غذاهای آرام بخش

بعضي از غذاها در افزايش برخورداري از خوابي خوش و راحت تاثير گذار هستند. اين نوع غذا ها بيشتر به دليل تحريک در روند ترشح هورمون سروتونين (يک عامل مهم جهت تنظيم روند خواب، دماي بدن، عصبانيت و…) و همچنين ملاتونين (عامل مهم در تشخيص روز و شب و وقت خواب و بيداري) بايد مورد […]

بعضي از غذاها در افزايش برخورداري از خوابي خوش و راحت تاثير گذار هستند. اين نوع غذا ها بيشتر به دليل تحريک در روند ترشح هورمون سروتونين (يک عامل مهم جهت تنظيم روند خواب، دماي بدن، عصبانيت و…) و همچنين ملاتونين (عامل مهم در تشخيص روز و شب و وقت خواب و بيداري) بايد مورد استفاده قرار گيرند.

کمبود ملاتونين باعث افزايش بي خوابي است ضمناً استرس، باعث کاهش سطح ملاتونين در بدن مي شود. اين نوع خوردني ها باعث آرامش جسمي نيز هستند.

موز

شامل مقاديري از ملاتونين و سروتونين است که دو عامل مهم در آرامش خواب و خواب راحت هستند. همچنين مقادير منيزيم در موز اثر آرام بخش بر روي عضلات دارد.

شير گرم

هميشه يک ليوان شير گرم عامل خوابي خوش و راحت بوده است، همانطور که مادربزرگ ها و پدر بزرگ هاي ما اکثراً هنگام خواب يک ليوان شير مي خورند.

شير داراي تريپتوفان (آمينو اسيدي که اثر مسکن دارد) است و همچنين کلسيم موجود در شير باعث تحريک مغز در استفاده از تريپتوفان مي شود.

چاي بابونه

بابونه يکي از درمان هاي طبيعي از زمان هاي بسيار قديم است که امروزه نيز جهت بسياري از ناراحتي هاي اعصاب و … تجويز مي شود. اين گياه که بيشتر به صورت چاي استفاده مي شود نه تنها به دليل خاصيت آرام بخشي بلکه به دليل داشتن اثر تسکيني، جزء بهترين مواد براي داشتن خوابي آرام است.

عسل

گلوکز موجود در عسل عاملي براي کم کردن مقدار اورکسين است. (اورکسين عاملي است که در هوشياري تاثير دارد.)

سيب زميني

باعث از بين بردن اسيدهايي که امکان اخلاط با آمينو اسيد تريپتوفان را دارند، مي شود. سيب زميني پخته شده در صورتي که با شير نوشيده شود، اثر خواب آوربيشتري از خود نشان خواهد داد.

مغز بادام

اين خشکبار شامل هر دو عامل مهم خوب خوابيدن يعني تريپتوفان و منيزيم است.

بلغور جو، سوپ جو

عامل افزايش توليد ملاتونين در بدن است.

نان گندم

باعث مي شود انسولين در بدن آزاد شود و به تبع آن تريپتوفان بيشتري به مغز برسد و در نتيجه سروتونين بيشتري ترشح شود.

گوشت بوقلمون

منبعي غني از تريپتوفان است. البته بايد در نظر داشت که منظور همان بوقلمون شکم خالي است نه بوقلون شکم پر (زيرا باعث سنگين شدن معدع و به تبع آن بي خوابي مي شود)

تخم کتان

اين دانه هاي روغني کوچک منبع بزرگي از امگا 3 هستند. همچنين آنها را به عنوان عاملي جهت سم زدايي نيز مي توان مصرف کرد./خ-ش

مجلات

اخبار مرتبط :

آرامش اعصاب با مصرف این خوراکی ها

رفع بی خوابی با این میوه ترش

درمان بی خوابی در بارداری

غذاهای آرام بخش

    مطالب مرتبط: