كيست هاي پستان چیست

 مروری بر كيست های پستان اين كيستها در سالهاي قبل از يائسگي بيشتر ديده ميشوند. ما هنوز نمي دانيم به چه علتي كيست ها ايجاد ميشوند اما كيست ها فقط يك انسداد مجاري تخليه كننده نمي باشند. اكثر كيستها، توده هاي صاف و متحركي هستند. بعضي از آنها آنقدر بزرگ هستند كه بتوان به آساني […]

 مروری بر كيست های پستان

اين كيستها در سالهاي قبل از يائسگي بيشتر ديده ميشوند. ما هنوز نمي دانيم به چه علتي كيست ها ايجاد ميشوند اما كيست ها فقط يك انسداد مجاري تخليه كننده نمي باشند.

اكثر كيستها، توده هاي صاف و متحركي هستند. بعضي از آنها آنقدر بزرگ هستند كه بتوان به آساني آنها را مشاهده نمود و آنها مي توانند دردناك نيز باشند.

معمولاً شناسايي كيست ها با استفاده از سونوگرافي و ماموگرافي راحت مي باشند.

سونوگرافی پستان بهتر است روزهای ۷ تا ۸ از سیكل ماهیانه انجام شود.

در زمان انجام سونوگرافی پستان در صورت انجام ماموگرافی یا سونوگرافی قبلی ، به همراه داشتن مدارك قبلی ضروری است.

پزشكان با وارد كردن يك سوزن باريك در پستان (بدون تزريق ماده بي حس كننده) و كشيدن مايع داخل كيست با استفاده از يك سرنگ، باعث ناپديد شدن كيست مي شوند.

مايعي كه در كيست ها وجود دارد ممكن است زرد، سبز يا آبي تيره باشد. اگر مايعي كه از كيست خارج ميشود خون آلود باشد، اين مايع براي انجام آزمايشاتي به آزمايشگاه فرستاده خواهد شد زيرا به ندرت ممكن است يك سرطان در ديواره كيست وجود داشته باشد.

كيستهايي كه داراي مايع خون آلود هستند معمولاً با عمل جراحي برداشته ميشوند. از هر شش خامي كه به كيست دچار ميشود، سه تاي آنها ديگر هرگز كيست ديگري را نخواهند داشت. دو نفر از اين شش نفر خانم، در طي زندگي شان بين سه تا پنج كيست خواهند داشت.

بیماری فیبروکیستیک پستان

بيماري فيبروكيستيك پستان با درد سينه ،كيست هاي متعدد وتوده هاي غير سرطاني تظاهر ميابد. اغلب زنان خصوصا در قسمت فوقاني خارجي سينه توده هايي دارند. همراهي اين توده ها با درد و كيست پستان بيماري فيبروكيستيك پستان نام دارد.
بطور طبيعي طي سيكل قاعدگي سطح هورمون هاي استروژن و پروژسترون تغيير ميكند.

افزايش سطح هورمون ها باعث بزرگ شدن غدد مترشحه شير و مجاري آنها واحتباس آب در سينه ها ميشود و با كاهش سطخ هورمون ها پستان به وضعيت عادي باز ميگردد.(اين امر ميتواند توجيه كر بزرگي و دردناكي سينه ها در بخشي از سيكل ماهيانه باشد) ايجاد فيبروكيست ها ميتواند نتيجه تحريكات مكرر اين هورمون ها باشد.

در زنان دچار بيماري فيبروكيستيك پستان ممكنست منطقه داراي توده بزرگشده و موجب احساس سنگيني ،ناراحتي، درد در زمان لمس يا درد سوزشي شود. علايم پس از منوپوز(يائسگي) رفع مي شوند.

بيماري فيبرو كيستيك تاثير كمي در بروز سرطان پستان دارد اما وجود آن تشخيص بيماري را مشكل تر ميكند.

گاها نياز به انجام بيوپسي و برداشتن توده احساس ميشود.درناژ كيست ها هم مقدور است اما ميزان عود بالاست.درمان خاصي براي بيماري در دسترس نبوده و ضروري هم به نظر نميرسد

بيماري فيبروكيستيك پستان

بيماري فيبروكيستيك پستان عبارت است از يك بيماري شايع پستان در خانم ها كه مشخصات آن معمولاً عبارتند از: توده هاي غيرسرطاني و نيز درد. اين بيماري مي تواند از سنين بلوغ تا حوالي ۵۰ سالگي رخ دهد (حدود ۲۰% خانم هايي كه در سنين قبل از يائسگي قرار دارند دچار اين بيماري هستند).

اين بيماري غالباً پس از يائسگي برطرف مي شود (مگر اين كه هورمون درماني با استروژن انجام گيرد). اين بيماري از آنجايي كه شايع است ، ديگر به عنوان بيماري در نظر گرفته نمي شود و معمولاً نگراني از بابت آن وجود ندارد.

علايم شايع

توده ها معمولاً در هر دو پستان وجود دارند. ممكن است تنها يك توده وجود داشته باشد، اما معمولاً چندين توده وجود دارد.

– وقتي كه روي اين توده ها با نوك انگشتان فشار آورده مي شود، بافت آن مقاومت نشان مي دهد و فشرده نمي شود. اين توده ها ممكن است به هنگام لمس دردناك باشند.
– درد در كل پستان ، خصوصاً درست قبل از شروع عادت ماهانه
– اين توده ها غالباً قبل از عادت ماهانه بزرگ مي شوند و بعد از آن كوچك مي شوند.
– اندازه توده ها متغير است . اگر توده ها نسبتاً بزرگ و در سطح پستان باشند، مي توان آنها را به راحتي حركت داد.
– توده هاي عمقي را شايد بتوان از سرطان پستان افتراق داد.
– ترشح از نوك پستان

علل

ناشناخته هستند، اما بروز آن احتمالاً به استروژن و ديگر هورمون هاي توليد شده توسط تخمدان ها مربوط است . ميزان دريافت چربي نيز شايد نقش داشته باشد.

عوامل افزايش دهنده خطر

در بعضي از تحقيقات نشان داده شده است كه نوشيدن قهوه و سيگار كشيدن موجب افزايش بروز اين بيماري و گستردگي زيادتر آن مي شود. اما در بعضي ديگر از تحقيقات ، اين عوامل خطر به اثبات نرسيدند.

پيشگيري

در هر حال تا زماني كه تكليف اين مسأله دقيقاً روشن نشده است ، بهتر است سيگار نكشيد و از نوشيدني هاي كافئين دار پرهيز كنيد.
پس از تشخيص ، پستان ها بايد هر ماهه توسط خود فرد از نظر به وجود آمدن توده هاي جديدتر يا تغيير درتوده هاي قبلي بررسي شوند. در صورت بروز هرگونه تغييري به پزشك بايد اطلاع داده شود.

ماموگرافي به طور منظم

عواقب مورد انتظار

توده هاي پستاني مرتباً ظاهر و پس از مدتي برطرف مي شوند. البته بعضي از توده ها از بين نمي روند و به طور دايمي باقي خواهند ماند. اين توده ها سلامتي را به خطر نمي اندازند.

گاهي مي توان بعضي از كيست ها را با سوزن تخليه كرد، كه نهايتاً باعث مي شود توده از بين برود. اگر توده پس از تخليه كردن ، به طور كامل از بين نرود، احتمال دارد سرطاني باشد و بايد از آن نمونه گرفته شود و تحت بررسي ميكروسكوپي قرار گيرد.

عوارض احتمالي

ندرتاً اتفاق مي افتد كه بعضي از توده ها ظاهراً خوش خيم به نظر مي رسند اما در واقع سرطاني هستند. بنابراين براي رد سرطان غالباً لازم مي شود بررسي هاي تشخيصي انجام گيرند.

درمان

– بررسي هاي تشخيصي عبارتند از ماموگرافي ، سونوگرافي (براي افتراق ضايعات كيستيك از ضايعات توپر مفيد است )، و نيز اقدامات تشخيصي مثل نمونه برداري يا تخليه كيست

– پستان ها بايد درست قبل يا به هنگام شروع عادت ماهانه هر ماهه توسط خود فرد معاينه شوند. در صورت بروز هرگونه تغييري در توده هايي كه قبلاً تشخيص داده شده اند، به پزشك خود مراجعه كنيد.

– سالانه حداقل يك بار براي معاينه پستان يا ساير بررسي ها به پزشك خود مراجعه نماييد. اگر سابقه سرطان در خانواده شما وجود دارد، امكان دارد نياز به انجام معاينات به فواصل كمتر باشد.

– امكان دارد گذاشتن كمپرس سرد روي توده ها براي تخفيف درد كمك كننده باشد.
– هم در روز و هم در شب بايد از يك سينه بند مناسب استفاده شود.
– گاهي توصيه مي شود تومورهاي خوش خيم يا ضايعات محتوي چربي نكروز شده در آورده شوند.

داروها

ممكن است براي درد، مصرف اسپيرونولاكتون و ويتامين ب ۶ يا يد توصيه شود.
ممكن است مصرف يك داروي ادرارآور (ديورتيك ) به مدت ۱۰-۷ روز قبل از عادت ماهانه براي بعضي از بيماران كمك كننده باشد.

ممكن است براي بعضي از علايم شديد، دانازول يا بروموكريپتين تجويز شود.
شواهدي وجود دارد مبني بر اين كه ويتامين ـ اي ممكن است مفيد باشد.

فعاليت

محدوديتي براي آن وجود ندارد. اما بايد از فعاليت هايي كه ممكن است باعث وارد آمدن آسيب به پستان ها شوند خودداري گردد.

رژيم غذايي

از نوشيدني هايي كه حاوي كافئين هستند (قهوه ، چاي ، و برخي نوشيدني هاي ديگر) پرهيز كنيد.
از خوردن غذاهاي چرب و سرخ كردني خودداري كنيد. نمك رژيم غذايي نيز بايد كم شود.

نحوه ی انجام آزمایش پستان ها

آزمایش پستان ها هر یک ماه یکبار به نظر کافی است و خوب است که این آزمایش در یک زمان مشخص از ماه صورت گیرد چون پستان ها در چرخه ی قاعدگی دستخوش تغییر می شوند. بهترین زمان برای انجام این آزمایش یک هفته پس از شروع عادت ماهیانه است.

این آزمایش دو قســمت دارد: ظاهر پستان ها و چگونگی آنها بـا لـمس کـردن. قســمت ظاهری آنـها سـاده اسـت. قـبـل از لبـاس پـوشـیدن، جـلوی آیـنـه بایستید و دست ها را در کنار بدن قرار دهـید. به دقت به سیـ-ـنه هایتان نگاه کنید. ببینید آیا چیز غیرعادی در آنـها مشاهده می کنید یا خیر، مثلاً در نوک پستان ها یـا گـود رفتگی یا تغییر خاصی روی آن. بعد از زوایای مختلف به سیـنـه هایتان نگاه کنید. طرز قرار گرفتن دست هـا را تـغـیـیر دهــید، کنار نگاه دارید، بالا ببرید، یا روی رانهایتان بگذارید. و خوب به حالت پستان ها دقت کنید.

قسمت بعدی چگونگی پستان ها از طریق لمس کردن است. در دست گرفتن سیـ-ـنه ممکن است در ابتدا کمی برایتان غیر عـادی باشد. بعضی دختر خـانم ها حتی ممکن است از این کـار احسـاس خـجـالت کنـنـد. امـا هـیـچ دلـیـل بـرای خجالت کشـیدن نیـست. بــرای اطمینان از سلامتیتان باید این کار راانجام دهید.

برخی خانم ها فکر میکنند این قسمت از آزمایش پستان را بهتر است زمانیکه در حمام هستند انجام دهند. راه درستی است چون نه تنها احساس راحتی بیشتری خواهید داشت، بلکه کف و صابون کمک می کند تا بهتر بتوانید دست هایتان را روی سیـ-ـنه ها حرکت دهید. هر کدام از سیـ-ـنه هایتان را جداگانه بررسی کنید.

اگر کار را با پستان راست شروع می کنید، دست راستتان را بلند کرده و پشت سرتان قرار دهید و از دست چپ برای بررسی سیـ-ـنه استفاده کنید.

یکی از راه های آزمایش پستان این است که پستان را مثل یک دایره فرض کنید. انگشتانتان را به حالت مارپیچی از بیرون این دایره به سمت داخل حرکت دهید و تدریجاً به سمت نوک پستان ها نزدیک شوید. ببینید چه تغییر غیرعادی در پستان ها نسبت به آزمایش دفعه قبل مشاهده می کنید.

از میزان فشار متفاوت استفاده کنید، آرام، متوسط و سخت. اینکار کمک می کند تا بتوانید لایه های مختلف بافت درون پستان را خوب بررسی کنید. با فشار کم شروع کنید، فشار را بیشتر کرده تا حد متوسط پیش روید، و با فشار سخت تر برای بررسی درونی ترین لایه ها، کار را تمام کنید.

پس از اتمام، دست چپ را پشت سر قرار داده و با دست راست به همین منوال آزمایش سیـ-ـنه چپ را انجام دهید.
ایـن آزمـایش را مـی توانید هنگام دراز کشیدن روی تخت نیز انـجام دهـیـد. از همان روش بالا، ( یـعنی بـلنـد کردن دسـت مـوافق و استـفـاده از دسـت مخالف برای آزمایش پستان ها) استـفاده کنید. بهتر است حین آزمایش دست خود را از روی سـیـنه بـلنـد نکنید تا حتی یک نقطه از پستان جا نماند. بایدزیـر بـغلتان را نیز برای وجود هرگونه برآمدگی یا توده آزمایش کنید.

هنگام آزمایش پستان ممکن است دستتان به توده ها و برآمدگی هایی برخورد کند. این مسئله ای طبیعی است. مثل سایر چیزها، پستان ها نیز در افراد مختلف متفاوت هستند. پستان برخی دختران بزرگ و برخی دیگر کوچکند. برای بعضی کاملاً متقارن و برای بعضی دیگر متفاوت از همند.

اکثر قریب به اتفاق خانم های جوان پستان های سالمی دارند، مهم نیست سیـ-ـنه هایشان چه فرمی داشته باشد یا چه برآمدگی هایی در آنها احساس شود. اما اگر واقعاً نگران سلامت پستان هایتان هستید، اجازه دهید پزشکتان نیز آزمایش پستان را برایتان انجام دهد./خ-ش

پزشکان بدون مرز

اخبار مرتبط :

کیست‌ پستان در زنان

اطلاعاتی درموردكیست های پستان

سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان

كيست هاي پستان چیست

    مطالب مرتبط: