نکاتی برای بهبود سلامت بینی و ریه شما

اگر بینی شما خشک است، عملکردهای مختلف بینی شما ممکن است با مشکل روبه رو شود. سعی کنید از مرطوب کننده هایی مثل سرم شستشو، قطره کلرور سدیم یا اسپری شستشوی بینی استفاده کنید تا به این وسیله سلامت بینی خود را بازیابید. گفتنی است که انواع دکونژستان های بینی مثل قطره فنیل افرین و […]

اگر بینی شما خشک است، عملکردهای مختلف بینی شما ممکن است با مشکل روبه رو شود. سعی کنید از مرطوب کننده هایی مثل سرم شستشو، قطره کلرور سدیم یا اسپری شستشوی بینی استفاده کنید تا به این وسیله سلامت بینی خود را بازیابید.
گفتنی است که انواع دکونژستان های بینی مثل قطره فنیل افرین و نفازولین را نباید به مدت طولانی استفاده کنید، چراکه در این صورت بینی شما به این دارو معتاد خواهد شد و تا هنگامی که از آنها استفاده می کنید بینی باز خواهد بود و به محض برطرف شدن اثر دارو، بینی کاملا کیپ خواهد شد.
به هنگام مسافرت به فکر بینی خودتان باشید. مثلا سیستم تهویه هوای داخل هواپیما باعث به گردش درآوردن مکرر ذرات معلق در هوا می شود. بینی خشک نسبت به این میکروب های موجود در هوا آسیب پذیرتر است لذا اگر مسافرت هوایی شما طولانی است سعی کنید در طول پرواز با استفاده از قطره یا اسپری کلرورسدیم، بینی خودتان را مرطوب کنید.
باید از علت و مکانیسم داروهای مصرفی خود آگاه باشید. هر کدام از آنها مهم بوده و نقش ویژه ای در درمان مشکلات بینی ایفا می کند.
اساس درمان مشکلات مزمن بینی استفاده منظم از اسپری ضدالتهابی برای بینی است که معمولا باعث بهبود التهاب داخل بینی به هر دلیلی که باشد می شود. این اسپری را باید دقیقا به گونه ای که پزشک شما تجویز کرده است مصرف کنید.
برخلاف اسپر ی های دهانی که وقتی وارد ریه می شوند به میزان زیادی جذب خون می شوند، اسپری های بینی چندان جذب نمی شوند. هنگام استفاده از اسپری بینی سعی کنید به سمت دیواره های داخل بینی اسپری کنید زیرا اسپری کردن به وسط بینی باعث خشکی زیاد می شود.
آنتی هیستامین ها برای تسکین علائم عطسه، خارش بینی و آبریزش آن بسیار موثرند، اما روی احتقان بینی حداقل در کوتاه مدت اثری ندارند. اکثر آنتی هیستامین ها باعث خواب آلودگی، کاهش عملکرد مژک های داخل بینی و غلیظ تر شدن ترشحات بینی می شوند که دو عامل اخیر خود منجر به باقی ماندن طولانی تر میکروب و ذرات حساسیت زا در داخل بینی می شوند. اخیرا آنتی هیستامین هایی تولید شده و در بازار دارویی نیز وجود دارند که خوشبختانه علائم خواب آلودگی و مضرات فوق الذکر آنها به حداقل رسیده است.
▪ از عوارض داروهای دیگر روی بینی باید آگاه باشید:
ـ داروهای مدر که برای بیماران قلبی و کلیوی تجویز می شوند می توانند باعث خشکی بینی و گلو شده و آنها را نسبت به بیماری ها آسیب پذیر کنند.
ـ بسیاری از داروهای ضداضطراب نیز باعث خشکی بینی و گلو می شوند.
ـ قرص های ضدبارداری، دسته ای از داروهای ضدفشار خون موسوم به بتا بلوکرها و ویاگرا می توانند باعث افزایش احتقان بینی شوند.
ـ قطره های چشمی چون به همراه اشک به درون بینی تخلیه می شوند می توانند روی وضعیت بینی تاثیرگذار باشند.

روزنامه جام جم

نکاتی برای بهبود سلامت بینی و ریه شما