سه شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

ثواب خواندن سوره یس

اشتراک:
ثواب خواندن سوره یس احکام و مسائل شرعی
قرآن سوره های مشهوری دارد بیش از سایرین مورد توجه قرار می گیرند. از خواص خواندن سوره یس براورن شدن حاجت می باشد . قلب قرآن سوره یاسین است. توجه کنید کسی که قبل از خواب یا در روز آن را تلاوت کند از شر شیطان حفظ میشود.

سوره ی یس جز چهل یکمین سوره ی قران و مکی می باشد .هر کس این سوره رو بخواند نزد خداوند شریف است .برای حفاظت از شر شیطان قبل ازخواب این سوره شریف خوانده شود. برکات سوره برای قرائت کننده این است که بلاهای دنیا و سختی های آخرت را از او دور می کند. آثار زیادی برای قرائت سوره یاسین وجود دارد که به ان بیان کرده ایم. ثواب خواندن سوره یس را در پرشین وی ببینید.

ثواب خواندن سوره یس

اغلب مۆمنین شناخت عمیقی از «سوره یس» ندارند و از مناقب و فضائل و آثار دنیوی و اخروی آن غافل هستند.لذا در دام مشکلات، غم‌ها و غصه‌ها و کدورت‌ها گرفتار می مانند.اما در مجلس محبّت و مودّت مقرّبان درگاه خداوند،از «سوره یس» سخن بسیار است و انسان با اندک توجّهی به بیانات پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) وائمه اطهار (علیهم السلام) و بزرگان مکاشفه و سیر و سلوک، به این حقیقت پی می برد که سوره یس  از موقعیت ویژه و مرتبه‌ای بس بلند برخوردار است و اگر آدمی بتواند با آن فضایل و مناقب آشنا شود،خواهد توانست فواید کاملی را از آن خود سازد.

امامان (علیهم السلام) برای این که مۆمنان را از موقعیت ممتاز این سوره که چونان قلّه‌ای پوشیده از فضایل است،آگاه کنند، فرموده اند:

ثواب خواندن سوره یس

«یس قلب قرآن است».موقعیت ممتاز و جایگاه برتر و منحصر به فرد بودن قلب در بدن انسان بر کسی پوشیده نیست.سوره یس نیز دارای همان موقعیت و جایگاه در میان دیگر سوره ها است و از این رو لازم استقدری از برداشت سطحی و عمومی از این سوره فراتر رویم و با بخشی از فضایل و مناقب این سوره شنا شویم.

چنین نیست که فضایل و عجایب سوره یس تنها در زمانه خاصّی کشف شده باشد.با مطالعه تاریخ در می یابیم از همان صدر اسلام، از این سوره با شگفتی یاد می‌شده و فضایلش معروف بوده است.حتّی گاهی بزرگانی را به فکر وا می داشته که این همه فضیلت برای این سوره ناشی از کدام یک از آیات آن است.ابن عباّس می گوید: مدّت ها فکر می کردم که منشأ این همه فضیلت در سوره یس چیست.او می‌گوید تمامآثار و فضایل این سوره به دلیل وجود این آیه شریفه ‌است: «إنَّما أمْرُهُ إذا أرادَ شَیئاً اَنْ یقولَ لَهُکُنْ فَیکُونَ» «همانا فرمان او چنین است که هرگاه چیزی را اراده کند، تنها به آن می گوید: «موجود باش!»آن نیز بی درنگ موجود می شود.»

ثواب خواندن سوره یسفضیلت خواندن سوره یس بعد از نماز صبح

 طرز خواندن سوره یس

بزرگانی که خود با این سوره مأنوس بوده‌اند اغلب برای شاگردان و افرادپاک نهاد در مورد قرائت آن سوره دستورالعمل هایی نیز داشته‌اند.متألّه بزرگ قرآنی و عارف بلند پایه، آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی خراسانی (ره) به شاگردان خود چنین سفارشمی کردند که هر شب قبل از خواب، سوره یس را بخوانید، ولی قبل از شروع و بعد از اتمامآن، ۱۴ صلوات بفرستید.یعنی این سوره را در بین این صلوات‌ها قرار دهید.بی شک این ۱۴ صلوات هم یکی ازاسرار مهم سیر و سلوکی در مکتب اهل بیت است.

آن بزرگ مرد فرموده بودند: بنده در زندگی به هر چه که رسیده‌ام و هرچه به دست آورده‌ام از برکتاین سوره می باشد.با توجه به این فرمایش می‌توان گفت: «یس در این مکتب، محور سیر و سلوک و نردبان رسیدن به بالاترین مقامات معنوی می‌باشد»امام صادق علیه السّلام فرمودند:هر چیزی قلبی دارد و قلب قرآن سوره یاسین است.کسی که قبل از خواب یا در روزآن را تلاوت کند، در آن روز محفوظ بوده و روزی می خورد.

و کسی که در شب قبل از خواب آن را تلاوت نماید، خداوند هفتاد هزار فرشته را بگمارد تا اورا از شر شیطان رانده شده و هر آفتی حفظ نمایند؛ و اگر در فردای آن شب بمیرد، خداوند اورا به بهشت می برد و سی هزار فرشته به هنگام غسل او حاضر می شوند که همگی برای اواستغفار می نمایند و با استغفار برای او، تا قبرش او را تشییع می نمایند؛ و هنگامی که وارد قبرش
می شود، آن فرشتگان در داخل قبر او عبادت می کنند و ثواب عبادت آنان برای او خواهد بود؛ وبه اندازه میدان دید چشمهایش، قبرش را وسعت می بخشد؛ از فشار قبر ایمن خواهد بود؛ و پیوسته از قبرش تا پهنه آسمان نوری می درخشد تا هنگامی که خداوند او را از قبرش خارج نماید.

و هنگامی که او را از قبرش خارج نمود، فرشتگان خداوند پیوسته با او هستند و او را بدرقه کردهبا او صحبت نموده، در صورت او می خندند و او را به تمامی خیرات مژده می دهند.و بدین ترتیب،
او را از پل صراط و میزان عبور داده و به گونه ای او را به خداوند نزدیک می نمایندکه کسی نزدیکتر از او به خدا نباشد، مگر فرشتگان مقرّب خدا و پیامبران فرستاده او.او همراه با پیامبران در برابر خداوند می ایستد و هنگامی که دیگران غم و اندوه دارند و بی تابیمی نمایند، او غم و اندوهی نداشته و بی تابی نمی نماید.آنگاه پروردگار متعال به او می فرماید:

ثواب خواندن سوره یسمتن سوره مبارکه یس

فضیلت سوره یس

شفاعت کن که من همه شفاعت های تو را می پذیرم و بخواه که هر چه را بخواهی به تو عطا مینمایم.او نیز می خواهد و عطا می شود و شفاعت می کند و پذیرفته می شود.و هنگامی که از عده ای حساب می کشند و آنان را نگهداشته و ذلیل می شوند، او حسابی نداشته و او را نگه نمیدارند، ذلیل نمی شود؛ بخاطر هیچ کدام از کارهای بدش بدبخت نمی شود و نامه عملش را باز کرده و به او می دهند.آنگاه از نزد خداوند پایین می آید و مردم می گویند: سبحان اللَّه! این بنده خدا هیچخطائی نداشت و از همنشینان حضرت محمد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم است.

امام باقر علیه السّلام فرمودند: کسی که یک بار در عمر خود سوره یس را بخواند، خداوند به شماره هرآفریده ای در دنیا و هر آفریده ای در آخرت و در آسمان دو هزار حسنه برای او نوشته و
دو هزار گناه او را پاک می نماید و دچار فقر، زیان مالی، زیر آوار ماندن، بیچارگی، دیوانگی، جذام، وسواسو بیماری زیانبخش نمی شود.

و خداوند سختی های مرگ و ترس های آن را برای او آسان نموده و قبض روح او را خودبه دست می گیرد و از کسانی خواهد بود که خداوند برای آنان گستردگی در زندگی، خوشحالی هنگام زیارت خداوندو رضایت به ثواب الهی را در آخرت برای آنان تضمین نموده است.و خداوند متعال به تمام فرشتگان آسمانی وزمینی اش می فرماید: همانا که از فلانی راضی شدم؛ پس برای او استغفار نمایید.

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس