یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

تلاوت کدام سوره برای اهل قبور با فضیلت است؟

اشتراک:
بهترین ذکر برای اموات احکام و مسائل شرعی
خواندن برخی از سوره ها برای اموات هم ثواب زیادی دارد و باعث ارامش روح او میشود . ذکر هایی هم وجود دارد که با خواندن ان میتوانید هدیه ای به روح او دهیم که در ارامش باشد .بهترین سوره برای اموات را دراین بخش ببینید.

ما در روایات زیاد دیده ایم که فردی که فوت میکند نیاز به چیزی دارد که در ان دنیا و یا برزخ احساس ارامش کند . و ان خواندن سوره و گفتن ذکر است که موجب آرامش بخشیدن به روح او می‌شود‌. اما اینکه کدام سوره و یا ذکر بیشتر به فرد ارامش و روح او را شاد میکند را دراین مجموعه به نمایش گذاشته ایم . بهترین ذکر برای اموات و خواندن بهترین سوره برای اموات را در پرشین وی ببینید.

بهترین ذکر برای اموات

اهل قبور نیازمند به استغفار و طلب رحمت و اهداء ثواب هستند.در همین زمینه امام جعفر صادق ـ علیه السّلامـ می‎فرماید: «ثوابی که پس ازمرگ به انسان می‎رسد سه چیز است:

۱٫صدقه جاریه؛

۲٫راه و رسم صحیحی که شخص در حال حیات بدان عمل می‎کرد و به گونه‎ای بوده که الگو برای دیگران می‎شد؛

۳٫فرزندی شایسته که برای اوطلب مغفرت کند، و موجبات آمرزش پدر را فرهم سازد.»[۱]

در جای دیگر می‎فرماید: «همان گونه که زندگان با هدایا،شاد می‎شوند اهل قبور و برزخیان نیز با ترحم و استغفار که نسبت به آنان می‎شود؛ شاد می‎گردند.»[۲]بنابر ایناهداء ثواب و طلب مغفرت برای اهل قبور نافع است و از طریق اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ توصیه شده است.

بهترین ذکر برای امواتدعای اموات

کارهای نافع برای مردگان

۱- خواندن سوره‎هایی از قرآن درحالت احتضار: مانند سوره‎های یس، صافات، احزاب، آیه الکرسی، آیه ۵۴ سوره اعراف، و سهآیه آخر سوره بقره طبق توصیه روایات.[۳]

۲- نماز وحشت : همچنین مستحب است در شب اول قبر دو رکعتنماز وحشت خوانده شود که در رکعت اول بعد از سوره حمد، یک مرتبه آیه الکرسی و در رکعت دوم،بعد از سوره «حمد»، ۱۰ مرتبه سوره قدر خوانده شود.

۳- قرآن خواندن درکنارقبر : امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمودند: «سوره تبارک بالای سر قبر میت خوانده شودتا موجب رفع عذاب قبر از او گردد».[۴]

۴- زیارت اموات : مرحوم نوری در مستدرک الوسائل باب اموات، ازسید بن طاوس در مصباح الزائد نقل کرده که طریق زیارت میت این است که رو به قبله و دستبر قبر نهاده و بگو: «الَلّهُمَّ ارحَم غُربَتَهُ وَصِل وَحْدَتَهُ…ثُمَّ اقرَ «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ» سبع مرّات؛ پروردگارا! بر غربت او ترحم نما و تنهایی او را بهمقام جمع خودت ارتباط بده و موجبات انس را بر وحشت او قرار بده و ترس او را تبدیل به
ایمنی گردان و از رحمت خود برای او رحمتی بفرست که از رحمت غیر تو بی‎نیاز گردد و او رابه کسی که او دوست داشت و در تحت ولایت او (ائمه اطهار ـ علیهم السّلام ـ ) بود؛ ملحق
گردان! و سپس سوره مبارکه قدر راهفت مرتبه بخوان».[۵]

دعای امواتنمونه هایی از بهترین ذکر برای اموات

در نتیجه می‎توان گفت: سوره‎های؛ فاتحه، یس، صافات، تبارک، احزاب، آیهالکرسی، هفت مرتبه اناانزلناه…را می توان خواند و ثوابش را به اهل قبور اهداء کرد.

اندیشه قم

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس