یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

خدا هم بر بنده اش توبه میکند ، اما چه زمان هایی؟

اشتراک:
شرایط توبه احکام و مسائل شرعی
توبه یعنی با توجه به الطاف الهی و نیت خالصانه از خدا بخواهید بابت گناهی که کرده اید و باعث پشیمانی شما شده است شما را ببخشد. زمان توبه تاثیر بسیار زیادی در بخشیده شدن انسان و بازگشت او به سوی پروردگار دارد.

هنگامی که فردی بابت گناهان گذشته پشیمان شود رو به توبه می اورد .معنای واقعی توبه این است که بنده گنهکار به محض اطلاع از گناه خود و اظهار پشیمونی از راه ان بازگردد. توبه از هر گناهی مراحل خاص خود را باید طی کند. با توجه به شرایط توبه شما میتوانید از خدای خود بخواهید تا شما را ببخشد و درهای رحمت را برای شما باز کند. آداب خاص توبه و استغفار را در پرشین وی ببینید .

شرایط توبه

خدا هم بر بنده اش توبه میکندسید محسن میرباقری، کارشناس علوم قرآنی، دوشنبه شب در برنامه «پرسمان» شبکه قرآن با بیان اینکه بر اساس روایات کسیکه توبه کرده، مثل کسی است که گناهی نکرد، گفت: این یعنی گناه را از پرونده او پاک می‌شود.همچنانکه فرمودنداگر کسی توبه کند، خدا هم نسبت به او توبه می‌کند.وی افزود: توبه ما انسانها به سوی خداست و توبه خداوند بر بنده‌اش است.بنده با توبه کردن به سوی خداو خدا نیز با توبه به سوی بنده‌اش باز می‌گردد.

شرایط توبهآداب توبه کردن

میرباقری خاطرنشان کرد: بر اساس قرآن و روایات توبه بنده میان دو توبه خداوند است.اولین بار خداوند باب آتشی را باز می‌کند، این در حالی است که بنده باب قهر را اول باز می‌کند، این توبه اول خداوند است.خدابه وسیله ملائکه خود بنده را آماده توبه و وقتی بنده توبه می‌کند، خدا با نظر لطف و رحمت بهسوی بنده‌اش باز می‌گردد که این همان توبه دوم خداوند است.

خدا هم بر بنده اش توبه میکند ، اما چه زمان هایی؟روش توبه نسبت به گناهان

زمان توبه به درگاه پروردگار

وی افزود: امام سجاد (ع) در مناجات «تائبین» به زیبایی مسئله توبه را باز می‌کنند. ایشان در این مناجات می‌فرمایند خدایا به راستی تو به روی بندگانت دری را گشوده‌ای و اسم آن را توبه نهادی، اگر کسی از ورود به این در غفلت کند، در پیشگاه تو چه عذری دارد؟

میرباقری یادآور شد: خدا کسانی را که زیاد توبه می‌کنند، دوست دارد، یعنی تا مرتکب خطایی می‌شود، از خدا درخواست بخشش می‌کنند و نمی‌گذارند خطایشان کهنه شود.خدا برای خودش توبه‌ای را قرار داده و این برای کسانی است که خطایشاناز روی جهالت است و فوراً هم از خطای خود باز می‌گردند.همچنین مطرح شده است که برای کسی که دائم گناه می‌کنند، وقتی زمان مرگش فرا می‌رسد و توبه می‌کند، می‌گویند دیگر زمانی برای توبه نیست.

تسنیم

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده