مشاهده : 57سبک زندگی افراد مشهورRSSاشتراک:

خلاقیت، مهارت است

خلاقیت، مهارت است
فرد- حسین محبی: خلاقیت را به معنای اندیشه برای خلق راه حل نو تعریف می‌کنند. اولین نکته‌ای که در مورد خلاقیت می‌توان گفت این است که خلاقیت در مورد موجود انسانی است. موجودات دیگر هیچ‌گونه خلاقیتی ندارند و همه فعالیت‌های آنها با هر درجه‌ای از دقت و ظرافت و پیچیدگی، ناشی از طبیعت و غریزه […]

فرد- حسین محبی:
خلاقیت را به معنای اندیشه برای خلق راه حل نو تعریف می‌کنند.
اولین نکته‌ای که در مورد خلاقیت می‌توان گفت این است که خلاقیت در مورد موجود انسانی است. موجودات دیگر هیچ‌گونه خلاقیتی ندارند و همه فعالیت‌های آنها با هر درجه‌ای از دقت و ظرافت و پیچیدگی، ناشی از طبیعت و غریزه شان است . آنها از اول خلقت تا به حال تکاملی نداشته و به شکل ثابتی زیسته‌اند. هر انسانی می‌تواند خلاق باشد. خلاقیت متعلق به همه انسان‌هاست. تا این باور در آدمی ریشه نگیرد و به‌وجود نیاید خلاقیت متولد نمی‌شود: «نوآوری، ابتکار و خلاقیت سهم من از زندگی است.

من می‌توانم خلق کنم. من باید خلق کنم.» خلاقیت هم درس است وهم مدرس. یادگرفتنی است. هم می‌توان آن‌را یاد داد و هم می‌توان یاد گرفت. خلاقیت انسان‌ها ذاتی یا مادرزادی نیست، بلکه مهارتی است در کنار سایر مهارت‌های زندگی که می‌توان آن‌را یاد گرفت و مثل سایر امور آموزشی برای یادگرفتن آن وقت گذاشت، انرژی صرف کرد، برنامه ریزی کرد، تلاش و تمرین کرد تا کم کم به ملکه ذهنی تبدیل شود و از قوه به فعل در آید. خمیرمایه‌اش ذاتی است اما تحققش نه.

– خلاقیت، هدف نیست، وسیله است. شاید در مرحله‌ای از تربیت آدمی هدف باشد اما حالت مقطعی دارد، مثل یاد گرفتن زبان، خواندن و نوشتن و حساب و مهارت‌هایی که فرد با یادگیری آنها به‌عنوان پیش نیازها، مسیر و طریقت خود را می‌تواند بپیماید.

-خلاقیت هم ساده و راحت است وهم پیچیده و سخت. بستگی دارد که تو در کجای زمان و مکان ایستاده باشی، در این راه ممکن است بارها و بارها اشتباه بکنی و دوباره برگردی به ابتدای راهی که شروع کرده بودی، راه‌های بسیاری را طی کنی و بروی و به نتیجه‌ای برسی که نتیجه‌ای نداده است و یاد بگیری که این راه، تو را به آن هدف نمی‌رساند، راهش این نبوده و راه دیگری باید رفت.

– از حداکثر توان و قدرت حواس خود استفاده کن، صداهایی را که همه می‌شنوند، بشنو ولی سعی کن صداهایی را که دیگران هم نمی‌شنوند، بشنوی. هر آنچه را که دیگران می‌بینند، ببین، ولی سعی کن چیزهایی را که دیگران هم نمی‌بینند، ببینی. در مورد همه حواس پنج‌گانه‌ات این‌طوری باش، جهان بینی‌ات را عوض کن، در هر پدیده‌ای اعم از فیزیکی، اجتماعی و یا ذهنی ممکن است ویژگی‌ها و روابطی باشند که برای دیدنش عینک و مهارت خاصی لازم باشد. مثلا نیوتن؛ سالیان سال میوه‌ها از درختان به زمین افتاده‌اند و همه انسان‌ها آن‌را دیده‌اند ولی متوجه نیروی جاذبه زمین نشده اند، اما نیوتن دید و متوجه شد. به‌قول دانشمندی: سعی کن عظمت در نگاهت باشد نه در چیزی که بدان می‌نگری، یا به‌قول سهراب: چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید .

اگر فکر کنی در مورد چیزی اطلاعات و دانش خوب و مناسبی داری، احتمال خلاقیت کاهش می‌یابد. سقراط می‌گفت: «همان‌قدر می‌دانم که چیزی نمی‌دانم.» یا ابن سینا می‌گفت: «تا بدانجا رسید دانش من که بدانم همی که نادانم.» آدمی اگر هم چیزی بداند ندانسته‌هایش در برابر دانسته‌هایش بسیار است. اگر فکر کنی که چیزی نمی‌دانی، آنگاه ممکن است که مطلب و دانش تازه‌ای را خلق کنی. تا احساس نیاز و تشنگی نباشد، تلاش معنی نمی‌یابد. باید همیشه گرسنه بود. آنها که احساس سیری کنند در همان سیری کاذب می‌مانند و همیشه لبخند فاتحانه بر لب دارند و همواره خوشبخت و بی‌درد از زندگی نهایت لذت را می‌برند و هیچ‌وقت لذت دردهای شیرین و غم‌های بزرگ را نمی‌چشند و زندگی‌شان دریایی ا‌ست به عمق یک بند انگشت . سؤال از دانایی برمی‌خیزد، نه از نادانی.

«آب کم جو تشنگی آور بدست/ تا بجوشد آبت از بالا و پست»

– خلاقیت، فرآیند است نه یک محصول و نتیجه. مهم در راه بودن است و نه به مقصد رسیدن . اندیشه و فکر خود را به یک هدف مشخص متمرکز نکن، این کار از ایجاد خلاقیت جلوگیری می‌کند.

«تو پای در راه نه و هیچ مپرس/ خود راه بگویدت که چون باید رفت»

اگر هدف را از پیش تعیین کرده باشی، راه‌های رسیدن به آن هدف هم محدود و کلیشه‌ای خواهد شد، ممکن است خوب بروی و خوب برسی، ولی دیگر خلاقیت معنایی نخواهد داشت. خلاقیت، وسیله و روش و راه است.

– برای خلاق بودن هراس به دل راه نده، خود را به دامن ترس نینداز، ترس دشمن دانایی انسان است. دانشمندان هر عصری و هر نسلی شجاع‌ترین جنگجویان بوده‌اند. آن کس که بیشترین تحول را دامن زند، جسورتر است. توانایی به دانایی‌ است. برای ایجاد خلاقیت در پهن‌دشت وجود باید بی‌باک بود. اگر بگویی که تا شنا یاد نگیرم پا به آب نمی‌زنم، دیگر مطمئن باش تا آخر عمرت نخواهی توانست شنا یاد بگیری، اگر هم ترس در دلت می‌آید به آن خوش آمد بگو و با آن دوست شو.

– اگر در سرزمین یقین چادر زده باشی دیگر از کاروان خلاقیت هیچ نوایی به گوشت نخواهد رسید، اگر در ساحل امن اطمینان خیمه زده باشی دیگر هیچ چاوشی تو را وسوسه نخواهد کرد. اگر می‌خواهی خلق کنی، تردید کن. خلاقیت در ایجاد طریقت نیست، خلاقیت طی طریق است. در چگونه رفتن است، در چگونه دیدن و در چگونه شدن. از مرتبه عادی وجود داشتن‌ها عبور کردن و در آن‌سوی مرز بودن‌های روزمره، جور دیگر شدن است. هر زمانی و هر مکانی و هر لحظه و هر سرزمینی تو را به‌خود می‌خوانند «هر نفس نو می‌شود دنیا و ما». خلقت هر لحظه در کار آفرینش است و تو همواره می‌توانی بسازی، تغییر دهی؛ هم جانت را و هم جهانت را.

اندیشه‌های خلاق چون غیرمتعارف هستند، گاه ممکن است از طرف عده‌ای به تمسخر و استهزاء گرفته شوند و یا با بی‌مهری و بی‌توجهی مواجه شوند و شاید هم با جنون، اما انسانی که در حوزه اندیشه خلاقیت دارد، در میدان روحیه هم باید خلاقیت داشته باشد، خودت را نباز، چون اندیشه‌های خلاق از نسل و عصر خود جلوتر هستند و ابتدا عجیب و غریب به‌نظر می‌رسند اما با مداومت و استمرار و اصلاح خطاها، قالب مقبول به‌خود می‌گیرند.

– یکی از راه‌های خلاقیت استفاده از بارش مغزی است. در مورد مسئله یا هر پدیده‌ای که می‌خواهی فکر کنی، شروع کن به فکر کردن، هر چیزی که به ذهنت آمد یادداشت کن، خوب یا بد، مربوط یا نامربوط، با ارزش یا بی‌ارزش، صحیح یا غلط، بگذار جاری شود و بیاید، همه را جمع کن و بنویس، بعد سر فرصت با راهنمایی معلم یا مربی یا دوست یا همفکر آنها را ارزیابی کن، سبک سنگین کن، از فیلترها رد کن و برای هدفی که داشتی از آنها استفاده ببر. گاه می‌بینی در هنگام نوشتن چیزهایی به ذهنت آمد که اصلا به آنها فکر نکرده بودی و در این نوشتن‌ها شکوفه‌هایی در اندیشه‌ات جوانه زد که بعدها گل‌های معطری از آنها حاصل شد.

مشاهیر چه می‌گویند؟

توماس ادیسون را می‌توان تقریبا خلاق‌ترین فرد در تاریخ بشر نامید. او می‌گوید: خلاقیت ۹۹درصد سخت کار کردن است و تنها یک درصد الهام گرفتن. در اینجا قصد نداریم به مقوله‌های کوشش و اراده یا الهام و شهود و نقش آنها در خلاقیت بپردازیم بلکه می‌خواهیم یکی از برداشت‌های غلط از خلاقیت را بررسی کنیم.

بسیار جالب است که ادیسون در این کلام هیچ درصدی را به نبوغ اختصاص نمی‌دهد. این در حالی است که در تعریف یا نگاه اکثر افراد واژه خلاقیت با نبوغ همراه است.برایان تریسی از مشهورترین متخصصان تفکر و مدیریت در راهنمای تفکر خلاق در رابطه با ارتباط خلاقیت و نبوغ تعاریفی را ارائه می‌دهد. او این طور به طرح مسئله می‌پردازد که انیشتین می‌گوید: « هر بچه‌ای وقتی به دنیا می‌آید نابغه است». اما دلیلی که باعث می‌شود اغلب مردم با باهوشی و ذکاوت رفتار نکنند آن است که نمی‌دانند چقدر باهوش هستند.

تلگرام پرشین وی

زولا بازی کن

ندای ارژنگ

آیسان پرواز

نو عروس

نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
زولا بازی کن

آیسان پرواز

ندای ارژنگ
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
ملانیا ترامپ مانکن سابق و بانوی اول کنونی آمریکا است. او در ماه ژانویه سال ۲۰۰۵ با دونالد ترامپ، تاجر و میلیونرِ آن زمان و رئیس‌جمهورِ فعلی آمریکا ازدواج کرد. ملانیا در اسلوونی به دنیا آمد ولی در سال ۲۰۰۱ مقیم دائم آمریکا و در سال ۲۰۰۶ سیتی زن آمریکا شد.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
جدیدترین مدل های دکوراسیون برای خانه ، آشپزخانه ، پذیرایی ، اتاق خواب
در پاتایا و آنتالیا چه می گذرد ؟ ایرانیان به دنبال چه هستند ؟
تورهای متنوع باکو با پرواز هفتگی ایران ایر !!
دختر و پسرهای اهل هیجان حتما ببینند !! داغ داغ
چند پیشنهاد ویژه برای خوشحال کردن آنکه دلش مال توست !
چیدمان شیک و طراحی فوق العاده اتاق کودک + تصاویر
مجلل ترین و باشکوه ترین عروسی های ایرانی !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
زندگی متفاوت مگان مارکل قبل و بعد از ازدواج سلطنتی | چی بود و چی شد!!!؟
آرسن ونگر ؛ پایان زندگی آخرین پادشاه لیگ جزیره در میانِ توپچی ها
پایان زندگی جیان لوییجی بوفون در قلب تورین؛ خداحافظ وفادارترین!
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
زندگی حرفه ای عادل فردوسی‌ پور؛ تنها سوپراستار فوتبالی تلویزیون
زندگی اسکارلت جوهانسون قبل از رسیدن به شهرت چگونه بود و چه می‌کرد؟
راز سرسختی آلکس فرگوسن در زندگی | جملات عجیبِ او پس از خروج از کما!
همراه با زندگی پژمان جمشیدی، از مستطیل سبز تا جعبه جادو
زندگی محمد صلاح؛ از مسلمان شدن هواداران به خاطر او تا لقب فرعون مصر !
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
زندگی نازنین بیاتی | از مضحک ترین موقعیتی که در آن قرار داشت تا تقلب کردن!
همه چیز از زندگی تیفانی ترامپ ، دختر کوچک و مرموز دونالد ترامپ
زندگی سعید مرتضوی؛ آن مظنون همیشگی | از ورود با توصیه تا ماجرای زهرا کاظمی
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
اشکان خطیبی و همسر جان | از زندگی و ازدواج سفید تا تولد یک فرزند با سال تحویل
زندگی بهرام افشاری یا همان بهتاش پایتخت | حکم پیاز وسط سیر ترشی را داشتم
زندگیِ سالار عقیلی در ۴۰ سالگی | از همکلاس بودن با هانیه توسلی و سپند امیرسلیمانی تا ازدواج!
زندگی زنده‌یاد بهرام زند در گفتگویی منتشر نشده | سفر در زمان با بهرام زند
زندگی ناصر ملک مطیعی ؛ از ورشکستگی پدر تا دوستی با فردین و بهروز وثوق
جهانگیر کوثری | از زندگی شخصی تا ناجوانمردی در حق خودش و دخترش!
زندگی امیرعلی نبویان و همسرش | از عشق و عاشقی تا ازدواج با لباس و سفره عقدِ لحظه آخری!
زندگی شخصی و کاری محمدجواد آذری جهرمی | از اینترنت بازی در جوانی تا استادیوم رفتن با فرزندان!
مهراب قاسمخانی و شقایق دهقان| از زندگی شخصی تا آیدی فیک در اینستاگرام!
زیر و بم زندگی کاوه رضایی در مصاحبه اختصاصی با خواهرزن!
گفت‌و‌گو با پیمان قاسم‌خانی، همه چیز از زندگیِ آن قهر کرده با مدیری!
گفت‌وگوی نوروزی با سید حسین حسینی | زندگی پسر احساساتی استقلالی‌ها
گفتگو با سید حسن خمینی | از ساخت جامعه عصبی تا لجبازی با آخوند ها!
رازهای تاریک ناگفته در مورد زندگی مت دیمون
مصاحبه با صفر کشکولی | از تصادف و فوت همسر تا ماجرای توهین رامبد جوان
زندگی شخصی و جالب اپرا وینفری در یک روز کامل
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
چیدمان میز ناهارخوری با اصول و قواعد پذیرایی شیک و مدرن ! + تصاویر
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه بهار 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید

آیسان پرواز

یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
زندگی متفاوت مگان مارکل قبل و بعد از ازدواج سلطنتی | چی بود و چی شد!!!؟
زندگی متفاوت مگان مارکل قبل و بعد از ازدواج سلطنتی | چی بود و چی شد!!!؟
آرسن ونگر ؛ پایان زندگی آخرین پادشاه لیگ جزیره در میانِ توپچی ها
آرسن ونگر ؛ پایان زندگی آخرین پادشاه لیگ جزیره در میانِ توپچی ها
پایان زندگی جیان لوییجی بوفون در قلب تورین؛ خداحافظ وفادارترین!
پایان زندگی جیان لوییجی بوفون در قلب تورین؛ خداحافظ وفادارترین!
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
زندگی حرفه ای عادل فردوسی‌ پور؛ تنها سوپراستار فوتبالی تلویزیون
زندگی حرفه ای عادل فردوسی‌ پور؛ تنها سوپراستار فوتبالی تلویزیون
زندگی اسکارلت جوهانسون قبل از رسیدن به شهرت چگونه بود و چه می‌کرد؟
زندگی اسکارلت جوهانسون قبل از رسیدن به شهرت چگونه بود و چه می‌کرد؟
راز سرسختی آلکس فرگوسن در زندگی | جملات عجیبِ او پس از خروج از کما!
راز سرسختی آلکس فرگوسن در زندگی | جملات عجیبِ او پس از خروج از کما!
رایانمهرامیران پرواز
چهل نما