پنج شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

القابحضرت زهرا(س) | چرا به حضرت زهرا(س) ام ابیها می گویند؟

اشتراک:
احکام و مسائل شرعی
ام ابیها کنیه حضرت فاطمه(س)، به‌معنای مادر پدر خویش است . بنابر روایات، پیامبر اکرم(ص)، دخترش را ام ابیها می‌خوانده است.همانطور که پیامبر اکرم(ص) خود را مدیون مادرش آمنه می‌دانست، خود را مدیون دخترش فاطمه(س) نیز می‌دانست.

حضرت فاطمه سلام الله علیها، دختر پیامبر اکرم و محبوب‌ترین فرد نزد رسول خدا بود. در خصوص لقب ام ابیها که به حضرت زهرا(س) اطلاق می شود، دلایلی ذکر شده است.رمز این نام گذاری ممکن است، برای اظهار محبت باشد.در میان عرب معمول است که علاوه بر اسم، کنیه اى نیز براى افراد انتخاب مى کنند.القاب حضرت زهرا را در پرشین وی ببینید.

القاب حضرت زهرا

.نخست اینکه عرب ها درنامگذاری سه چیز دارند: اسم، لقب و کنیه.اسم مانند فاطمه، لقب مثل زهرا، کنیه مانند ” ام ابیها” حضرت فاطمه(س)افزون بر نام، از چندین لقب و کنیه بهره مند است.انتخاب کنیه ها ممکن است به جهت خاصی باشد.رمز این نام گذاری ممکن است، برای اظهار محبت باشد، همان گونه که متداول است پدر در اظهار محبت نسبت به دخترش می گوید: مادرم ، و نسبت به پسرش می گوید: بابایم، یعنی پیامبر اکرم(س) جهت اظهار محبت به دخترش فرمود: تو مادر بابایت هستی.

دیگر اینکه شاید بدین جهت باشد که در دوره غربت اسلام، حضرت با پدرش رفتاری داشت همانند رفتار مادر به فرزند(۱) و پیامبر (ص) نیز بسیار به دخترش علاقه مند بود، همانند رفتار فرزند نسبت به مادر.پیامبر (ص) دست فاطمه (س) را می بوسید.هر گاه به سفر می رفت آخرین کسی که با او خدا حافظی می کرد ،حضرت فاطمه (س) بود و در بازگشت از سفر نخست از او دیدار می کرد.

حضرت زهرا (س) مانند مادری دلسوز رسول خدا (ص) را در آغوش می گرفت، از او نگهداری می کرد، زخمهایش را مرهم می گذاشت رنج ها و دردهایش را کاهش می داد.این گونه ابراز عواطف دو سویه همانند ابرازعواطف مادر و فرزند است.مادر هر چیزی اصل و اساس او است.ممکن است مقصود آن باشد که حضرت فاطمه(س) اصل و اساس درخت رسالت است، چنان که در روایت آمده است.

القاب حضرت زهرالقب‌های حضرت زهرا

کنیه هاى فاطمه زهرا

“شجره طیبه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و اله و سلم) ساقه اش علی و ریشه اش فاطمه، میوه اش فرزندان او و شاخ و برگش شیعیان حضرت می باشند”.اگر ریشه درخت نباشد،درخت خشک می گردد و طراوت خود را از دست می دهد.حضرت زهرا (س) اگر نبود، درخت اسلام سرسبزی ونشاط خود را از دست می داد.ممکن است بدان جهت باشد که چون خداوند زنان پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) را به کنیه”ام المؤمنین” گرامی داشت، به ذهن خطور کند که آنان مهم ترین زنان روی زمین هستند.

اُمّ اَبیها کنیه حضرت فاطمهعلل ام ابیها خواندن حضرت زهرا

حتی از حضرت فاطمه(سلام الله علیه) بالاترند، از این جهت حضرت رسول او را به “ام ابیها” خطاب کرد تا از این وسوسه ها و خطورات ذهنی جلوگیری کند؛ یعنی ای زنان پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) اگر شما به منزله مادران مؤمنان هستید، حضرت فاطمه به منزله مادر پیامبر است.(۲)۱٫سید جعفر شهیدی، زندگانی حضرت فاطمه(سلام الله علیه) ص ۴۰.۲٫احمد رحمانی همدانی، فاطمه زهرا شادمانی دل پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) ص ۲۶۷

باشگاه خبرنگاران

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس