علت تیرگی آرنج و زانو از زبان یک متخصص پوست

تیرگی آرنج و زانو یک متخصص پوست و مو گفت: درمان قطعی برای از بین بردن تیرگی نواحی آرنج و زانو وجود نداشته و تنها می توان با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از کرم های مرطوب کننده از بروز آن پیشگیری کرد.امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو در این باره افزود: تیرگی پوست […]

تیرگی آرنج و زانو

یک متخصص پوست و مو گفت: درمان قطعی برای از بین بردن تیرگی نواحی آرنج و زانو وجود نداشته و تنها می توان با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از کرم های مرطوب کننده از بروز آن پیشگیری کرد.
امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو در این باره افزود: تیرگی پوست آرنج و زانو بیماری به حساب نمی‌آید و در اثر ضخیم شدن پوست به وجود می آید.
 
وی در راستای روند درمانی این تیرگی ها اظهار داشت: درمان به صورت کامل وجود ندارد و استفاده از کرم های مختلف و لیزر تا حدودی می تواند  تیرگی ها را از بین ببرد.
 
احسانی تصریح کرد: اصطکاک مداوم، تماس با نور خورشید یا حتی خشکی پوست باعث پدید آمدن تیرگی های آرنج و زانو می شود.
 
عدم رعایت بهداشت

وی ادامه داد: عدم رعایت بهداشت و تجمع سلول‌های مرده در نواحی آرنج و زانو می‌تواند یکی از علل تیرگی پوست این نواحی مخصوصا در کودکان باشد.
 
اصطکاک مداوم 

احسانی تاکید کرد: آرنج و زانو نواحی هستند که بیشتر در معرض تماس با محیط و اصطکاک با وسایلی مانند؛ مبل، فرش، میز قرار می‌گیرند و این آسیب‌های مداوم سبب افزایش ضخامت پوست در این نواحی و تیره شدن آنها می‌‌شود.
 
نشستن بر زانو و لم دادن روی آرنج 

وی خاطر نشان کرد: فشار و اصطکاک ناشی از نشتن بر زانو و لم دادن روی آرنج باعث افزایش ضخامت و تیرگی این نواحی می شود.
 
تماس زیاد با نور آفتاب

 
این متخصص پوست و مو گفت: رنگ طبیعی پوست به سه عامل هموگلوبین، کارتنوئید و ملانین وابسته است. ملانین ماده ای است که توسط  سلول هایی به نام ملانوسیت در پوست تولید می شود و افزایش سلول های رنگدانه ساز با تغییر رنگ و ایجاد لکه های پوست همراه است.
 
احسانی ادامه داد: بیماری ها و اختلالات ژنتیکی، بیماری های سوخت و ساز سلولی، هورمونی و التهابی، عفونت های موضعی پوست، کمبود ویتامین و سوء تغذیه نیزمی توانند از عوامل تغیر رنگ در پوست افراد باشد.
 
 وی تصریح کرد: کسانی که در تماس زیاد نور آفتاب هستند به دلیل افزایش تولید ملانین، با پوستی تیره مواجه می شوند.
 
 خشکی پوست 

احسانی خشکی پوست را از عوامل اصلی تیرگی پوست دانست و بیان داشت: میزان غدد چربی ناحیه آرنج و زانو کمتر از سایر نواحی بدن است و به همین علت احتمال خشکی و در نتیجه تیرگی پوست افزایش می یابد.
 
وی تصریح کرد: بروز بیماری های دیگر از جمله سندرم آدیسون، سندرم تخمدان پلی کیستیک و تغییرات هورمونی که در بارداری رخ می‌دهد از علل تیرگی پوست آرنج و زانو است.
 
احسانی یاد آور شد: کرم های مرطوب کننده و ژل های روشن کننده (حاوی عناصری چون؛ اسید لاکتیک، عصاره شیرین بیان، روغن گل پامچال،عصاره گریپ فروت و …) در بهبود تیرگی ها نقش به سزایی دارند اما باعث از بین رفتن کامل آنها نمی شوند.

باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط:

آموزش درمان تیرگی آرنج و زانو

موثرترین توصیه ها برای خلاصی ازشر سیاهی های آرنج و زانو

روشی موثر برای از بین بردن تیرگی آرنج و زانو

آرنج و زانوی تیره را با لیموترش سفید کنید!

درمان موثر خانگی برای لطافت آرنج و زانو

علت تیرگی آرنج و زانو از زبان یک متخصص پوست

    مطالب مرتبط:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =