مشاهده : 37سلامتRSSاشتراک:

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد
صرف نظر از سن شما و سلامتی عمومی بدن‌تان انجام آزمایش‌‌های چشم بسیار مبهم است. در طول بررسی چشم‌ها، چشم‌پزشک کاری بیش از یک تجویز نسخه برای عینک و یا لنز انجام می‌دهد. او چشم‌ها را از نظر تمامی بیماری‌های چشمی بررسی می‌کند. چشم‌ها نشانگر سلامت کلی بدن هستند. معمولا متخصصان چشم اولین افرادی هستند […]

صرف نظر از سن شما و سلامتی عمومی بدن‌تان انجام آزمایش‌‌های چشم بسیار مبهم است. در طول بررسی چشم‌ها، چشم‌پزشک کاری بیش از یک تجویز نسخه برای عینک و یا لنز انجام می‌دهد. او چشم‌ها را از نظر تمامی بیماری‌های چشمی بررسی می‌کند. چشم‌ها نشانگر سلامت کلی بدن هستند. معمولا متخصصان چشم اولین افرادی هستند که می‌توانند بیماریهای سیستمیک مزمن همچون فشارخون بالا و دیابت را تشخیص دهند.

چه کسانی باید چشم‌های خود را بررسی کنند؟
معاینات چشم، بخشی از حفظ سلامتی برای تمامی افراد است بزرگسالان باید تحت معاینات چشم قرار بگیرند. نشانه‌های اولیه ابتلا به بیماری‌های چشمی را بررسی کنند و کودکان به منظور تضمین توسعه دید و اطمینان از وضعیت طبیعی چشم‌ها باید به چشم‌پزشکی مراجعه کنند. چشم و سلامت آنها با فرایند یادگیری کودکان ارتباط مستقیم دارد. اغلب اوقات افرادی که دچار مشکلات بینایی هستند در مقایسه با سایر همکلاسان خود با مشکلات درسی بیشتری مواجه می‌شوند. در اکثر موارد کودکان متوجه مشکل بینایی خود نیستند، چرا که تعریف صحیحی از دید خوب و کامل ندارند. اگر فرزند شما در مدرسه و درس‌هایش ضعیف است، حتما با یک چشم پزشک و متخصص بینایی کودکان مشورت کنید تا در ابتدای امر متوجه شوید که مشکل او مربوط به قدرت بینایی‌اش نمی‌شود.

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد
به‌طور کلی پزشکان معتقدند که هر یک تا سه سال یکبار باید به چشم‌پزشک مراجعه کرد، ولی افرادی که دارای عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی هستند بیش از سایرین باید مراقب چشمان‌شان باشند و به پزشک مراجعه کنند؛ مثل کودکی که تولد زودرس داشته و یا در تکامل و رشد با مشکل مواجه بوده است و یا افرادی که دچار سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های چشمی هستند و یا چشم‌های آنها آسیب دیده است. افرادی که از عینک و یا لنز استفاده می‌کنند نیز سالانه باید به چشم پزشک مراجعه کنند تا در صورت تغییر در شماره چشم، عینک آنان اصلاح شود.

پزشک چه مواردی را بررسی می‌کند
علاوه بر ارزیابی چشم برای تجویز عینک و یا لنز، پزشک چشم را به لحاظ ابتلا به بیماری‌های چشمی و مشکلات دیگری که منجر به از دست دادن بینایی می‌شود، بررسی می‌کند در اینجا به برخی از شرایطی که پزشک به جست‌وجوی آنها می‌پردازد، اشاره‌ای کوتاه خواهیم کرد:
عیب انکساری: شامل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می‌شود، عیوب انکساری با عینک، لنز و یا عمل جراحی بهبود می‌یابند. تنبلی چشم: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که کارایی و دید یک چشم کمتر از دیگری باشد که اگر درمان نشود، به اختلال دید دائمی تبدیل می ‌گردد. تنبلی چشم معمولاً با بستن چشم قوی‌تر در طول دوره درمان بهبود می‌یابد. استرابیسم: از این عارضه معمولاً به عنوان لوچی چشم یاد می‌شود. پزشک در طی معاینات آن را بررسی می‌کند تا از وضعیت طبیعی چشم‌ها مطمئن شود؛ چرا که در آن یک چشم تار می‌بیند و در صورت عدم درمان مناسب به تنبلی چشم منجر می‌گردد. مشکلات همراهی چشم‌ها: حتی در صورتی که به نظر برسد چشم‌ها به‌طور همزمان کار می‌کنند، گاهی آنها همراهی لازم با یکدیگر را ندارند و این‌گونه مشکلات می‌تواند موجب سردرد، فشار به چشم و مشکلات خواندن و نوشتن شود.
مشکلات تمرکزی چشم: این مشکلات می‌‌تواند از مهارت‌های ناقص تمرکز در کودکان تا کاهش توانایی تحرک و سالمندان را شامل شود که در سالمندان زمانی که توانایی تمرکز کم می‌شود، آن را پیرچشمی می‌نامند. پس از معاینات جامع، چشم‌پزشک در مورد یافته‌های خود با شما بحث خواهد کرد و بهترین گزینه‌های درمان را ارائه می‌کند.

بیماری‌های چشم

بسیاری از بیماری‌های چشمی مانند آب سیاه و ریتنوپاتی دیابتی در مراحل اولیه هیچ نشانه‌ای ندارند و چشم پزشک به دنبال یافتن کوچک‌ترین علائم، داخل و خارج چشم را بررسی می‌کند. در اکثر موارد تشخیص زودهنگام می‌تواند کاهش بینایی دائم را کاهش دهد. علاوه بر بیماری‌های چشمی، متخصصان چشم، می‌توانند با بررسی عروق خونی چشم، شبکیه و . . . بیماری‌هایی همچون فشارخون بالا و کلسترول را تشخیص دهند. به عنوان مثال دیابت و یا تورم ماکولا با نشت عروق خونی کوچک و خونریزی از چشم همراه است و همان‌گونه که می‌دانید تورم ماکولا از جمله بیماری‌هایی است که منجر به از دست دادن کامل بینایی می‌شود. در حالی که در مراحل اولیه با یک معاینه کامل چشم می‌توان این بیماری را درمان کرد. برآورد می‌شود که تقریباً یک سوم از آمریکایی‌های مبتلا به دیابت حتی از ابتلا به آن خبر ندارند. ترشحات گوشه داخلی چشم قی نام دارد که معمولا ناشی از بیماری‌های چشمی است و بعد از خوابیدن ایجاد می‌شود و مانع از باز شدن چشم‌ها می‌گردد. این ترشحات علل متفاوتی دارند؛ همچون عفونت پلک و التهاب مژه‌ها، عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، مواد آرایشی، سرماخوردگی و وجود اجسام خارجی در چشم همچون گردوغبار پزشک با بررسی چشم‌ها می‌‌تواند به راحتی آن را تشخیص دهد و مانع از ایجاد مشکلات شدیدتر شود. شب‌کوری، ورم ملتحمه، کوررنگی، گل‌مژه، پیرچشمی و . . . از جمله بیماری‌هایی هستند که با معاینات روتین می‌توان تا حدودی از ایجاد آنها پیشگیری کرد. علاوه بر معاینات مداوم، مصرف ویتامین A که در منابع گیاهی به صورت کاروتن و بتاکاروتن در منابع حیوانی به شکل رتینول وجود دارد نیز در محافظت از چشم‌ها موثر است. منابع حیوانی از ویتامین A عبارتند از: زرده تخم‌مرغ، کره، روغن کبد ماهی و شیر پرچربی و منابع گیاهی عبارتند از کاهو، اسفناج، کدو حلوایی، هویج، نارنگی، طالبی، خربزه، موز و انواع مرکبات.

معاینات چشم‌پزشکی بعد از ۴۰ سالگی

ریسک ابتلا به بیماری‌های چشمی با افزایش سن بیشتر می‌شود؛ مثلا پیرچشمی از بیمارهایی است که بین ۴۰ تا ۵۰ سال بیشتر دیده می‌شود. به‌طور کلی انجمن چشم پزشکی امریکا توصیه می‌کند در سنین زیر چهل سال هر سه سال یکبار و بین افراد ۴۰ تا ۶۵ سال هر دو سال یکبار و بالای ۶۵ سال این معاینات باید سالیانه انجام شوند و اگر مبتلا به بیماری خاصی همچون دیابت هستید، حتماً سالانه به چشم پزشک مراجعه کنید. در این معاینات پس از گرفتن شرح حال از بیمار، میدان بینایی فرد اندازه‌گیری و حرکات چشم بیمار بررسی می‌شود و مردمک چشم و مقدار واکنش مردمک به نور مورد سنجش قرار می‌گیرد. برای ارزیابی عملکرد چشم‌ها، یک چشم بسته و دید چشم دیگر بررسی می‌شود. برای سنجش توانایی چشم‌ها در تطابق اشیاء از وسیله‌ای به نام بیومیکروسکوپ استفاده و قسمت قدامی و خلفی چشم معاینه می‌شود. با این دستگاه تمام قسمت‌های چشم را به وضوح می‌توان دید. پزشکان می‌توانند با انجام آزمایش‌های ساده از شبکیه و آسیب تارهای عصبی نوری و اختلال در بینایی حتی بیماری ام‌اس و آلزایمر را تشخیص دهند. در آزمایش چشم باتونومتری، فشار داخل چشم اندازه‌گیر می‌شود. در این آزمایش ابتدا یک قطره داخل چشم می‌ریزند و سپس فشار چشم را اندازه‌گیری می‌کنند. در مواردی که فشار چشم زیاد باشد، احتمال ابتلا به گلوکوم بیشتر می‌شود. گلوکوم از علل عمده ابتلا به نابینایی است.
منبع: دنیای سلامت

تلگرام پرشین وی

زولا بازی کن

ندای ارژنگ

آیسان پرواز

نو عروس

نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
زولا بازی کن

آیسان پرواز

ندای ارژنگ
کولیت روده چیست و چه علائمی دارد؟کولیت روده چیست و چه علائمی دارد؟
کبد چرب | چه غذاهایی برای کبد چرب سم هستند؟کبد چرب | چه غذاهایی برای کبد چرب سم هستند؟
خواص معجزه آسای موز سیاه و گندیدهخواص معجزه آسای موز سیاه و گندیده
عفونت کلیه ها ازعلت تا درمان را بخوانیدعفونت کلیه ها ازعلت تا درمان را بخوانید
۳ باور تغذیه‌ای رایج، اما نادرست !۳ باور تغذیه‌ای رایج، اما نادرست !
ماشین ظرفشویی بیماری زاستماشین ظرفشویی بیماری زاست
دانه ای که سه برابر شیر کلسیم دارددانه ای که سه برابر شیر کلسیم دارد
آشنائی با ۸ خوردنی مفید برای افرادی که کبد چرب دارندآشنائی با ۸ خوردنی مفید برای افرادی که کبد چرب دارند
جراحی دیسک کمر خطرناک است؟جراحی دیسک کمر خطرناک است؟
مواد معدنی و گیاهانی برای عملکرد خوب تیروئیدمواد معدنی و گیاهانی برای عملکرد خوب تیروئید
نوشیدن شیر در این زمان سم است!نوشیدن شیر در این زمان سم است!
۱۰ دلیل برای خوردن توت فرنگی۱۰ دلیل برای خوردن توت فرنگی
چرا باید سیر ناشتا خورد؟چرا باید سیر ناشتا خورد؟
ارتباط دوغ و ایجاد سنگ کلیه !؟ارتباط دوغ و ایجاد سنگ کلیه !؟
شستشوی صورت و اشتباهات رایج درباره آن که نمیدانستیدشستشوی صورت و اشتباهات رایج درباره آن که نمیدانستید
سوء‌تغذیه از روی صورت لب ها و موها تشخیص دهیدسوء‌تغذیه از روی صورت لب ها و موها تشخیص دهید
خواص پیاز که پیاز خورها باید بدانندخواص پیاز که پیاز خورها باید بدانند
رنگ کردن مو احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد؟رنگ کردن مو احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد؟
این نوع کلسترول بد خون بدنتان را سرطانی می‌کنداین نوع کلسترول بد خون بدنتان را سرطانی می‌کند
این بیماری قلب زنان را از تپش می اندازداین بیماری قلب زنان را از تپش می اندازد
تاثیر وزن بر درمان روماتیسم مفصلیتاثیر وزن بر درمان روماتیسم مفصلی
پیری زودرس چه علامت هایی دارد؟پیری زودرس چه علامت هایی دارد؟
موبایل عامل بیماری ها | بیماری‌های موبایلی را بشناسیدموبایل عامل بیماری ها | بیماری‌های موبایلی را بشناسید
سالادهای رژیمی چگونه باعث افزایش وزن شما میشوند؟سالادهای رژیمی چگونه باعث افزایش وزن شما میشوند؟
افزایش و کاهش وزن به طور عجیب با این بیماری هاافزایش و کاهش وزن به طور عجیب با این بیماری ها
درمان‌های طبیعی برای کاهش منافذ پوستدرمان‌های طبیعی برای کاهش منافذ پوست
آیا آفت دهان همان تبخال است؟آیا آفت دهان همان تبخال است؟
خوراکی های دیر هضم را بشناسیدخوراکی های دیر هضم را بشناسید
آب مروارید یا کاتاراکت چه علائمی دارد؟آب مروارید یا کاتاراکت چه علائمی دارد؟
خوردن سبزیجات با این چاشنی، فشار خون را پایین می آوردخوردن سبزیجات با این چاشنی، فشار خون را پایین می آورد
آشنایی با داروی آداپالن از دسته داروهای پوستی و ضد آفتابآشنایی با داروی آداپالن از دسته داروهای پوستی و ضد آفتاب
آداپالن از دسته داروهای پوستی می باشد .این دارو برای درمان جوش خفیف و یا جوش چرکی مورد استفاده قرار می گیرد. آداپالن به صورت محلول , کرم و ژل در داروخانه ها موجود می باشد .
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
جدیدترین مدل های دکوراسیون برای خانه ، آشپزخانه ، پذیرایی ، اتاق خواب
در پاتایا و آنتالیا چه می گذرد ؟ ایرانیان به دنبال چه هستند ؟
تورهای متنوع باکو با پرواز هفتگی ایران ایر !!
دختر و پسرهای اهل هیجان حتما ببینند !! داغ داغ
چند پیشنهاد ویژه برای خوشحال کردن آنکه دلش مال توست !
چیدمان شیک و طراحی فوق العاده اتاق کودک + تصاویر
مجلل ترین و باشکوه ترین عروسی های ایرانی !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
نابودی آلزایمر با این ویتامین
تیک‌های عصبی (عادات عصبی) مضر برای سلامتی
آیا آفت دهان همان تبخال است؟
آشنایی با داروی کدئین از دسته داروهای مسکن
ارتباط دوغ و ایجاد سنگ کلیه !؟
این نوع کلسترول بد خون بدنتان را سرطانی می‌کند
آشنایی با داروی آپومرفین از دسته داروهای ضد پارکینسون
آشنایی با داروی کتوتیفن از دسته داروهای آنتی هیستامین
خوابیدن در طی روز موجب بروز یبوست می‌شود
چرا باید سیر ناشتا خورد؟
خواص معجزه آسای موز سیاه و گندیده
آشنایی با داروی کاپتوپریل از دسته داروهای قلبی عروقی
خوردن سبزیجات با این چاشنی، فشار خون را پایین می آورد
شکلات تلخ از “دیابت” نوع ۲ پیشگیری می‌کند
آشنایی با داروی لوزارتان از دسته داروهای قلبی عروقی
نوشیدن شیر در این زمان سم است!
۳ باور تغذیه‌ای رایج، اما نادرست !
این بیماری قلب زنان را از تپش می اندازد
تاثیر وزن بر درمان روماتیسم مفصلی
آشنائی با ۸ خوردنی مفید برای افرادی که کبد چرب دارند
گیاهی که گردش خون را آسان می‌کند
ماشین ظرفشویی بیماری زاست
آیا می دانید تعریق کف دست تان به چه علت است؟
آشنایی با پنی سیلین از دسته داروهای آنتی بیوتیک
ماست خورها کمتر مریض می‌شوند
ریتالین را چقدر می شناسید؟
۱۰ دلیل برای خوردن توت فرنگی
درمان‌های طبیعی برای کاهش منافذ پوست
خواص پیاز که پیاز خورها باید بدانند
طب سوزنی چیست؟ فواید و خطرات طب سوزنی کدام اند؟
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
چیدمان میز ناهارخوری با اصول و قواعد پذیرایی شیک و مدرن ! + تصاویر
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه بهار 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
چهل نما

آیسان پرواز

آشنایی با داروی آداپالن از دسته داروهای پوستی و ضد آفتاب
آشنایی با داروی آداپالن از دسته داروهای پوستی و ضد آفتاب
نابودی آلزایمر با این ویتامین
نابودی آلزایمر با این ویتامین
تیک‌های عصبی (عادات عصبی) مضر برای سلامتی
تیک‌های عصبی (عادات عصبی) مضر برای سلامتی
آیا آفت دهان همان تبخال است؟
آیا آفت دهان همان تبخال است؟
آشنایی با داروی کدئین از دسته داروهای مسکن
آشنایی با داروی کدئین از دسته داروهای مسکن
ارتباط دوغ و ایجاد سنگ کلیه !؟
ارتباط دوغ و ایجاد سنگ کلیه !؟
این نوع کلسترول بد خون بدنتان را سرطانی می‌کند
این نوع کلسترول بد خون بدنتان را سرطانی می‌کند
آشنایی با داروی آپومرفین از دسته داروهای ضد پارکینسون
آشنایی با داروی آپومرفین از دسته داروهای ضد پارکینسون
رایانمهرامیران پرواز
چهل نما