چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

حکم تهیه غذا برای روزه خوار

اشتراک:
تهیه غذا برای روزه خواران احکام و مسائل شرعی
روزه داری یکی از تکالیف الهی برای مسلمانان است اما هستند افرادی که به دلایل مختلفی چون بیماری یا مسافرت قادر به انجام وظیفه خود در این ماه نیستند. دراین بین با توجه به حرمت این ماه مبارک ومهمانی خداوند برای بندگانش، این افراد نیز از خوردن وآشامیدن در ملأ عام نهی شده اند .

روزه داری یکی از تکالیف الهی برای مسلمانان است اما هستند افرادی که به دلایل مختلفی انجام وظیفه خود در این ماه نیستند. به‌طورکلی اگر شخصی، شرعاً معذور از روزه گرفتن باشد مانعی ندارد ولی درصورتی‌که معذور نیستند باید آن‌ها را با زبان خوب نهی از منکر نمایید و از تهیه غذا خودداری نمایید . برای احکام شرعی تهیه غذا برای روزه خوار با ما در پرشین وی همراه باشید .

تهیه غذا برای روزه خوار

اگر برای مسلمانی که روزه نمی‌گیرد غذا و نوشیدنی تهیه کنیم، چه حکمی دارد؟اگر روزه بر آن شخص واجب نیست یا شرعا معذور از روزه گرفتن است (مثل اینکه توانایی روزه گرفتن را
نداشته باشد)، اشکالی ندارد، ولی در صورتی که معذور نیست و روزه گرفتن بر او واجب باشد، از باب یاری نرساندن بر گناه، باید از این کار خودداری کند و در صورت امکان با زبانی نرم وی را نهی ازمنکر نماید.

تهیه غذا برای روزه خوارحکم آماده کردن غذا
تهیه غذا برای روزه خوارانخوردن و آشامیدن

ضمائم:پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[۱]حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):اگر روزه گرفتنبراى او واجب باشد و بدون عذر شرعى روزه نمى‌گیرد، جایز نیست.حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):بطور کلی اگر آن شخص، شرعا معذور از روزه گرفتن باشد مانعیندارد ولی در صورتی که معذور نیست باید آنها را با زبان خوب، نهی از منکر نماید و از تهیه آن خودداری نماید.حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):چنانچه فرد مذکور در افطار روزه معذور است، مانعی ندارد.

اسلام کوئست

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس