سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

وظیفه ما هنگام شنیدن صدای اذان

اشتراک:
آداب شنیدن صدای اذان احکام و مسائل شرعی
اذان به نوعی شعار وقت نماز است و مسلمانان وقت نماز اذان می گویند. برای دانستن وظیفه ما هنگام شنیدن صدای اذان مطالب ما را دنبال کنید با ما همراه باشید .

کی از دستوراتی که در آموزه‌های دینی به آن سفارش شده، این است: کسی که صدای اذان را می‌شنود از کار‌های دنیایی پرهیز نموده و آماده انجام نماز شود، آداب شنیدن صدای اذان را در پرشین وی ببینید.

آداب شنیدن صدای اذان

کار بعضی از ما به جایی رسیده است که تا صدای اذان بلند می شود تلویزیون را خاموش می کنیمنعوذبالله گویی صدای اذان آزارمان می دهد.وقتی صدای زنگ تلفن منزل یا تلفن همراهمان را می شنویم با شتاب و عجله هر چه تمامتر خودمان رابه آن می رسانیم که مبادا قطع شود و کسی کار مهمی داشته باشد.اگر اطرافیان صدایمان بزنند خیلی زود پاسخ می دهیم و حداقل واکنشی نشان می دهیم.

اگر در محیط کار باشد و کارفرمای ما به هر دلیلی ما را بخواهد سریعا خود را مرتب کرده شقو رق می ایستیم و در نهایت ادب و احترام سر خم کرده و گوش به فرمان می ایستیم.اما در مقابل ندای بزرگترین و با نفوذترین و قدرتمندترین مقام عالم هستی بسیاری از ما بی خیال و بیتفاوت هستیم ، انگار نه انگار که منادی ندا می دهد که ای مردم وقت صحبت کردن با خداوند متعال است ، بشتابید به سوی نماز ، بشتابید به سوی بهترین عمل.

این دل مشغولی های دنیا را رها کنید وقت آن رسیده که کمی با خدای خود خلوت کنید ، ولیانگار نه انگار ، ما کارهای مهمی داریم و برای نماز هم وقت زیاد است ، تا قضا شدن نمازوقت بسیار است.کار بعضی از ما به جایی رسیده است که تا صدای اذان بلند می شود تلویزیون را خاموش می کنیم نعوذبالله گویی صدای اذان آزارمان می دهد.

آداب شنیدن صدای اذاناستجابت دعا هنگام اذان صبح

دعاها و اذکار هنگام شنیدن اذان

یکی از دستوراتی که در آموزه‌های دینی به آن سفارش شده، این است: کسی که صدای اذان را می‌شنود ازکارهای دنیایی پرهیز نموده و آماده انجام نماز شود، بنابراین، ممکن است خواندن درس را نیز یکی از مصادیق پرداختن به دنیا دانست و بهتر است از آن اجتناب شود.البته، با جست‌وجویی که در منابع روایی انجام گرفت روایتی کهصراحتاً دلالت بر این مطلب نماید که کسی که نزدیک اذان درس بخواند بهره‌ای از آن نخواهد برد را نیافتیم.امااگر درس خواندن را نیز از امور دنیایی بدانیم شاید بتوان گستره روایات را بدان نیز سرایت داد.

معناى آن این است که خدا و ملائکه آگاه‌اند که من شما را از زمان انجام نماز آگاه کردم پس سرگرم امور دیگر نشوید که این برای شما بهتر است و زمانی که مۆذّن بگوید: «حَیَّ عَلَى الصَّلَاهِ» پس اذانچنین گوید: ای امت محمد! خدا دین خودش را برای شما نمایان ساخت پس آن‌را ضایع نسازید و لکن بهآن پایبند باشید تا خدا شما را مورد آمرزش قرار دهد و به کارهای دیگر خود را مشغول نسازید، چراکه نماز ستون دین شما است

آداب شنیدن صدای اذانوظیفه ما هنگام شنیدن صدای اذان

 دعا هنگام اذان برای حاجت

در روایتی امام علی(علیه السلام) از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) راجع بهتفسیر اذان پرسید؟ پیامبر در پاسخ فرمود: ای على! اذان حجتى است بر امت من و تفسیر آن این است که مۆذّن هنگامی که بگوید: «اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ» معنایش این است که خدایا! تو گواهى بر آنچه من می‌گویمکه اى امّت احمد به تحقیق که وقت نماز رسید، پس آماده باشید و کار دنیا را رها نمایید و
چون گوید: «أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» معناى آن این است که خدا و فرشتگان خدا و آنچه در آسمان‌ها و زمین است، آگاه هستند .

من وقت نمازهای پنج‌گانه را به اطلاع شما رساندم پس خود را براینماز آماده نمایید و چون گوید: «أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ»، معناى آن این است که خدا و ملائکه آگاه‌اندکه من شما را از زمان انجام نماز آگاه کردم پس سرگرم امور دیگر نشوید که این برای شما بهتراست و زمانی که مۆذّن بگوید: «حَیَّ عَلَى الصَّلَاهِ» پس اذان چنین گوید: ای امت محمد! خدا دین خودش رابرای شما نمایان ساخت پس آن‌را ضایع نسازید و لکن به آن پایبند باشید تا خدا شما را مورد آمرزش قرار دهد و به کارهای دیگر خود را مشغول نسازید، چرا که نماز ستون دین شما است….

تبیان  – عقیق

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس