پانزده نکته مفید درباره اگزمای

اگزما یکی از بیماری های ی شایع است که سبب التهاب و خارش می شود. اگزما در هر جایی از بدن می تواند بروز کند، اما بیشتر دست ها و زانوها را درگیر می کند. این بیماری مدتی شعله ور می شود و پس از آن فروکش می کند. اگر چه علت اگزما به صورت […]

پانزده نکته مفید درباره اگزمای
اگزما یکی از بیماری های ی شایع است که سبب التهاب و خارش می شود. اگزما در هر جایی از بدن می تواند بروز کند، اما بیشتر دست ها و زانوها را درگیر می کند.

این بیماری مدتی شعله ور می شود و پس از آن فروکش می کند. اگر چه علت اگزما به صورت قطعی معلوم نشده است، اما محققان علوم پزشکی دو عامل وراثت و نقص در سیستم ایمنی بدن را به عنوان مهم ترین عوامل ایجادکننده آن می دانند.

به افراد مبتلا به اگزمای ی توصیه می شود که موارد زیر را در نظر بگیرند :

1- در صورتی که دچار اگزمای ی شده اید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا او بر اساس تخصص و تجربه خود، نوع اگزمای شما را تشخیص دهد و برای درمان مناسب آن اقدام کند.

2- در صورت تجویز پزشک خود، از کرم های کورتیکواستروئیدی استفاده کنید. این نوع کرم ها برای اگزمای ی بسیار مناسب می باشند. برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی اگزما، باید از هر گونه خشکی و ترک خوردگی جلوگیری کنید، زیرا طول درمان را بیشتر می کند و فرایند بهبودی را با کندی مواجه می سازد.

3- پس از آغشته کردن خود به کرم های کورتیکواستروئیدی، پارچه تمیز و مرطوب و سردی را به دور آن بپیچید. در واقع با این کار، تاثیر کرم را بیشتر خواهید کرد. این روش، خارش و تاول را که در اگزما بسیار شایع می باشد، کاهش می دهد.

هوای داخل خانه خود را با دستگاه بخور مرطوب نگه دارید. افزودن رطوبت به محیط زندگی خود، خصوصا در فصل پاییز و زمستان که بیشتر خشک می شود، می تواند اگزمای دست را بهبود بخشد

4- در برخی موارد مشاهده می شود که پزشک متخصص برای کاهش خارش ، به افراد مصرف آنتی هیستامین را توصیه می کند. مصرف آنتی هیستامین می تواند به عنوان درمان کمکی برای کاهش تاثیر اگزما بر محسوب شود.

5- برای جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن ، از کرم های مرطوب کننده و یا لوسیون های بدون بو استفاده کنید.

6- معمولا پزشکان به این بیماران توصیه می کنند که از صابون های مخصوص استفاده کنند، زیرا صابون های معمولی سبب خشک شدن و بدتر شدن اگزما می شوند.

7- هوای داخل خانه خود را با دستگاه بخور مرطوب نگه دارید. افزودن رطوبت به محیط زندگی خود، خصوصا در فصل پاییز و زمستان که بیشتر خشک می شود، می تواند اگزمای دست را بهبود بخشد.

8- اگزمای ی معمولا باعث خارش می شود. هرگز محل اگزما را نخارانید، زیرا خاراندن سبب بدتر شدن علایم آن می شود.

بنابراین به این بیماران توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب در اثر خاراندن، از دستکش قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنند. همچنین توصیه می شود همیشه ناخن های خود را کوتاه نگه دارند. این نکته برای والدینی که کودکان مبتلا به اگزما دارند، مهم است، زیرا در سنین کودکی والدین مسئول کوتاه کردن ناخن های کودک‌شان هستند.

9- سفر کردن به مناطق مرطوب کشور مانند نواحی شمالی ایران، باعث بهبود نسبی اگزما در افراد می شود، زیرا رطوبت کافی را بهبود می بخشد.

10- توصیه می شود این بیماران هر روز دوش آب ولرم (نه داغ) بگیرند و خیلی در حمام نمانند. سعی کنند از پاک کننده های ملایم به جای صابون های معمولی استفاده نمایند و این پاک کننده را به شکل آهسته بر روی خود بمالند. پس از خروج از حمام و هنگامی که هنوز رطوبت دارد، از کرم مرطوب کننده (تحت نظر پزشک) استفاده کنند تا خشک نشود.

11- نباید از کرم ها و لوسیون هایی که الکل دارند، استفاده کنند، زیرا الکل را خشک کرده و اگزما را بدتر می کند.

از بالا رفتن دمای بدن خود پرهیز کنید. دمای بالا سبب بدتر شدن اگزما می شود

12- از لباس های نخی (الیاف طبیعی) و گشاد استفاده کنند و از پوشیدن لباس هایی که الیاف مصنوعی و پلاستیکی دارند، خودداری کنند تا کمتر تحریک شود.

13- استرس سبب بدتر شدن اگزما در کودکان و بزرگسالان می شود. بنابراین این افراد باید راه های کنترل استرس را یاد بگیرند.

14- این بیماران باید از مواد غذایی و هر ماده دیگر حساسیت زایی دوری کنند تا اگزمای آنها بدتر نشود.

15- از بالا رفتن دمای بدن خود پرهیز کنید. دمای بالا سبب بدتر شدن اگزما می شود.

منبع:تبیان

پانزده نکته مفید درباره اگزمای