درمان سرماخوردگي به روش طبيعي

   دوباره شما سرماخورده‌ايد؛ عطسه، سرفه، گرفتگي بيني، آبريزش و خلاصه تمام ماجراهايي كه شما را حسابي كلافه كرده‌اند. اينجاست كه اطرافيان انواع راهكارهاي معجزه‌آسا را پيشنهاد مي‌كنند تا يك شبه حالتان از اين‌رو به آن رو شود! مهم‌ترين نكته‌اي كه بايد توجه كنيد اين است كه سرماخوردگي درمان ندارد. ضمنا در مورد درمان‌هاي مختلفي […]

 درمان سرماخوردگي

 دوباره شما سرماخورده‌ايد؛ عطسه، سرفه، گرفتگي بيني، آبريزش و خلاصه تمام ماجراهايي كه شما را حسابي كلافه كرده‌اند.

اينجاست كه اطرافيان انواع راهكارهاي معجزه‌آسا را پيشنهاد مي‌كنند تا يك شبه حالتان از اين‌رو به آن رو شود!

مهم‌ترين نكته‌اي كه بايد توجه كنيد اين است كه سرماخوردگي درمان ندارد. ضمنا در مورد درمان‌هاي مختلفي كه به شما پيشنهاد مي‌شود دقت كنيد چون اگر علمي نباشد ممكن است عوارض آنها گرفتاري شما را بيشتر كند. دكتر بلاندينور رئيس طب اجتماعي و خانواده مركز پزشكي دانشگاه پنسيلوانيا راهكارهايي طبيعي براي تسكين سرماخوردگي پيشنهاد مي‌كند كه ازنظر علمي نيز بررسي شده‌اند.

‌روي:ماده معدني روي كه به‌صورت دارو نيز در بازار عرضه شده است در بسياري از سبزيجات، آجيل و گوشت وجود دارد مانع تشكيل پروتئيني مي‌شود كه ويروس سرماخوردگي براي تكثير خود به آن احتياج دارد. البته بررسي‌ها در اين مورد همچنان ادامه دارد و دانشمندان معتقدند براي تاثير درماني اسپري‌هاي بيني و ژله‌اي حاوي روي بايد تحقيقات به‌صورت تكميلي انجام شود اما مصرف موادغذايي حاوي روي در اين دوران توصيه مي‌شود.

‌ويتامين ث : قرن‌هاست از تاثير اين ويتامين در درمان سرماخوردگي صحبت مي‌شود. بررسي‌هاي آزمايشگاهي نيز تقريبا تاثير اين ماده را اثبات كرده‌اند چون در حيوانات آزمايشگاهي باعث افزايش مقاومت بدن نسبت به ويروس سرماخوردگي شده است.

متخصصان معتقدند اين تاثير هنوز در انسان‌ها ديده نشده و برخي ديگر مدعي هستند ويتامين ث در كوتاهتر كردن دوره بيماري نيز نقش چنداني ندارد اما اگر در طول فصل سرما و قبل از ابتلا به سرماخوردگي به‌طور مرتب از مواد حاوي آن (مثل مركبات)استفاده شود درصورت ابتلا در حدود 8 تا 14 درصد، طول مدت بيماري كوتاه‌تر مي‌شود. مطالعات نشان مي‌دهد اين تاثير در ورزشكاران بيشتر است و طول مدت بيماري را در آنها به نصف مي‌رساند.

گياه اكيناسه آ: اين گياه كه به‌صورت مكمل گياهي در بعضي كشورها توليد شده است مثل ويتامين ث حرف و حديث زياد دارد. بعضي دانشمندان آن را داراي خاصيت تقويت ايمني و ضد‌ويروس معرفي كرده‌اند. تحقيقات نشان مي‌دهد اين گياه پيشرفت سرماخوردگي را تا 58 درصد و طول مدت آن‌را تا يك روزو نيم روز كاهش مي‌دهد.

سوپ مرغ: متخصصاني كه طرفدار سوپ مرغ داغ براي افراد سرماخورده هستند معتقدند اين سوپ التهاب و علائم ناشي از سرماخوردگي را تسكين مي‌دهد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مواد ضد‌التهاب موجود در سوپ مرغ علائم عفونت‌هاي دستگاه تنفس فوقاني را كاهش مي‌دهد؛ البته نمي‌توان گفت اين سوپ به جنگ سرماخوردگي مي‌رود اما يكي از مهم‌ترين تاثيرات آن اين است كه مقادير زيادي مايعات به بدن مي‌رساند و كم آبي ناشي از بي‌اشتهايي و تب را كه دستاورد سرماخوردگي است از بين مي‌برد.

خوراكي‌هايي كه به جنگ عفونت مي‌روند

موز: در مواردي كه دستگاه گوارش هم درگير شده باشد باعث تسكين معده مي‌شود ضمن اينكه علاوه بر خواص فراوان، چون پركالري است در زمان سرماخوردگي كه بي‌اشتهايي وجود دارد و به‌دليل گلودرد بلع راحت نيست، خوردن آن راحت است؛ به‌خصوص در كودكان سرماخورده بد غذا بسيار كاربرد دارد.

فلفل دلمه: سرشار از ويتامين‌ث است، ضمنا طعم خوبي به غذا داده و اشتها را بهتر مي‌كند.

زغال اخته: در مواردي كه اسهال همراه سرماخوردگي باشد (در بعضي انواع ويروسي به‌خصوص در كودكان)، اسهال را تسكين مي‌دهد ضمنا آن‌را سرشار از آسپيرين طبيعي مي‌دانند كه تب را تخفيف داده و درد را تسكين مي‌دهد.

‌هويج: بتاكاروتن آن بسيار مفيد است.

‌پودر فلفل: سينوس‌ها را باز كرده و ترشحات ريه را كاهش مي‌دهد.

‌خردل و ترب: باعث تجزيه و كاهش ترشحات در مجاري هوايي مي‌شود.

پياز: حاوي مواد فيتوشيميايي است كه در رفع عفونت نايژه‌ها و ساير قسمت‌هاي بدن كمك مي‌كند.

‌چاي: چاي سبز و سياه هر دو حاوي مواد فيتوشيميايي است كه آنتي بيوتيك و ضد‌اسهال طبيعي محسوب مي‌شود.

پيشگيري از سرماخوردگي: آيا واقعا ممكن است؟!

طبق نظر متخصصان شستن مرتب دست‌ها به‌خصوص در فصل شيوع سرماخوردگي در پيشگيري از ابتلا بسيار مؤثر است. اما موضوعي تازه كه دانشمندان بر آن تاكيد دارند اين است كه توجه داشته باشيد در طول روز دست‌هايتان را كجا مي‌گذاريد و با چه افراد و اشيايي تماس مي‌دهيد و بر طبق همين موضوع براي شستن برنامه‌ريزي كنيد چون ويروس‌هاي سرماخوردگي بيشتر از آنچه شما فكر مي‌كنيد روي اشيا باقي مي‌مانند. محققان دانشگاه ويرجينيا به نتايج جالبي برخوردند.

آنها تعدادي افراد سرماخورده را يك شب در هتلي نگهداشتند و روز بعد، از 10 محلي كه افراد به آنها دست زده بودند نمونه برداشتند. در 30 تا 40درصد مكان‌ها به‌خصوص كليد برق و كنترل تلويزيون ويروس يافت شد و جالب اينكه در سومين روز نمونه‌برداري، ويروس همچنان آنجا بود! به اين ترتيب اگر در فصول سرماخوردگي در مكان‌هاي عمومي تردد داريد ميزان شست‌وشوي دست‌هايتان بايد چند برابر افراد ديگر باشد. رينوويروس‌ها كه علت نيمي از سرماخوردگي‌ها در بزرگسالان هستند از طريق دست‌هايتان و وقتي دست آلوده به ويروس را به چشم‌ها و بيني خود مي‌كشيد وارد بدنتان مي‌شود.

اين ويروس‌ها معمولا از طريق هوا وارد بدنتان نمي‌شوند بنابراين فقط با فرد مبتلا در يك مكان بودن براي ابتلا كافي نيست. مرطوب كردن هواي استنشاقي و مصرف مايعات كافي نيز در پيشگيري مؤثر است. حين عطسه و سرفه به جاي آنكه دست تان را به تنهايي جلوي دهان و بيني بگيريد از دستمال كاغذي استفاده كنيد و آن را نيز فورا دور بيندازيد چون عوامل بيماري‌زا را با دست‌هايتان به سايرين منتقل مي‌كنيد. در اين فصول زياد دست‌هايتان را به‌صورت‌تان نماليد چون ويروس‌ها از طريق چشم‌ها، دهان و بيني وارد بدنتان مي‌شوند. به حمام سونا برويد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد افرادي كه 2بار در هفته به سونا مي‌روند نصف سايرين سرما مي‌خورند چون دماي هواي تنفسي در سونا بالاي 80 درجه است و ويروس‌ها در چنين دمايي زنده نمي‌مانند. عوامل بيماري‌زا در مكان‌هاي بسته و خشك بيشتر وجود دارند.

 در زمستان نيز هواي منزل بايد به‌طور مرتب عوض شود. به‌طور مرتب ورزش كنيد چون به سلول‌هاي ويروس‌كش طبيعي بدن كمك مي‌كند. از مصرف ماست غافل نشويد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد مصرف روزانه يك فنجان ماست كم‌چرب تا 25 درصد احتمال ابتلا را كاهش مي‌دهد. كارشناسان احتمال مي‌دهند باكتري‌هاي مفيد ماست توليد مواد مقابله‌كننده با ويروس را در سيستم ايمني افزايش مي‌دهد. /خ-ش

همشهری آنلاین

اخبار مرتبط :

غذاهای مفید برای درمان سرماخوردگی

توصيه هايي ساده و مؤثر براي درمان سریع سرماخوردگي

بهترین گیاه برای درمان فوری سرماخوردگی در یک روز!

درمان سرماخوردگي به روش طبيعي

    مطالب مرتبط: