آشنايي با خواص كلم

خواص‌خوراکی‌ها- كلم سبزي‌اي است كه در انواع مختلفي شامل گل‌كلم، كلم بروكلي، كلم پيچ، كلم سفيد، كلم قرمز، كلم قمري و… كشت مي‌شود. اين سبزي به صورت خام در انواع سالادها، ترشي‌ها، شور و به صورت پخته در انواع و اقسام غذاها شامل خورش‌ها، پلوهاي مخلوط، خوراك‌ها و سوپ ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. نكات […]

خواص‌خوراکی‌ها- كلم سبزي‌اي است كه در انواع مختلفي شامل گل‌كلم، كلم بروكلي، كلم پيچ، كلم سفيد، كلم قرمز، كلم قمري و… كشت مي‌شود.

اين سبزي به صورت خام در انواع سالادها، ترشي‌ها، شور و به صورت پخته در انواع و اقسام غذاها شامل خورش‌ها، پلوهاي مخلوط، خوراك‌ها و سوپ ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

نكات خريد و نگهداري كلم سفيد

هنگام خريد كلم سفيد دقت كنيد كه برگ‌هاي آن كاملا سفيد بوده، لكه‌دار نباشند و در ضمن به طور كامل به هم چسبيده باشند. خود كلم نيز بايد از وزن سنگيني نسبت به اندازه آن برخوردار باشد. براي نگهداري كلم، كافي است آن را به همان صورت درسته داخل كاغذي بزرگ يا ورق روزنامه پيچيده و پس از گذاشتن در كيسه پلاستيكي، هفته‌ها آن را در كشوي يخچال نگهداري كنيد.

خواص غذايي

اين سبزي حاوي ويتامين‌هاي A، B، C، E و مواد معدني متعددي مانند كلسيم، منيزيم، گوگرد، سديم، فسفر و مقدار كمي مس و روي است؛ در ضمن كلم منبع غني‌اي از آهن، اسيد فوليك و كلروفيل است و بعد از جعفري، بيشترين مقدار ويتامين C را در بين سبزي‌هاي كلروفيل‌دار دارد اما مقدار آن در كلم پخته كاهش مي‌يابد.

خواص درماني

كلم به دليل دارا بودن مواد گوناگون براي جلوگيري از ريزش مو، كم‌خوني، خستگي مفرط و درمان دردهاي رماتيسمي، سياتيك، برونشيت و تاول مفيد است.

خوردن كلم براي كبد بسيار مفيد است؛ در ضمن مي‌تواند ميزان قند و فشار خون را نيز پايين بياورد.

مصرف كلم به صورت خام يا پخته به جهت دارابودن تركيبات سولفور موجود در آن، اثر نابودكننده بر باكتري‌ها و عفونت‌هاي دستگاه تنفسي دارد.

مصرف كلم در درمان التهابات، زخم‌هاي دستگاه گوارشي، سوزش معده، گاستريت و كوليت‌هاي دستگاه گوارش بسيار مؤثر است.

برگ‌هاي كلم خاصيت آرام‌بخشي داشته و براي تقويت اعصاب مفيد است.
100 گرم يا يك پيمانه بزرگ كلم خردشده چه دارد:

انرژي: 17/5 كيلوكالري
پروتئين:1 گرم
كربوهيدرات: 3/8 گرم
چربي: 0/19 گرم
فيبر: 1/6 گرم
ويتامين ث: 5/22 ميلي‌گرم

آشنايي با خواص كلم