soalatRSSاشتراک:

غدد ضمیمه شامل چه قسمت هایی است و چه وظایفی دارند؟

غدد ضمیمه دستگاه تناسلی مرد با فعالیت بیضه در ارتباط هستند این غدد که شامل: کیسه منی، غده پروستات و غدد کوپر می باشند دارای وظایفی به این شرح هستند: الف) کیسه منی دو کیسه منی بین سطح خلفی مثانه ورکتوم قرار دارند. از سلولهای پوششی جدار کیسه منی مایع ژلاتینی قلیایی به رنگ متمایل […]

غدد ضمیمه دستگاه تناسلی مرد با فعالیت بیضه در ارتباط هستند این غدد که شامل: کیسه منی، غده پروستات و غدد کوپر می باشند دارای وظایفی به این شرح هستند:

الف) کیسه منی
دو کیسه منی بین سطح خلفی مثانه ورکتوم قرار دارند. از سلولهای پوششی جدار کیسه منی مایع ژلاتینی قلیایی به رنگ متمایل به زرد تراوش می شود که سرشار از ویتامین C، فروکتوز (قند ویژه منی) و پروستاگلاندین است. غده پروستات این مایع را با سلولهای اسپرم مخلوط می کند.

ب) غده پروستات
از بافت غده ای و لیفی عضلانی تشکیل شده است و در این نقطه سلولهای اسپرم با مایع منی مخلوط می شوند. این مایع اسپرم را به خارج از بدن منتقل می کند. قاعده غده در زیر گردن مثانه قرار دارد و راس آن متمایل به پایین است. ترشحات پروستات همچون کیسه منی تحت تاثیر تستوسترون است و طی عمل انزالی به مجرای پیشابراه هدایت می شود. در مایع مترشحه پروستات مواد معدنی و آلی از قبیل: کلسیم- سدیم- پتاسیم، فسفر، آب، گلوکز، فروکتوز، اسید فسفاتاز، آلکالن فسفاتاز، ویتامین B, C و غیره یافت می شود.

ج) غدد کوپر
غدد کوپر در عقب پیشابراه غشایی قرار دارد و تعداد آن دو عدد است. غدد فوق موکوس خاصی به وجود می آورند که شفاف و چسبناک است و مجرای آلت را روغن مالی کرده و برای ارگاسم مهیا می سازد.

منبع : پاسخ به مسائل ، ناگفته های جنسی و زناشویی – مترجم : محمدرضا دژکام

چهل نما
رایانمهربهنودگشت