سه شنبه, ۱۶ خرداد , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

با ذکر یونسیه آشنا شوید

اشتراک:
خواص و آثار ذکر یونسیه احکام و مسائل شرعی
ذکر یونسیه ذکری است که حضرت یونس بعد از خواندن این ذکر از شکم ماهی به سلامت نجات پیدا کردند. فضيلت و خواص ذكر يونسيه را دراین مطلب گفته شده است حتما این ذکر را بسیار تکرار کنید و آثار آن را در زندگی مشاهده کنید.

ذکر یونسیه مربوط به حضرت یونس میباشد .حضرت یونس از جمله پیامبرانی هستند که خداوند او را به سوی آن قوم فرستاد . و ایشان به دلیل اینکه در شکم ماهی قرار گرفته است به ذو النّون معروف شده است .در این مجموعه  آثار و برکات ذکر یونسیه را بیان کرده ایم .گفتن این ذکر برای استجابت دعا و نجات از مشکلات بسیار مفید است .خواص و آثار ذکر یونسیه را در پرشین وی ببینید.

خواص و آثار ذکر یونسیه

حضرت یونس علیه السلام مدت ها در میان قومش به ارشاد مردم پرداخت ولی در مدت سی و سه سال فقط دو نفر به او ایمان آوردند او هم قوم خود را نفرین کرد و خداوند به او وعده دادکه در فلان تاریخ عذاب خود را بر آنان خواهد فرستاد یونس از شهر خارج شد اما یکی از دوستانش در شهر ماند و مردم را از عذاب خدا ترساند و از آنها خواست توبه کنند و آنها که نشانه های عذاب وعده داده شده را دیدند از ترس عذاب توبه و ناله کردند تا خدا عذابش را از آنان  بر گرداند یونس به امید اینکه مردم نابود شده اند به شهر بازگشت و وقتی دید همه چیز عادی است و مردم به کارشان مشغول عصبانی شد و شهر را بدون اجازه خداوند ترک کرد و با یک کشتی راهی دریا شد.

خواص و آثار ذکر یونسیهذکر یونسیه

در بین راه ماهی غول پیکری به کشتی حمله کرد و به خواست خداوند متعال حضرت یونس را بدون اینکه به او آسیب برساند بلعید حضرت یونس وقتی به هوش آمد متوجه اشتباه خود شد و با ناله و تضرع به درگاه خداوند توبه کرد که توبه او در قرآن آمده است و بخشی از آیه به عنوان ذکر یونسیه مشهور شده است که علما و عرفا خواص بیشماری را برای آن نقل میکنند.قرآن میفرماید : «وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَیْهِ فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّاأَنتَ سُبْحَانَک إِنِّی کنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ»۱ ؛ ذوالنون ۲ را ، آنگاه که خشمناک برفت و پنداشت که هرگز بر او تنگ نمی گیریم و در تاریکی ندا داد : هیچ خدایی جز تو نیست ، تو منزه هستی ومن از ستمکاران هستم.

ذکر یونسیه یعنی گفتن: «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین»

آثار و برکات ذکر یونسیه

۱- پیامبر گرامى صلى الله علیه و آله وسلم: هر بیمار مسلمانى که این دعارا بخواند، اگر در آن بیمارى (بهبودى نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده مى شود و اگر بهبودىیافت خوب شده در حالى که تمام گناهانش آمرزیده شده است.

۲-.رسول خدا صلى الله علیه و آله وسلم: آیا به شما خبر دهم از دعایى که هرگاه غم و گرفتارى پیش آمد آن ادعا را بخوانید گشایش‍ حاصل شود؟ اصحاب گفتند: آرى اى رسول خدا.آن حضرت فرمود: دعاى یونس که طعمه ماهى شد: «لا اله الاانت سبحانک انى کنت من الظالمین»

۳- امام صادق علیه السلام: عجب دارم از کسى که غم زده است چطور این دعا را نمىخواند «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین» چرا که خداوند به دنبال آن مى فرماید: ما او
را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات مى دهیم.

خواص یونسیه ثواب اعجاب انگیز گفتن این ذکر

۴- مرحوم کلینى نقل مى کند : مردى خراسانى بین مکه و مدینه در ربذه به امام صادق علیه السلامبرخود و عرضه داشت : فدایت شوم من تا کنون فرزند دار، نشده ام ، چه کنم ؟حضرت فرمود: هرگاه به وطن برگشتى و خواستى به سوى همسرت روى آیه ( ۷۸ سوره انبیا) را بخوان انشاء الله فرزند دارخواهی شد.برای تقویت نفس و قلب و مکاشفات بسیار خوب است وبرای رفع حجب و نورانیت موثر است و استجابت دعا و نجات مؤمنین از طرف خدا شامل گوینده آن می شود.

ختم های ذکر یونسیه

ختم های این ذکر شریف ۴۰۰ /۷۰۰/۷۰۰۰/۴۰۰۰/۳۰۰۰/۱۰۰۱/ بار گفته اندخواص و آثار ذکر یونسیه  که بستگی به دستور استاد و قابلیت طالب دارد.اما عدد ۴۰۰ برای همه آن هم شب ها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده نافع است.چون این ذکر به معنی استغفار است در آن هیچ عوارضی نیست.برای دیدن حالات برزخی مؤثر است،

برای تقویت نفس و قلب و مکاشفات بسیار خوب است وبرای رفع حجب و نورانیت موثر است و استجابت دعا و نجات مؤمنیاز طرف خدا شامل گوینده آن می شود.تجرد، با مداومت این ذکر حاصل میشود ، چنانکه برای مرحوم سید هاشم حداد سه روز حالت تجرد برزخی اتفاق افتاد که البته مکاشفه این طول زمانی را ندارد.مرحوم آخوند ملا حسنقلی همدانی: هر قدر در هر وقت بتوانید این ذکر را بگوئید.

مرحوم سید هاشم حداد نقل کردند که ذکر یونسیه برای معرفت نفس و معرفت رب مؤثر است و خودش به ذکر یونسیه مشغول بود.از وی سئوال شد در ایام فراغت همانند راه رفتن و نشستن چه ذکری برای نورانیت قلب و رفع حجب خوب است ؟ فرمود: ذکر یونسیه می فرمود : عدد ۳۰۰۰ به بعد برای کاملین ” سالکینی که از مراحلی و منازلی عبورکرده اند ” می باشد.جناب استاد مدت زیادی در نجف ۳۰۰۰ مرتبه این ذکر را در سجده می گفتند.

از بسیاری از بزرگان این ختم با عدد ۴۰۰ مرتبه در سجده خصوصا”خواص و آثار ذکر یونسیه  در میان نماز مغرب و عشاء و یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین جهت افاضات روحانی نقل شده است و این یکی از ختوماتی است که معمولا” اساتید در ابتدای سلوک به شاگردانشان توصیه می کنند.ناگفته نماند که این ختم به منزله توبه ایحقیقی است اگر خالصانه برای خدا بجای آورده شود اثر شگرفی در پیشبرد انسان دارد.

وقتی از مرحوم آیت الله کشمیری پرسیدند بهترین کار برای سالک در کدام یک از اعمال عبادی است؟ فرمودند :بهترین آن سجده است که ذکر یونسیه در آن گفته شود.و فرمودند : امان ذکر یونسیه موجب اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخی می گردد.این ذکر شریف اثر بسیار عجیبی در رفع غم و اندوه داردامام صادق علیه السلام فرمودند : تعجب میکنم از چهار کس که چهار نوع گرفتاری دارند چگونه به این چهار چیز پناه نمی برند.

از جمله اینها فرمودند : تعجب می کنم از کسی که  دچار غم و اندوه شده است اما به اینسخن پناه نمی برد، زیرا که حق تعالی در دنباله آن فرموده: ” و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المؤمنین ” یعنی ما او را ” حضرت یونس را به سبب این سخن ” از غم و اندوه نجاتدادیم و اینگونه ما مؤمنان را نجات می بخشیم.

راسخون

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فرادرس