دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

تیمم کردن | زدن دست ها بر روی خاک چه فابده ای دارد؟

اشتراک:
تیمم و شرایط تیمم کردن احکام و مسائل شرعی
اگر در موقعیتی قرار دارید و نمیتوانید وضو بگیرید و نیاز به اب دارید و در دسترش نباشد .در چنین وضعیتی می توانید تیمم کنید.مراحل و نکات تیمم کردن را دراین بخش ببینید.

گاهی پیش امده است که آب وجود نداشته و یا در دسترس نبوده و شما بخواهید وضو بگیرید باید طیق احکام شرعی این کار را انجام دهید . بر اساس شرع باید این موقع ها تیمم کرد که تیمم کردن اداب و شرایط خودش را دارد . دراین بخش در مورد تیمم و شرایط تیمم کردن مطالبی جمع اوری کرده ایم . مطالب ما را در پرشین وی ببینید.

 شرایط تیمم کردن

بخش عظیمی از دین مبین اسلام را فروع و درس‌های زندگی‌ساز آن تشکیل داده است و شکی نیست که بیشترافراد جامعه، مجتهد و فقیه نیستند تا خود بتوانند احکام الهی را از منابع غنی آن به دست آورده،‌ دیگرانرا نیز از باران رحمت احکام خداوندی بهره‌مند سازد و وظیفه تقلید از فقهای جامع‌الشرایط را در زمان غیبت کبریدارد.

همچنین احکامی که به همت سفیران نور از کلام نورانی الهی و سنت پرنور معصومین (ع) استخراج شده و درکتاب‌های فارسی و عربی در اختیار مقلدان و پیروان آنها قرار گرفته دربرگیرنده اصطلاحات خاص و لغات متناسب با هربحث است که فهم آن را برای عموم مردم مشکل کرده است.

از طرفی چراها و پرسش‌های فراوانی در ارتباط با احکام مختلف مطرح است که پاسخ آنها در کتاب‌های گوناگون وبه مناسبت بحث از آن موضوع مطرح شده که دسترسی توده مردم به آنها سخت است.حجت‌الاسلام محمد وحیدی استاد حوزه علمیه قم در کتابی با عنوان «فلسفه و اسرار احکام» به بیان برخی از فلسفهاحکام دین اسلام از جمله فلسفه طهارت پرداخته است.

تیمم و شرایط تیمم کردنفلسفه تیمم

بسیاری می‌پرسند دست زدن به روی خاک و به پیشانی و پشت دست‌ها کشیدن چه فایده‌ای دارد؟ به خصوص اینکهمی‌دانیم بسیاری از خاک‌ها آلوده و ناقل میکروب هستند.

دستور تیمم بدل از وضو یا غسل

اولاً؛ چیزی که بر آن تیمم می‌شود باید پاک و پاکیزه باشد چنانکه در قرآن کریم می‌فرماید«فتیمموا صعیداً طیباًً»؛یعنی بروی صعید طیّب تیمم کنید.پمسئله: مستحب است بر جاهای بلند از زمین تیمم شود زیرا آلوده شدن بهنجاست در آن قسمت‌ها کمتر است.

مسئله:‌ تیمم کردن بر زمین شوره‌زار هرگاه نمک روی آن را نگرفته باشد مکروه است و گرنه جایز نیست.همچنین تیممکردن به ریگ و شن، جاهای گود زمین، خاکی روی آن راه رفته‌اند و خاک جاده‌ها مکروه است.

دوماً؛‌ امروزه ثابت شده که خاک با داشتن باکتری‌های فراوان می‌تواند آلودگی‌ها را از بین ببرد این باکتری‌ها که کارآنها تجزیه کردن مواد آلی و از بین رفتن انواع عفونت‌ها است معمولاً‌ در سطح زمین و اعماق کمکه از هوا و نور کم بهتر می‌توانند استفاده کنند فراوان است به همین دلیل هنگامی که لاشه‌های حیوانات ویا بدن انسان بعد از مردن،‌زیر خاک دفن شود و مواد آلوده گوناگونی که روی زمین‌ها است در مدت نسبتاً‌کوتاهی تجزیه شده و بر اثر حمله باکتری‌ها کانون عفونت از هم متلاشی می‌شود.

مسلم است اگر این خاصیت در خاک نبود کره زمین در مدت کوتاهی مبدل به یک کانون عفونت می‌شد اصولاًخاک خاصیتی شبیه مواد «آنتی‌بیوتیک» دارد و تأثیر آن در کشتن میکروب‌ها فوق‌العاده زیاد است بنابر این خاک پاک نهتنها آلوده نیست بلکه از بین برنده آلودگی‌ها هم است و می‌توانند از این نظر تا حدودی جانشین آب شودبا این تفاوت که آب حلّال است یعنی میکروب‌ها را حل کرده و با خود می‌برد ولی خاک، میکروب‌کش‌است.

فلسفه تیمماحکام تیمّم

مراحل و نکات تیمم کردن

قابل توجه اینکه تعبیر به «صعید»‌از ماده «صُعود»‌ گرفته شده و اشاره به این است که بهتر است خاک‌های سطحزمین برای این کار انتخاب شود، همان خاک‌هایی در معرض تابش آفتاب و مملو از هوا و باکتری‌های میکروب‌کش است.

ثالثاً؛ تیمم یکی از عبادات است و روح عبادت به معنی واقعی کلمه در آن منعکس شده است.زیرا انسان پیشانیخود را که شریف‌ترین عضو بدن اوست با دستی که بر خاک زده لمس می‌کند تا فروتنی و تواضع خودرا در پیشگاه خداوند آشکار کند؛ یعنی پیشانی من و همچنین دست‌های من در برابر تو تا آخرین حد خاضعو متواضع هستند.

رابعاً؛‌ همانگونه که حَدَث‌ها در ایجاد ظلمت در انسان متفاوت است و به حدث اکبر و اصغر تقسیم می‌شوند چیزهاییکه آن ظلمت را برطرف می‌سازند نیز متفاوت هستند یعنی ایجاد نورانیت غسل از وضو بیشتر است و ایجاد نورانیت وضو از تیمم بیشتر است ولی در عین حال، تیمم ایجاد نورانیت در وجود انسان خواهد کرد.

فارس

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس