پنج شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

آثار و برکات وضو گرفتن را می دانید

اشتراک:
آثار و برکات وضو احکام و مسائل شرعی
وضو گرفتن برای نمازهای یومیه واجب است اما برخی از افراد دائم الوضو هستند و لحظه ای بدون وضو نمی مانند یکی دیگر از آثار وضو گرفتن بعد از غذا، برطرف شدن هم و غم است.با ما همراه باشید .

نماز بهترین اعمال دینی است که اگر قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادت‌های دیگر هم قبول می‌شود و اگر پذیرفته نشود اعمال دیگر هم قبول نمی‌شود آثار و برکات وضو را در پرشین وی ببینید با ما همراه باشید .

آثار و برکات وضو

درباره فواید بهداشتی وضو نیز نوشته اند: پیش گیری از ابتلا به بیماری های گوارشی که به دلیل آلودگی دست ها عارض می شوند.مهم ترین این بیماری ها، بیماری های عفونی (مثل وبا، تیفوئید، التهابات معوی[معدوی]،مسمومیت های غذایی) معروفندحکمت های وضویکی از اعمال واجب عبادی، نماز است و مقدمه آن وضو. وضو، یعنی شستن صورت و دو دست و مسح پا با شرایط خاص که خود نوعی عبادت محسوب می شود

آثار و برکات وضوآثار و فواید وضو

عبادتی که از سویی موجب تقرب انسان به خدا و کمال معنوی وی می شود و از سوی دیگر ازنظر بهداشتی و درمانی اثرات مفیدی بر محیط اجتماعی و فردی زندگی افراد دارد.خداوند در قرآن نسبت به عمل عبادی وضو می فرماید: «یا أَیّهَا الَّذِینَ آمَنواْ إِذَا قمْتمْ إِلَى الصَّلاهِ فاغْسِلواْ وجوهَکمْوَأَیْدِیَکمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحواْ بِرووسِکمْ وَأَرْجلَکمْ إِلَى الْکَعْبَینِ»؛ «اى کسانى که ایمان آورده اید چون به [عزم] نماز برخیزید .

آثار و فواید وضو

صورتو دستهایتان را تا آرنج بشویید و سر و پاهاى خودتان را تا برآمدگى پیشین [هر دو پا] مسح کنید».(۱)وضو همانند دیگر اعمال عبادی تعیین شده در اسلام دارای فلسفه و حکمت های معنوی، علمی و بهداشتی است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.در قرآن، نظافت امری است تحت نظام و ضابطه؛ به طوری که فرد مسلمان خود را ملزم می داند بهعنوان یک واجب شرعی آن را در هر حال و به طور مستمر رعایت کند.

حکمت های وضو در روایات در حدیثی از امام رضا(علیه السلام) درباره حکمت آثار و برکات وضو آمده است: «برای این است که بنده در مقابل پروردگار خود پاکیزه باشد و قابلمذاکره و مکالمه گردد و اطاعت امر مولی نموده، از کثافات و نجاسات محترز و پاک گردد و کسالت تناو بر طرف شود و خواب از چشم او بیرون رود؛ تا این مطلب به پاکی قلب او در مقابل عظمت خالق منتهی شود و سبب وجوب شستن صورت و دست ها و مسح سر و پاها، آن است که این اعضا در نماز بیشتر به کار می آید.

احکام وضوشرایط وضو‌‌

فواید دائم الوضو بودن

در روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نیز درباره حکمت های وضو آمده است: «آثار و برکات وضو، یعنی شستن صورت و دست ها و مسح سر وپاها؛ شستن صورت، یعنی خدایا هر گناهی که با این صورت انجام دادم، آن را شستشو می کنم که باصورت پاک به جانب تو عبادت کنم و با پیشانی پاک سر بر خاک بگذارم.شستن دست ها در وضو یعنیخدایا از گناه دست شستم و گناهانی را که با دستم مرتکب شده ام، با شستن دست، آن را تطهیرمی کنم.

مسح سر در وضو، یعنی خدایا از هر خیال باطل و هوس خام که در سر پروراندم، سرم را تطهیرمی کنم و آن خیال های باطل را از سر به دور می افکنم.مسح پا، یعنی خدایا من از جایبد رفتن پا می کشم و این پا را از هر گناهی که با آن انجام داده ام، تطهیر میکنم.اگر کسی بخواهد نام مبارک حق تعالی را بر زبان آورد، باید دهان را تطهیر کند.مگر می شود با دهانناشسته، انسان نام خدا را ببرد؟ باید دهان را با آب مضمضه کند و بشوید».(۳)

ایران  –  مشرق نیوز

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس