سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

اهمیت ذکر صلوات در ماه شعبان!!

اشتراک:
اهمیت ذکر صلوات در ماه شعبان احکام و مسائل شرعی
صلوات بهترین ذکر برای برآوردن حاجات، درمان امراض و رفع گرفتاری هاست. صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد از بهترین ذکرها است و خواص و آثار فراوان دارد و روایات فراوان در این زمینه فراوان وارد شده است.

شعبان، ماه رسول خداست. صلوات درود برتر است و صلوات بهترین راه اظهار ارادت به پیشگاه اهل بیت اطهار علیهم السلام است . سزاوارترین و نزدیک‌ترین مردم در روز قیامت به رسول خدا(ص) کسی است که در دنیا بر آن حضرت بیشتر صلوات فرستاده باشد یکی از اعمالی که انجام آن در ماه شعبان بسیار پرفضیلت است، فرستادن صلوات و درود به محمد (ص ) و خاندان اوست . اهمیت ذکر صلوات در ماه شعبان را در پرشین وی ببینید.

اهمیت ذکر صلوات در ماه شعبان

اما شاید تعداد کسانی که با پیامبر مهر و رحمت حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) مأنوس باشندکمتر باشد، و این دوری و مهجوری از آن حضرت نه از اساعه ادب است و نه نادیده گرفتن مقام والای ایشان شاید از جلال و جبروت حضرتش باشد که گاهی دوری می کنیم کمتر توسل می کنیم و کمتربا ایشان درد دل می کنیم.

درست است که ما روزانه بارها و بارها نام مبارک ایشان را بر زبان جاری می کنیم و سلام و درود می فرستیم اما رابطه عاطفی ما با ایشان چقدر است؟چند بار آمده ایم و دردمان را به مهربانترین وجود هستی گفته ایم؟‌ تا چشممان به گنبد سبز حرم مطهرشان می افتد با حسرت نگاه می کنیم که کی می شود از نزدیک چشمانمان منور به آن گنبد سبزبهشتی شود؟ خب چرا یادمان می رود که هر لحظه و در هر کجا که باشیم می توانیم با پیامبر مهربانی ها صحبت کنیم، طلب عنایت کنیم و از مصاحبت با ایشان بهره ها ببریم…

اهمیت ذکر صلوات در ماه شعباناهمیت ذکر صلوات

خلاصه مطلب این که ماه شعبان همان طور که بارها و بارها شنیده ایم ماه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است.پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّه ِ فَمَن صامَ شَهری کُنتُ لَهُ شَفیعایَومَ القِیامَهِ؛ (بحار الأنوار، ج ۹۷ ، ص ۸۳)؛ شعبان، ماه من و رمضان ماه خداوند است.هر که ماه مراروزه بدارد، در روز قیامت شفیع او خواهم بود.

برکات بی نظیر صلوات

این ماه فرصت مناسبی است که ما بیاییم و یک ارتباط جدید با پیامبرمان برقرار کنیم در یک برهه اززمان قرار گرفته ایم که ایشان خود می فرمایند این زمان اختصاص به ایشان دارد.باید سعی کنیم هر طور که می توانیم به ایشان نزدیک شویم اگر دقت کرده باشید ماه رجب در عرض چشم بر هم زدنی گذشت و ماه شعبان هم به سرعت دارد سپری می شود چقدر خوب است که دراین ماه قدر و ارزش فرصت ها را بدانیم و امسال در حالی که عنایت پیامبر رحمت را هم باخود داریم وارد ماه مبارک رمضان بشویم.

امام صادق علیه السلام فرمودند: «هرکس بر پیغمبر و آل پیغمبر درهر روز صد بار صلوات بفرستد، هفتاد فرشته او را در میان گیرند و آن صلوات را برای رساندن بهرسول اللّه صلی الله علیه و آله از رفیق خود سبقت می گیرند»

چگونه به پیامبرمان ابراز ارادات کنیم؟

صلوات درود برتر است و صلوات بهترین راه اظهار ارادت به پیشگاه اهل بیت اطهار علیهم السلام است و از این راه متقابلاً آدمی چه دردنیا و چه در آخرت، مورد عنایت آنان قرار می گیرد.صلوات نشانه محبت به حبیب خداست.صلوات باعث تقرب به خدا و رسول خدا می‌شود.از صلوات ، در روایات بهعنوان «برترین اعمال» یاد شده است چرا که صلوات عملی است که خداوند و فرشتگان هم انجام می دهند: «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا» (سوره: الاحزاب آیه: ۵۶)؛ ‌خدا و فرشتگانشبر پیامبر صلوات می فرستند ای کسانی که ایمان آورده اید، بر او صلوات فرستید و سلام کنید، سلامی نیکو.

 فرستادن صلواتصلوات شعبانیه

صلوات بر حجج طاهره(ع) چگونه صلوات بفرستیم؟

از «عبدالله‏ بن مسعود» آورده‏اند که گفت: هان اى بندگانخدا! هرگاه به پیامبرش درود فرستادید، درودى شایسته و نیکو نثارش سازید؛ چرا که نیک مى‏دانید که این درود شمابه حضور آن حضرت رسانده مى‏شود؛گفتند: به ما بیاموز که چگونه درود و صلوات بر او نثار کنیم؟او گفت: دودست خود را نیایشگرانه به بارگاه خدا بردارید و بگویید:اللّهم اجعل صلواتک و رحمتک و برکاتک على سیّد المرسلین وامام المتّقین و خاتم النّبیین محمد عبدک و رسولک امام الدّین و قائدالخیر و رسول الرحمه.اللّهم البعثه مقاماً محموداً یغبطبه الالون والاحرون؛ اللهم صل على محمد و آل محمد، کما صلیت على ابراهیم و آل ابراهیم انک حمید مجید.

ترجمه تفسیر مجمع البیان ذیل آیه ۵۶ سوره احزاب)؛‌«بارخدایا، درود و سلام و رحمت و مهر و لطف و برکاتت را بر سالار فرستاده‏شدگان، پیشواى پرواپیشگان و پایان‏بخش پیام‏آورانت محمد(صلی الله علیه و آله)، آن بنده برگزیده، پیامبر گرانمایه، پیشواى دین حق، راهنماى هر نیکى و شایستگى و رسول رحمت و بخشایش قرار ده! خداوندا! او را بر مقام و
موقعیت والا و پرشکوهى برانگیز که پیشینان و پسینیان بر عظمت او در بارگاه تو حسرت خورند.بارخدایا! بر محمد وخاندانش درود فرست، همان گونه که بر ابراهیم و خاندانش درود فرستادى، چرا که تویى که در خور ستایش وبزرگى هستى.»

همانطور که در روایات بالا ذکر شد این سلام و صلوات  و اهمیت ذکر صلوات در ماه شعبان ما خدمت حضرت ختمی مرتبت ارائه میشود پس چقدر خوب است که وقتی سلامی می فرستیم سراپا گوش باشیم تا جوابش را هم بشنویم نه لغلغه زبان ذکری بگوییم و با بی اعتنایی رد شویم.وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: «شعبان، ماه من است» حتما دنیایی حکمت پشت آن نهفته است، چقدر خوب است اگر در این ماه تلاش کنیم تا برکات نهفته در این ماه شریف به ما هم برسد اگر توان روزه گرفتن و نماز مستحبی نداریم ، ذکر شریف “صلوات” و مخصوصا “صلوات شعبانیه “را دریابیم

فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد

درباره ذکر صلوات و ارزش و برکات آن روایات بسیار زیادی وارد شده است که در اینجا جهت رعایت اختصار بهدو روایت اشاره می کنیم:«عَن الصادق علیه السلام: من صلّی علی النبی و آله مائه مرّه فی کلّ یوم أسداها سبعون ملکاً یبلغها إلی رسول اللّه صلی الله علیه و آله قبل صاحبه».( بحارالانوار،ج ۹۱،ص ۶۳،ح ۵۲)

امام صادق علیه السلام فرمودند: «هرکس بر پیغمبر و آل پیغمبر در هر روز صد بار صلوات بفرستد، هفتاد فرشته او رادر میان گیرند و آن صلوات را برای رساندن به رسول اللّه صلی الله علیه و آله از رفیق خودسبقت می گیرند».قال رسول اللّه صلی الله علیه و آله: «من صلی علی مره فتح اللّه علیه باب من العافیه؛ کسی کهیک بار به گونه ای خالصانه و خداپسند بر من درود نثار کند پروردگار حکیم دری از تندرستی و عافیت را به روی او می گشاید».(بحارالانوار،ج ۹۱،ص ۶۳)

نتیجه

وقتی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:«شعبان، ماه من است» حتما دنیایی حکمت پشت آن نهفته است، چقدر خوب است اگر در این ماه تلاش کنیمتا برکات نهفته در این ماه شریف به ما هم برسد اگر توان روزه گرفتن و نماز مستحبی نداریم، ذکرشریف “صلوات” و مخصوصا “صلوات شعبانیه “را دریابیم.که در برکات آن کتاب ها نوشته اند باشد که عنایت خداوند متعال
و توجهات خاص حضرت محمد صلی الله علیه و آله را به دست آوریم.

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس