پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
وب گردی

شنیدن صدای خاصی شبیه صدای زنگ در گوش

وزوز گوش یعنی شنیدن صدای خاصی شبیه صدای زنگ در گوش كه ممكن است در یك ، هر دو گوش و یا حتی در سر احساس شود. این صدا فركانس های متفاوتی دارد و به صورت زنگ زدن، صدای باد،...

شنیدن صدای خاصی شبیه صدای زنگ در گوش وزوز گوش یعنی شنیدن صدای خاصی شبیه صدای زنگ در گوش كه ممكن است در یك ، هر دو گوش و یا حتی در سر احساس شود. این صدا فركانس های متفاوتی دارد و به صورت زنگ زدن، صدای باد، غرش، سوت و ... درك می شود. وزوز در گاهی موارد شدت زیادی دارد

آشنایی با عواملی كه باعث ایجاد وزوز گوش می شوند
سمفونی آزار دهنده

وزوز گوش یعنی شنیدن صدای خاصی شبیه صدای زنگ در گوش كه ممكن است در یك ، هر دو گوش و یا حتی در سر احساس شود. این صدا فركانس های متفاوتی دارد و به صورت زنگ زدن، صدای باد، غرش، سوت و ... درك می شود. وزوز در گاهی موارد شدت زیادی دارد كه سبب آشفتگی و پریشانی شده و زندگی طبیعی فرد را مختل می كند . گاهی هم خفیف و موقتی بوده و پس از مدتی كوتاه برطرف می شود. برای مثال هنگامی كه فرد در معرض صداهای بلند قرار می گیرد ممكن است برای چند دقیقه دچار وزوز گوش شود كه خود به خود برطرف می شود؛ اما در برخی موارد هم وزوز گوش دائمی است و در تمام طول زندگی همراه فرد است. جالب است بدانید كه در برخی موارد صدای وزوز توسط دیگران نیز قابل شنیدن است . این موارد غالباً به دلیل مشكلات عروقی در گوش خارجی یا اسپاسم عضلانی ایجاد می شود.
چه عواملی سبب وزوز می شوند؟
علت اصلی وزوز گوش در بسیاری از موارد مشخص نیست. اگر چه عواملی مثل استرس و اضطراب، آلرژی، افزایش یا كاهش فشار خون( اختلالات عروقی) وجود تومورها، دیابت، تیروئید، ضربه به سر و گردن و مصرف داروهایی مانند ضد التهاب ها، آنتی بیوتیك ها، داروهای مسكن، داروهای ضد افسردگی ، الكل و آسپرین به عنوان عواملی كه می توانند باعث وزوز گوش شوند، شناخته شده اند. در همین جا بد نیست یادآوری كنیم در صورتی كه شما از آسپرین استفاده كردید و دچار وزوز شدید، با پزشك خود مشورت كنید.

بسیاری از وزوزهای گوش ناشی از آسیب انتهای میكروسكوپی عصب شنوایی در گوش داخلی است كه به دلیل صدای بلند ایجاد می شود. آسیب به آنها سبب كم شنوایی و بروز وزوز می شود. افزایش سن نیز عامل دیگری برای آسیب به این اعصاب و ایجاد وزوز است . عوامل دیگری كه باعث وزوز گوش می شوند ، عبارتند از: تجمع جرم در كانال گوش كه سبب وزوز موقت می شود و سخت شدن استخوانچه های گوش میانی ( بیماری استواسكلروزیس).
آیا ممكن است وزوز گوش پیشرفت كند و منجر به ناشنوایی شود؟
دربرخی موارد ممكن است وزوز گوش شدیدتر شود. اما معمولاً شدت آن بدون تغییر باقی می ماند. از جمله عواملی كه سبب بدتر شدن وزوز می شوند استعمال دخانیات، مصرف الكل و قرارگیری در معرض اصوات بلند است. بنابراین در صورتی كه محل كار شما پرسروصداست ( فرودگاه، كارخانجات، كارگاه ها و...)از پلاك های محافظ گوش استفاده كنید؛ اما به هر حال وزوز گوش مگر در موارد بسیار شدید با شنوایی تداخلی ایجاد نمی كند.
آیا كودكان نیز دچار وزوز می شوند؟
همان طور كه بزرگسالان دچار وزوز گوش می شوند این حالت می تواند به دلیل ضربه صوتی، ضربه به سر، تاثیر داروها، واكنشهای ویروسی یا آلرژیك. اختلالات سیستم ایمنی،عفونت مزمن گوش،كم شنوایی و ضربه مغزی در كودكان نیز ایجاد شود. معمولاً كودكان تا سن مدرسه( 5 تا 6 سالگی) از بیان این حالت ناتوانند؛ اما مواردی نظیر مشكلات رفتاری همراه با كاهش توجه و تمركز، افسردگی، بی خوابی و اختلال مزمن گوش( مانند عفونت های طولانی مدت) می توانند نشانه ای از وجود وزوز باشند.
در صورت بروز وزوز گوش باید چه كاری انجام داد؟
در اولین مرحله با پزشك خود مشورت كنید. پزشك، فشار خون، وجود عفونت، رژیم غذایی، حساسیت ها و وضعیت عمومی سلامت شما را بررسی كرده و در صورت لزوم برای بررسی های تكمیلی سیستم شنوایی شما را به متخصص گوش و حلق و بینی و یا كارشناس شنوایی سنجی ارجاع می دهد. در صورتی كه از داروی خاصی استفاده می كنید. درباره آن با پزشك مشورت كنید.

درباره درمان وزوز گوش باید گفت كه اولاً وزوز گوش یك علامت است و باید علت اصلی را برطرف كرد: اما در مواردی كه علتی برای آن یافت نشود و یا به صورت مزمن دربیاید، راههایی برای درمان آن وجود دارد . راههای درمان برای افراد متفاوت است. اما تجربه ثابت كرده استفاده از چندین روش با هم مفیدتر از استفاده از یك روش به تنهایی است. برخی ازاین روشها از این قرارند:

1- استفاده ازسمعك: اغلب افرادی كه از وزوز رنج می برند دچار كم شنوایی نیز هستند. استفاده از سمعك سبب بلندتر شدن اصوات و راحت شنیده شدن آنها می شود. اگر فرد گفتگوی مردم یا موسیقی دلخواهش را به راحتی بشنود، كمتر به وزوز توجه می كند.

2- استفاده از وسیله تولید كننده صوت رقابتی ( ماسكر): معمولاً وزوز در محیط ساكت، آزار دهنده تر است. ماسكرها، ابزارهای الكترونیكی هستند كه روی گوش قرار گرفته و شبیه سمعك هستند . این وسایل اصوات دائم با شدت كم و باند فركانسی وسیع تولید می كنند كه سبب كاهش توجه فرد به صدای وزوز می شود. بیشتر مردم در صورت استفاده از ماسكر راحت تر به خواب می روند. گوش كردن به رادیو با صدای كم نیز به فرد كمك می كند كه وزوز را فراموش كرده و راحت تر به خواب رود. برخی از افراد كه از ماسكر استفاده می كنند، می گویند وزوز حتی چندین ساعت پس از استفاده از ماسكر نیز شدت كمی دارد.

3- دارو درمانی: برخی از داروها سبب بهبود نسبی وزوز می شوند، اماعوارض جانبی آن را نیز نباید فراموش كرد.

4- بازدرمانی: بازدرمانی استفاده توام از ماسكر( محو كننده) و مشاوره است . در این روش بیماران از یك وسیله داخل گوشی تولید كننده صوت استفاده می كنند. این وسیله به مدت 1 تا 2 سال هر روز 8 ساعت مورد استفاده قرار می گیرد. سپس فرد یاد می گیرد كه چطور از فكر كردن به وزوز دوری كند ، اگر چه این روش طولانی مدت است، اما اغلب مفید واقع می شود.

5- تمركز و آرامش: آرامش سبب كنترل عضلات و عروق شده و شدت وزوز را در بیشتر افراد كاهش می دهد.
كسانی كه دچار وزوز گوش هستند چه نكاتی را باید رعایت كنند؟
1- اجتناب از قرارگرفتن در معرض اصوات بلند.

2- بررسی فشار خون و كنترل آن در صورت وجود مشكل.

3- كاهش مصرف نمك، مصرف زیاد نمك به جریان خون آسیب می رساند.

4- پرهیز از مصرف بیش از حد چای، قهوه و استعمال دخانیات.

5- ورزش روزانه برای بهتر شدن جریان خون.

6- استراحت كافی و جلوگیری از خستگی.

سعی كنید به صدای وزوز بی توجه باشید ، فكر كردن به مسائلی كه مورد علاقه شماست در این امر به شما كمك خواهد كرد. گوش كردن به موسیقی دلخواه خود عاملی برای كاهش توجه به این صدای آزار دهنده است. همچنین موسیقی می تواند صدای وزوز را بپوشاند. در هر حال توجه به وزوز و نگرانی درباره آن تنها شرایط را بدتر می كند.

www.tebyan.net

..............................................

چطور گوش زنگ مي‌ز‌ند؟


چطور گوش زنگ مي‌ز‌ند؟

آمبولانس از زير پنجره اتاقتان مي گذرد و شما كه تحمل شنيدن صدا را نداريد فورا پنجره را مي بنديد.

اينكه شما مي توانيد از هر صدايي كه برايتان خوشايند نيست به راحتي دوري كنيد نعمت بزرگي است چون بعضي ها متاسفانه نمي توانند از صداهايي كه در گوششان وجود دارد دوري كنند چون صداها از داخل مغزشان است.گرفتن گوشها كمكي به آنها نمي كند و اعصابشان همواره خرد مي شود.

اين صداها كه از داخل مغز به گوش مي رسند مي توانند به اشكال مختلفي ظاهر شوند و توصيف آنها تنها براي افردي كه آن را تجربه كرده امكان پذير است.

اين بيماري را به اسم "tinnitus" يا وز وز كردن و يا زنگ زدن گوش مي شناسيم و محققان سالهاست به دنبال آن هستند تا بفهمند به چه دليل صداهاي كوچكي در دنياي اطراف ما وجود دارد از لايه هاي ظريف گوش ما گذشته و ما آنها را مي شنويم.

آنچه كه تحقيقات نشان مي دهد حاكي از آن است كه هزاران سلول موي انسان در گوشش گاهي اوقات صداهاي خفيفي كه در محيط اطراف وجود دارند را دريافت كرده و به مغز انتقال مي دهند و آنگاه است كه شما آنها را مي شنويد. گاهي اوقات اين سلولها چنان آسيب ديده اند كه شنيدن اين صداها به تمام وقت و يا بيشتر اوقات گسترش پيدا مي كند و آن گاه است كه مي تواند موجبات ناراحتي شديد شما را پديد آورد.

ادامه اين اتفاق از سوي سلول هاي مو در سر باعث مي شود تا مغز انسان اين صداها هميشگي فرض كرده و آن گاه است كه صداها هميشه در گوش شما وجود دارند.

در كنار اين موضوع كه مي تواند سبب شنيدن صداها در گوش شما شود عوامل ديگري همچون حساسيت به صداهاي بلند، بالا يا پايين بودن فشار خون، تومور، ديابت،مشكلات غده تيروئيد، و يا حتي جراحات سر و گردن هستند كه در اين اتفاق موثرند.

وزوز كزدن گوش همانطور كه اكثر ما مي دانيم خطر جدي را براي سلامتي ما به وجود نمي آورد اما ميليونها نفر در سراسر دنيا به اين مشكل دچارند و بعضي ها تحمل خود را در مقابل اين صداها از دست مي دهند.

براي قابل تحمل كردن اين موضوع چند راه به شما پيشنهاد مي كنيم كه مي تواند موثر باشد:

- از صداها دوري كنيد:
افراد عادي براي شركت در يك مسابقه پر صدا و يا حتي كنسرت موسيقي مشكلي ندارند اما براي شما كه از وز وز كزدن گوشتان در عذابيد از اين كار دوري كنيد. گوش دادن هر نوع صدايي از طريق واكمن ها، هدفونها و يا هر وسيله اي كه مستقيما وارد گوشتان شود برايتان مضر است . اين كار حتي براي آنان كه از اين مشكل رنج نمي برند نيز ممكن است سبب شود تا در آينده به مشكلات سنگين شدن گوش و يا حتي وز وز كردن آن دچار شوند.
اكثر افرادي كه در كارخانه هايي كه صداهاي بلند در اطرافشان است و كارگران در خطر مشكلاتي كه در آينده به خاطر صداي بلند در اطرافشان وجود داشته قرار دارند و ممكن است سلولها و بافتهاي موي سر و يا گوش آنان نيز آسيب هاي جدي ببيند پس تا آنجا كه مي توانيد از صداهاي بلند دوري كنيد.

- فشار خونتان را كنترل كنيد:
گاهي اوقات صداي وز وز گوش ممكن است به خاطر بالا بودن فشار خون باشد. پس در اين حالت اين صداها را به عنوان زنگ خطري براي بالا رفتن فشار خونتان بدانيد و فورا به پزشك مراجعه كنيد.

- نمك نخوريد:
اگر از فشار خون بالا رنج مي بريد و يا گوشهايتان زنگ مي زند، خوردن نمك برايتان بسيار مضر است. هر چه مي توانيد كمتر سديم بخوريد و در رژيمتان از غذاهايي كه نمك زيادي دارند مثل غذاهاي حاضري جدا دوري كنيد.

- آسپرين نخوريد:
گاهي اوقات آسپرين باعث مي شود روز بعد از خوردن آن گوشتان وز وز كند و يا زنگ بزند. اگر به صورت مداوم آسپرين مي خوريد ممكن است در خطر ابتلا به اين مشكل قرار بگيريد.خوردن آسپرين بچه براي آنان كه براي مشكلات قلبي از آن مصرف مي كنند خطر كمتري دارد. براي جايگزيني آسپرين با داروي ديگر با دكترتان مشورت كنيد.

- ورزش كنيد:
راه رفتن روزانه پس از مشورت با پزشكتان ممكن است برايتان مفيد باشد.

- استراحت كنيد:
خستگي بيش از حد، سرماخوردگي هاو آنفولانزا ها مي توانند برايتان مشكل ساز شوند. خوب استراحت كنيد و خسته نمانيد كه وز وز گوشتان ممكن است بيشتر شود.

- آرام باشيد:
استرس به خاطر صداهايي كه در گوش مي شنويد برايتان مضر است . پس آرام باشيد كه اين بيماري خطرناك نيست.

- صداهاي جانبي را در كنار خود داشته باشيد:
هميشه راديو و يا ضبط خود را با صداي كم روشن بگذاريد اين صداها حتما از آنچه در گوشتان ممكن است وجود داشته باشد قطعا بهترند.
عمومی- همشهري آنلاين- الميرا صديقي:

نوشیدنی ای برای لاغری بزرگ و کوچک کردن سینه
وب گردی
زنان

مقابله با سرطان سینه

مقابله با سرطان سینه

معاینات و تست های ضروری زنان

معاینات و تست های ضروری زنان

علل و درمان کمبود پروژسترون در بانوان

علل و درمان کمبود پروژسترون در بانوان

عوامل سکته مغزی در بانوان

عوامل سکته مغزی در بانوان

کاندیدیاز و خارش ناحیه تناسلی

کاندیدیاز و خارش ناحیه تناسلی

خانم ها مواظب پوکی استخوان باشید!

خانم ها مواظب پوکی استخوان باشید

روانشناسی

شخصیت شناسی آدم شوخ طبع ها

شخصیت شناسی آدم شوخ طبع ها

تست روانشناسی ای که به شما می گوید رابطه با نامزدتان ابدی است یا زودگذر

 تست روانشناسی ای که به شما می گوید رابطه با نامزدتان ابدی است یا زودگذر

فلسفه بی شعوری به شما هم رسیده؟!

فلسفه بی شعوری به شما هم رسیده

کدوم دوره بهتره ؟مجردی یا متاهلی؟

 کدوم دوره بهتره مجردی یا متاهلی

با افراد خسیس چگونه باید رفتار کرد؟

 با افراد خسیس چگونه باید رفتار کرد؟

10 نکته برای اینکه قهرمان بانوی تان باشید

<br />
10 نکته برای اینکه قهرمان بانوی تان باشید<br />

زناشویی و بارداری

بهترین زمان بارداری برای زنان

بهترین زمان بارداری برای زنان

این مادران، نوزاد پسر به دنیا می آورند

این مادران، نوزاد پسر به دنیا می آورند

تعداد نرمال اسپرم برای باروری

تعداد نرمال اسپرم برای باروری

عوامل موثر بر تقویت جنسی

عوامل موثر بر تقویت جنسی

عوارض آمپول ضد بارداری را می دانید

عوارض آمپول ضد بارداری را می دانید

آموزش تعیین جنسیت فرزند قبل از لقاح

آموزش تعیین جنسیت فرزند قبل از لقاح

تازه های پرشین وی در یک نگاه
پربیننده ترین اخبار
بزرگ و کوچک کردن سینه زیورآلات و پوشاک لوکس
فیلم جراحی بینی جراحی زیبایی
سفید کردن دندان آپلود فیلم