تاریخ نشر :پنجشنبه 10 نوامبر 2011 مشاهده : سلامت RSS اشتراک:

مرداني با سينه‌هاي بزرگ

جام جم آنلاين: مسلماً تا به حال با مرداني برخورد كرده‌ايد كه بزرگي بيش از اندازه بافت سينه‌شان، تعجب شما را برانگيخته است. البته شايد در كساني كه به طور حرفه‌اي بدنسازي كار مي‌كنند، وجود عضلات به هم پيچيده و برجسته در همه اندام‌هاي بدن، امر عجيبي به نظر نرسد، اما حتي در چنين افرادي […]

جام جم آنلاين: مسلماً تا به حال با مرداني برخورد كرده‌ايد كه بزرگي بيش از اندازه بافت سينه‌شان، تعجب شما را برانگيخته است.

البته شايد در كساني كه به طور حرفه‌اي بدنسازي كار مي‌كنند، وجود عضلات به هم پيچيده و برجسته در همه اندام‌هاي بدن، امر عجيبي به نظر نرسد، اما حتي در چنين افرادي نيز اگر افزايش حجم عضلات، به دنبال مصرف داروهاي استروئيدي اتفاق افتاده باشد، يك عارضه ناخوشايند تحت عنوان «ژنيكوماستي» يا بزرگ شدن بافت سينه تلقي مي‌شود.‌

بروز اين عارضه كه ناشي از افزايش هورمون زنانه در مردان ، تحت تاثير تغييرات هورموني دوران بلوغ، عوامل دارويي يا بيماري‌هاي زمينه‌اي است، مي‌تواند از نظر رواني براي نوجوانان در سنين بلوغ مشكلاتي در پي داشته باشد يا حتي در مواردي نمايانگر بيماري‌ها و عوارض جدي‌تري چون بيماري‌هاي كبدي، اختلالات تيروئيدي و ناتواني غدد جنسي يا تومورهاي بدخيم باشد.

چرا سينه آقايان بزرگ مي‌شود؟

دكتر سيدحسين صمداني‌فر، فوق‌تخصص غدد و متابوليسم و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با «جام‌جم» با تاكيد بر اين‌كه بزرگي سينه آقايان را با تجمع چربي ناشي از چاق شدن در ناحيه سينه‌ها (ليپوماستي) نبايد اشتباه گرفت، مي‌گويد: البته تشخيص اين‌كه بزرگ شدن سينه مردان ناشي از افزايش ترشح هورمون‌هاي زنانه است يا خير، با پزشك متخصص است. اين تشخيص هم گاهي به سادگي موثر نيست و بايد از سونوگرافي براي تشخيص دقيق بهره گرفت. با اين حال از آنجا كه هم در بدن آقايان و هم خانم‌ها هر دو هورمون مردانه و زنانه ترشح مي‌شود، در شرايطي كه هورمون زنانه در آقايان، تحت تاثير عواملي چون بلوغ، مصرف برخي داروها و نيز برخي بيماري‌هاي زمينه‌اي افزايش يابد، بروز نشانه‌هاي زنانه، چون بزرگ شدن سينه‌ها اتفاق مي‌افتد.

سن بلوغ و بروز ژينوماستي

دكتر صمداني‌فر با اشاره به اين‌كه در برخي از نوزادان پسر نيز به علت تماس با هورمون‌هاي زنانه مادر (استروژن)، بزرگي سينه‌ها اتفاق مي‌افتد، مي‌افزايد: آنچه مهم است آن كه در سنين بلوغ در پسرها، ميزان هورمون‌هاي جنسي مردانه (تستسترون) به سرعت افزايش مي‌يابد. حال در مواردي هورمون‌هاي زنانه هم همزمان با هورمون مردانه افزايش مي‌بابد. در چنين شرايطي ژنيكوماستي رخ مي‌دهد.

وي مي‌گويد: گاهي اين عارضه در شخص، چندان آزاردهنده نيست و از آنجا كه، حداكثر تا 18 سالگي مرتفع مي‌شود به نوجواناني كه از اين مشكل رنج مي‌برند، ‌توصيه مي‌شود به پزشك متخصص مراجعه كنند.

دكتر صمداني‌فر با اشاره به اين‌كه ژنيكوماستي سالمندي معمولا آزاردهنده نيست، مي‌افزايد: از 40 تا 50 سالگي به بعد ترشح تستسترون در مردان كاهش مي‌يابد. حال اگر شيب كاهش ترشح اين هورمون، بيش از هورمون‌هاي زنانه در بدن مردان باشد، آنان در سنين ميانسالي دچار بزرگي سينه مي‌شوند كه زياد آزاردهنده نيست.

عوارض ناشي از هورمون‌هاي بدنسازي

دكتر صمداني‌فر تاكيد مي‌كند: يكي از شايع‌ترين علل بزرگي سينه مردان جوان، استفاده از هورمون‌هاي بدنسازي است كه به منظور افزايش حجم عضلات استفاده مي‌شود. در واقع با اضافه شدن هورمون‌هاي مردانه در بدن و ترشح بيش از اندازه آنها، بخشي از اين هورمون به هورمون زنانه تبديل مي‌شود و عارضه بزرگي سينه بروز پيدا مي‌كند.

اين پزشك متخصص مي‌گويد: از ديگر عوارض اين نوع هورمون‌هاي بدنسازي ضعف قواي جنسي و عقيمي است، به همين دليل هيچ پزشكي بهره‌گيري از داروهاي هورموني را حتي در قالب يك هدف ورزشي تاييد نمي‌كند.

وقتي بزرگي سينه خطرناك مي‌شود

مواد مخدر، دارو‌هاي روانگردان و حتي داروهاي معده يا فشار خون نيز در مواردي مي‌توانند منجر به بزرگي سينه در مردان شود.

دكتر صمداني‌فر با بيان اين مطلب مي‌افزايد: اگر بزرگي سينه آقايان در سنيني غيرمعمول و به دور از شرايطي كه نام برديم، اتفاق بيفتد،لازم است بررسي هورموني روي فرد صورت بگيرد، چون در برخي موارد اين عارضه مي‌تواند نشانه‌اي از اختلالات غدد فوق كليوي و كبدي، ضعف قواي جنسي و اختلالات تيروئيدي يا حتي تومورهاي بدخيم باشد.

ژنيكوماستي قابل درمان است

دكتر صمداني‌فر با اشاره به اين‌كه گاهي درمان بزرگي سينه در مردان صرفا جنبه زيبايي دارد، مي‌گويد: اگر بزرگي سينه دردناك باشد با تجويز داروهايي كه ضد هورمون زنانه هستند، درد و بزرگي آن درمان مي‌شود. گاهي هم رفع بزرگي سينه به واسطه عمل‌هاي جراحي ممكن مي‌شود، اما اگر اين عارضه ناشي از يك بيماري زمينه‌اي باشد، در صورت درمان بيماري، مشكل برطرف مي‌شود.

مرداني با سينه‌هاي بزرگ

تاریخ نشر :شنبه 13 مارس 2010 مشاهده : سلامت RSS اشتراک:

مرداني با سينه‌هاي بزرگ

بزرگي غيرطبيعي سينه وقتي به دکتر منوچهر جزايري فوق‌تخصص بيماري‌هاي غدد و متابوليسم، مي‌گويم که قرار است درباره ژنيکوماستي (بزرگي غيرطبيعي سينه) با او گفتگو کنم، ياد خاطره جالبي مي‌افتد…. «يادم هست مرد ميانسالي که از بزرگي سينه‌هايش شکايت داشت و بعد از کلي آزمايش‌هاي مختلف هورموني، هنوز هيچ علتي براي آن پيدا نکرده بود، […]

سینه مردان بزرگي غيرطبيعي سينه

وقتي به دکتر منوچهر جزايري فوق‌تخصص بيماري‌هاي غدد و متابوليسم، مي‌گويم که قرار است درباره ژنيکوماستي (بزرگي غيرطبيعي سينه) با او گفتگو کنم، ياد خاطره جالبي مي‌افتد….

«يادم هست مرد ميانسالي که از بزرگي سينه‌هايش شکايت داشت و بعد از کلي آزمايش‌هاي مختلف هورموني، هنوز هيچ علتي براي آن پيدا نکرده بود، دچار افسردگي شده و به ما مراجعه کرده بود. در بيمارستان، من از يکي از رزيدنت‌هايم که يک خانم دکتر بسيار باهوش بود، خواستم که به آزمايش‌ها توجه نکند و تمام وقت و همت خودش را روي شرح‌حال و تاريخچه دارويي بيمار متمرکز کند. بعد از چند ساعت پرس‌وجو جواب دادند که خود بيمار مصرف هيچ‌ دارويي را ذکر نمي‌کند ولي مي‌گويد همسرش، شب‌ها يک قرص به او مي‌داده تا دردش برطرف شود و مدتي است که دارد اين قرص را مصرف مي‌کند. بعد از کلي تحقيق، کاشف به عمل آمد که همسر اين مرد، به اشتباه از قرص‌هاي ضدبارداري خودش به او مي‌داده و اتفاقا درد او هم بهتر مي‌شده! همسر بيمار ظاهرا قرص‌هاي ضدبارداري را از پوشش آنها جدا کرده و داخل يک شيشه گذاشته بود. بعد از قطع دارو، رفته‌رفته بزرگي سينه بيمار نيز فروکش کرد ولي آثار آن به صورت خيلي خفيف تا مدت‌ها وجود داشت.»

سلامت: ژنيکوماستي دقيقا به چه معناست؟

واژه ژنيکوماستي، از دو بخش تشکيل شده: ژنيکو، به معناي زن و ماستي، به معناي سينه . پس ژنيکوماستي يعني زنانه شدن سينه يک مرد که نبايد آن را با دو پديده ديگر اشتباه کرد: تجمع بافت چربي (ليپوماستي) و حجيم شدن عضلات سينه. در هر دو حالت، ژنيکوماستي، کاذب است؛ نه حقيقي. ژنيکوماستي، پديده‌اي است سهل و ممتنع، يعني هم ساده و طبيعي است (فيزيولوژيک) و نيازي به درمان ندارد؛ هم مي‌تواند جدي و نشانه‌اي از يک بيماري صعب‌العلاج باشد. ژنيکوماستي حقيقي، تکثير و حجيم شدن بافت غده‌اي (گلاندولر) سينه است.

سلامت: ژنيکوماستي در چه مواردي فيزيولوژيک (طبيعي) است؟

ژنيکوماستي طبيعي در سه حالت ديده مي‌شود: نوزادي، بلوغ و سالمندي. هر سه حالت، فيزيولوژيک و طبيعي هستند. در واقع، هر انسان سالمي ممکن است در طول عمر خود، حداقل يک بار ژنيکوماستي را تجربه کند. ژنيکوماستي نوزادي، در نوزادان پسر به علت وجود استروژن مادر در خون نوزاد، عارض مي‌گردد. اين پديده، موقتي و گذرا است و ظرف چند هفته از بين مي‌رود. ژنيکوماستي بلوغ، در دوران بلوغ در پسرها مشاهده مي‌شود. غالبا دو طرفه است و با درد و حساسيت سينه همراه مي‌باشد. گاهي هم يک طرفه است. اين پديده، ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول انجامد (6 ماه تا 3 سال).

ژنيکوماستي سالمندي، معمولا بعد از 50 سالگي مشاهده مي‌شود. ژنيکوماستي نوزادي، در 60 تا 90 درصد موارد، ژنيکوماستي بلوغ 60 تا 70 درصد موارد، ژنيکوماستي سالمندي، در 30 تا 85 درصد افراد مسن ديده مي‌شود. ژنيکوماستي نوزادي، در چند هفته اول زندگي، ژنيکوماستي بلوغ، در پسرهاي نوجوان و تازه بالغ بين سنين 12 تا 15 سالگي و ژنيکوماستي پيري، معمولا بعد از 45 تا 50 سالگي ايجاد مي‌شود، بنابراين هر انسان سالمي ممکن است در طول زندگي خود، يک بار دچار اين عارضه شود بدون اينکه مشکلي براي او پيش بيايد.

سلامت: آيا از نظر ظاهري، وضعيت طوري هست که بيمارخودش بتواند آن را تشخيص بدهد يا به آن مشکوک شود؟

تشخيص آن با پزشک متخصص است، نه بيمار، ولي برخي خصوصيات، مي‌تواند بيماران را هدايت کند. مثلا اگر ژنيکوماستي دردناک باشد يا سينه‌ها حساس شوند، نشانه تازگي و سريع بودن رشد سينه است. اين حالت معمولا به دنبال مصرف داروها ديده مي‌شود. قوام سينه در اين حالت معمولا نرم است و سفت نيست. در حالي که اگر ژنيکوماستي کهنه و قديمي و طول‌کشنده باشد، قوام سينه سفت است. ژنيکوماستي اگر بعد از سنين 25 تا 30 سالگي و به طور ناگهاني و سريعا و بدون مقدمه قبلي ايجاد شود و سير سريع داشته و توده پستاني سفت يا سخت و يا همراه با ترشح باشد، مشکوک به بدخيمي است و لذا آن را بايد جدي گرفت. ژنيکوماستي غالبا دو طرفه و گاهي يک‌طرفه است. گاهي دو طرفه است، اما يک سينه بزرگ‌تر از سينه ديگر است.

سلامت: آيا علل ديگري هم براي ايجاد ژنيکوماستي وجود دارد؟

البته! بديهي است که علل ژنيکوماستي شامل يک ليست بلند‌بالا از بيماري‌ها و داروهاي مختلف مي‌شود که ذکر تمام آنها از حوصله اين بحث خارج است. براي نمونه، داروها 20 درصد، کم‌کاري اوليه بيضه (هيپوگوناديسم اوليه) 10 درصد، تومورهاي بيضه يا فوق‌کليه 3 درصد و حدود 10 درصد موارد شامل هيپوگوناديسم ثانويه، سوءتغذيه (در قديم از علل شايع در کودکان)، مقاومت به آندروژن (TFTS يا مردهاي زن‌نما که نوعي دو جنسي کاذب است)، سيروز کبدي (فيبروز و تشمع کبد)، اعتياد به الکل، نارسايي مزمن کليه، پرکاري مادرزادي فوق‌کليه، تومور ترشح‌کننده هورمون جنسي و پرکاري تيروييد و کم‌کاري تيروييد، هم ايدز و هم داروهاي ضدايدز و در بقيه موارد، علت ژنيکوماستي، پيدا نمي‌شود (ايديوپاتيک).

سلامت: چه داروهايي مي‌توانند ژنيکوماستي ايجاد کنند؟

کمتر دارويي را سراغ دارم که ژنيکوماستي ندهد. البته مقصود من مصرف درازمدت دارو است؛ نه چند نوبت يا چند روز. مواد نيروزا، استروييدها، آنابوليزان‌ها (براي افزايش حجم عضلات خيلي بي‌رويه مصرف مي‌شوند)، کِرِم‌هاي استروژن (خانمي را به ياد دارم که از کِرِم واژينال استروژن استفاده مي‌کرد و شوهرش در روابط زناشويي‌اش با جذب استروژن از طريق آلت، دچار ژنيکوماستي شده بود)، اسپيرونالاکتون، فلوتامايد، سايمتيدين، رانيتيدين، متيل‌دوپا (اين داروها، گوارشي، قلبي و يا ضدفشارخون هستند)، داروهاي اعصاب، ماري جووانا، هرويين، متادون، داروهاي ضدتشنج و ضدصرع، ضد سل، ضد افسردگي (داروهاي ضدافسردگي در زن، پرمويي صورت و بدن و در مرد، ژنيکوماستي توليد مي‌کنند)، شيمي‌درماني، هورمون رشد، ضدسرطان‌ها، تمام آندروژن‌ها و … همان‌طور که گفتم، کمتر دارويي وجود دارد که ژنيکوماستي ندهد. ليست داروها خيلي مفصل و متجاوز از صدها قلم است.

سلامت: و ابتلا در اثر استفاده از کدام داروها شايع‌تر است؟

خب، در جوانان و نوجوانان پسر، نقش فرآورده‌هاي نيروزاي رنگارنگ که متاسفانه در دسترس جوانان قرار مي‌گيرد، مهم‌تر است. غالبا اين داروها، به طور غيرقانوني و مخفيانه، در باشگاه‌هاي ورزشي، به غلط تجويز مي‌شود و گاها با عوارض جبران‌ناپذيري همراه خواهد شد. اکثريت بيماراني که به علت ژنيکوماستي به يک پزشک مراجعه مي‌کنند، يا از نوع ژنيکوماستي بلوغ هستند که خود به خود خوب مي‌شود و يا از نوع دارويي هستند که با قطع دارو، تدريجا برطرف مي‌شود.

سلامت: ژنيکوماستي حقيقي با کدام حالات مرضي ديگر ممکن است اشتباه شود؟

با هيچ بيماري ديگري قابل اشتباه نيست، به شرطي که شرح حال و معاينه دقيق در پرونده بيمار وجود داشته باشد. مع‌الوصف، بافت چربي، چاقي، ليپوم، فيبروآدنوم، کيست‌هاي موضعي بايد از ژنيکوماستي واقعي، افتراق داده شوند. آب پستان و سرطان پستان نيز در تشخيص افتراقي جاي دارند که در معاينه باليني و به کمک آزمايش خون، ماموگرافي، سونوگرافي و در صورت لزوم سي‌تي اسکن يا ام‌آرآي و سرانجام نمونه‌برداري، قابل تشخيص‌اند.

سلامت: آيا اين عارضه، به خودي خود، مشکلي ايجاد مي‌کند؟

اگر از نوع فيزيولوژيک و خفيف باشد، نه! و احتياج به درمان خاصي هم ندارد و معمولا خود به خود خوب مي‌شود. ژنيکوماستي دارويي هم با قطع دارو معمولا برطرف مي‌شود. معاينه دوره‌اي بيمار بين 3 تا 6 ماه ضروري است. نکته باليني مهم اين است که ژنيکوماستي، به ويژه در جوانان و نوجوانان، بيش از اينکه از نظر پزشکي مساله‌ساز باشد؛ از نقطه‌نظر رواني و رواني- اجتماعي مساله‌ساز مي‌شود، به طوري که بيمار احساس شرم مي‌کند و از برهنه شدن مي‌هراسد و اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهد و دچار سرخوردگي و افسردگي مي‌شود که از خود ژنيکوماستي مهم‌تر است و آن را تحت‌الشعاع خود قرار مي‌دهد. بيماراني را داشته‌ام که براي يک ژنيکوماستي ساده و خفيف و فيزيولوژيک، خود را به تيغ جراحي سپرده و تا آن را برنداشته‌اند، آرام نگرفته‌اند.

سلامت: اقدامات غيردارويي و ترميمي، تا چه حدي موثر و لازم‌اند؟

به مريض و ذهنيت او نسبت به بيماري بستگي دارد. همان‌طور که در سوال قبلي توضيح دادم، حمايت روحي و دميدن اعتماد به نفس در بيمار، بسيار مهم است و گاهي تنها راه دست‌يابي به اين هدف، فقط اقدامات ترميمي است. در حال حاضر از دو تکنيک استفاده مي‌شود:

ليپوساکشن، که برداشتن و حذف چربي‌هاي اضافي از پستان است و به بافت گلاندولر (غده‌اي) پستان دست نمي‌زنند. اين روش، بايد توسط يک جراح پلاستيک رسمي و خبره (فوق‌تخصص جراحي پلاستيک) و با لحاظ کردن کليه تدابير علمي و بعد از مشورت با فوق‌تخصص غدد، انجام شود. متاسفانه، ليپوساکشن، نيز به سرنوشت بسياري از کارهاي زايد و مضر دچار شده و در اکثريت موارد، بي‌رويه و بدون ضابطه و توسط افراد متفرقه صورت مي‌گيرد و با عوارض زياد و گاهي جبران‌ناپذيري نيز همراه بوده است.

روش دوم، عمل جراحي سينه است که يک عمل کامل سينه‌برداري است و بافت غده‌اي سينه نيز حذف مي‌شود. البته امروزه، تکنيک‌هاي جراحي پيشرفت‌ کرده و به صورت اندوسکوپي و با يک برش کوچک روي ، به طور ظريف، انجام مي‌شود.و4049

سلامت

اخبار مرتبط :

علل بزرگ شدن سینه ها در مردان و پیشگیری از آن

بزرگ شدن سينه ي مردان

بزرگ شدن بافت سینه در مردان

مرداني با سينه‌هاي بزرگ

    مطالب مرتبط:
برندپوشانبهنودگشت