خواص هویچ

هویج، انواع آن و ارزش تغذیه‌ای آن‌ها مقدمه هویج یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی است. هیچ یک از سبزی‌ها و میوه‌ها به اندازه هویج دارای ذخیره پیش‌ساز ویتامین A (بتا – کاروتن) نمی‌باشند. این ماده غذایی یکی از متنوع‌ترین سبزی‌ها و در ضمن بهترین منبع ویتامین C, B پکتات کلسیم و پکتین نیز می‌باشد. یکی […]

هویج، انواع آن و ارزش تغذیه‌ای آن‌ها
مقدمه
هویج یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی است. هیچ یک از سبزی‌ها و میوه‌ها به اندازه هویج دارای ذخیره پیش‌ساز ویتامین A (بتا – کاروتن) نمی‌باشند. این ماده غذایی یکی از متنوع‌ترین سبزی‌ها و در ضمن بهترین منبع ویتامین C, B پکتات کلسیم و پکتین نیز می‌باشد. یکی از راه‌های کاهش کلسترول خون مصرف هویج است. هویج دارای 87 درصد آب بوده و غنی از مواد معدنی و ویتامین‌های E, D, C, B می‌باشد. يك هويج 85 گرمي حاوي 6 ميلي‌گرم بتا-كاروتن است. گرچه هيچ توصيه‌اي براي مصرف روزانه بتا –كاروتن وجود ندارد ولي برخي از محققين معتقدند كه بايد روزانه mg10 بتا كاروتن دريافت كرد.
هویج خام بهترین منبع بتا – کاروتن و پتاسیم است. همچنین حاوی ویتامین B6, C، اسیدفولیک و منیزیم می‌باشد.
هویج پخته بهترین منبع بتا – کاروتن، منبع خوبی برای پتاسیم و همچنين حاوي ویتامین B6، مس، اسیدفولیک و منیزیوم است. و دسترسي بدن به بتاكاروتن را افزايش مي‌دهد بخصوص اگر با مقدار كمي روغن مصرف شود.
مهم‌ترین ماده مغذی هویج بتاکاروتن است. این ماده در بخش رنگدانه نارنجی هویج موجود می‌باشد. اگر ذخاير ويتامين A بدن كم باشد، بتا – كاروتن در ديواره روده كوچك و كبد به ويتامين A تبديل مي‌شود.
همچنین شامل مقدار کمی اسیدهای چرب ضروری، کربوهیدرات‌ها و ترکیب‌های نیتروژنی است. محبوبیت هویج به علت شیرینی آن، ضد کم خونی، خاصیت التیام‌بخشی، افزایش دفع ادرار، افزایش تولید مینرال‌ها، اثر آرام‌بخشی و تسکین دهی آن است.
تغذیه نقش مهمی در سلامتی دارد از زمانی که متولد می‌شویم می‌توانیم با یک تغذیه خوب از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کنیم.
تحقیقات نشان می‌دهند؛ که دریافت کافی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان موثر باشد.
مصرف هویج سطح آنتی‌اکسیدان‌های خون را افزایش می‌دهد.
با یک رژیم غذایی متعادل نیازی به دریافت روزانه مکمل‌های ویتامینی نمی‌باشد.
مزایای هویج:
هویج دارای بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل: بتاکاروتن، آلفا کاروتن، فیتوکمیکال‌ها، گلوتایتون، کلسیم، پتاسیم، ویتامین‌های E, C, B2, B1, A است که می‌توانند در سلامت پوست موثر باشند.
هویج دارای نوعی از کلسیم می‌باشد که به راحتی جذب می‌شود. همچنین شامل مس، آهن، منیزیوم، منگنز، فسفر، سولفور (حتی بالاتر از میزان مکمل‌ها)، می‌باشد.
مزایای کاروتنوئیدها و مواد مغذی موجود در هویج:
1- بالا بردن ایمنی بدن (به خصوص در افراد سالمند)
2- اين آنتي‌اكسيدان مي‌تواند فرآورده‌هاي سمي حاصل از متابوليسم بدن و راديكال‌هاي آزاد را از بين ببرد.
3- کاهش آثار زیان‌بار آفتاب (بتاکاروتن پوست را در برابر آفتاب محافظت مي‌كند)
4- نمایان کردن عوارض HIV
5- التیام زخم‌ها و جراحات
6- کاهش خطر بیماری‌های قلبی
7- کاهش خطر افزایش فشار خون
8- تسویه کبد؛ با مصرف روزانه به هضم و دفع چربی و نمک‌های صفراوی کمک می‌کند.
9- مبارزه با برونشیت
10- مبارزه با عفونت: ویتامین A باعث سلامتی سلول‌های بدن شده و آن‌ها را در مقابل میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا مقاوم می‌کند. و عفونت ليستريايي غذاها را از بين مي‌برد.
11- سلامتی ماهیچه‌ها و پوست
12- مبارزه با کم‌خونی: بتا – كاروتن جذب آهن را از غلات صبحانه 3 برابر افزايش مي‌دهد. اين امر احتمالا به اين دليل است كه بتاكاروتن به آهن متصل شده؛ و آن را به شكل محلول نگه مي‌دارد. در نتيجه فيتات‌هاي موجود در اين غلات كه مانع جذب آهن مي‌شوند؛ غيرفعال مي‌شوند. افزايش مصرف هويج موجب افزايش دريافت بتا –كاروتن و در نتيجه افزايش جذب آهن مي‌شود.
13- کاهش آکنه
14- افزایش سلامتی چشم‌ها: به توليد ارغوان شبكيه در چشم كمك مي‌كند.
قدرت رنگدانه‌ها در هویج‌های رنگی:
آیا تا به حال هویج بنفش دیده‌اید؟! هویج سفید چطور؟! قرمز یا زرد؟! بسیاری از مردم هنوز از وجود این نوع هویج‌ها آگاهی ندارند.
شما ممکن است آن‌ها را در آینده نزدیک ببینید. تحقیقات اخیر در دانشگاه آمریکا نشان می‌دهد؛ که رنگدانه‌های موجود در هویج‌های رنگی، همانند هویج معمولی، می‌تواند از بیماری‌های قلبی و سرطان و افزایش کلسترول جلوگیری کند. تحقیقات نشان می‌دهد که خاصیت گیاهان و میوه‌ها در پیشگیری از بیماری‌ها به دلیل وجود رنگدانه‌های آن‌هاست. البته دمای بالای 70 درجه باعث از بین رفتن رنگدانه‌ها می‌شود.
هویج نارنجی که حاوی مقادیر زیاد بتاکاروتن است، ویتامین A را تامین می‌کند.
انواع هویج‌های رنگی و مزایای آن‌ها:
هویج نارنجی: شامل بتاکاروتن، آلفا کاروتن که هر دو در رنگدانه نارنجی این گیاه وجود دارند، دارای درصد بالایی از ویتامین Aمی‌باشد که برای سلامتی چشم مفید است. این نوع هویج بیشتر در اروپا و کشورهای آسیای شرقی وجود دارد.
هویج زرد: شامل گزانتوفیل است (رنگدانه‌ای شبیه بتاکاروتن می‌باشد) و به بینایی چشم کمک و از سرطان جلوگیری می‌کند. این نوع بیشتر در کشورهای آسیایی یافت می‌شود.
هویج قرمز: شامل لیکوپن (نوعی کاروتنوئید) این رنگدانه در گوجه‌فرنگی و هندوانه هم یافت می‌شود. لیکوپن از بیماری‌های قلبی و انواع سرطان مثل سرطان پروستات جلوگیری می‌کند. این نوع هویج بیشتر در هند و چین یافت می‌شود.
هویج بنفش: (معمولا وسط این هویج نارنجی است) که دارای انواع مختلف رنگدانه‌ها می‌باشد. مثل آنتوسیانین که یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است و رادیکال‌های آزاد موجود در بدن را دفع می‌کند.
آنتوسیانین با کند کردن جریان لخته شدن خون از بیماری‌های قلبی پیشگیری کرده و همچنین رادیکال‌های آزاد را جذب می‌کند. این نوع هویج در ترکیه و خاور دور وجود دارد.
هویج سفید: این نوع هویج فاقد رنگدانه است اما بسیاری از ترکیبات مفید دیگر نظیر فیتوکمیکال‌ها را دارد. این نوع هویج نسبت به انواع دیگر ارزش تغذیه‌ای کمتری دارد و در افغانستان، ایران و پاکستان یافت می‌شود.
بايد توجه داشت كه مصرف زياد هويج باعث تجمع بتا –كاروتن در بدن بويژه در پوست ‌شده و آن را زرد مي‌كند. اگرچه براي بدن بي‌ضرر است ولي از نظر زيبايي، خوشايند نيست.
دنیای تغذیه

خواص هویچ