تاریخ نشر :یکشنبه 26 مارس 2017 مشاهده : بانک اطلاعات خودرو | قیمت خودرو RSS اشتراک:

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن+تصاویر

شورولت کوروت ZR1 تاکنون تصاویر جاسوسی و فیلم‌های فراوانی منتشر شده است که ثابت می‌کنند قطعاً مهندسان شورولت در حال کار بر روی ساخت نسخهٔ پرچم‌دار خانوادهٔ کوروت C7 یعنی نسل جدید مدل ZR1 هستند. تاکنون شایعات، گزارشات و گفته‌های بسیار زیادی در مورد ZR1 جدید شنیده‌ایم و گمانه‌زنی‌های فراوانی در مورد این هیولای آمریکایی […]

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

شورولت کوروت ZR1

تاکنون تصاویر جاسوسی و فیلم‌های فراوانی منتشر شده است که ثابت می‌کنند قطعاً مهندسان شورولت در حال کار بر روی ساخت نسخهٔ پرچم‌دار خانوادهٔ کوروت C7 یعنی نسل جدید مدل ZR1 هستند. تاکنون شایعات، گزارشات و گفته‌های بسیار زیادی در مورد ZR1 جدید شنیده‌ایم و گمانه‌زنی‌های فراوانی در مورد این هیولای آمریکایی مطرح شده است؛ بنابراین با انتشار جدیدترین فیلم‌های جاسوسی از این سوپراسپرت، تصمیم گرفتیم در این مطلب به بیان هر آنچه که تاکنون در مورد نسل جدید شورولت کوروت ZR1 میدانیم بپردازیم.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

چه خودرویی است؟

این چهارمین باری است که از کد ZR1 برای یک کوروت کارخانه‌ای استفاده می‌شود. ZR1 اولین بار به‌عنوان یک پکیج سفارشی و ویژه برای کوروت‌های مدل 1970 تا 1972 ارائه شد که شامل ارتقاء پیشرانه، تعلیق، ترمز و رادیاتور می‌شد اما تنها 53 دستگاه از آن ساخته شد. سپس بار دیگر از کد ZR1 برای نسل چهارم کوروت استفاده شد که در پاییز سال 1989 معرفی گردید. این خودرو به پیشرانهٔ تمام آلومینیومی 5.7 لیتری V8 مجهز شده بود که در ابتدا 375 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد و بعداً با انجام به‌روزرسانی قدرتش به 405 اسب بخار افزایش پیدا کرد. این مدل همچنین بجای رینگ‌های عقب استاندارد کوروت از نمونه‌های پهن‌تری استفاده می‌کرد و تغییرات دیگری را هم در بدنه تجربه کرده بود.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

سپس کوروت ZR1 در سال 2009 با نسل C6 بازگشت. این مدل اما از یک نیروگاه 6.2 لیتری V8 نیرو می‌گرفت که 640 اسب بخار قدرت و 820 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کرد. این نیروی ویرانگر به‌اندازه‌ای بود که می‌توانست کوروت ZR1 را در 3.4 ثانیه از حالت سکون به سرعت 96 کیلومتر در ساعت رسانده و درنهایت آن‌را به حداکثر سرعت 330 کیلومتر در ساعت برساند. علاوه بر این، کوروت ZR1 C6 به ترمزهای کربن سرامیکی بروز شده، سیستم تعلیق جدید و دیگر تجهیزات و ویژگی‌ها مجهز شده بود که موجب شد که دور پیست نوربرگ‌رینگ را در 7 دقیقه و 19 ثانیه طی کند.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

نسخهٔ جدید کوروت ZR1 نیز اساساً همان استراتژی اجداد خود را دنبال می‌کند یعنی اضافه کردن اسب بخار، چسبندگی و قدرت ترمز بیشتر به کوروت C7. بدین ترتیب این مدل در پیست‌ها حتی از نسخهٔ پرچم‌دار کنونی کوروت C7 یعنی مدل Z06 هم تواناتر خواهد بود.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

چه شکلی خواهد بود؟

تمامی پروتوتایپ‌های در حال آزمایش کوروت ZR1 جدید به‌شدت توسط پوشش‌های استتاری پنهان شده‌اند اما بازهم می‌توان به ویژگی‌ها و نکاتی در طراحی آن پی برد. نخستین چیزی که در نمای بیرونی این سوپراسپرت وحشی جلب‌توجه می‌کند اسپویلر عظیم عقب آن است که به نظر می‌رسد بخشی کلیدی از پکیج آئرودینامیکی ZR1 باشد. به‌طورکلی، به نظر می‌رسد کوروت ZR1 از بدنه‌ای عریض‌تر از Z06 با ورودی‌های هوای مختلفی جهت خنک کردن ترمزها، دیفرانسیل و موتور برخوردار باشد. به‌احتمال‌زیاد، دماغهٔ کوروت ZR1 جدید دارای ورودی‌های هوای بزرگ‌تر به همراه اسپلیتر جدیدی خواهد بود درحالی‌که یک برآمدگی برجسته هم در روی کاپوت برای جای دادن سوپرشارژر وجود خواهد داشت. همچنین این ماشین از رینگ‌های جدیدی با طرح ستاره مانند استفاده خواهد کرد.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

زیر کاپوت چه دارد؟

در بخش پیشرانهٔ نسل جدید کوروت ZR1 دو احتمال وجود دارد. احتمال اول اینکه ممکن است مهندسان شورولت از همان پیشرانهٔ 6.2 لیتری V8 سوپرشارژ مورداستفاده در کوروت Z06 استفاده کنند اما با انجام اصلاحاتی خروجی آن‌را از 650 اسب بخار قدرت و 880 نیوتن متر گشتاور فعلی افزایش دهند. این موتور که LT4 نام دارد همچنان مانند دیگر موتورهای V8 جنرال موتورز از سیستم سوپاپ OHV با دو سوپاپ در هر سیلندر استفاده می‌کند؛ اما چند وقت پیش سندی از جنرال موتورز افشا شد که نشان از ثبت نام موتور جدیدی بنام LT5 در دفتر ثبت علائم و نشانه‌های ایالات‌متحده داشت.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

این موتور هم از نوع 6.2 لیتری V8 است اما تمام آلومینیومی بوده و به سیستم تزریق مستقیم سوخت نیز مجهز است؛ اما مهم‌ترین از این، سیستم سوپاپ‌های پیشرانهٔ LT5 از نوع DOHC یعنی چهار سوپاپ در هر سیلندر خواهد بود و احتمالاً بجای سوپرشارژر در آن از دو توربوشارژر استفاده خواهد شد. درهرحال از هرکدام از این موتورها که در کوروت ZR1 استفاده شود حداقل 700 اسب بخار قدرت خواهد داشت. برای انتقال نیرو هم احتمالاً همان گیربکس هفت سرعتهٔ دستی ارائه خواهد شد اما به‌احتمال‌زیاد گیربکس 10 سرعتهٔ اتوماتیک جدید که در کامارو ZL1 ارائه شده است، در کوروت ZR1 هم بجای گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک Z06 ارائه خواهد شد.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

شاسی و تعلیق آن چه مشخصاتی دارد؟

آنچه که می‌توانیم به‌وضوح در تصاویر جاسوسی ببینیم این است که ZR1 به تایرهای عریض‌تر و سیستم ترمز بروز شده مجهز شده است بنابراین هرچند دیگر جزئیات این بخش هنوز مشخص نیست اما انتظار می‌رود ZR1 بهترین عملکرد را در زمینهٔ ثبات، پایداری و چسبندگی در بین خانوادهٔ حال حاضر کوروت داشته باشد. ترمزهای بروز شدهٔ این خودرو از پکیج Z07 که برای کوروت Z06 ارائه می‌شود گرفته شده است که شامل دیسک‌های کربن سرامیکی با سایز 15.5 اینچ در جلو می‌شود. این پکیج همچنین شامل لاستیک‌های عظیم میشلن پایلوت سوپر کاپ 2 با سایز 285 در جلو و 335 در عقب می‌شود. علاوه بر این، انتظار می‌رود کوروت ZR1 جدید به سیستم تعلیق و سواری مغناطیسی، مدیریت کشش عملکردی و کنترل الکترونیکی دیفرانسیل لغزش محدود (مانند کوروت Z06) مجهز باشد. یک کیت آئرودینامیک هم خودرو را به جاده می‌چسباند.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

چه زمانی آن‌را خواهیم دید؟

هرچند قبلاً شایعاتی اشاره می‌کردند که ممکن است شورولت کوروت ZR1 در ماه ژانویه در نمایشگاه دیترویت 2017 رونمایی گردد اما این‌گونه نبود و به نظر می‌رسد باید همچنان مدت‌زمان زیاد دیگری را برای دیدن این سوپراسپرت فوق‌العادهٔ آمریکایی صبر کنیم. آخرین اخبار و اطلاعات از کارانددرایور نشان می‌دهد که ممکن است این کوروت عملکرد بالا در ماه آگوست امسال در رویداد Continental Tire Road Race Showcase IMSA رونمایی گردد. البته رونمایی خودروهای عملکردی شورولت در خارج از شیوهٔ سنتی و نمایشگاه‌های خودرو بدون پیشینه نیست چراکه مثلاً نسل ششم کامارو در یک رویداد ویژه در تابستان 2015 در دیترویت رونمایی شد و چندی پیش کامارو ZL1 1LE هم در مسابقهٔ دیتونا 500 معرفی گردید. درهرحال در صورت معرفی کوروت ZR1 در آگوست، فروش آن سال آینده آغاز خواهد شد و زنگ خطری را برای سوپراسپرت‌های اروپایی به صدا درخواهد آورد.

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن

پدال

اخبار مرتبط:

شورلت تاهو در تهران + عکس

رقابت جالب پراید وانت و شورلت + عکس

عکس:"شورلت" جدید با قیمت 28 میلیون تومان

داعش خودرو شورلت را کافر خواند !+عکس

ماشین عروس شدن شورولت کامارو ss +عکس

شورولت کوروت ZR1 و نکاتی مهم درباره آن+تصاویر

چهل نما
رایانمهربهنودگشت