درمان بی اشتهايی کودکان

با سلام دختر 4 ساله من، بسيار بی اشتهاست. خيلی کم غذا می خورد و بيشتر در حال فعاليت است ، از لحاظ ظاهری کوچک به نظر می رسد من نگران سلامتی او هستم، چه بايد بکنم؟ اين سؤالی است که بسياری از مادران جوان دارند. اين مشکل تنها مربوط به مادران ايرانی نيست. بسياری […]

با سلام
دختر 4 ساله من، بسيار بی اشتهاست. خيلی کم غذا می خورد و بيشتر در حال فعاليت است ، از لحاظ ظاهری کوچک به نظر می رسد من نگران سلامتی او هستم، چه بايد بکنم؟
اين سؤالی است که بسياری از مادران جوان دارند. اين مشکل تنها مربوط به مادران ايرانی نيست. بسياری از مادران دنيا نمی دانند ، کدام غذا و به چه ميزان برای کودکشان مناسب است ، تا رشد او به خوبی صورت گيرد.
با ارائه مطالب استخراج شده از منابع معتبر تغذيه ای و پزشکی ، به شما کمک خواهيم کرد تا به حل اين مشکل بپردازيد.
درمان بی اشتهايی کودکان را از سه جنبه مورد بررسی قرار می دهيم : ابتدا علل بی اشتهايی کودکان را روشن می سازيم و سپس به بررسی نيازهای تغذيه ای کودکان می پردازيم و در انتها کاربرد عملی اطلاعات را به شما خواهيم آموخت.
علل بی اشتهايی کودکان
برای حل هر مشکلی نياز است که ابتدا علت آن را متوجه شويم . مادری که کودکش به اندازه کافی غذا نمی خورد و از دست ناز کردن های او به تنگ آمده ، و ازرشد نرمال کودکش نگران است ، به پزشک يا متخصص تغذيه مراجعه می کند که در اين صورت پزشک درمورد عادات کودک از او چنين سئوالاتی خواهد کرد : ساعات غذا خوردن کودک چگونه است ؟ مقدار غذايی که در هر وعده می خورد به چه ميزان است ؟ در بين وعده های غذايی چه چيزهايی مصرف می کند؟ ميزان فعاليت شديد کودک چند ساعت در روز است ؟ شما نيز بايد ، حتما در ابتدا پاسخ اين سؤالات را آماده کنيد.
علل متفاوتی برای بی اشتهايی کودکان به غذا ، وجود دارد.
علت اول- وجود نوعی بيماری در کودک. هر نوع بيماری يا داروی مصرفی ای که موجب زخمهای دهان ، تغييرحس چشايی کودک ، کاهش اشتها ، تهوع و استفراغ شود والبته وجود تب خفيف نيز موجب کاهش اشتهای کودک می شود . در طول دوران مريضی يا نقاهت ، به دليل کمتر شدن فعاليت کودک ، وی اشتهای کمتری نسبت به غذا خوردن پيدا می کند . ولی نگران نباشيد بازسازی بدن کودکان بسيار سريع است. پس از مريضی ، با مراقبت بيشتر، کودک شما به راحتی به وضعيت اوليه باز می گردد. فقط بايد مراقب باشيد ، کمبود غذايی او به سوء تغذيه نيانجامد که اثرات مخرب آن به سختی جبران پذير است.
شما با مشورت کردن (هر2 تا 3 ماه يک بار) ، نبودن اين علائم و اطمينان از عدم وجود انگل در روده های کودکتان، می توانيد مطمئن شويد که دليل بی اشتهايی او مريضی نيست.
علت دوم- وجود سوء جذب يا حساسيت های غذايی در کودک . ممکن است روده های کودک، به يک نوع ماده غذايی مثل پروتئين موجود در گندم (گلوتن) حساسيت داشته باشد. از اين رو مواد غذايی به راحتی جذب ديواره روده نمی شود. و يا در اثر مصرف يک ماده غذايی خاص ، در بدنش عوارض خاصی به وجود آيد که موجب ترس کودک از غذا و غذا خوردن شود.
برای اطمينان از عدم وجود چنين حالتی ، برنامه غذايی و ميزان مصرف ازهرغذا را درطول مدت 3 هفته يادداشت کنيد ، به اين ترتيب متوجه خواهيد شد چه غذاهايی را دوست ندارد. چه غذاهايی ، با چه فرم و چه حرارتی (با کدام مواد اوليه) را بهتر می خورد. به اين ترتيب برنامه غذايی که برای کودک تعيين خواهيد کرد ، بر اساس علايق او و به روش جانشينی خواهد بود که بعداً در مورد آن توضيح خواهيم داد.
علت سوم- در دسترس نبودن غذاهای کافی وسالم برای کودک . گاهی غذای کافی و مقوی در اختيار کودک نيست و گاهی والدين ، موادغذايی سالم ، نظيرسبزيجات شسته و پوست کنده ، ميوه های شسته و آماده خوردن ، دانه ها و مغزهای مقوی مثل آجيل، لبنيات تازه و … را در اختيار کودک قرار نمی دهند و در عوض به عنوان ميان وعده ، به او شيرينی و شکلات و يا تنقلاتی می دهند که کالری زياد دارد و محتوی ” نوترينتی ” کمی است .
علت چهارم- وجود فشارهای روانی بر کودک . يک مشاجره خانوادگی ، يا وجود مشکلی در بين اعضاء ديگر خانواده ، بر غذا خوردن کودکان ، خصوصاً کودکان باهوش تأثير بسزايی دارد. اجبار کودک به خوردن ، و ترساندن او از پدرش يا هر قدرت ديگری و تهديد کودک برای غذا ندادن به خاطر عمل زشتی که انجام داده است همه از اين مقوله اند.
علت های ديگر- رفتارهای غلط غذايی خانواده
وعده دادن کودک به شيرينی و تنقلات در عوض خوردن غذا
غذا دادن به کودک در برابر تلويزيون و کلاً در زمانی که حواس او مشغول کار ديگری است
ناز کشيدن های زياد مادر واصرار زياد وی برای خوردن غذا
غذا دادن در زمان های نامنظم و مکانهای مختلف نيز می تواند از علل بی اشتهایی کودکان باشد.
نيازهای تغذيه ای کودکان
از يک سالگی تا زمان بلوغ ، اغلب به عنوان دوران پنهان و خاموش رشد تعبير می شود که در اين دوران ، رشد فيزيکی نسبت به سال اول زندگی و دوران بلوغ کمتر می باشد ودر اين زمان است که شکوفايی رفتارهای اجتماعي، احساس و عواطف واستعدادها شکوفا می شود.
کودک بعد از يک سالگی ، هر سال به طور متوسط ، 2 تا 3 کيلوگرم افزايش وزن دارد و 6 تا 8 سانتی متر به قدش اضافه می شود . در اين زمان ، بسياری از والدين به دليل تغيير در اشتهای کودک وکند شدن سرعت رشد ، نگران کاهش اشتهای کودک می شوند ؛ در حالی که اين مسأله کاملاً طبيعی است و تا زمانی که روند رشد کودک بر اساس جداول رشد، صعودی باشد کودک نرمال است.
بسياری از مادران شکايت می کنند که ” کودک من به اندازه قبل غذا نمی خورد، وقتی کوچک تر بود بيشتر غذا می خورد و… ” پاسخ اين مادران ، اين است که: ” انتظار می رود اين مسأله پيش آيد، چراکه سرعت رشد نسبت به دروان کودکی آرام شده است و کودک به غذای خيلی زياد ، نياز ندارد . ” اگر کودک کل وعده غذايش را هم نخورد ، والدين نبايد شکايت کنند . به علاوه ، اشتهای کودک وابسته به سطح فعاليت اوست و بستگی به اين دارد که آيا کودک سالم است يا بيمار. اين را بايد بدانيد که در دوران کودکی ، علاقه ها و عدم علاقه ها به غذاهای مختلف به سرعت تغيير می کند و دوست داشتن يا نداشتن غذا تحت تاثير غذا، ظاهر و طعم غذاست.
برای تعيين نيازهای تغذيه ای يک کودک ، لازم است در ابتدا وضعيت تغذيه ای او را مشخص کنيم ؛ به اين معنی که بدانيم کودک رشد نرمال دارد يا خير، به اندازه کافی قد گرفته است ؟ وزن او در محدوده نرمال است يا کمتر ؟
برای پاسخ به اين سؤالات ، متخصصين تغذيه با استفاده از جداول مختلف، ميزان رشد کودک را تعيين می کنند.
يک جدول خلاصه از نمودارهای موجود در زير ارائه شده ( البته برای دسترسی به اطلاعات دقيق تر بايد با يک متخصص مشورت کنيد. )
قد متوسط در اين سن
وزن متوسط در اين سن
سن کودک
76سانتی متر
10کيلوگرم
1سالگي
82 سانتی متر
5/11 کيلوگرم
5/1 سالگي
86 سانتی متر
12 کيلوگرم
2سالگي
95 سانتی متر
5/14 کيلوگرم
3 سالگي
103 سانتی متر
17 کيلوگرم
4 سالگي
110 سانتی متر
19 کيلوگرم
5 سالگي
116 سانتی متر
5/20 کيلوگرم
6 سالگي
122 سانتی متر
23 کيلوگرم
7سالگي
پس از تعيين وضعيت تغذيه ای کودک ، نيازهای کودک بر اساس رشدی که بايد داشته باشد تعيين می شود . حال نيازهای غذايی کودک چه هستند؟
به دليل رشد و تکامل استخوانها، دندانها، ماهيچه ها و افزايش حجم خون ، نياز به مواد مغذی کودک بر حسب واحدهای بدنی او بيشتر از بزرگسالان است.
forum.niksalehi.com

درمان بی اشتهايی کودکان