سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

ختم صلوات که می‌گیرند چیست؟ و اصل برگزاری آن چگونه است؟

اشتراک:
احکام و مسائل شرعی
از مسائل اسلامی، مسئله دعا است که گاهی با هدف رسیدن به خواسته ها انجام می گیرد، اما باید بدانیم که برای رسیدن به هدف از طریق دعا، شرائطی وجود دارد. برای انجام ختم صلوات با ما همراه باشید .

یکی از ختم‌های بسیار مهمی که مورد توجه بزرگان دین است، ختم صلوات می‌باشد که هر دردمندی به آن متوسل می‌شود، به روی او باب عافیت و رحمت گشوده می‌گردد، برای انجام ختم صلوات با ما در پرشین وی همراه باشید .

ختم صلوات

پرسش ختم صلوات که می‌گیرند چیست؟ و اصل برگزاری آن چگونه است؟پاسخ اجمالییکی از مسائل اسلامی، مسئله دعا است که گاهیبا هدف رسیدن به خواسته‌ها انجام می‌گیرد، اما باید بدانیم که برای رسیدن به هدف از طریق دعا، شرایطی وجودارد.گاهی یکی از شرائط آن است که ذکر یا دعای خاصی را باید به مقدار عددی معیّن خواند تا نتیجه‌بخشباشد که از آن به «دستور عددی» تعبیر می‌شود.باید توجه داشت که گرچه این اعمال از مستحبات شمرده می‌شوند امابرای حصول نتیجه، سهل‌انگاری در حفظ عدد ممنوع است.

صلوات بر محمد و آل محمد دارای فضیلت فراوان است.و در فضیلت آن همین بس که خداوند آن‌را از کارهای همیشگی خود و فرشتگان قلمداد می‌فرماید: «ان الله و ملائکته یصلون علی النبی…»، و به مؤمنان نیز دستور می‌دهد که آن‌را از برنامه‌های خویش قرار دهند: «…یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما».

از کارآمدی صلوات این است که در اجابت دعا نقش بسزاییدارد به‌طوری که گفته‌اند صلوات فرستادن بر محمد و آل او در اول و آخر دعا باعث اجابت است.ازامامان(ع) رسیده است که: «در ترازوی خدا چیزی سنگین‌تر از صلوات بر محمد و آل محمد نیست».

ختم صلواتاصل برگزاری

پویش ختم صلوات

گاهی در تأثیرصلوات برای رسیدن به حاجت موارد زیر مطرح و نقش آفرین است:۱٫صلوات با صیغه و شکل خاص: مثلاً اگر کسیتصمیم دارد که قبل از مردن توفیق دیدار حضرت مهدی(عج) را پیدا کند صلوات با این شکل را انجام دهد:«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُم‏».[۵]گاهی عدد خاصی مطرح است: مثلاً «اگر کسی بخواهد بهشصت حاجت برسد که سی تای آن حاجت دنیایی و سی تای آن حاجت اخروی باشد صلوات فوق را صدباربفرستد»[۶] که عدد صد نقش دارد؛ یعنی نباید کمتر و یا بیشتر باشد.

در این‌جا و مانند آن است که کلمه «ختم صلوات» معنا پیدا می‌کند؛ یعنی در صورتی ختم صلوات انجام شدهکه یک دوره صلوات صدتایی به پایان رسیده باشد.در هر صورت بر اساس روایات؛ فرستادن صلوات دارای ثمرات فراوانی استکه در بعضی روایات عدد خاصی معیّن شده است ولی در اکثر روایات عدد خاصی معیّن نشده است و تعیینعدد خاص در اختیار انسان است که می‌تواند به صورت نذر یا قسم، عدد خاصی را بر خود لازم وواجب نماید یا بدون آن به صورت استحباب برای رسیدن به هدفی، تعداد معیّنی را انتخاب کند یا برای ترویجآن در جامعه به صورت جلسه‌ای یا غیر آن به دیگران پیشنهاد کند.

 فضیلت صلواتتأثیر صلوات برای رسیدن به حاجت

متن دعای ختم

ولی نکته مهمی که باید در نظر داشت آن است که؛ نباید این طرح‌ها موجب پایین آوردن ارزش آن وسبکی صلوات و یا موجب ظهور و بروز بدعت‌ها در جامعه شود؛ یعنی نباید به گونه‌ای باشد که مسائل اهمو واجبات مهم تحت الشعاع قرار گیرند و فراموش شوند و یا موجب صرف هزینه‌های گزاف گردنداگر کسی حاجتی داشته باشد،‌نیت می‌کند

به زبان می‌گوید که چنان چه حاجتم تا فلان مدت برآورده شود، ۱۴ هزار صلوات می فرستم و هر هزار صلوات برای یکی از معصومین(علیهم السلام) هدیه باشد و چنان چه حاجت برآورده شد وفا کند. روزی هزار بار صلوات بفرستد و هر هزار تا را برای یکی از ائمه(علیهم السلام) هدیه کند. در بین یا در پایان به حاجت دلتان خواهید رسید.

ایران  –  ثقلین

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس