تاریخ نشر :یکشنبه 28 نوامبر 2010 مشاهده : سلامت RSS اشتراک:

سوزش معده و راه های درمان آن

عوامل بسیاری باعث سوزش معده میشود، اما در بیشتر موارد برگشت اسید معده به سمت بالا باعث ایجاد سوزش معده میشود گاهی این سوزش چنان شدید است که فرد آنرا با حمله قلبی اشتباه میگیرد. اما چه چیز باعث برگشت اسید معده به سمت بالا میشود؟ بله حمله جانانه شما به سمت یخچال و خوردن […]

عوامل بسیاری باعث سوزش معده میشود، اما در بیشتر موارد برگشت اسید معده به سمت بالا باعث ایجاد سوزش معده میشود گاهی این سوزش چنان شدید است که فرد آنرا با حمله قلبی اشتباه میگیرد.
اما چه چیز باعث برگشت اسید معده به سمت بالا میشود؟ بله حمله جانانه شما به سمت یخچال و خوردن ساندویچ سوسیس با یک عالمه سس و گوجه و فلفل و نوشابه و پیتزای سرد از چند شب قبل مانده و پشت بند آن بستنی با سس شکلات و قهوه با یک عالمه خامه ای که یکجا خوردید از شایعترین علل سوزش معده است.البته افرادی هم هستند که بدون پرخوری دچار این عارضه میشوند اما برای درمان میتوانید به نکاتی زیر توجه کنید:
1- در خوردن زیاده روی نکنید: هنگامی که معده بیش از حد پر میشود اسید معده با فشار به مری باز میگردد و این مسئله به خصوص در مورد کسانی روی میدهد که تند تند و زیاد غذا میخورند.

2- بدون بالش و تاق باز نخوابید: استفاده از بالش موجب ایجاد شیب شده و از بازگشت اسید معده جلو گیری میکند.

3- آنتی اسید مصرف کنید: این آنتی اسید ها به سرعت باعث قطع سوزش معده میشود. چرا که به هضم غذا کمک کرده البته مصرف آنها بیش از دوماه عاقلانه نیست البته آنتی اسیدهای مایع اثر بیشتری دارند.

4- با گوش دادن به نصایح زیان آور مشکل خود را وخیم تر نکنید: اغلب پیشنهاد میشود که نعناع و شیر مصرف کنید اما نعناع یکی از موادی است که باعث شل شدن دریچه تحتانی مری یا les میگردد و موجب بازگشت اید به مری میشود. همچنین پروتئین و چربی و کلسیم موجود درشیر موجب تحریک معده و ترشح بیشتر اسید میشود. همچنین مصرف آبجو و شراب و حتی گوجه فرنگی هم پیشنهاد نمیشود.

5- عدم مصرف کوکائین: چای و قوه و نوشابه های کولا میتواند باعث تحریک بیشتر مری شده و نیز دریچه تحتانی مری را شل کند.

6- از برخی دسر ها پرهیز کنید: شکلات ، کاکائو به علت وجود شیرینی جات و کافئین پیشنهاد نمیشود اما میتوانید از شکلات های سفید و شیری به علت عدم داشتن کافئین استفاده کنید.

7- هوای تمیز: تنفس دود حاصل از دخانیات هم باعث شل شدن دریچه پایینی مری و بازگشت اسید مشود

8- نوشابه های گازدار: به علت حباب های گاز باعث افزایش حجم معده شده و باعث گشادی دریچه معده میشود.

9- پرهیز از غذاهای چرب و و سرخ کرده : چرا که این غذاها به مدت بیشتری در معده میمانند در نتیجه اسید بیشتری در معده ترشح میشود

10- کمرتان را کنترل کنید: وجود چربی زیاد اطراف ناحیه شکم نیز حالتی را به وجود میاورد که باعث فشار بر معده شده و باعث خروج بیشتری از مقدار اسید موجود از معده به سمت بالا میشود.

11- از زانو خم شوید: بجای خم شدن از کمر از خم کردن زانوهایتان استفاده کنید تا از فشار معده و بازگشت اسید معده به بالا جلوگیری شود.

12- استفاده از داروهای گیاهی همچون : ریشه زنجبیل ( باعث جذب اسید معده شده و موجب آرامش اعصاب میشود این گیاه به صورت کپسول بعد از غذا مصرف میشود ) -رازیانه-سرکه سیب ( به میزان یک قاشق چایخوری در نصف لیوان آب ریخته و آنرا د رخلال غذا بنوشید.

13- بسیاری از داروها مانند داروهای ضدافسردگی و مسکن ها و ارام بخشها ممکن است باعث تشدید سوزش معده شود .

14- هرگز دیر تر از 5/2 ساعت قبل از خواب شام نخورید و چند ساعتی تا زمان خوابیدن بعد از صرف غذ ا به خود فرصت دهید.

15- اضطراب و فشار را از خود دور کنید .
parsiking.com

سوزش معده و راه های درمان آن

چهل نما
رایانمهربهنودگشت