سلامتRSSاشتراک:

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد
صرف نظر از سن شما و سلامتی عمومی بدن‌تان انجام آزمایش‌‌های چشم بسیار مبهم است. در طول بررسی چشم‌ها، چشم‌پزشک کاری بیش از یک تجویز نسخه برای عینک و یا لنز انجام می‌دهد. او چشم‌ها را از نظر تمامی بیماری‌های چشمی بررسی می‌کند. چشم‌ها نشانگر سلامت کلی بدن هستند. معمولا متخصصان چشم اولین افرادی هستند […]

صرف نظر از سن شما و سلامتی عمومی بدن‌تان انجام آزمایش‌‌های چشم بسیار مبهم است. در طول بررسی چشم‌ها، چشم‌پزشک کاری بیش از یک تجویز نسخه برای عینک و یا لنز انجام می‌دهد. او چشم‌ها را از نظر تمامی بیماری‌های چشمی بررسی می‌کند. چشم‌ها نشانگر سلامت کلی بدن هستند. معمولا متخصصان چشم اولین افرادی هستند که می‌توانند بیماریهای سیستمیک مزمن همچون فشارخون بالا و دیابت را تشخیص دهند.

چه کسانی باید چشم‌های خود را بررسی کنند؟
معاینات چشم، بخشی از حفظ سلامتی برای تمامی افراد است بزرگسالان باید تحت معاینات چشم قرار بگیرند. نشانه‌های اولیه ابتلا به بیماری‌های چشمی را بررسی کنند و کودکان به منظور تضمین توسعه دید و اطمینان از وضعیت طبیعی چشم‌ها باید به چشم‌پزشکی مراجعه کنند. چشم و سلامت آنها با فرایند یادگیری کودکان ارتباط مستقیم دارد. اغلب اوقات افرادی که دچار مشکلات بینایی هستند در مقایسه با سایر همکلاسان خود با مشکلات درسی بیشتری مواجه می‌شوند. در اکثر موارد کودکان متوجه مشکل بینایی خود نیستند، چرا که تعریف صحیحی از دید خوب و کامل ندارند. اگر فرزند شما در مدرسه و درس‌هایش ضعیف است، حتما با یک چشم پزشک و متخصص بینایی کودکان مشورت کنید تا در ابتدای امر متوجه شوید که مشکل او مربوط به قدرت بینایی‌اش نمی‌شود.

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد
به‌طور کلی پزشکان معتقدند که هر یک تا سه سال یکبار باید به چشم‌پزشک مراجعه کرد، ولی افرادی که دارای عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی هستند بیش از سایرین باید مراقب چشمان‌شان باشند و به پزشک مراجعه کنند؛ مثل کودکی که تولد زودرس داشته و یا در تکامل و رشد با مشکل مواجه بوده است و یا افرادی که دچار سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های چشمی هستند و یا چشم‌های آنها آسیب دیده است. افرادی که از عینک و یا لنز استفاده می‌کنند نیز سالانه باید به چشم پزشک مراجعه کنند تا در صورت تغییر در شماره چشم، عینک آنان اصلاح شود.

پزشک چه مواردی را بررسی می‌کند
علاوه بر ارزیابی چشم برای تجویز عینک و یا لنز، پزشک چشم را به لحاظ ابتلا به بیماری‌های چشمی و مشکلات دیگری که منجر به از دست دادن بینایی می‌شود، بررسی می‌کند در اینجا به برخی از شرایطی که پزشک به جست‌وجوی آنها می‌پردازد، اشاره‌ای کوتاه خواهیم کرد:
عیب انکساری: شامل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می‌شود، عیوب انکساری با عینک، لنز و یا عمل جراحی بهبود می‌یابند. تنبلی چشم: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که کارایی و دید یک چشم کمتر از دیگری باشد که اگر درمان نشود، به اختلال دید دائمی تبدیل می ‌گردد. تنبلی چشم معمولاً با بستن چشم قوی‌تر در طول دوره درمان بهبود می‌یابد. استرابیسم: از این عارضه معمولاً به عنوان لوچی چشم یاد می‌شود. پزشک در طی معاینات آن را بررسی می‌کند تا از وضعیت طبیعی چشم‌ها مطمئن شود؛ چرا که در آن یک چشم تار می‌بیند و در صورت عدم درمان مناسب به تنبلی چشم منجر می‌گردد. مشکلات همراهی چشم‌ها: حتی در صورتی که به نظر برسد چشم‌ها به‌طور همزمان کار می‌کنند، گاهی آنها همراهی لازم با یکدیگر را ندارند و این‌گونه مشکلات می‌تواند موجب سردرد، فشار به چشم و مشکلات خواندن و نوشتن شود.
مشکلات تمرکزی چشم: این مشکلات می‌‌تواند از مهارت‌های ناقص تمرکز در کودکان تا کاهش توانایی تحرک و سالمندان را شامل شود که در سالمندان زمانی که توانایی تمرکز کم می‌شود، آن را پیرچشمی می‌نامند. پس از معاینات جامع، چشم‌پزشک در مورد یافته‌های خود با شما بحث خواهد کرد و بهترین گزینه‌های درمان را ارائه می‌کند.

بیماری‌های چشم

بسیاری از بیماری‌های چشمی مانند آب سیاه و ریتنوپاتی دیابتی در مراحل اولیه هیچ نشانه‌ای ندارند و چشم پزشک به دنبال یافتن کوچک‌ترین علائم، داخل و خارج چشم را بررسی می‌کند. در اکثر موارد تشخیص زودهنگام می‌تواند کاهش بینایی دائم را کاهش دهد. علاوه بر بیماری‌های چشمی، متخصصان چشم، می‌توانند با بررسی عروق خونی چشم، شبکیه و . . . بیماری‌هایی همچون فشارخون بالا و کلسترول را تشخیص دهند. به عنوان مثال دیابت و یا تورم ماکولا با نشت عروق خونی کوچک و خونریزی از چشم همراه است و همان‌گونه که می‌دانید تورم ماکولا از جمله بیماری‌هایی است که منجر به از دست دادن کامل بینایی می‌شود. در حالی که در مراحل اولیه با یک معاینه کامل چشم می‌توان این بیماری را درمان کرد. برآورد می‌شود که تقریباً یک سوم از آمریکایی‌های مبتلا به دیابت حتی از ابتلا به آن خبر ندارند. ترشحات گوشه داخلی چشم قی نام دارد که معمولا ناشی از بیماری‌های چشمی است و بعد از خوابیدن ایجاد می‌شود و مانع از باز شدن چشم‌ها می‌گردد. این ترشحات علل متفاوتی دارند؛ همچون عفونت پلک و التهاب مژه‌ها، عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، مواد آرایشی، سرماخوردگی و وجود اجسام خارجی در چشم همچون گردوغبار پزشک با بررسی چشم‌ها می‌‌تواند به راحتی آن را تشخیص دهد و مانع از ایجاد مشکلات شدیدتر شود. شب‌کوری، ورم ملتحمه، کوررنگی، گل‌مژه، پیرچشمی و . . . از جمله بیماری‌هایی هستند که با معاینات روتین می‌توان تا حدودی از ایجاد آنها پیشگیری کرد. علاوه بر معاینات مداوم، مصرف ویتامین A که در منابع گیاهی به صورت کاروتن و بتاکاروتن در منابع حیوانی به شکل رتینول وجود دارد نیز در محافظت از چشم‌ها موثر است. منابع حیوانی از ویتامین A عبارتند از: زرده تخم‌مرغ، کره، روغن کبد ماهی و شیر پرچربی و منابع گیاهی عبارتند از کاهو، اسفناج، کدو حلوایی، هویج، نارنگی، طالبی، خربزه، موز و انواع مرکبات.

معاینات چشم‌پزشکی بعد از ۴۰ سالگی

ریسک ابتلا به بیماری‌های چشمی با افزایش سن بیشتر می‌شود؛ مثلا پیرچشمی از بیمارهایی است که بین ۴۰ تا ۵۰ سال بیشتر دیده می‌شود. به‌طور کلی انجمن چشم پزشکی امریکا توصیه می‌کند در سنین زیر چهل سال هر سه سال یکبار و بین افراد ۴۰ تا ۶۵ سال هر دو سال یکبار و بالای ۶۵ سال این معاینات باید سالیانه انجام شوند و اگر مبتلا به بیماری خاصی همچون دیابت هستید، حتماً سالانه به چشم پزشک مراجعه کنید. در این معاینات پس از گرفتن شرح حال از بیمار، میدان بینایی فرد اندازه‌گیری و حرکات چشم بیمار بررسی می‌شود و مردمک چشم و مقدار واکنش مردمک به نور مورد سنجش قرار می‌گیرد. برای ارزیابی عملکرد چشم‌ها، یک چشم بسته و دید چشم دیگر بررسی می‌شود. برای سنجش توانایی چشم‌ها در تطابق اشیاء از وسیله‌ای به نام بیومیکروسکوپ استفاده و قسمت قدامی و خلفی چشم معاینه می‌شود. با این دستگاه تمام قسمت‌های چشم را به وضوح می‌توان دید. پزشکان می‌توانند با انجام آزمایش‌های ساده از شبکیه و آسیب تارهای عصبی نوری و اختلال در بینایی حتی بیماری ام‌اس و آلزایمر را تشخیص دهند. در آزمایش چشم باتونومتری، فشار داخل چشم اندازه‌گیر می‌شود. در این آزمایش ابتدا یک قطره داخل چشم می‌ریزند و سپس فشار چشم را اندازه‌گیری می‌کنند. در مواردی که فشار چشم زیاد باشد، احتمال ابتلا به گلوکوم بیشتر می‌شود. گلوکوم از علل عمده ابتلا به نابینایی است.
منبع: دنیای سلامت

عروسی ساز

آیسان پرواز

مدیسه

نو عروس

تورهای نوروز 97

رایانمهر

تلگرام پرشین وی

مدیسه
چهل نما
خوردنی‌هایی که دندان‌ها را زرد می‌کنند
خوردنی‌هایی که دندان‌ها را زرد می‌کنند
خار پاشنه را چگونه درمان کنیم؟
خار پاشنه را چگونه درمان کنیم؟
برای پاکسازی کبد چای سبز مصرف کنید
برای پاکسازی کبد چای سبز مصرف کنید
وقتی موز جان شما را نجات می‌دهد!
وقتی موز جان شما را نجات می‌دهد!
آشنایی با آنتی هیستامین دکونژستان و موارد مصرف آن
آشنایی با آنتی هیستامین دکونژستان و موارد مصرف آن
بهترین ورزش برای کاهش استرس چیست؟
بهترین ورزش برای کاهش استرس چیست؟
این خوراکی‌ها نمی‌گذارند آلزایمر بگیرید
این خوراکی‌ها نمی‌گذارند آلزایمر بگیرید
بیرون کردن نیکوتین از بدن با ۸ ماده غذایی
بیرون کردن نیکوتین از بدن با ۸ ماده غذایی
چهل نما
رایانمهرامیران پرواز