزی‌ها پارچه‌های نازك نخی هستند به شرط آن كه هر چند ساعت یك بار سبزی‌های روی آن زیر و رو شوند.

منبع : akairan.com

چندروش ‌خشك‌ كردن سبزی‌

برچسب ها: ,
    مطالب مرتبط:
چهل نما
رایانمهربهنودگشت