چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

آیا کشتن حشرات گناه محسوب می شود؟

اشتراک:
حکم کشتن حشرات احکام و مسائل شرعی
انسان موجود عجیبی است . او برای حفظ حیات خود دنیا را تحت سلطه خود درآورده است. از بین بردن موجودات و گیاهان بخشی از فعالیت های انسان در سال های اخیر بوده است تا بتواند وسایل رفاه خود را فراهم آورد.

همه موجودات آفریده خداوند هستند و از بین بردن انها حق هیچ کس نیست. اما چرخه حیات نیازمند مرگ تعداد زیادی از موجودات است. با این حال انسان به عنوان عاقل ترین موجود زنده برای رفاه خود علاوه بر حیوانات موجودات موذی را نیز از بین می برد. حکم کشتن حشرات موذی از نظر دین اسلام را در پرشین وی بخوانید.

حکم کشتن حشرات

آیا کشتن حشرات ـ به هر جهت که باشد، مثل آزار و اذیت و…

ـ گناه محسوب میشود؟

حیوانات، موجوداتی هستند که وجود آنها برای ادامه ی بقا و حیات انسان لازم و ضروری است، ولی از آن جا که خداوند میفرماید: ما هیچ چیز را بیهوده خلق نکردیم، میفهمیم که در وجود هر چیزی حکمت و نفعی نهفته است و یا میفرماید:

حکم کشتن حشراتحکم کشتن حشرات

ما همه چیز را برای انسان آفریدیم، معلوم میشود که نفع هر چیزی به انسان بر میگردد; پس نتیجه میگیریم که حشرات نیز برای انسان مفیدند: “هُوَ الَّذِی خَلَقَ لَکُم مَّا فِی الاْ ئَرْضِ جَمِیعًا;(بقره،۲۹) ما آن چه در زمین است را برای شما خلق کردیم.”; “وَ مَا خَلَقْنَا السَّمَـَوَ َتِ وَ الاْ ئَرْضَ وَ مَا بَیْنَهُمَا لَـَعِبِینَ ;(دخان،۳۸) ما آسمانها و زمین و آنچه را که میان آن دو است را به بازی ]و بی هدف[ نیافریدیم.”

حکم کشتن حشراتحکم کشتن حشرات

دیگر آن که حیوانات نیز به نوبه ی خود هر کدام امّتی هستند که در دنیا زندگی کرده و در نهایت به سوی پروردگارشان محشور میشوند.(انعام،۳۸) پس باتوجه به این که وجود حیوانات برای انسان مفیدند و هم این که مخلوق خدا بوده و حق حیات دارند; سزاوار نیست کشته شوند، ولی در صورتی که، به نحوی موجب آزار و اذیت، مزاحمت و یا سلب رفاه لازم برای انسان باشند; میتوان آنها را از بین برد.

و به هر حال، کشتن آنها حرام نیست; هر چند که اذیّت نکنند; چنان که در روایات زیادی وارد شده است که کشتن حشرات، هر چند آزارشان به ما نرسد جایز است.(مستدرک الوسائل، میرزا حسین نوری، ج ۹، ص ۲۴۳ و ج ۵، ص ۴۲۵، نشر: مؤسسه آل البیت).

ایران

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس